KÖSTENCELİ TARİHİ KURGU DİZİ SNOPSİS

Senaryonuz var ve yorum mu istiyorsunuz, paylaşıp başınıza dert almak mı istiyorsunuz. Sağdan ikinci kapı.
Forum kuralları
1. Bu forumda aradığınız/sattığınız/paylaştığınız senaryoyu tek bir başlık altında arayabilirsiniz.
O başlık şudur: viewtopic.php?f=3&t=20492#p188228

2. Paylaşım yaparken neye dikkat edeceğiniz ise; şu başlıkta yazar:
viewtopic.php?f=3&t=6086

3. Forum içi 100 mesaja ulaşmış olan kişiler, bu anabaşlıkta kendi ilanlarını açabilme hakkına sahiptir Diğerleri yukarıda belirtilen viewtopic.php?f=3&t=20492#p188228 başlığına yazmak zorundadırlar. (100 kabaca bir rakamdır.)

4. 18.04.2017 tarihinden önce bu forumlarda açılan başlıklar, "arşive" kaldırılacak. Bu şu demektir, mesajlarınıza ve başlıklarınıza erişebilirsiniz, ama mesaj atamazsınız. İsteğimiz, arayışınız sürüyorsa, ana başlığa mesajınızı kopyala yapıştır yapmanız. (100 mesajın üzerindeyseniz, 100 mesaj üzerindeyim ve başlığım arşive kaldırılmış şeklinde özel mesaj atın lütfen.)

Bu basit dört kurala uyulmadığı taktirde moderatörler mesajları onaylamayacak veya sileceklerdir.
Cevapla
tuncay1907
Dr.Strangelove
Mesajlar: 84
Kayıt: 03 Şub 2012 19:22

KÖSTENCELİ TARİHİ KURGU DİZİ SNOPSİS

Mesaj gönderen tuncay1907 » 01 Oca 2019 13:17

Köstenceli deli Adem kendi halinde bir balıkçı çocuğudur. Henüz gençliğe ererken tek hayali, ileride bir Osmanlı subayı olup, sevdiği kız Nurbanu hatunla evlenmektir. Babası İzzet bey bölgenin en zengin ailesi Catalina hanımla ortak iş yapmaktadır. Ademi seven bir tek Nurbanu hatun değildir. Catalina hanımın kızı Alina da Köstenceliyi sevmektedir. Aşkına karşılık bulamayan Alina, her gün annesine yalvarmakta ama onu ikna edememektedir. Sevdiği adam gözüne sokarcasına başkasının kollarına gitmektedir. Batma noktasına gelen İzzet bey bir gün babadan kalma teknelerinin ellerinden gideceğini söyler. Erken yaşta istemediği kadınla evlenmek zorunda kalan Adem, o sene subaylık sınavlarını kazanır. Sevdiği kadına bunu anlatamayan Adem, ikinci eşi olarak Nurbanuyla herkesten gizli bir nikah kıyar. Gücünü kullanan Alina eşinin nurbanuyla evlendiğini öğrenir. Herkesin önünde, Nurbanuyu küçük düşürmek için plan yapan Alina, hoca dahil bütün şahitleri öldürür. Bu sırada hem Nurbanu hemde Alina hamiledir. Halkın gözünde küçük düşürmek isteyen Alina, Nurbanun halkın gözü önünde gayrimeşru bir çocuk doğurmuş olur. Şeriat kanunlarına göre taşlanarak öldürülmek olan Nurbanu cezasını beklerken İzzet beyle konuşur. Oğlunun eşini gizlice nikahlı karısı yapar. Oğlu gelene kadar kızın kılına bile dokunmayan baba oğlunun gelişini bekler. Eğitim için Türkiyeye gelen Adem iki eşininde hamile olduğunu öğrenir. Yirmi sene boyunca görevden göreve koşan adem, eşlerini hiçbir zaman göremez. Bu sırada çocuklarından haber alamayan ve hasrete dayanamayan Adem, balkan savaşı patlaması üzerine ülkesine döner. Çocuklarından birisi Hristiyan olmuş ve osmanlıya silah çeken hainlerden birisi olmuştur. Diğer oğluysa osmanlıyı canla başla savunmaktadır. Oğlunun eşlerinin yanına dönen Adem, diğer oğluyla savaşmak zorunda kalır. Bu savaş balkan savaşları ve birinci dünya harbi sonuna kadar devam eder.
YAZAN TUNCAY AKGÖL

Cevapla

“Senaryo ve Hikaye” sayfasına dön