Bildirimler
Tümünü temizle

Yeni siteye ilk kez gelen eski üyelerin, giriş yapabilmek için şifrelerini sıfırlamaları gerekiyor.

Şifre sıfırlamak için buraya tıklayın

[Çözüldü] Yeni senaryoya başlamak

Sayfa 1 / 2
omer44
(@omer44)
Django

Yeni bir projeye başlamadan önce ne önerirsiniz?

Alıntı
Başlığı açan Gönderildi : 28/03/2021 9:23 pm
spidervis
(@spidervis)
Barry Lyndon Admin

Kahve

CevapAlıntı
Gönderildi : 28/03/2021 10:12 pm
omer44 beğendi
omer44
(@omer44)
Django

@spidervis tamamdır artık başlayabilirim.

CevapAlıntı
Başlığı açan Gönderildi : 28/03/2021 10:47 pm
spidervis beğendi
spidervis
(@spidervis)
Barry Lyndon Admin

Kervan yolda düzülür 🙂 

CevapAlıntı
Gönderildi : 28/03/2021 11:57 pm
Hasbatur
(@hasbatur)
Forrest Gump

Senaryo konusunda öyle sorular soruyorsun ki; başlama daha iyi.

CevapAlıntı
Gönderildi : 29/03/2021 3:05 am
omer44 beğendi
screenwriter27
(@screenwriter27)
Forrest Gump

başka insanların söyledikleriyle hareket edersen hiçbir şeye başlayamazsın bir yere varamazsın, bir hikayen fikrin varsa direkt yazmaya başla, erken yazan yol alır...

"Cahille girme münakaşaya. Ya sinirini zıplatır tavana, ya da yazık olur adabına.” Mevlâna 8)

CevapAlıntı
Gönderildi : 29/03/2021 11:08 am
omer44 beğendi
reznovrun
(@reznovrun)
Mad Max

Allah aşkına küçücük bir komünitede bile böyle bilmişlik yapıp insanları soğutarak kendilerine bir üstünlük alanı inşa etme çabası görmeye çıldırıyorum. Yok hiç başlama daha iyi yok bilmem ne. Spidervis'in kahve cevabını ayrı tutarak, ki çok severim çalışırken kahve içmeyi =)

Arkadaşın küçük yaşta olabileceği gibi bir ihtimal de var tabi. Her şeyi söyleyebilirsiniz de üslup denen şeyden bir haber olanlar da senaryo yazmasın bi zahmet deyiveririm o zaman ben de hadi bakalım.

Yeni bir senaryoya başlamadan önce yapacağın şey bilgi ihtiyacın olan konulara göz atmaktır, diyelim bir avukat karakter yazacaksın temel hukuk araştırırsın ihtiyacın kadarını, diyelim bir beyaz yakalıyı anlatacaksın kendilerine has bir jargonları, espri konusu ettikleri olaylar var mı onları araştırırsın. Yani yapman gereken şey aklındaki hikayeye uygun olarak yaratacağın karakterleri anlamaya yarayacak araştırma yapmaktır. Burdan başla. Gerisi zaten evet kervan yolda düzülüyor.

CevapAlıntı
Gönderildi : 29/03/2021 11:25 am
Hasbatur
(@hasbatur)
Forrest Gump

Reznovrum, yaptığım yorumda gayet haklıyım. Üslubum da seninkinden gayet ölçülü. Ben kimin ne yapacağına değil kimin ne yapmayacağına önerme getiriyorum. Bir insan ne yapacağını biliyorsa ona ancak başarılar dilerim. Ama "Yola çıkacağım, ayakkabı giymeliyim?" diyecek kadar yaşı küçük birine de ancak "Yola çıkma kardeşim" diyebilirim.

CevapAlıntı
Gönderildi : 29/03/2021 12:35 pm
omer44 beğendi
spidervis
(@spidervis)
Barry Lyndon Admin

Hasbatur'un tarzı hoş görülmeyebilir, evet ancak dolaylı yoldan da olsa faydalı olduğunu düşünüyorum.

@omer44 bu bir süreç. Girdiğin yol uzun, hem de çok uzun, belki sonu yok. Nerede eksiklerin olduğunu görebilmek için ilk adımlarını atman lazım. Kimse bir senaryo veya hikayeyi tek seferde oturup yazmıyor. Yol boyu ne bilmediğini öğrenecek, sonra hem öğrenip hem yazacaksın. Gerekirse eskileri silip düzelteceksin. Yol boyunca da bir sürü kişiyle karşılaşacaksın. İlk eserini ortaya çıkardığında kimisi yakın akrabaların gibi seni pohpohlayacak, kimisi hasbatur'dan daha beter şekilde eleştirecek. Tüm bunları bilerek hazırlıklı olmalısın. Ne kadar bilirsen o kadar avantaj ve tecrübe ederek kazandığın bilgi, okuyarak aldığından daha kalıcı oluyor.

CevapAlıntı
Gönderildi : 29/03/2021 12:53 pm
omer44 beğendi
Cem123
(@cem123)
Mad Max

Arkadaşlar,

Söz konusu dostumuz kuvvetle muhtemel genç bir kişi. İlgili, meraklı, hevesli... Bir zamanlar hepimizin olduğu gibi. Kırk yılın başı genç birisi bulmuş burayı senaryo üzerine sorular soruyor, sinirlenecek bir durum yok.

Hepimiz bu yollardan geçtik, evet bize de çok kötü davranıldı, kimse bize sabırla bir şeyler anlatmadı, belki çalıştığınız yerlerde çalışma arkadaşlarınız sizden bilgi bile sakladı (bende oldu mesela).

Biz öyle yapmayalım.

CevapAlıntı
Gönderildi : 29/03/2021 5:05 pm
aysegul ve omer44 beğendi
Hasbatur
(@hasbatur)
Forrest Gump

Arkadaşlar ben kimseyi eleştirmiyorum. Tabii ki ben de insanlara bir şeyler öğretmeyi seviyorum ve bunu yaptığım zaman mutlu oluyorum. Ama bu sitede sosyal medyada muhabbet yapar gibi tek kelimelik sorulara tek kelimelik cevaplar alıp veremeyiz. Bu sitenin seviyesi anaokulu düzeyinden yukarıda olmalıdır ve öyle olduğunu da düşünmekteyim. Daha senaryonun ne olup olmadığını kavrayamamış birinin kalkıp bu işler hakkında soru sormasını doğru bulmuyorum. Verdiğimiz cevapların hiç biri yerine ulaşmayacaktır çünkü. Beni bu siteden tanıyıp bana mail yoluyla ulaşan biri ile iki yıldır yazışıyorum ve inanın bir arpa boyu bile yol alabilmiş değiliz. Sonunda, "Bu güne kadar bir kitap dolusu bilgi verdim sana, onları tekrar baştan sona oku ve gerisini kendin hallet" dedim ve konuyu kapattım. Neden oldu bu? Çünkü vatandaşta senaryonun ne olduğuna dair kavramsal düzeyde bir temel yok. Sadece izlediği filmlere öykünerek o filmlerdeki gibi yapma hevesi var. Öyle olunca da bocalar duruyor ve hem kendini hem de başkalarını yoruyor. Çok okumadan, hayata dair her şeyi merak etmeden, iyi bir film izleyicisi olmadan ve bir filmi çözümlemesini bilmeden asla senaryo yazarı olunamaz. Bu temeli az çok edinmiş ve bilinçli olarak yola çıkmış biri de sorduğu sorudan kendini belli eder. İşte o kişinin sorduğu sorulara cevap verilir, verdiğin cevap da o kişiye yararlı olur.

Şimdi söz konusu arkadaşın sorduğu "Senaryoya başlamadan önce ne önerirsiniz?" ya da "Bir kavga veya aksiyon sahnesinde her şeyi senarist mi yazar?" gibi bir soruya vereceğimiz cevabın sizce o kişiye ne gibi bir yararı olacaktır? Senaryoyu daha bilinç düzeyinde kavrayamamış olan biri acaba verilen cevaplardan ne kadarını anlayacaktır? Biz cevap verdikçe aynı sorulara devam edecek ve muhtemelen önümüzdeki yılın sonunda yine benzer soruları sormaya devam ediyor olacaktır. Yaşadım, gördüm, biliyorum. Bu yüzden lütfen sitenin seviyesini belli bir düzeyde tutalım.

Senaryo konusunda temel ya da heves düzeyinde olanlara da önerim; lütfen öncelikle internetten birkaç senaryo indirip okuyun, en azından şekilsel bir temeliniz olsun, daha sonra merak ettiklerinizi daha bilinçli sorular olarak buraya yazın. O zaman sizlere daha faydalı oluruz.

CevapAlıntı
Gönderildi : 30/03/2021 2:11 am
KEzzAP
(@kezzap)
Godfather Admin

Bu noktada hasbatur'a katılacak gibiyim ama daha temkinli bir şekilde. Daha nazikçe ifade edilmesi gerekebilir bazı şeylerin, ama fikri bir noktadan sonra doğru. Çünkü gerçekten bir şeyler için gerekli emeği vermeden, sadece birilerinin kendisine doğru cevapları vermesini bekleyen insanlarla dolu sosyal medya artık. Kendi karşılaşmalarım üzerinden yorumlayabilirim bunu. Bence benim youtube kanalımda herhangi bir ingilizce uluslararası youtube kanalında dahi tek tük parça parça bulunan bilgileri yeri geliyor tek videoda, dünyada çok az kişinin konuştuğu bir dilde veriyorum. (Bu konuda mütevazı olamam, çünkü benim o bilgiye erişmek, sindirmek için verdiğim çaba, basitçe bir video izlemekten öteye geçiyor, yıllara yayılmış düzenli ve sürekli bir çalışmaya dayanıyor) Gelip altına, çok uzun anlatmışsın, çok sıkıcı bilmem ne gibi yorumlar geliyor. Evet sıkıcı, evet uzun ama bu bilgiyi ben bu şekilde verebiliyorum. Bunun karşılığında da kanalımın çok izlenmemesine razıyım. "Hem ayranım dökülmesin, hem .... mesin" olmuyor, ben yapamıyorum. Herkesin belli bir noktada emek vermesini beklemek hakkımız. Fakat yine de peşin hükümlü olmak istemiyorum çoğu zaman. Hasbatur ile ayrıldığımız nokta burası. Muhtemelen muhattap olduğumuz ve bu izlenimi veren insanların çoğu, verdiğimiz emeğin karşılığını vermeyecek insanlar, ama kimisi de, esasında başlarda böyle biri olmaya meyilli olsa da, yapacağımız uyarılarla ve yorumlarla, yönünü değiştirebileceğimiz kişiler de olabilir. Bu şansı vermeliyiz.   

Bu arkadaşa ben de günlerdir cevap veriyorum, ilk başta nerede olduğunu anlamak ve yönlendirme yapmak istedim, yaptım da. Son olarak da bulunduğu yer ve yapması gerekenlerle ilgili genel fikrimi söyleyen bir mesaj yazdım. Şu dakikadan sonra hasbatur'un tavrında olacağım muhtemelen ben de. Çünkü bulunduğu yer ve yapması gerekenlerle ilgili bir fikrim oluştu ve bu fikir hasbatur'unkiyle benzer. Bu sorulara cevap aramadan önce yapması gereken başka şeyler var arkadaşın. Bu nokta da bizi aşıyor. Bizim şu an için verebileceğimiz başka bir şey yok. Ama başta da dediğim gibi, bu konuma varmak için, arada geçilmesi gereken bir yol var. Yine de minimum bir emek vermek gerekiyor daha en başından kestirip atmak yerine. Hasbatur ile ayrıldığımız nokta burası.  

CevapAlıntı
Gönderildi : 30/03/2021 10:29 am
Cem123
(@cem123)
Mad Max

Düşünme tarzınızda ya da felsefenizde bir sorun var demiyorum, karşı tarafın edindiği izlenim ve algı yanlış yerlere gidebilir diyorum. Söz konusu arkadaş için söylemiyorum, genel bir konu bu. Bugün gençler ailelerini, öğretmenlerini, okullarını, diplomalarını, bilgilerini önemsemiyor. Rol model aldıkları cahil ve görgüsüz fenomenleri, YouTuber'ları önemsiyor. Sözüm meclisten dışarı, gençlerin çoğu kolay yoldan, öğrenmeden çalışmadan didinmeden köşeyi dönmenin derdinde. Böyle bir devirde burası gibi bir yer paha biçilemez. Keşke her genç bu forumu keşfetse, buradan bir şeyler öğrenmeye çalışsa. Burası ekol olurdu, bir çatı olurdu. Diyeceksiniz ki "kardeş sen çok yanlış anlamışsın burayı", haklısınız, olabilir.

Biliyorsunuz ben aslında bir görüntü yönetmeni vs. değilim. Geçimimi sağlamak için, mecburen fotoğraf ve video çekiyorum. Normalde benim lisansım Uluslararası İlişkiler, yüksek lisansım sinema. O yükseği de senaryo üzerine yaptım. Kameranın K'sinden anlamadan mezun oldum. Burası çok yardımcı oldu bana, kimse de bana sert yapmadı. Eminim çok salakça şeyler sormuşumdur. 

Ben birkaç sene önce yakın çevremden başlayarak özel ders vermeye başladım senaryo tekniği ve yazımı üzerine. İlk başlarda çok keyifliydi benim için, yakın çevrem kendi çevrelerine tavsiye etti vs. derken neredeyse yarım düzine öğrencim oldu. Bir süre sonra pek kimsenin bir şeyler öğrenmek istemediğini idrak ettim. Bana "sen şimdi bize yazdığımızı nasıl satarız, nasıl izlenme alırız onu anlat" talepleri gelmeye başladı. "Beni Enes Batur yapamayacaksan paramı iade et" cümlesini duydum ben. Uzun lafın kısası, ders verme maceram bitmek zorunda kaldı. Kimseyi dövmedim, kimseyi yakasından tutup savurmadım. Çok sinirlendim o ayrı.

CevapAlıntı
Gönderildi : 30/03/2021 11:14 am
KEzzAP
(@kezzap)
Godfather Admin

Burası dediğin gibi bir yer. Ben de soru sorulmasın demiyorum. En saçma sorulara bile cevap vermeye çalışmışımdır. 
Ve dediğim gibi, ilk etapta kestirip atılmaması lazım. Ama bunun da bir sınırı var. Şahsen senin sorularına seve seve cevap verdim, daha fazlasını da yapmaya çalıştım çünkü sorun basit bile olsa, saçma da olsa, cevap çabamın bir karşılığı olduğunu hissediyorum, görüyorum. Fakat bir noktadan sonra, bazı arkadaşlara vereceğim cevap, örneğin sana vereceğim cevaba enerjimin kalmamasına neden olabiliyor. O yüzden sana cevap veriyorum. Ama şu ana kadar bana ulaşıp da yardım isteyen birini cevapsız bırakmadım, bıraktıysam da gözden kaçmıştır. Fakat "beni enes batur yapmayacaksan paramı iade et" diyecek biriyle karşılaşmamak için de önceden önlem almak, sana bu kadar yeter demek de hakkım, hakkımız. Çünkü bu noktaya da böyle insanlarla karşılaşarak, üzülerek, sinirlenerek geliyorsun. 

CevapAlıntı
Gönderildi : 30/03/2021 12:22 pm
omer44
(@omer44)
Django

Selamlar öncelikle özür dileyerek başlamak istiyorum. Sorduğum sorunun saçma olduğunu ve hata yaptığımı anladım, acemiliğimin karşılığında güzel eleştiriler aldım. Benim için tüm eleştiriler güzeldi, sorumun cevabını kolay yerden aramak yanlıştı. 

iyi günler.

CevapAlıntı
Başlığı açan Gönderildi : 30/03/2021 1:47 pm
Sayfa 1 / 2
Paylaş: