Forum

fotoğrafta log görü...
 

fotoğrafta log görüntü ve renk düzenleme

17 Gönderi
5 Üyeler
0 Reactions
1,911 Görüntüleme
 rae
(@rae)
Gönderi: 8
Başlığı açan
 

merhaba. fotoğraf için lightroom'da renk düzenlemeye çalışıyorum. ancak log videolardan aldığım görüntülere preset uygulayınca çok daha hoş görünüyor. ancak çektiğim raw fotoğraflara aynı ayarları yaptığım zaman istediğim etkiyi alamıyorum. bunu raw'ların sığ görüntü olmamasına bağladım. çünkü log videolardan aldığım ekran görüntülerine bile uyguladığım ayarlar harika sonuçlar veriyor. neden böyle?

fotoğraf için nasıl sığ görüntü elde edebilirim? çektiğim raw fotoğrafların da blackmagic kameraların ham görüntüleri gibi sığ olmasını istiyorum.

ikinci sorum şu fotoğraflardaki görüntüler nasıl elde edilmiş olabilir? modelin ten rengi, duvarın rengi birbirine geçmemiş. lightroomda yaptığım ayarlarda duvar için yaptığım ayarlar ten rengini de etkiliyor. ikincisi renk tonları çok hoş. sanırım yapılan çeşitli ayarlarla ulaşıldı. lightroom'daki ayarlar fazla çiğ duruyor. bu tarz farklı tonlara nasıl ulaşılmıştır? görüntü analog sanırım ama çekilen dijital fotoğraflarda da bu tat var. 

https://www.deviantart.com/elifkarakoc/art/Blue-Triangle-III-161943133

 
Gönderildi : 07/07/2021 9:48 am
(@kezzap)
Gönderi: 0
Admin
 

Merhaba. Normalde raw size daha çok oynama fırsatı verir. (gerçi burada raw vs log karşılaştırması yapmak doğru değil. Çünkü ikisi bambaşka şeyler. Bir görüntüde raw'un içinde log profil de olabilir) Ama bir şekilde log görüntü iş akışına eliniz yatkınlaşmış ya da kullandığınız presetler log profil için tasarlanmış. Fotoğraf makinanızın log video çekim profili varsa, onunla fotoğraf da çekebiliyor olmanız gerekir. Hangi kamerayı kullanıyorsunuz?

Renklerin birbirine karışması olayı, renk derinliği ile ilgili bir durum, log çekilmiş bir görüntüde, renkler olabildiğince "gri" alana sıkıştırıldığından tüm renkler birbirine benzer.  O nedenle bu düzenlemeler log'da yapılmamalı. 14-bit raw çekilmiş bir fotoğrafta, normalde böyle bir karışma olması çok beklenmez. 
Misal renk düzenlerken (video için) iş renklere tek tek müdahale etme aşamasına geldiğimizde, görüntünün log çalışma alanında olmamasını tercih ederiz.

Eğer çektiğiniz bir raw fotoğrafı bir şekilde indirip üzerine çalışabilirsek daha yardımcı olabiliriz. 

 
Gönderildi : 07/07/2021 11:02 am
 rae
(@rae)
Gönderi: 8
Başlığı açan
 

anladım. raw sıkıştırılmamış dosya formatı, log sığ olma durumu sanırım. yani hem raw hem log olabilir fotoğraf. canon 60d kullanıyorum. log olmayan görüntüler için ayrı preset mi var? ne olarak aratmam gerekir?

https://eksiup.com/p/un495964tmhw

https://eksiup.com/p/yz495965qpw3

şu iki fotoğrafı internetten buldum. log çekilmiş. en üstteki halleri oynanmamış. 2. ve 3. sıradaki halleri düzenlenmiş halleri. hazır ayarları uyguladım 1-2 düzenleme yaptım ve çok hoş sonuç verdi.

https://eksiup.com/p/3v495966ptvm

https://eksiup.com/p/46495967t4k9

şu manzara fotoğraflarını kendim çektim. görüntüler raw ve log çekmedim. birebir aynı presetleri yapıp 1-2 düzenleme daha yaptım fotoğrafa göre ama renkler pek hoş değil sanki. internetten indirdiğim görüntülerin sonuçları daha hoş. 2. manzara pek kötü değil gibi ama yine de ilk örnekler daha iyi geldi.

https://eksiup.com/p/6t495968s38h

şu tuğla fotoğrafını da ben çekmiştim uzun süre önce. nasıl çektim hatırlamıyorum ama log çekmişim ve jpeg'di. magic lantern yüklemiştim sanırım. onda da benzer presetleri uygulayınca renkler daha hoş görünüyor manzara fotoğraflarına göre.

lightroom'da yaptığım düzenlemeler görüntü log değilse pek iyi olmuyor. presetlerin türünden mi? preset kullanmak yerine kendim 1-2 ayar yapmaya kalksam da yine loglar daha iyi sanki. lightroom'da düzenleme için log görüntüler mi çekmeliyim? deviantart linkini paylaştığım fotoğrafın görüntüleri nasıl elde edilmiştir? hem farklı tonlar var hem çok yumuşak.

benim çektiğim raw görüntüler 

https://dosya.co/zm4ja8f10gud/IMG_0264.CR2.html
https://dosya.co/7s5gi9rf86gq/IMG_0241.CR2.html

 
Gönderildi : 07/07/2021 3:21 pm
(@kezzap)
Gönderi: 0
Admin
 

Bence bu fotoğrafların herhangi biri diğerinden daha iyi değil. Farklı, ama hepsi sıradan ve benim zevkime göre kötü ya da aynı oranda güzel. Ama sizin daha düşük kontrastlı görüntü sevdiğinizi anlıyorum bu örneklerden, log çekilmemiş raw görüntüyü de düşük kontrastlı yapabilirsiniz. Neyi nasıl sevdiğinizi isimlendirebilirseniz, üzerine bunu nasıl yapacağınıza dair teknik bilgi edinebilirseniz istediğinize daha rahat ulaşabilirsiniz. Ama gönderdiğiniz örneklere bakarak presetlerin davranışlarında yanlış bir şey görmedim. Log düşük kontrastlı kalmış, diğerinde de beklenildiği üzere kontrast daha fazla.

Ne yazık ki şöyle yapın böyle yapın diyemeyeceğim. Ortada bir yanlış yok.  60d’ye canon log yüklemek mümkün mü bilmiyorum, ama magic lantern’e sığ profiller yüklenebiliyordu evvelden. Onlarla çekeceksiniz. 

 
Gönderildi : 07/07/2021 4:08 pm
 rae
(@rae)
Gönderi: 8
Başlığı açan
 

benim çektiğim fotoğraflarda rahatsız eden renklerin birbirine girmesi. mesela şuradaki 2. fotoğrafta tüm fotoğrafta hafif yeşilimsi bir ton var. çalılar bile sarı ama hafif yeşil bir filtre var. 

şu fotoğrafta ise duvarlardaki yeşil modelin ten rengine karışıp bozmamış.

https://www.deviantart.com/elifkarakoc/art/Blue-Triangle-III-161943133

sanırım direkt log çeken kameralar da var. gh4'ün yanılmıyorsam cinelike v, cinelike d gibi profillerini gördüm araştırırken. log görüntüler ne amaçla çekiliyor acaba?

 
Gönderildi : 07/07/2021 8:10 pm
(@kezzap)
Gönderi: 0
Admin
 

Log:

Renk düzenleme çok detaylı bir iş. Ben kanalımda video için düzenleme dersleri anlatıyorum. Ama sınırlı bir kısmını anlatabiliyorum.   öyle oturayım iki üç slider’ı sağa sola çekeyim mucize olsun diye bir şey yok. Uzun yıllar okudum, araştırdım, hala da devam ediyorum. İleri düzey Ücretli kurslara falan katılıyorum ve fark ettiğim işin derinine indikçe çok daha fazla şey olduğu. (Gerçi bu her işte böyledir, ama renk düzenlemeyi basite indirgeme eğilimi var bu nedenle bunu vurguladım) Sorunuzun burada kısaca anlatılabilecek bir cevabı yok. Pek çok ayrıştırma yöntemi var. Kabaca fotoğrafı ışıklılık bilgisine göre değerlendirebilmeniz gerekir. Fotoğrafın rengi sadece edit aşamasında değil, çekilirken de yapılmalı. Daha doğrusu ne yapacağını bilerek çekmelisin.  Derslerim faydalı olabilir. Eskilerde eksik ve yanlış bilgiler de var, ama çoğunlukla işe yarar. 

 
Gönderildi : 07/07/2021 9:57 pm
(@reznovrun)
Gönderi: 0
 

Mesele fotoğrafsa log işini boşver. RAW'dan iyisi yok. Lightroom'da istediğin ince ayarlar için hsl color, color grading ve calibration bölümlerini kurcala. İstediğin şeyler burada. Yine contrast ve saturation'ı düşük tutmak istediğin görüntüye yaklaştıracak.

 
Gönderildi : 07/07/2021 10:39 pm
 rae
(@rae)
Gönderi: 8
Başlığı açan
 

aslında log ya da silik görüntü hiç dokunulmamış görüntü gibi geliyor. log çekmeyince sanki kamera bazı renk düzenlemeleri yapıyor ve biz de üzerine tekrar düzenleme yapıyormuşuz gibi. bundan dolayı renkleri kontrol etmek daha zor gibi düşündüm. 

şu fotoğraflar 60d ile çekilmiş. ancak ilk fotoğrafta saçlarının rengi, ten rengi, mavi arka plan birbirine karışmamış. benim çektiğim manzara fotoğraflarında çalılar tam sarı değil mesela ya da çimlerde hafif kırmızılık var. yine aşağıdaki ikinci fotoğrafta da modelin ten rengi, yaprakların yeşilliği, meyvenin kırmızısı izole. bu fotoğrafların düzenlenmesi lightroom'da mı yapılmıştır? sanırım sadece hsl, curve ile düzenleme yapmak yeterli olmaz. neye odaklanmalıyım şu tarz bir görüntüyü yakalamak için? fotoğraf çekerken kullandığım çekim profilleri de çok farkeder mi? 

 
Gönderildi : 08/07/2021 1:32 pm
(@reznovrun)
Gönderi: 0
 

@rae

Evet tabiki kamera renklere müdahele ediyor log ya da RAW çekmezsen ancak RAW varken neden log ile uğraşasın? Log, RAW'a göre daha kısıtlı bir hareket imkanı sunar.

Bir de neden hsl'nin, color bölümünün yeterli olmayacağını düşünüyorsun? Bence, önce iyice bir kurcala.

Yeterli olmaz dediğin bölümler tam olarak istediğin şeyi; her renge tek tek müdahele etmeni sağlayan bölümler.

Hiçbir profil RAW'dan daha ham değil. Gerçi standart profilde çekilmiş JPEG ile bile istediğin şeyi elde etmek mümkün. Hangi programda yaptığının bir önemi yok.

 
Gönderildi : 08/07/2021 2:08 pm
 rae
(@rae)
Gönderi: 8
Başlığı açan
 

aslında raw’dan ziyade sorun çekilen profil sanırım. mesela şu videoda yapılan düzenlemeler log görüntüde daha hoş duruyor. sağdaki görüntüler log.

https://eksiup.com/p/gh496235ark9

 

şu durum kafamı karıştırdı aslında. magic lantern ile raw video çekince görüntüler log’a yakın, soluk bir görüntü oluyordu. böylece çok dokunulmamış gibi görünen renkleri lut'larla ya da yaptığım ayara göre istediğim yere çekebiliyordum. ancak fotoğrafta raw çekince içinde çok fazla veri olsa da kameradan çıkmış hali jpg ile aynıydı. raw videodaki gibi soluk görüntü olmuyordu. mesela son çektiğim fotoğrafların raw ve jpeg halleri aynı. sanırım çekim profili önemli burada.

lightroom'u yeni yeni çözmeye çalışıyorum tam bilemiyorum tabi neler yapabileceğimizi ama hsl biraz basit geldi. sadece rengin doygunluğunu, parlaklığını değiştiriyor. bir de yeşilleri biraz maviye çekmek gibi renkleri yakın renklerine çekmeyi sağlıyor. yapmaya çalıştığım düzenlemeler baya kötü oldu. 

sony'da birçok log profil varmış. panasonic'te de cinelike v, cinelike d gibi seçenekler. bunların amacı nedir? ne için kullanılıyor?

 
Gönderildi : 08/07/2021 8:00 pm
(@paciente)
Gönderi: 2474
 

@rae Raw fotoğrafa renk işlemini direkt uygulamayacaksınız. Önce camera raw'da ya da başka bir raw işleme programında raw dosyanın dinamik aralığını artıracaksınız. Bu işlemden sonra renk sekmesinde çalışmanız gerekiyor. 

İşlem sırası:

RAW dosyayı raw okuma programında açın. (ben camera raw kullanıyorum)

1.Beyaz ayarını yapın

2.Yüksek ışığı düşürün

3.Siyahları kaldırın

4.Doygunluğu azaltın

Kontrast sekmesine kesinlikle dokunmayın.

Bu işlemlerden sonra fotoğrafı işlemek için ilgili sekmede açın. LOG videoda olduğu gibi düşük kontrast ve düşük doygunluğa sahip ama bütün verileri koruyan bir dosya elde etmiş olacaksınız.

Ek:

raw işleme programına da renk yapmak mümkün ama ileri düzey bilgi ve nokta atışı tecrübe gerektiriyor. 

 
Gönderildi : 08/07/2021 9:40 pm
(@cem123)
Gönderi: 0
 
Gönderen: @rae

ikinci sorum şu fotoğraflardaki görüntüler nasıl elde edilmiş olabilir? modelin ten rengi, duvarın rengi birbirine geçmemiş. lightroomda yaptığım ayarlarda duvar için yaptığım ayarlar ten rengini de etkiliyor. ikincisi renk tonları çok hoş. sanırım yapılan çeşitli ayarlarla ulaşıldı. lightroom'daki ayarlar fazla çiğ duruyor. bu tarz farklı tonlara nasıl ulaşılmıştır? görüntü analog sanırım ama çekilen dijital fotoğraflarda da bu tat var. 

https://www.deviantart.com/elifkarakoc/art/Blue-Triangle-III-161943133

Bu fotoğraf JPEG de çekilmiş olabilir, dışarıdan gelen doğal güneş ışığını kullanmış sadece, diyaframı çok açmamış, yaptıysa bazı temel düzenlemeler yapmış. Büyük bir espri ya da zorluk yok aslına bakarsan, yapılabilirlik açısından konuşuyorum.

Çok fazla renk/ışık düzenlemelerine kafa yoracaksan, fotoğraflarına bölgesel müdahalelerde bulunacaksan, Lightroom senin için çok doğru bir araç değil. Photoshop'un Camera Raw bölümünde zaman geçirmeni tavsiye ederim. Lightroom zaten Photoshop'un Camera Raw bölümü üzerine bir program, bana göre Photoshop'un hali hazırda kapsadığı özellikleri sunuyor. 

Benim gördüğüm, herkes RAW çekiyor artık çekmesine de, herkes RAW düzenlemesini bilmiyor. Ben biraz bu "RAW çekmeden olmaz, RAW çeken gerçek fotoğrafçıdır" klişesinin yıkıldığını görmek isteyenlerdenim. 

 
Gönderildi : 09/07/2021 8:07 am
(@kezzap)
Gönderi: 0
Admin
 

Bir yanılgı da şu ki, her şeyi yazılımla düzeltilebilir sanıyoruz. Fotoğrafın rengi yüzde 80 çektiğiniz anda yapılır. Videoda bu oran daha bile fazla. Yazılım sadece kameraya kaydedilen ışığın ve rengin potansiyeli ortaya çıkarır. Raw'da da bu potansiyel aralığını biraz daha genişletiyoruz o nedenle tercih edilmesi normal. Bu konu sürekli aynı yerde dönüyor, teşbihte hata olmaz, sadece Türkiye için de konuşmuyorum, ama bu renk düzenleme işi yürümeyi bilmeyen kişilerin nasıl maraton koşacağını sorduğu sorularla dolu. Bu konuya ilgi olması güzel, ama meselenin basit görüntüsü ve ulaşılabilirliği insanları çok kandırıyor bana kalırsa. Esas kısmı atlıyorlar. Konu dönüyor dolaşıyor aynı yere geliyor. Işık. Ama kimse sallamıyor. Çünkü ışığı bir slider'ı sağa sola çekerek ayarlayamıyorsun. Bu da insanlara zor geliyor, her şeyi yazılımda yapmak istiyorlar. 

Önerim, önce renge değil, ışığa odaklanın. Log görüntüde raw'dan daha iyi sonuca ulaşıyorum diyorsanız çok temelde bir hata vardır. Ki bu karşılaştırma baştan yanlış. Raw içinde log zaten vardır. 

Log ışığın nasıl kaydedileceğini belirleyen bir gamma eğrisidir.

Raw bu ve bunun gibi pek çok bilginin sıkıştırılmadan, oynanmadan, bir şeye dönüştürülmeden saf veri olarak kaydedilmesidir. 

 
Gönderildi : 09/07/2021 10:19 am
(@paciente)
Gönderi: 2474
 
Gönderen: @kezzap

Önerim, önce renge değil, ışığa odaklanın.

Nihai çözüm bu işte. 

 
Gönderildi : 09/07/2021 12:06 pm
(@reznovrun)
Gönderi: 0
 
Gönderen: @cem123

Ben biraz bu "RAW çekmeden olmaz, RAW çeken gerçek fotoğrafçıdır" klişesinin yıkıldığını görmek isteyenlerdenim. 

Neyse ki çevremde böyle insanlar yok =) RAW da çeksen JPEG'de aynı denklaşöre basıyoruz, içerik aynı, kadraj aynı. Kameranın dosyayı hangi formatta kaydettiğine göre sınıflanacaksak vay halimize =) Örneğin ben işlerimin yüzde 95'ini JPEG çekiyorum. Bugüne kadar kimse bana neden JPEG çektin diye sormadı. JPEG çektiğin için berbat olmuş diyen de olmadı.

 

 Esas kısmı atlıyorlar. Konu dönüyor dolaşıyor aynı yere geliyor. Işık. Ama kimse sallamıyor. Çünkü ışığı bir slider'ı sağa sola çekerek ayarlayamıyorsun. Bu da insanlara zor geliyor, her şeyi yazılımda yapmak istiyorlar. 

@Kezzap kesinlikle. Halbuki bir reflektör bile neleri değiştiriyor.

 
Gönderildi : 09/07/2021 10:25 pm
Sayfa 1 / 2
Paylaş: