Dementia

Kurmaca, buldurmaca
Kullanıcı avatarı
paul.newman
Dr.Strangelove
Mesajlar: 68
Kayıt: 02 Oca 2018 03:16

Re: Dementia

Mesaj gönderen paul.newman » 26 Ara 2018 17:32

Ben filme yorum yazacaktım ama başlık açıldığı ilk zamanlarda yoğun olduğum için yazamamıştım. Psikoloji mezunu olduğum için senaryoyu kendi bildilerimle yorumlayabilirim. Birkaç noktayı özet olarak geçeyim.

Dementia kelimesinden kastın ne olduğunu tam olarak anlayamadım. Benim bildiğim Türkçeye direkt "demans" olarak çevrilen hastalığın İngilizcesi. Bir semptom veya bilişsel durum değil, bir hastalığın ismi yani. Wiki'de veya İngilizce sözlüklerde de başka bir anlama rastlamadım. Filmdeki vakayı incelediğimde de demans vakası gibi gözükmedi. Bir unutma meselesi var, ama o demansta yaşanacak tarztan unutma değil. Amnezi(amnesia), filmde yaşananı tanımlamak için daha uygun bir tanım olur.

Hipnoz benim yeni yeni ilgi duymaya başladığım bir şey.(Lisans eğitiminin bir parçası değildir, hipnoterapi eğitimi alırsanız öğrenirsiniz hipnozu) Filmdeki gerçekçiliğini ayrıntıya inerek tartışamam ama bana da garip gözüktü o kısım. Özellikle kadını bağırarak uyandırmaya çalışması.

Bir de adamın sevgilisinin terapisti olması mevzusu var. Bu durum etik dışı kabul edilir. Tanıdıklarınızın terapisti olamazsınız. Terapistin etik dışı bir davranışı var burada yani. Hikayedeki bu seçim bilinçsizse yanlış. Bilinçliyse bu çatışma senaryoda keşfedilebilirdi, havada kalmış.

aysegul
Mad Max
Mesajlar: 131
Kayıt: 19 Haz 2016 14:13

Mesaj gönderen aysegul » 26 Ara 2018 18:55

KEzzAP yazdı:
26 Ara 2018 14:41
@ayşegül

..." arkadaş bilmiyor olabilir böyle bir şeyin varlığını"
Kendisi şu noktayı kendisi belirtmemiş mi?:
JeanG yazdı: neyin ne olduğunu ben de biliyorum
Filminin eleştirilmesini isteyen ama filmin ilk görüntüsündeki laurel lerin gerçekten uzakta, hiç de etik olmayan bir davranışla oraya eklendiği konusu sorgulanmasını istememek nasıl birşey anlayamadım
KEzzAP yazdı:
26 Ara 2018 14:41
Fakat bu "moderatörlük avantajlarını kullanmak" suçlaması ne alaka?
Ortada böyle bir şey görmüyorum ben.
Açıklayın lütfen.
JeanG yazdı:neyin ne olduğunu ben de biliyorum, filme eleştiri yapsaydınız herkes için daha faydalı olurdu
sözleri yukardan "patronluk" yapma cesaretini gösteriyor ve bu haksız tepeden bakış'a nasıl olsa göz yumulur'u şu ana kadar kimse eleştirmediği için bence moderatörlük avantajlarını yeterince kullanmış gibi gözüküyor.

Ayrıca bu yazdıklarımın (Sahip olmadığımız şeylerin bizimmiş gibi gösterilmesinin sorgulanması) da en az içerik kadar herkese daha da faydalı olacağına inananların çıkacağına inanıyorum

Dnd
Donnie Darko
Mesajlar: 337
Kayıt: 06 Eyl 2016 14:58

Mesaj gönderen Dnd » 26 Ara 2018 19:11

Duygusal zamanına mı denk geldi arkadaşın bilmem ama küstüm beni silin diyecek bir durum yok ortada .

Tabiki filme belli festival referansi ekliyorsaniz bunun gerçekliği sorgulanır bunda yanlış bir durum yok .

Bir film ekleyip başına altın ayı jüri özel ödüllü yazsak biride gelip sen ne zaman jüri özel ödülü aldın dese , filmi elestir boşver festival durumunu diyebilir miyiz ?

Sonrada ben gidiyorum ya yeter artık demek pek sağlıklı bir tutum değil .

Kullanıcı avatarı
KEzzAP
Site Admin
Mesajlar: 10935
Kayıt: 31 Eki 2005 17:07
Meslek: Akademisyen (Siyaset Bilimi)
İletişim:

Mesaj gönderen KEzzAP » 26 Ara 2018 19:59

Diğer hadise için yorum yapamam. Kimin neyi ne niyetle yaptığını bilemem, ama eleştirebilirsiniz tabi.

Filme eleştiri yapsaydınız daha doğru olurdu cümlesi moderatörlük taslamak olarak algılanmış doğru mudur?

Bence bu hatalı bir çıkarım. Kişinin bu mesajını yukarıdan bakmak olarak algılamış olabilirsiniz, ama bunun moderatör olmakla alakası ne? İnsanlar sadece moderatör oldukları için mi yukarıdan bakıyorlar? Benim itirazım buna.
Çünkü bunu moderatör olduğunuz için yapabiliyorsunuz, nasıl olsa bir şey yapmazlar gibi bir mantığa sıkıştırdığınızda biz zan altında kalıyoruz.

Kimse moderatör olduğu için ayrıcalığa sahip değil burada yani.

Çekip gitme meselesindeki duruşumu da belirttim. Fazla bir tepki.
Ama Bu konuda elimden geleni yaptığımı düşünüyorum.
Sonunda üzülürüm, ama giden gider, napalım yani. Geri dönülürse de başımızın üstünde yeri vardır herkesin.
Lütfen özel mesaj ile genel sorular sormayınız, cevaplamıyorum. Aynı soruyu forumda sorunuz. Ancak benimle ilgili bir sorunuz varsa özel mesaj ile sorunuz.

Youtube sinema eğitim kanalım: https://www.youtube.com/user/GerillaFilmYapimi

Kullanıcı avatarı
paul.newman
Dr.Strangelove
Mesajlar: 68
Kayıt: 02 Oca 2018 03:16

Mesaj gönderen paul.newman » 26 Ara 2018 20:11

Moderatörlük ister istemez hiyerarşi yaratıyor. Forumu kullanan normal üyelerin, moderatörlerin ve adminin farklı görevleri, işlevleri var. Göreviniz dışında konuştuğunuzda bile bir moderatörseniz söylediğiniz daha farklı yorumlanabilir.

Moderatör sıfatını taşırken filminize gelen bir eleştiriyi formatın dışında diye görmezden geldiğinizi belirtiyorsanız, farklı tipte eleştirilerin gelmesi gerektiğini söylüyorsanız, bu pozisyonu kendi avantajınıza göre ve keyfi bir şekilde kullanıyor olarak algılanabilirsiniz.

Bu moderatörlerin üyelere yukarıdan bakması değil, moderatörlüğün yanlış kullanımı olabilir. Hiyerarşinizi görevinizin dışında avantajınıza kullanmak olarak olarak yorumlanabilir. Moderatörlüğe, adminliğe bir eleştiri değil. Bunların yanlış kullanımına bir eleştiri var. Aynı eleştiriyi başka bir başlıkta @Bağımsız da yapmıştı.

paciente
Moderator
Mesajlar: 2298
Kayıt: 15 Mar 2012 17:57

Mesaj gönderen paciente » 26 Ara 2018 23:26

İnshort film festival’i ben de paylaşmıştım instagram hikayemde. Herkese “seçildi” mesajı mı gitmiş?
Bunu nereden teyid edebiliriz?

paciente
Moderator
Mesajlar: 2298
Kayıt: 15 Mar 2012 17:57

Mesaj gönderen paciente » 27 Ara 2018 00:22

İnshort ff’den bu gün gelen maile göre, 12.000’den fazla başvuru olmuş. Festival 3 gün sürecekmiş ve sadece yarıfinalist ve finalist filmler gösterilecekmiş.
Ancak seçkiye alınan tüm filmlerin listesi internet sitelerineeklenecekmiş.
Yani gördüğüm saçma festivaller listesinde ilk 10’a girer.

Özetle jeang’ın “gerçekliği sorgulanacak” bir şey yaptığını düşünmüyorum. Yönetmen, katıldığı festivalin böyle garip bir hata yaptığını nereden bilebilir ki?

halostendap
The Legend
Mesajlar: 4139
Kayıt: 04 Mar 2012 22:41
Meslek: komedyen
Konum: Düzce

Mesaj gönderen halostendap » 27 Ara 2018 09:27

jeang den en çok hatırladığım: "senaryo yazmayı bilmiyorsunuz". tavırları da hep gereksiz bir alınganlık çerçevesinde idi. o yüzden gidişine ne üzüldüm, ne şaşırdım.

Kullanıcı avatarı
Bağımsız
Alien
Mesajlar: 760
Kayıt: 24 Mar 2015 04:57
Konum: İstanbul

Mesaj gönderen Bağımsız » 27 Ara 2018 15:49

Adım geçtiği için ben de bir şeyler yazayım istedim. Amacım olayı harlamak değil ama gına getiren bu yapay kavga ortamının bir unsuru olduğumu da hissediyorum. Sinemacılar federasyonu değil burası, sanal mecrada bir forum sitesi ancak moderatör konumundaki kişilerin üslubunu dengeli kurmaması böyle az görünen katılımlarda bile sorun olabiliyor. Sadece yönetici – üye arası değil, üyeler arasında açmaza neden olan diyaloglar genellikle, kişiliği, kişinin yaptığı iş üzerinden yapılan çıkarımları dillendirmeyle ortaya çıkıyor. Fikir çatışmasının, bilgi çatışmasının zararı yok, çatışmaktan kaçınmanın da anlamı yok.

Üslubu koruduktan sonra, her yazdığını sadece bir kişinin okumadığını bildikten sonra ufak tefek sürtüşmeler, fikir ayrılıkları, elektriklenmeler hiç dert değil. Gerekli de bazen. Birçok insan forumdaki bu sürtüşmeler yüzünden yazmıyor ama bu kayıp bence, o insanlar açısından. Burada tanımadığı bir insanla gereksiz gördüğü bir diyaloğa girmekle kayıp yaşayacağını düşünen insan, ya üslup bilmiyordur, diyaloğu nereye taşıyacağını kestiremiyordur ya da kendisini yetersiz görüyordur. Bunu yorgunlukla, insanlarla uğraşmak istememekle açıklamak, kaçınmaktır sadece. Hiç birimiz oksijen çadırında yaşamıyoruz, sosyal yaşantımızda ne insanlarla uğraşıyoruz.

Yani sözün özü, asıl gına getiren şey, çatışma değil. JeanG ile forum dışında da yazışmalarımız oldu. Ki bu forumda faal üyelerden fikren ya da bilgi nedeniyle çatıştıklarımın sayısı çatışmadıklarımın sayısından fazladır. Konuşmanın, yazmanın, paylaşmanın, yeri geldiğinde çatışmanın zararı yok. Gösterge, boşluğa değil, insana karşı konuştuğunun farkındalığını unutmamak.

Dnd
Donnie Darko
Mesajlar: 337
Kayıt: 06 Eyl 2016 14:58

Mesaj gönderen Dnd » 27 Ara 2018 18:30

Şunun gibi yararlı bir forumu aktif tutmaya çalışan 3-5 kişi var zaten .
Burasinin amatör, yarı amatör ve yahut sinemaya ilgi duyup yararlı bilgi tecrübe arayan insanlar için büyük nimet olduğunu girdiğim ilk günden beri düşünüyorum, bu yüzden küstüm gidiyorum tavrına saygı duymakla beraber , gerçekten "kötü bir günün "sonunda gelen duygusal bir durum olduğunu düşünüyorum.

Her zaman söylediğim gibi , "bunun hakkında fikrinizi söyleyin " diyip burada birşey paylaşan herkesin gelen her türlü eleştiriyi olgun bir şekilde karşılaması gerekir . Cevap verip vermemek kişiye kalmış bir durum .

Cevapla

“Kurmaca” sayfasına dön