Forum

TASCAM DR-40X ve Ht...
 

TASCAM DR-40X ve Htdz Ht 81A Kondenser Shotgun Mikrofon (Mono)

3 Gönderi
2 Üyeler
0 Likes
534 Görüntüleme
(@rainpro)
Gönderi: 34
Başlığı açan
 

Selamlar;

Geçenlerde almış olduğum Tascam Dr-40x ses kayıt cihazını, direk boom mikrofon gibi kullanırım düşüncesiyle kullanmış bulunmaktayım. İç mekanda ses düzenleme sonrası idare etse de, dış mekanda tamamen hayal kırıklığı oldu. Elimde bulunan Htdz Ht 81A Kondenser Shotgun Mikrofon (Mono) ile kullanmak istiyorum ancak ne ses kayıt cihazı ayarlarını ne de shotgun ayarlarını anlayamadım.

1- Shotgun üzerinde bulunan TELE tuşu ne işe yarıyor? NORMAL tuşu ne işe yarıyor?

2- Ses kayıt cihazında çevre sesini düşürüp, oyuncunun sesini (Ön plandaki sesi) yükseltebileceğim ayar nedir?

Bilen varsa, açıklayabilirse çok sevinirim..

 
Gönderildi : 01/07/2022 5:34 pm
(@spidervis)
Gönderi: 0
Admin
 

Bizzat kullandığım cihazlar değil ama TELE tuşu uzaktan kayıt alırken kolaylık sağlamak amacındadır.  Teknik olarak, gain yükselir. Herkesin anlayabileceği şekilde yazarsam, kayıt sesi artar, daha yüksek sesli bir kayıt alınır. Normal ise ekstra bir ayar olmadan mikrofonun normal seviyedeki kaydı. Tele zaten kelime anlamı olarak da "uzak" demektir. Televizyon, telefon vs. hep aynı manada.

İkinci soruyu cevaplamak daha güç. Yapabileceğiniz birkaç filtre ayarı var. Mesela highpass filter kullanırsanız, diyalog sesleri alınırken düşük frekanslı arka sesleri azaltmış olursunuz. Kayıt daha net gelebilir ama ayarı kaçırırsanız diyalog kaydının kalitesi de düşecektir. Benim tavsiyem, hiçbir filtre kullanmadan sesi olabildiğince kaliteli alıp, sonra post aşamasında o sesleri düzenlemeniz olur. O kadar kusursuz bir kayıt alma ihtimali zaten çok düşüktür. Yani, alınan kaydı olduğu gibi filme koyabilmek için hem oyuncuların kusursuz konuşması, hem de çevre seslerinin buna izin vermesi lazım. 

 
Gönderildi : 01/07/2022 11:25 pm
(@rainpro)
Gönderi: 34
Başlığı açan
 

@spidervis İlginiz için çok teşekkür ederim. Dediğiniz gibi Tele modunda istediğim çevre sesini düşürüp diyalogları daha net duyabiliyorum. Kayıt cihazındaki ayarları da biraz kurcaladım dediklerinizi dikkate alarak dip ses biraz azaldı ama hala dip ses var. O da muhtemelen mikrofonun çok kaliteli olmayışından. Artık programla falan temizlemeye çalışacağım bir şekilde. 

 
Gönderildi : 27/07/2022 4:30 pm
Paylaş: