Forum

50-100 bin ytl lik kameralar? 35 mm. ve benzeri.

16 Gönderi
5 Üyeler
0 Reactions
5,454 Görüntüleme
(@arri43)
Gönderi: 55
Başlığı açan

genellikle mini dv ve hd modelleri biliyoruz.10 bin ytl üzeri kameraları pek bilmiyoruz.
50 bin ytl lik kamera varmı, eğer varsa nelerdir (bu ciddide bir soru'm aslında,alınma imkanı var çünkü). 35 mm film kameraları ne fiyatlarda,bunların modelleri , dijitalleri hakkında bilgilerin olduğu bir yer varmı?
(20 bin ytl üstü her kamerada alınabilir,bu fiyatın üstünde neler biliiyor acaba)

Gönderildi : 23/03/2008 2:40 am
 Düd
(@dud)
Gönderi: 0

35lerin o kadar ucuz olacağını sanmam. DVCPro veya o kulvarda kameralae 10 bin ytl ve üzeri fiyatlardan başlıyor. O kulvar araştırılabilir. 50 binlere çıkılınca belki bi ihtimal 16mm olabilir. Bir de 35 satılıktan çok kiralanır zaten. Panavision kamera satmaz örneğin, sadece kendisi kiralar.

Bildiğim kadarının, anlatabildiğim kadarı.. Eylem Planı.
Ömrünüzde duymadığınız bir sporla ilgili Türkiye'de ve dünyada neler yaşanıyor diye meraktan çatlıyorsanız Laff Ultimate'a beklerim.

Gönderildi : 23/03/2008 2:46 am
 Hepa
(@hepa)

35mm kamera satın alınması fantazi olur, daha doğrusu alıp hiç bir işine yaramaz.Dijital 35mm'ler var.

Bu konu çok konuşuldu.
Viper, Arri, RED vs gibi bir çok dijital 35 var artık.Sony'de artık dijital 35 e geçti ayrıca Cinealta XDCam serisi var oldukça yüklü fiyatlarda.Türkiye'de bütün diziler bunlarla çekiliyor neredeyse.

-RED 50.000 dolara tam set (öyle birşeydi) sitesinde yazıyor
-Viper o civarda olacaktır, arayıp görüşün.
-Sony XDCam'ler 35-50.000 dolar arası değişiyor.
Fiyatlarını tam bilemiyorum

-Viper'in sadece Türkiye temsilcisi var; 216 413 50 00

Ama şöyle birşey var her mesajda belirttiğim gibi kamera almakla bitmiyor.Buna kayıt ortamı, işleme ortamı da almak lazım elbetteki o da 3.000-10.000 arasından başlayan pc/mac sistem olabilir.

Ama tavsiyem eğer büyük bir prodüksiyon şirketi kurmayacaksanız bu tür şeylere pek uzanmamak.

Tabi bunlarla aynı görüntüyü çeken mini35ler var.

Alternatif minidv HDV kameralar:
-XLH1 + ps tekniks mini 35 20.000 civarında tutar sanıyorum
-HVX200 + m2 15.000 civarında.

*our AC-130 in the air

Gönderildi : 23/03/2008 7:24 am
(@arri43)
Başlığı açan

çok teşekkür ederim hepatit ve eglaia. siz büyük adam'sınız 🙂

arri,red vb. birçok firmanın dijital 35 e geçtiğini söylemişsin. herhalde artık bunlar tercih edilmeli. bu dijital 35 ler hakkında ne biliniyor? acaba bunların fiyatları nedir, modelleri nelerdir? bir dijital 35 (canon xlh1 artı 35 adaptörü'nden iyidir 🙄 denilebilir mi 🙄

xd cam in , hd cam den farkını biliyormusun? hd kameraya cam eki gelince ne artı özellikler oluyor. hd cam lerde tv de kullanılıyor herhalde dimi?xd camlar gibi.

eglaia senin dediğinde doğru.bu konuda bende lokomotif kamera yı biliyorum (bunu sizde biliyorsunuz dur zaten,epey bilindik bir firma)

Gönderildi : 23/03/2008 4:55 pm
 Düd
(@dud)

Dijital 35den kastın çiplerin 1e1 olması mı hepa? Bir de kamerayı almakla bitmiyor deyip işleyecek sistem demen komik olmuş :). Ondan önce objektifler var ki kameradan pahalıya gelecektir tam setler ki RED'in sitesinde objektifleri 30 40 bin dolar civarındaydı, senin verdiğin 50bin dolar sadece gövde, o gövdeyi kullanılabilir hale getirmek 100k yı geçer.

Viper çok iyi bir kamera.. Zodiac onla çekilmişti karıştırmıyorsam, 35ten ayırmak zordu cidden..
Son olarak da 10k dolarlık bir sistemin RED görüntüsü işleyebilmesi zor gibi geliyor bana.. İşler muhtemelen de bayağı zorlanır hele ki veri depolama ve akışında..

Bir de 35mm analog kamera almanın anlamı yok zaten en başta film ve telesine parası adamı bitirir.

Ömrünüzde duymadığınız bir sporla ilgili Türkiye'de ve dünyada neler yaşanıyor diye meraktan çatlıyorsanız Laff Ultimate'a beklerim.

Gönderildi : 23/03/2008 6:59 pm
(@arri43)
Başlığı açan

işleyecek sisteme gerek yok ilk etapta. prodüksiyon firmalarına yaptırılabilir bu.
internet ortamında açık açık yazamıyorum da. avrupada bir firmaya aldırılacak kamera.
50-100 bin ytl yada dolarlık bir şey alabilecekleri söyleniyor. bir dostum bu işin içinde bana anlattı.
bende genelde 20 bin ytl altı kameraları araştırdım hep bugüne kadar:)
şimdi de üstün kameraları araştırıyorum. bilgim oldukça bende yazayım buraya.
yani illa bu iş için değil, hemde bu konu öğrenilmiş oluyor. olursa da bir iki kamera modeli bildirebilicem arkadaşa.
eglaia zaten analog düşünülmez artık. dijital 35 lere,hd cam,xd cam gibi kameralara bakarız.
yani film çekilebilecek bir kamera.
bakalım hepatit bir cvp yazsında bize..
o numara bugün kapalıydı. arayınca paylaşırım durumu.
objektif olarak fotoğraf makineleri objektifleri olmazmı acaba? nikon objektifleri mesela (dijitale). eglaia viper için 35 ten ayırmak zordu demişsin de, o da 35 değilmi ydi zaten? sadece dijitali herhalde 35 in.

Gönderildi : 23/03/2008 8:38 pm
 Düd
(@dud)

35ten kastın ne olduğuna bağlı burada. 35i ben 35mm filme çeken analog makinelere derim. Çip boyutu 35mm olan sayısal bir makineye 35 demek hatalı gibi geliyor bana ama öyle yerleşmişse piyasada odur herhalde. Hele 35in sayısalı diye bir tanım çok yanlış. Çip boyutları 1e1 olduğunda bile 35mm dokusu yakalanamaz sayısal sistemlerde. Çok farklı uygulamalar gerekir. O nedenle 35in sayısalı diye bir tanım en azından günümüz için mümkün değil diye düşünüyorum ama dediğim gibi piyasada öyle bir tanım yerleşmişse olabilir. Türkiye'de ne doğru da bu doğru olsun :). Montaja bile kurgu diyor bizimkiler (ahan yine yaptım :)).

Fotoğraf makinesi objektifini yarı-pro kameralar, yani 35mm adaptörleri için soruyorsan tabii ki olur, da Viper gibi, RED gibi kameralar için soruyorsan onların objektifleri özel ve kendileri kadar da fiyatları var.

Gönderildi : 23/03/2008 9:20 pm
 Hepa
(@hepa)

www.dalsa.com Dalsa Origin diye bir model daha var ilk defa duydum ama yine de iyidir.Genelde artık her firmanın bi dijital 35'i var.

Egi benim kastım 1e1 veya ona yakın bir değerde dijitaller ama zaten 1e1 bir yapmaya özen gösteriyor herkes Arri 2 sene öncesinde çıkarttı diye biliyorum D20'sini.Cmos 1e1 sensörlü güzel bi alet ama sen de dedin.İyi bir prodüksiyon şirketi olmadan bu görüntüleri işleyebilmen biraz hayal geliyor bana hem depolama açısından hem de işleme açısından saatte 6 TB yer kaplıyor sonuçta.Bunu işleme gücünü de katarsak 10.000lik bi sistem yapar diye düşünüyorum ama tabi hiç bi fikrim yok ben sadece mac veya pc bazlı sistemlerden konuştum daha üstün yarım milyon dolarlık bi sistem hiç kasmadan yapabilir o ayrı:)

İlk etapta ne için kullanılacak ise bence ona uygun bi kamera seçilmeli.Film mi dizi mi?Yoksa kiraya mı verilecek.

Arri şuan D20'yi satmıyor sadece kiralıyor.Zaten böyle kameraları kiralamak çok daha mantıklı.RED şuan satışta ama nedir hiç bilmiyorum sıraya giriliyor sanırım satın almak için, yani ilk başta öyleydi.

XDCam HDCam mevzusuna gelirsek.Net bir araştırma yapmadım hiç ilgim alakam olmadığı için:)İkisi de Full HD kameralar sadece kayıt medyanları farkı diye isim karmaşası var diye kulaktan dolma bilgim var, HDCam kasete kayıt yapıyor XDCam UMD Disk gibi birşeye (23GB tanesi) bildiğim şeyler bunlarla sınırlı.Bu kameraların da lensleri oldukça pahalı 10.000dolar gibi fiyatlardan başlıyor genelde.

XDCam'e verilecek parayı dijital35'e yatırmak daha mantıklı olur diye düşünüyorum.Viper çok iyi bir kamera zaten Zodiac'ın kurgusu(ahan yine yaptım) bi mac sistemde FCP ile yapıldı.Yani iyi bir sistemde kaldırabilir durumda 10-15.000 dolara sistem kurmak mümkün en yükseğinden (Mino, mac uzmanı o neler gerektirir yazar 4K için)

Viper'ı baz alarak araştırdım objektif durumu, (numaranın akıbetini bilemiyorum sitesi güncellemeye girmiş http://www.thomsongrassvalley.com/sales/ )
yurtdışından da sorabilirsin.

Venom
10 minutes in FilmStream mode
18 minutes in 4:2:2 HD mode
http://www.thomsongrassvalley.com/products/cameras/venom/
Viper
http://www.thomsongrassvalley.com/products/cameras/viper/

Cloverfield çekilmiş en son bununla:)

Not:Mino, biliyorum search kısmından mino yazıp ihtiyaca koşuyor:D

*our AC-130 in the air

Gönderildi : 24/03/2008 1:46 am
 Düd
(@dud)

Çok merak ettim gelecek mi Mino şimdi :).

Gönderildi : 24/03/2008 5:15 am
(@suheyptosun)

benim bi ara çalıştığım ışık şirketi 3 tane falan 35 mm negatif kamera aldı. tüm setiyle 700 milyardı tanesi?

yaklaşık 1 trilyon gibi bişey bu kameralar.
alabilecek birisi varmı bu forumda .

www.kristalfilm.com

Gönderildi : 24/03/2008 8:28 am
 Hepa
(@hepa)

Onu bilmem ama, kamerayı alan forumu flnda satın alır bastırır parayı, bizide sigortalı işe alır forumda cevap yazmamız için:)

Doğrudur ya kameralar her zaman pahalı.

*our AC-130 in the air

Gönderildi : 24/03/2008 11:09 am
(@arri43)
Başlığı açan

tabi bu kameraların şahıs olarak alınması mümkün olmaz, mantıklıda olmaz zaten.
🙂
ben faydalı olabilecek bir yazı buldum. red ile ilgili. fiyatına,kullanımına yönelik. güzel bir yazı.
http://blog.milliyet.com.tr/Blog.aspx?BlogNo=78569
hepa dalsa.com a girdim fakat bunlar kamera üretimi yapıyormu yoksa 35mm adaptörmü üretiyor acaba.

Gönderildi : 24/03/2008 11:38 pm
 Mino
(@mino)

Çok merak ettim gelecek mi Mino şimdi :).

Mino yaz 1712 ye gönder cebine gelsin di mi? Yok foruma gelsin daha iyi. Ne güzel ya 😆

Red güzeldir, basit bir toplama işlemiyle 100 000 ytl 4k güzide bir sistem oluyor, bunun yanında istediğiniz platform da iş akışı da güzel oluyor. Tabi önce önümüzü görelim sonra düşünelim di mi 😈

Bir de Silicon İmaging'in SI2K sı var ama 2/3 inç onun çipleri.

35 mm çiplerinde RED en üstün seviyede şu an için. Arri D20 Comparison yazıp(google) den görüntü sorunlarıyla ilgili makalelere ulaşabilirsiniz.

Red'in firmware leri oturunca bağımsız sinema için çok büyük bir kazanç olacak, şimdiden isteyenler de alıp bekliyor 🙂

Yok veri akışı çok pahalıya patlar vs ciler için.

Güzel bir raid sistem
Uygun raid kartları
Renk düzeltme sistemleri vs ile çok güzel bir iş akışı kurabilirsiniz, ama bunun için (hemen almayı düşünen varsa)

-Nehalem ve sonraki işlemcileri (gerçek 4 çekirdek mimarisi ve komutları)
-Solid State Diskleri
-DDR3 lerin sunuculara düşmesini ve
-Blu Ray'in biraz daha ucuzlamasını beklesin.

Abi hard disk patladı geyikleri de ilerde tarihe karışacak, ve bu gelişmeler en çok teknolojiyi yakından takip edip potansiyelini göstermek isteyen biz gençlere yarayacak.

Verdim de gazı 😈

Gönderildi : 25/03/2008 1:23 am
 Düd
(@dud)

Valla raid'e güvenim sıfır. Sallıyorum, 1tb sağlam bir raid sistem kurabilmek için 4tb hdd almak lazım ki güvende olasın.. Yok arkadaşım, Solid State'e geçmeden yüzüne bile bakmam..

Gönderildi : 25/03/2008 1:53 am
 Hepa
(@hepa)

SSD şuan manyaklık:) 100 GB ye 1000 dolar vermek, bize hiç hitap etmeyen birşey.Biz sallarız disk bozulur onu isteriz

*our AC-130 in the air

Gönderildi : 25/03/2008 10:01 am
Sayfa 1 / 2
Paylaş: