Blackmagic Pocket Cinema Camera / BMPCC4K

MiniDV, HDV, HD, 4K formatında kayıt yapan kameralar.
Kullanıcı avatarı
KEzzAP
Site Admin
Meslek: Akademisyen (Siyaset Bilimi)
İletişim:

Re: Blackmagic Pocket Cinema Camera / BMPCC4K

Mesaj gönderen KEzzAP » 03 Eyl 2019 12:46

Benim kullandığım sinema lens versiyonu onda t2.2 yani f2.0'a denk geliyor o da.
Hangisinin alınacağını bilemem, gidip deneyin bir görün.
Lütfen özel mesaj ile genel sorular sormayınız, cevaplamıyorum. Aynı soruyu forumda sorunuz. Ancak benimle ilgili bir sorunuz varsa özel mesaj ile sorunuz.

Youtube sinema eğitim kanalım: https://www.youtube.com/user/GerillaFilmYapimi

Kullanıcı avatarı
KEzzAP
Site Admin
İletişim:

Mesaj gönderen KEzzAP » 17 Eyl 2019 21:02

Buna benzer bir şey yapılmıştı ama ilginç olan bunu Tilta’nın yapması. Bu arada ürünü gönderiyorlar kendileri, siz evde yapıyorsunuz.
Lütfen özel mesaj ile genel sorular sormayınız, cevaplamıyorum. Aynı soruyu forumda sorunuz. Ancak benimle ilgili bir sorunuz varsa özel mesaj ile sorunuz.

Desperado28
Donnie Darko

Mesaj gönderen Desperado28 » 14 Oca 2020 16:05

Evde düşük ışıkta çektiğim videodur, lens ve kamera hakkında çekim bilgilerini videonun içerisine yazdım. Renk düzenlemesini davinci de kendim yaptım

Kullanıcı avatarı
KEzzAP
Site Admin
İletişim:

Mesaj gönderen KEzzAP » 14 Oca 2020 16:47

Buna düsük isik diyemeyiz bana kalirsa.

Desperado28
Donnie Darko

Mesaj gönderen Desperado28 » 14 Oca 2020 17:01

kamerayı veya lensi almak isteyen arkadaşlara örnek oluşturması bakımından yükledim. Ama tavsiyem bütçe var ise 6k modelidir, çok daha iyi iso performansı vermektedir, süper 35 sensor ve 6k için 1000 dolar daha verilir mi diye düşünmeyin bütçe var ise verilir, 4k modelinde iyi ışıklandırma ve cine lensler ile keyfinize bakabilirsiniz..

Kullanıcı avatarı
KEzzAP
Site Admin
İletişim:

Mesaj gönderen KEzzAP » 14 Oca 2020 17:23

Baska seyler de cekseydin keske cok kisa olmus.

Desperado28
Donnie Darko

Mesaj gönderen Desperado28 » 14 Oca 2020 17:36

KEzzAP yazdı:
14 Oca 2020 17:23
Baska seyler de cekseydin keske cok kisa olmus.
lensi ve kamerayı satın almak isteyen bir arkadaş vardı o bakımdan çeker misin şuan dedi çekip yolladım, yakında bir projem olacak o zaman linki koyarım.. kolay gelsin

Desperado28
Donnie Darko

Mesaj gönderen Desperado28 » 01 Şub 2020 14:46

Bmpcc 4k,yı merak edenler için yakın zamanda çektiğim klibi paylaşıyorum, raw 3:1 formatın da 25 kare çekildi Metabones xl 0.64 ile canon L serisi 16-35 2.8 ve canon 100 mm macro 2,8 ve canon 50mm 1.4 lensleri kullanıldı, kurgu renk işlerini kendi topladığım sistemde kendim yaptım, yakın zamanda net d ve bir tv kanalında klip gösterilmeye başlanacak.. link kısa süre yayında olacak daha sonra kalkacaktır. Drone çekimklerini phantom pro 4 ile kayıt aldık. iyi seyirler

Kullanıcı avatarı
KEzzAP
Site Admin
İletişim:

Mesaj gönderen KEzzAP » 25 Şub 2020 18:36

Pocket 1’imi sattım. Raw’ı öğrenmek için almıştım, işlevini gördü, renk düzenlemeyi öğretti. Genel olarak bir puan verecek olursam bendeki deneyimi 6/10. Çok uğraştıran bir kameraydı. Şimdi Slovenya’da yeni sahibini bekliyor. 550D’yi de satınca, GH5’e geçişimi yapacağım.

Desperado28
Donnie Darko

Mesaj gönderen Desperado28 » 26 Şub 2020 22:03

KEzzAP yazdı:
25 Şub 2020 18:36
Pocket 1’imi sattım. Raw’ı öğrenmek için almıştım, işlevini gördü, renk düzenlemeyi öğretti. Genel olarak bir puan verecek olursam bendeki deneyimi 6/10. Çok uğraştıran bir kameraydı. Şimdi Slovenya’da yeni sahibini bekliyor. 550D’yi de satınca, GH5’e geçişimi yapacağım.
neden gh5 ?

Kullanıcı avatarı
KEzzAP
Site Admin
İletişim:

Mesaj gönderen KEzzAP » 28 Şub 2020 10:48

Çünkü GH5 piyasadaki "her şey için uygun olan" kameralardan biri.
Sadece film, klip gibi planlı işler çeken insanlar için elbette Pocket 4K daha iyi, fakat benim gibi kamerada esneklik arayan, her şarta, her türlü işe uyum sağlayabilen bir kamera arıyorsanız Pocket ağır kalacaktır. Kamerayı alıp dışarı çıkıp, çıplak bir şekilde kullanmanız imkansız. Güç sorununu düşüneceksin, depolama sorununu düşüneceksin, elde çekim için gimbal düşüneceksin. Bunlar sadece planlı programlı işler için geçerli. Bense bu tarz işler için zaten çalıştığım şirketin ürünlerini kullanıyorum. (Gerçi orada da A7III kullanıyoruz. Ama orada söz sahibi olsam pocket 4K alabilirdim. )

GH5'e bakarsak tam bir gerilla filmcinin kamerası. Görüntü kalitesi üzmez. Her türlü film, reklam, klip vs gibi işler için fazlasıyla yeterli. 4K 10-bit 4:2:2 çekiyor. 120fps HD çekiyor. IBIS var. (Sensöründe stabilizer var yani. Elle çekimde bir gimbal kadar olmasa da %80 oranında gimbal'a yaklaşabilir bir performansı var.) Devasa depolama yerleri istemiyor, ama çok aşırı da sıkıştırmıyor. 400 mbs tam ideal bir sıkıştırma. (Gerçi Pocket'tın Braw'u da gayet iyi bu konuda)
Fotoğraf kalitesi fena değil. Pil ömrü müthiş. MFT bayonete sahip, birçok lens rahatlıkla adapte edilebiliyor. Düşük ışık kalitesi çok iyi değil, ama kötü de denmez.

Bu özellikleriyle kamerayı elinize alıp direkt çekime başlayabilirsiniz. Benim gibi tek kişilik ekiple çalıştığınız durumlarda, kamerayla ilgili detayları düşünmeden, kamera dışındaki faktörlere eğilmeye başlayabilirsiniz.

Kullanıcı avatarı
reznovrun
Mad Max
Meslek: İsviçre Çakısı

Mesaj gönderen reznovrun » 28 Şub 2020 13:30

Fuji xt4 geldi. Şu sıra klasik youtube hype'ı onun etrafında dönüyor. makineyi bayağı da iyi yapmışlar. af olayı da gh5'in aksine bombastik. ama 10 bit external.

GH5 ise tam f/p özellikle ikinci el fiyatları.

paciente
Moderator

Mesaj gönderen paciente » 28 Şub 2020 14:15

Gh5 doğru tercih @KEzzAP
Renk düzenlerken üzmez. Söylediğin gibi çantana koy çık. Bir tane monopod yeter. Reklam, klip vs işler için tasarlanmış.
Ben bmpcc yanında xt30 kullanıyorum ondaki 200mbps kayıt bile yetiyor o tür işlere.
Bu foto sensörlerin tek sevmediğim yanı odak olmayan alanlarda (gökyüzü, tek renk alanlar) 10 bit bile kayıt yapsan kabak gibi banding oluşturması. A7 serisi, fuji x, gh5 vs hepsinde aynı problem var. Mask bi parça kurtarıyor tabi.
Hızlı, pratik, keskin olması avantaj o kesin.
Tabi bmpcc 1’in o alexa vari sensörünün yerini tutmuyor o ayrı:)
Benim bmpcc son nefesine kadar bende kalacak o yüzden.

“Yarı-Profesyonel ve Profesyonel Kameralar” sayfasına dön