ORTAM SESLERİ VE YAKA MİKROFONU

Filmlerinizdeki ses problemlerini aşmak ve kayıt cihazlarından anlayan insanlara ulaşmanızı sağlayacak bölüm...
Cevapla
Marshmallow
The Recruit
Mesajlar: 26
Kayıt: 20 Eki 2019 03:04

ORTAM SESLERİ VE YAKA MİKROFONU

Mesaj gönderen Marshmallow » 07 Kas 2019 07:03

Arkadaşlar merhaba.
Önümüzdeki günlerde bir kısa filme başlayacağım ve seslerin olabildiğince düzgün olmasını istiyorum. Ancak anlamadığım bazı şeyler var. İki adet yaka mikrofonu alırsam, bunlar için bir de yine iki adet ses kayıt cihazı mı almalıyım? Yaka mikrofonlarında kullanılan verici aynı zamanda kayıt işlemi yapmıyor mu? İki adet yaka mikrofonu ve boom alırsam her biri için ayrı bir ses kayıt cihazı mı almam gerekiyor? Açıkçası bu şekilde maliyetin artmasından korkuyorum. Bu konuda bilgi sahibi olan arkadaşlar daha pratik bir çözüm yolu sunabilirse çok sevinirim.

Kullanıcı avatarı
spidervis
Moderator
Mesajlar: 1045
Kayıt: 02 Oca 2014 02:31
Meslek: Besteci ve ses düzenleyici
Konum: Web
İletişim:

Mesaj gönderen spidervis » 07 Kas 2019 12:00

Kayıt için bir çeşit harddisk lazım. Ses dosyasınının saklanabileceği bir depo. Mikrofonlar sadece sesi aktarıyor, o yüzden evet ses kayıt cihazına ihtiyaç var. Yalnız kimi yakasız mikrofonlar için yeni nesil cep telefonlarını da ses kayıt cihazı olarak kullanabilirsiniz. Paranız varsa ve sonradan daha az iş çıksın isterseniz de bir mikser alır, kaç girişi varsa o kadar mikrofon kullanabilirsiniz. Eğer ses kayıt cihazının iki girişi varsa, iki mikrofonu ayrı ayrı kaydedebilir ama bunlar genellikle XLR girişli olur. O yüzden mikrofon alırken girişlerine de dikkat edin. Yine de sonradan converter kullanarak çözmek mümkün. Yani xlr'ı telefon jack'ına çevirmek gibi.

Marshmallow
The Recruit
Mesajlar: 26
Kayıt: 20 Eki 2019 03:04

Mesaj gönderen Marshmallow » 07 Kas 2019 15:26

Teşekkür ederim aydinlattigin için. Peki yaka mikrofonu kullanmamak adına ortam ve diyalog seslerini ayrı ayrı alsam ve kurguda birlestirsem sağlıklı bir ses alabilir miyim? Yani bir nebze olsun yaka mikrofonu kullanmisim gibi durur mu?

Kullanıcı avatarı
spidervis
Moderator
Mesajlar: 1045
Kayıt: 02 Oca 2014 02:31
Meslek: Besteci ve ses düzenleyici
Konum: Web
İletişim:

Mesaj gönderen spidervis » 07 Kas 2019 16:22

Dublaj yapmak mümkün tabii. Birleştirme işi sesçinin veya sizin becerinize bakar. Diyalog seslerini alırken minimum dip ses ile kaydetmeye çalışın. Bir de sonradan ortama uygun reverb ayarlarsanız güzel sonuç alırsınız.

Cevapla

“Ses ve Kayıt” sayfasına dön