Forum

SİYAH-BEYAZ FİLM ÇE...
 

SİYAH-BEYAZ FİLM ÇEKİMİ

Marshmallow
(@marshmallow)
Leon

Forumda arattığımda bu konuyla ilgili pek de iç açıcı bilgiler bulamadım. Önümüzdeki günlerde çekeceğim kısa filmi siyah-beyaz ya da sepya olarak renklendireceğim. Çekim sırasında dikkat etmem gereken hususlar nelerdir acaba? Renkli çektiğim görüntülerden düzgün ve özenli görüntüleri olan siyah-beyaz bir film çıkarmak için neler yapmalıyım? Bu konuyu bilen arkadaşlar beni aydınlatırsa çok sevinirim.

Alıntı
Başlığı açan Gönderildi : 12/12/2019 4:38 am
KEzzAP
(@kezzap)
Godfather Admin

Bu basitçe renkle verebileceğiniz derinlikleri ışıkla vermeniz gerektiği anlamına geliyor.
Yeşil önünde kırmızı kazaklı birini çektiğinizde renkli çekerseniz renkten kaynaklı bir kontrast oluşur. Işığa elbette yine dikkat etmek gerekir renkli çekseniz bile, ama burada esas kontrast öğesi renktir. Fakat siyah beyaz yaptığınız anda bunu kaybedeceksiniz ve bu kontrastı vermek için ışığa ihtiyaç duyacaksınız. Yani karanlık ve aydınlık kontrast oluşturmak için elinizin altındaki en temel öğe. Bu da aslında ışığı görmek için her zaman için iyi bir antrenmandır bu arada.

Tabi bu rengi direkt dışarı attığınız anlamına gelmez. Renk filtreleri kullanmak gerekebilir. Gökyüzünde dramatik bir etki yaratmak istiyorsanız gökyüzü mavi olduğundan kırmızı filtre kullanırsanız maviyi karartacaktır böylelikle gökyüzü ile mavi olmayan yerler arasında kontrast artacaktır. Black and white with red filter diye aratın google'da çıkan fotoğraflar demek istediğimi anlatacak. Bunu diğer renkler için de düşünebilirsiniz. Tabi raw çekerseniz postta yine oynama şansı artıyor. İlla raw'a gerek yok ama tabi renkli çekimde olduğu gibi bunda da önemi var renk düzenlemesinin, o açıdan söylüyorum. Yani filtrenin yaptığını renk düzenlemesiyle de yapabilirsiniz. Ama tabi bunda da çektiğiniz kameranın, formatın sınırlılıkları ile başbaşasınız. Ne kadar oynama payı var gibi sorular meşgul edecek sizi.

Temel olarak böyle. Gerisi filme bağlı.

CevapAlıntı
Gönderildi : 12/12/2019 1:41 pm
Marshmallow
(@marshmallow)
Leon

Çok teşekkür ederim. Peki bu filtreler sepyada da işe yarıyor mu?

CevapAlıntı
Başlığı açan Gönderildi : 12/12/2019 3:46 pm
KEzzAP
(@kezzap)
Godfather Admin

Mantiken yaramali.

CevapAlıntı
Gönderildi : 12/12/2019 4:56 pm
Marshmallow
(@marshmallow)
Leon

Kırmızı filtreyle çekip siyah-beyaz yaptıktan sonra sepya tonunu uygulasam istediğim görüntüyü alabilir miyim acaba?

CevapAlıntı
Başlığı açan Gönderildi : 12/12/2019 6:15 pm
Paylaş: