Forum

Kısa Filme Başlıyor...
 

Kısa Filme Başlıyorum

4 Gönderi
2 Üyeler
1 Likes
351 Görüntüleme
(@furkanoguz)
Gönderi: 2
Başlığı açan
 

Selamlar, gerek lise gerek üniversite yıllardır takip ediyordum burayı. Kısmet bu zamanlara üye olmakmış. Yaklaşık bütünüyle bir kısa film yapmayalı 4-5 sene oldu. İşim gereği ya da yardım amaçlı bir çok projede bulundum ancak kendimi bir türlü hazır hissedemiyordum. Şimdi yavaş yavaş yapmam gerek diyorum. Öncelikle bir hikayem var ve senaryoyu yazmaya başladım. Kamera olarak BMPC 4k bir kameram var. Onun dışında tripod vs. Bir kaç lens edindim. Ve tamamen kendi bütçemle çekeceğim için haliyle ucuz bir prodüksiyon amacındayım. Özellikle aklımı karıştıran bir problem var o da SES. Ses için illa ki bir kayıtçı -özellikle de xlr- olmak zorunda mı? Ya da şöyle bir ürün buldum: https://www.hepsiburada.com/boya-by-dmr7-shotgun-mikrofon-ses-kayit-cihazi-p-HBV00000RD1D4?magaza=Herigo

Bu ürün boya markasının kendi üzerine kayıt alan bir shoutgun mikrofonu. Pek muadil bir ürüne rastlamadım açıkçası. 

Bir de renk için burada da çok okudum ama yine de görüş almak isterim özellikle 10 ve 12 bit arasındaki farkı. Yanılmıyorsam bir kaç yazıda görmüştüm. 12 bit sonrasında beyaz ayarı yapılmadığında telafisi daha kolay oluyor diye. Şuan da bir shoulder rig yapıyorum aynı zamanda. Aklımı şuan için bunlar meşgul ediyor. Ses, ışık bilhassa kurgu masasındaki tavsiyelerinizi bekliyorum.

 
Gönderildi : 28/11/2022 6:56 pm
(@spidervis)
Gönderi: 1239
Admin
 

Ses için mutlaka bir kayıtçı olmak zorunda, evet. XLR derken ne sorduğunu anlayamadım ancak XLR bir bağlantı türü. Mikrofonların neredeyse tamamı bunu kullanır, o yüzden XLR kabloya/girişe ihtiyaç duyulur. 

Verdiğin linkteki ürün iyi görünüyor. Muadil öneremem, çok fazla farklı kayıt cihazı kullanmadım. Bütçene göre uygun olanı alırsın. Yalnız, kayıt alırken 24 bit 48kHz almanı öneririm. Bu şekilde olursa sonra sesleri düzeltirken çok işine yarar. Bunun dezavantajı ise pillerin çok çabuk bitecek olması. Post aşamasında sesleri fazla oynamam diyorsan 16 bit 48kHz kayıt alabilirsin. Pil ömrü 2 kata yakın artacaktır. Hangi şekilde kayıt alırsan al, yanında mutlaka fazladan pil bulundur. Ses kaydını sadece görüntü ile birlikte yapma, ayrıca ortam sesini, oda sesini kaydet. Film hangi mekanlarda geçiyorsa, oranın sesini ayrıca al. Sen duymasan bile her yerin kendine ait bir sesi var.

Diyalog kaydı alırken de mümkün mertebe boom kullanın. Mesela linkteki mikrofonu bir sopaya bağlayıp, karakterin ağzına yukardan aşağı 45 derecelik bir açıyla bakacak şekilde tutun ve bu şekilde kayıt alın. Benim söyleyeceklerim bu kadar.

 
Gönderildi : 28/11/2022 8:11 pm
(@furkanoguz)
Gönderi: 2
Başlığı açan
 

@spidervis Teşekkür ederim hocam buna senden bir cevap bekliyordum açıkçası. Linkte ürünü alacağım üzerine kayıt yaptığı için. Bir de videonuzda izlemiştim, diyalogtan ortam sesi çıkarma ile alakalı. Sorum ise şu: diyalog ya da filmde etkin olan sesi o ortamda bile kayıt alsak tutmayabiliyor. Bunun için özellikle adobe programları tarafında önerebileceğiniz bir şey var mı? Ortam sesi ile diyalogu birleştirmek için.

pardon hocam görmemişim: xlr'dan kastım kayıtçıların genellikle xlr girişli olmasından kaynaklı idi. yani 3,5mm girişli bir mikrofon ile aynı ses kalitesini vermiyordur diye düşündüğümden dedim. Yoksa 3,5mm grişili bir harici kayıtçım var. 

Bu ileti 10 ay önce furkanoguz tarafından düzenlendi
 
Gönderildi : 28/11/2022 8:26 pm
(@spidervis)
Gönderi: 1239
Admin
 

Adobe'nin ses işleme üzerine yaptığı program Audition. Premiere üzerinde yapacakların çok daha yüzeysel düzenleme olarak kalırken, Audition ile daha detaylı çalışabilirsin. 

Ses kaydının kalitesi mikrofonun kapasitesiyle alakalı. Girişe göre değişmez ama genelde kaliteli mikrofonlar XLR kullanır senin de yazdığın gibi. Çekeceğin filmin kalitesine göre elindeki cihaz yeterli olabilir. Denemek lazım.

 
Gönderildi : 28/11/2022 9:02 pm
furkanoguz reacted
Paylaş: