Forum

ÇEKİM TEKNİĞİ
 

ÇEKİM TEKNİĞİ

Marshmallow
(@marshmallow)
Leon

Merhabalar. Aynalar ile ilgili bir kısa film çekeceğim fakat bir sorunun üstesinden gelemedim. Üç sahnem var ve üçünde de mizanseni aynanın içinden göreceğiz. Bunlar sırasıyla; araba dikiz aynası, asansör kabini aynası ve banyo aynası... Fakat çözemediğim şey, mizansenin dışında kameranın bir ayna işlevi gördüğünü izleyiciye nasıl aksettireceğim... Şimdiye kadar sadece banyo aynasına (duş sahnesi) buhar verme fikrini benimseyebildim. Bu konudaki fikirlerinizi çok merak ediyorum. Şu ana kadar düşünülen fikirler; araba içindeki sahneyi kamerayı sağa-sola çevirerek dikiz aynasından gördüğümüz hissini vermek ya da çekilen görüntüye postta alttan-üsten kaş yapmak veya balık gözü lens kullanmak, asansör aynası için ise mizansende bir oyuncunun kameraya bakarak saçlarını düzeltmesi...

Alıntı
Başlığı açan Gönderildi : 03/03/2020 2:03 am
Marshmallow
(@marshmallow)
Leon

ve sizce her sahne için farklı bir aspect ratio oranı kullansam (aynanın gerçekteki görünümüne göre) sabit bir hikayesi ve devamlılığı olan bir kısa filmde nasıl bir etki yaratır?

CevapAlıntı
Başlığı açan Gönderildi : 03/03/2020 2:06 am
reznovrun
(@reznovrun)
Mad Max

Örnek olarak 16:9 ve 4:3'u karıştırarak kullanan çok klip var. Ben de kullandım. film için anlamlı olur mu bilemiyorum. postta farklı aspect ratio deneyip bakabilirsin hikayeye ne katıp katmadigina.

CevapAlıntı
Gönderildi : 03/03/2020 3:30 am
TarıkAlpat
(@tarikalpat)
Mad Max

Filmin hikayesini bilmediğim için uyumlu olur mu bilmiyorum ama asansördeki ayna planını sahne biterken asansör kapıları kameranın önünde kapanabilir. Yani aynada sahneyi görürüz, kamera yavaşça geri çekilir ve asansör kapısı kameranın üzerine kapanır gibi. Tabi bunun için 3d modelleme gerekebilir orası ayrı.

CevapAlıntı
Gönderildi : 03/03/2020 4:06 am
Paylaş: