Beyaz Duvarlar ve Ev Ekonomisi

Filmi çekerken karşılaştığınız her türlü meseleyi buradan çözümleyin.
Cevapla
JeanG

Beyaz Duvarlar ve Ev Ekonomisi

Mesaj gönderen JeanG » 16 Eki 2018 11:06

Beyaz duvarlardan siz de nefret ediyor musunuz bilmiyorum ama bu konuda fikri olan varsa duymak isterim. geçen sene çektiğim kısada duvar kağıdı kullandım ama o da düzgün yapışmadı ve luzumsuz bir masraf oldu. bu sefer boya mı yapsam diyorum. ışık kullanarak güzel bir şekilde hallolmuyor. boya ve duvar kağıdı haricinde pratik olarak duvarları nasıl değiştirebilirim?

Kullanıcı avatarı
Bağımsız
Alien
Mesajlar: 760
Kayıt: 24 Mar 2015 04:57
Konum: İstanbul

Mesaj gönderen Bağımsız » 17 Eki 2018 01:20

Duvara sarı ışık vermek, ışık kaynağını da göstererek tabi, çözüm olmaz mı? Beyaz ayarı da yine biraz yukarı alınarak ve postta sarıyı yeşile çekerek bir şeyler yapılır sanıyorum. Bir de oyuncuları duvardan uzaklaştırarak fonu daha karanlık bırakabilme durumu var.

JeanG

Mesaj gönderen JeanG » 17 Eki 2018 10:40

bu ikisini yapıyorum zaten ama arkada bir doku olduğunda çok daha iyi oluyor.

paciente
Moderator
Mesajlar: 2298
Kayıt: 15 Mar 2012 17:57

Mesaj gönderen paciente » 17 Eki 2018 16:43

Benim son işte duvar beyazdı. Işığı @Bağımsız'ın söylediği gibi ama 5600K gün ışığıyla duvarı aydınlattım. Oyuncuya 3200K ışık verdim. Duvarı fluya düşürdüm, hiç bir yerde net olmadı. Postta color referansı olarak 3200K çalıştım. Duvar açık maviye döndü.
Sonuç fena değildi ama bence boya.

JeanG

Mesaj gönderen JeanG » 17 Eki 2018 22:50

paciente yazdı:
17 Eki 2018 16:43
Benim son işte duvar beyazdı. Işığı @Bağımsız'ın söylediği gibi ama 5600K gün ışığıyla duvarı aydınlattım. Oyuncuya 3200K ışık verdim. Duvarı fluya düşürdüm, hiç bir yerde net olmadı. Postta color referansı olarak 3200K çalıştım. Duvar açık maviye döndü.
Sonuç fena değildi ama bence boya.
çok uğraştım duvarı ışıkla boyamak için. önceki filmde de benzer şeyler yaptım ama hoşuma gitmiyor. yine ışıkla bir şeyler yapıcam bakalım.

Kullanıcı avatarı
KEzzAP
Site Admin
Mesajlar: 10935
Kayıt: 31 Eki 2005 17:07
Meslek: Akademisyen (Siyaset Bilimi)
İletişim:

Mesaj gönderen KEzzAP » 18 Eki 2018 10:18

Jel abi. Bak bisexual lighting diye arat. Bu aralar moda. Rengi değiştirebilirsin tabi, ama mantık aynı. Genelde mavi-pembe, kırmızı-yeşil yapıyorlar. Soğuk ışığın varsa önüne kırtasiyeden falan alabileceğin,-daha kalitelisini istiyorsan fotoğrafçılara bakman gerekebilir; bir jel koyup duvarı onunla ışıklandır. Tabi bu pembe ışık misal nereden geliyor onu da verebileceğin bir şey olmalı. Şahsiyet'te mesela dışarıdan barın neon tabelasından geliyordu. Bir başka yöntem de RGB ledler ile yapabilirsin. Geçende buradaki Ikea'da gördüm ,Türkiye'de var mıdır bilmiyorum. Rgb led şerit diye arat. Kumandası oluyor istediğin renge ayarlayabiliyorsun oradan. Bunlar zaten ev dekorasyonunda da kullanıldığından evin kendi dekoru gibi gösterebilme şansın da olacaktır.
Lütfen özel mesaj ile genel sorular sormayınız, cevaplamıyorum. Aynı soruyu forumda sorunuz. Ancak benimle ilgili bir sorunuz varsa özel mesaj ile sorunuz.

Youtube sinema eğitim kanalım: https://www.youtube.com/user/GerillaFilmYapimi

JeanG

Mesaj gönderen JeanG » 18 Eki 2018 10:50

jel hiç kullanmadım ama filtre kullanıyorum. mavi ve sarı filtreler var elimde. 2 adet godox led ışığım var. onlara koyuyorum. bahsettiğin led şeritlerden de bi elektrikçiye yaptırıyorum aslında. kendine günlük kullanım için yapmış 50 tl'ye yapacaktı bana kumandalı, şarjlı seyyar. senaryoya göre filmin geçeceği oda biraz nostaljik, içinde fantastik olayların döndüğü bir oda. led koydum mu onu yedirmem gerek senaryoya. iki abajur var. onlarla duvar aydınlatması yapıp oyunculara godox vereyim dedim en son. ama işte bunların hepsi asıl istedğim şeyi vermiyor. duvarda bir doku istiyordum. odanın atmosferini değiştirebilecek. duvar kağıdı bir çözüm ama çok tutuyor. boyanın farklı sıkıntıları var ve doku yine yok. bir stand yapıp ona duvar kağıdı yapıştırıp sürekli arkaya koymayı düşündüm. geniş açılarda sorun yaratabilir ama ışıkla çözülebilir. en son bu da eksik kalsın deyip beyaz duvara sıcak ışık vereyim dedim, sizin bahsettiğiniz gibi.

senaryoya işlevsel ekleyebilirsem belki led ışıklı bir şey ekleyip, blue-purple da kullanırım. o zaman da çok karışacak ortalık. abajurlar da var.

JeanG

Mesaj gönderen JeanG » 19 Eki 2018 00:08

https://www.youtube.com/watch?v=U39SQbmBu1I

şöyle bir test yaptım. filmle alakası yok da boş görüntü olmasın dedim.vimeo üyelik alamadım diye youtube'a yükledim o daha beter sıkıştırmış.

Kullanıcı avatarı
Bağımsız
Alien
Mesajlar: 760
Kayıt: 24 Mar 2015 04:57
Konum: İstanbul

Mesaj gönderen Bağımsız » 19 Eki 2018 09:33

Güzel deneme işte. Yüzde boya var galiba, nasıl ışık aldığı tam belli olmuyor, siyahlar da gömülmüş ama oluşturulmak istenen atmosfere uygunsa yerinde deneme olmuş.

JeanG

Mesaj gönderen JeanG » 21 Eki 2018 13:08

evet yüzdeki boya hoş olmadı. bu atmosfer yeterli olacak. belki birkaç dekor malzemesi ile güçlendirmeye çalışırım.

Cevapla

“Genel Çekim Sorunları” sayfasına dön