Forum

Yönetmen/yapımcı/se...
 

Yönetmen/yapımcı/senarist olmak isteyen birinin okuması gereken kitap

omer44
(@omer44)
Django

Yönetmen/yapımcı/senarist olmak isteyen biri hangi kitapları okumalıdır?

Kitap haricinde alması gereken bir şey var mıdır eğitim almalı mı?

Alıntı
Başlığı açan Gönderildi : 22/03/2021 9:33 pm
spidervis
(@spidervis)
Barry Lyndon Admin

Forumdaki sabit başlıkta epey bir kitap ismi geçiyor zaten. Şurada; http://filmfabrikasi.com/forum/kitaplar/sinemayla-ilgili-kitaplar-arsivi/

CevapAlıntı
Gönderildi : 22/03/2021 11:35 pm
Cem123
(@cem123)
Mad Max

Bence ne kitap ne de eğitim önemli, çünkü herkesin ulaşabildiği standart bilgiler ve beceriler bunlar. Sinema bölümleri her sene binlerce mezun veriyor, kaç tanesi senarist ya da yönetmen oluyor? Önemli olan kendini beslemek, özgün ve değerli içerik senin bizzat tecrübe ettiklerinden çıkıyor. 

CevapAlıntı
Gönderildi : 23/03/2021 11:37 am
Hasbatur
(@hasbatur)
Forrest Gump

Yapımcı olmak için paradan başka bir şeye ihtiyacın yok. Yönetmen olmak için önce bu işe hevesli olman, yatkın olman, kendi başına cep telefonuyla da olsa bir şeyler yapmış olman, daha sonra da temel sinema kurallarını ve kuramlarını öğrenmen şimdilik yeterlidir. Bu yola tüm vücudunla baş koyunca gerisi kendiliğinden gelir zaten.

Senarist olmak hepsinden daha zordur; çünkü hem bu işe para koyan yapımcı gibi ve hem de bu işi çeken yönetmen gibi düşünmen gerekir. Ama sırf senarist olmak bakımından soruyorsan, temel sinema kurallarını bilmen ve her ne konuda olursa olsun tonlarca kitap okuyup ufkunu genişletmen ilk şarttır. Yazmayı düşündüğün senaryoyla ilgili yapmak zorunda olduğun araştırmalar da cabası. Bunlar senarist olmak için yeterlidir ama asıl bir temel konu var ki, bu çoğu kimsede yok ne yazık ki. Senaryo yazdığını söyleyen o kadar insan tanıdım ama hiç birisinin senaryosunu ilk sayfadan öteye okuyamadım. Neden mi? Hiç biri Türkçe metin yazmayı bilmiyorlar da ondan. Noktalama işaretleri yok, imlâ kuraları hak getire, cümlelerin öğeleri yerli yerinde değil, Vs... İster senaryo olsun ister hikâye ya da roman; ilk yapacağınız şey yazı yazma yetkinliğine sahip olmaktır. Eskiden okullarda kompozisyon dersleri vardı; bol bol yazardık, öğretmen değerlendirip bize yanlışlarımızı gösterirdi. Böyle dersler artık yok galiba, bu dil sefaletinin en temel sebebi bu olsa gerek. Bu tablodan bir senarist çıkar mı?

CevapAlıntı
Gönderildi : 23/03/2021 3:25 pm
Paylaş: