Forum

Aldatıcı Fragmanlar...
 

Aldatıcı Fragmanlar Dava Konusu Oluyor

2 Gönderi
2 Üyeler
0 Reactions
1,317 Görüntüleme
(@spidervis)
Gönderi: 1242
Admin
Başlığı açan
 

Variety haberine göre; ABD Bölge Yargıcı Stephen Wilson geçen Salı, aldatıcı film fragmanları yayınlayan film stüdyolarının, sahte reklam yasaları kapsamında dava edilebileceğine karar verdi. Dava konusu 2019 tarihli Yesterday filmi.

Filmin fragmanında Ana de Armas (Knives Out filmiyle tanıdığımız güzel kadının) görüntüleri de bulunuyor. Oyuncunun iki hayranı ise bu fragmanı gördükten sonra filmi kiralıyorlar ancak filmin final versiyonunda kadının sahneleri yer almayınca hayal kırıklığına uğruyorlar ve bu nedenle kandırılmış hissederek Ocak ayında mahkemeye başvurmuşlar.

Ana aslında filmdeki başrol oyuncumuzun (Himesh Patel) yeni aşkı olarak belirlenmiş fakat sonradan karakterin sevgili değiştirmesi istenmeyerek, bu kadının sahneleri kesilmiş. 

Daha önce Universal davayı düşürmeye çalışmıştı. Stüdyo, fragmanların "sanatsal, dışavurumcu bir çalışma" olduğunu ve "ticari olmayan" bir beyan olarak değerlendirilmesi gerektiğini iddia ederek, film fragmanlarının Birinci Değişiklik kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini savundu. Yargıç Wilson ise, bir fragmanın aslında ticari bir beyan olduğunu söyleyerek tartışmayı reddetti. Böylece fragmanlar, California Yanlış Reklam Yasasına ve eyaletin Haksız Rekabet Yasasına tabidir, denildi.

Wilson, "Universal, fragmanların bir miktar yaratıcılık ve editoryal sağduyu içerdiği konusunda haklı ancak bu yaratıcılık, bir fragmanın ticari doğasından daha ağır basmıyor" diye yazdı. "Özünde bir fragman, tüketicilere filmin önizlemesini sunarak bir filmi satmak için tasarlanmış bir reklamdır."

Filmdeki sahneler dışında görüntülerin yer aldığı fragman sayısı çok azdır. Yine başka bir universal filmi olan Jurassic Park için vardı mesela:

Bizde trailer değil de teaser'lar genelde filme koyulmayan görüntülerden oluşuyor. Amerika'daki dava burayı ne kadar etkiler bilemeyiz fakat benzer şekilde en azından tüketici mahkemelerine taşınabilir.

 
Gönderildi : 24/12/2022 12:30 am
(@cem123)
Gönderi: 0
 

Enteresan bir konu, yasal süreci ben de merak ettim.

Öte yandan fragmanda yer alıp filmde yer almayan sahne/oyuncu için film yapımcılarının dava edilebileceğinden çok emin değilim. Fragmanda Anthony Hopkins görüp, sonra filmdeki görünümünün Cameo olduğunu anlayınca da dava edebilecek miyiz? 🙂 Acaba bu işin standardı ne, ya da var mı?

 
Gönderildi : 05/01/2023 8:41 am
Paylaş: