Kısa Filmde Karakter Yaratımı

Senaryonuz var ve yorum mu istiyorsunuz, paylaşıp başınıza dert almak mı istiyorsunuz. Sağdan ikinci kapı.
Forum kuralları
1. Bu forumda aradığınız/sattığınız/paylaştığınız senaryoyu tek bir başlık altında arayabilirsiniz.
O başlık şudur: viewtopic.php?f=3&t=20492#p188228

2. Paylaşım yaparken neye dikkat edeceğiniz ise; şu başlıkta yazar:
viewtopic.php?f=3&t=6086

3. Forum içi 100 mesaja ulaşmış olan kişiler, bu anabaşlıkta kendi ilanlarını açabilme hakkına sahiptir Diğerleri yukarıda belirtilen viewtopic.php?f=3&t=20492#p188228 başlığına yazmak zorundadırlar. (100 kabaca bir rakamdır.)

4. 18.04.2017 tarihinden önce bu forumlarda açılan başlıklar, "arşive" kaldırılacak. Bu şu demektir, mesajlarınıza ve başlıklarınıza erişebilirsiniz, ama mesaj atamazsınız. İsteğimiz, arayışınız sürüyorsa, ana başlığa mesajınızı kopyala yapıştır yapmanız. (100 mesajın üzerindeyseniz, 100 mesaj üzerindeyim ve başlığım arşive kaldırılmış şeklinde özel mesaj atın lütfen.)

Bu basit dört kurala uyulmadığı taktirde moderatörler mesajları onaylamayacak veya sileceklerdir.
Cevapla
Omerist
The Recruit
Mesajlar: 37
Kayıt: 02 Kas 2016 16:21

Kısa Filmde Karakter Yaratımı

Mesaj gönderen Omerist » 09 May 2020 23:26

Merhabalar arkadaşlar, abiler, ablalar. Umarım iyisinizdir. Hemen soruma geçiyorum. Kısa film senaryosu için karakter yaratırken karakterle alakalı tüm sorulara cevap vermek gerekir mi? Yani çocukluğunu, gençliğini, hayallerini vs. tanımlamak gerekir mi? Sadece genel özelliklerini yazsak olmaz mı mesela? 2 dk'lık bir kısa film bile olsa yine de karakterin hayatını hikayenin başladığı ana kadar yazmalı mıyız? Şimdiden cevaplar için teşekkür ederim:)

Kullanıcı avatarı
KEzzAP
Site Admin
Mesajlar: 10933
Kayıt: 31 Eki 2005 17:07
Meslek: Akademisyen (Siyaset Bilimi)
İletişim:

Mesaj gönderen KEzzAP » 10 May 2020 16:41

Hayır, uzun metrajda bile gerekmez. Yani izleyicinin bunu bilmesine gerek yok aslında.
Ama senarist bunu bilebilir, bu karakteri derinleştirebilir, iyi bir oyuncu için bunu bilmek o iki dakika içerisinde gösterilen kısmı daha iyi analiz etmesini sağlayabilir. Ama illa gerek var mı, hayır. Ya da daha doğrusu şöyle, filmdeki karakterin eylemlerinin sebeplerini açıklayabilecek kadarına gerek var. Karşısında cinayet işlenen birisi hiç etkilenmeyip, cebinden çikolata çıkarıp yiyorsa, izleyicinin bunun sebebini bilmesine gerek yok, neden bu kadar soğukkanlı vs. İzleyiciye geçecek olan adamın soğukkanlılığı, sen yönetmen ya da senarist olarak bu davranışın sebebine dair bir şeyleri filmde anlatmıyorsan, film bu adamı ya da kadını böyle verili alıyorsa alabilir. Ama bu hareketi göstermiş bir karakterin, bir sonraki eylemi de bu adamı ya da kadını böyle yapan şeyden etkilenmeli. Geçmişte olan x sebebiyle a şeklinde davranıyorsa b davranışının da x ile bir ilişkisi olmalı o x ile çelişmemeli en azından. İşte bu x'i yazarın bilmesi, b'yi derinleştirir, a'yı derinleştirir. Bu tarz analizler, bilgiler, karakterin gördüğümüz davranışlarını daha derinlikli, daha çeşitli yapmasını sağlar. Şöyle düşün, oyuncu sana burada bu neden böyle davranıyor sorusu sorduğu her şeyin temelini verebilmen gerekir, bunu da anlatım yollarından biri, karakterin geçmişinde yaşadığı bir şeye referans vermektir. Öyle olmak zorunda değil, ama olabilir.

Özetle, x'i bilirsen, filmde anlatmasan da a ve b'yi daha inandırıcı, detaylı yazabilir oynayabilirsin. Ama a ve b ile ilişkisi olmayan bir y geçmişinin yazılmasına gerek yok.
Lütfen özel mesaj ile genel sorular sormayınız, cevaplamıyorum. Aynı soruyu forumda sorunuz. Ancak benimle ilgili bir sorunuz varsa özel mesaj ile sorunuz.

Youtube sinema eğitim kanalım: https://www.youtube.com/user/GerillaFilmYapimi

Omerist
The Recruit
Mesajlar: 37
Kayıt: 02 Kas 2016 16:21

Mesaj gönderen Omerist » 10 May 2020 17:27

Yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim. İhtiyacım olan cevaptı:)

Cevapla

“Senaryo ve Hikaye” sayfasına dön