Forum

Beyaz Duvarlar ve Ev Ekonomisi

10 Gönderi
4 Üyeler
0 Likes
2,455 Görüntüleme
(@anonymous)
Gönderi: 5911
Başlığı açan
 

Beyaz duvarlardan siz de nefret ediyor musunuz bilmiyorum ama bu konuda fikri olan varsa duymak isterim. geçen sene çektiğim kısada duvar kağıdı kullandım ama o da düzgün yapışmadı ve luzumsuz bir masraf oldu. bu sefer boya mı yapsam diyorum. ışık kullanarak güzel bir şekilde hallolmuyor. boya ve duvar kağıdı haricinde pratik olarak duvarları nasıl değiştirebilirim?

 
Gönderildi : 16/10/2018 2:06 pm
(@bagimsiz)
Gönderi: 752
 

Duvara sarı ışık vermek, ışık kaynağını da göstererek tabi, çözüm olmaz mı? Beyaz ayarı da yine biraz yukarı alınarak ve postta sarıyı yeşile çekerek bir şeyler yapılır sanıyorum. Bir de oyuncuları duvardan uzaklaştırarak fonu daha karanlık bırakabilme durumu var.

 
Gönderildi : 17/10/2018 4:20 am
(@anonymous)
Gönderi: 5911
Başlığı açan
 

bu ikisini yapıyorum zaten ama arkada bir doku olduğunda çok daha iyi oluyor.

 
Gönderildi : 17/10/2018 1:40 pm
(@paciente)
Gönderi: 2474
 

Benim son işte duvar beyazdı. Işığı Bağımsız'ın söylediği gibi ama 5600K gün ışığıyla duvarı aydınlattım. Oyuncuya 3200K ışık verdim. Duvarı fluya düşürdüm, hiç bir yerde net olmadı. Postta color referansı olarak 3200K çalıştım. Duvar açık maviye döndü.
Sonuç fena değildi ama bence boya.

 
Gönderildi : 17/10/2018 7:43 pm
(@anonymous)
Gönderi: 5911
Başlığı açan
 

Benim son işte duvar beyazdı. Işığı @Bağımsız'ın söylediği gibi ama 5600K gün ışığıyla duvarı aydınlattım. Oyuncuya 3200K ışık verdim. Duvarı fluya düşürdüm, hiç bir yerde net olmadı. Postta color referansı olarak 3200K çalıştım. Duvar açık maviye döndü.
Sonuç fena değildi ama bence boya.

çok uğraştım duvarı ışıkla boyamak için. önceki filmde de benzer şeyler yaptım ama hoşuma gitmiyor. yine ışıkla bir şeyler yapıcam bakalım.

 
Gönderildi : 18/10/2018 1:50 am
(@kezzap)
Gönderi: 0
Admin
 

Jel abi. Bak bisexual lighting diye arat. Bu aralar moda. Rengi değiştirebilirsin tabi, ama mantık aynı. Genelde mavi-pembe, kırmızı-yeşil yapıyorlar. Soğuk ışığın varsa önüne kırtasiyeden falan alabileceğin,-daha kalitelisini istiyorsan fotoğrafçılara bakman gerekebilir; bir jel koyup duvarı onunla ışıklandır. Tabi bu pembe ışık misal nereden geliyor onu da verebileceğin bir şey olmalı. Şahsiyet'te mesela dışarıdan barın neon tabelasından geliyordu. Bir başka yöntem de RGB ledler ile yapabilirsin. Geçende buradaki Ikea'da gördüm ,Türkiye'de var mıdır bilmiyorum. Rgb led şerit diye arat. Kumandası oluyor istediğin renge ayarlayabiliyorsun oradan. Bunlar zaten ev dekorasyonunda da kullanıldığından evin kendi dekoru gibi gösterebilme şansın da olacaktır.

 
Gönderildi : 18/10/2018 1:18 pm
(@anonymous)
Gönderi: 5911
Başlığı açan
 

jel hiç kullanmadım ama filtre kullanıyorum. mavi ve sarı filtreler var elimde. 2 adet godox led ışığım var. onlara koyuyorum. bahsettiğin led şeritlerden de bi elektrikçiye yaptırıyorum aslında. kendine günlük kullanım için yapmış 50 tl'ye yapacaktı bana kumandalı, şarjlı seyyar. senaryoya göre filmin geçeceği oda biraz nostaljik, içinde fantastik olayların döndüğü bir oda. led koydum mu onu yedirmem gerek senaryoya. iki abajur var. onlarla duvar aydınlatması yapıp oyunculara godox vereyim dedim en son. ama işte bunların hepsi asıl istedğim şeyi vermiyor. duvarda bir doku istiyordum. odanın atmosferini değiştirebilecek. duvar kağıdı bir çözüm ama çok tutuyor. boyanın farklı sıkıntıları var ve doku yine yok. bir stand yapıp ona duvar kağıdı yapıştırıp sürekli arkaya koymayı düşündüm. geniş açılarda sorun yaratabilir ama ışıkla çözülebilir. en son bu da eksik kalsın deyip beyaz duvara sıcak ışık vereyim dedim, sizin bahsettiğiniz gibi.

senaryoya işlevsel ekleyebilirsem belki led ışıklı bir şey ekleyip, blue-purple da kullanırım. o zaman da çok karışacak ortalık. abajurlar da var.

 
Gönderildi : 18/10/2018 1:50 pm
(@anonymous)
Gönderi: 5911
Başlığı açan
 

şöyle bir test yaptım. filmle alakası yok da boş görüntü olmasın dedim.vimeo üyelik alamadım diye youtube'a yükledim o daha beter sıkıştırmış.

 
Gönderildi : 19/10/2018 3:08 am
(@bagimsiz)
Gönderi: 752
 

Güzel deneme işte. Yüzde boya var galiba, nasıl ışık aldığı tam belli olmuyor, siyahlar da gömülmüş ama oluşturulmak istenen atmosfere uygunsa yerinde deneme olmuş.

 
Gönderildi : 19/10/2018 12:33 pm
(@anonymous)
Gönderi: 5911
Başlığı açan
 

evet yüzdeki boya hoş olmadı. bu atmosfer yeterli olacak. belki birkaç dekor malzemesi ile güçlendirmeye çalışırım.

 
Gönderildi : 21/10/2018 4:08 pm
Paylaş: