ışık tavsiyesi

Işık teknikleri, sorular, öneriler, florasanlar hepsi içerde, hepsi.
hcemince
Dr.Strangelove

ışık tavsiyesi

Mesaj gönderen hcemince » 17 Ağu 2019 11:56

Merhaba arkadaşlar,

Kısa film, klip, reklam çekimlerinde kullanılmak üzere ışık araştırması yapıyorum. 4bin lira kadar bütçem var.
Işık olarak ne tavsiye edersiniz. Muhakkak 1 adet spot ışık almayı düşünüyorum. Led ışık olarak da amazon'da şu set var.
https://www.amazon.com/gp/product/B06XW ... K12R&psc=1

Sürekli spot ışık olarak da;
https://www.godox.com.tr/katalog/urun/g ... ideo_isigi

şu ışığı düşünüyorum.

Yani 2 adet 660 lık led. 1 adet spot ışık olacak.

Başka tevsiyeleriniz var mıdır.

Kullanıcı avatarı
reznovrun
Mad Max
Meslek: İsviçre Çakısı

Mesaj gönderen reznovrun » 17 Ağu 2019 14:10

Maalesef o bütçe tam bir ışık seti için çok az. Godox iyi çıkış sunuyor ama fanını değiştirmen lazım. Yoksa dialoglarda sorun çıkarır. Neewerler ya da aynılarından Samtian, Andoer, Trevor ismiyle satılan ledlerin otuputu çok az. Yakın çekimleri kurtarırsın o kadar. Bence bu bütçelerde eski tip tungstenlere yönelmek lazım. Çin'den Knock-off frenseller alınabilir. İlla led olacaksa Viltrox D85T ya da D85B bunlardan iki adet. Bir tane de Aputure AL F7 kicker. (knock-off da olur). İlla spot olacaksa sessiz fanlı led fresnel için bütçe bağımsız Lupo Dayled, Nicefoto, Generay ya da Aputure.

hcemince
Dr.Strangelove

Mesaj gönderen hcemince » 17 Ağu 2019 16:09

Fan sesi benim için problem değil aslında. 2 tane godox alıp, 1 tane de güçlü led alabilirim. Elimde zaten 2 tane küçük boy led var yakın çekimlerde kullanabileceğim. Viltrox D85T biraz pahalı hem de tr de yok sanırım. Amazon da bile çok az var.
Bir de şunu merak ediyorum. Bu ışık sistemlerini dışarıda kullanmak için bir akü veya jenaratör olarak bir çözüm var mıdır. Örneğin bu godox sl-60w 920 lira iken. 2200 liraya bataryalı olan modeli var. Ben ups tarzı bir güç kaynağı alsam bu tarz 2 tane ışığı kaldırırlar mı acaba. O tarz bir portatif güç kaynağı her koşul için lazım bana. ufak jeneratörler de olabilir.

Kullanıcı avatarı
reznovrun
Mad Max
Meslek: İsviçre Çakısı

Mesaj gönderen reznovrun » 17 Ağu 2019 21:31

Godox iyi tercih o zaman. O akülerin fiyatı tüm bütçene denk olabilir. Ben buralarda satıldığını görmedim ama Tom Antos'un kanalında izlemiştim oraya bir bak. Belki Bhphoto ya da Adorama gönderiyordur.

hcemince
Dr.Strangelove

Mesaj gönderen hcemince » 17 Ağu 2019 22:43

Godox sl-60w siparişi verdim. Gridli soft box ve ayak ile birlikte. sonuçları beğenirsem 1 tane daha alacağım. Teşekkürler yardımın için.

hcemince
Dr.Strangelove

Mesaj gönderen hcemince » 21 Ağu 2019 10:46

Godox Sl-60w geldi. Dün 1 kere test etme şansım oldu. 60w sanırım bu serinin en küçüğü. Ama büyük bir odada açtım, resmen gündüze çevirdi :). Gönül isterdiki biraz daha bütçe olsun, 2 tane kendinden bataryalısını alabilseydim :)

“Sinema'da Işık” sayfasına dön