Forum

Senaryo yazmak istiyorum.

mauseriks
(@mauseriks)
Citizen Kane

Merhabalar arkadaşlar, aranıza yeni katıldım. İzninizle konuya gireyim hemen.

28 yaşındayım. Çocukluk yıllarımdan beri daima bir senaryo yazma hayallerim vardı ancak hayat koşulları gereği malesef çalışmaktan başımızı kaldıramadık. Şuanda çok şükür kendi işimi kurdum ve artık rahat sayılırım. Vakit ayırabiliyorum artık kendime. 

Hayal gücüm inanılmaz derecede kuvvetlidir. Bazen arkadaşlar bize birşeyler uydurda dinleyelim derdi bende onlara başlardım kafadan senaryo yazmaya. Yıllarım bu şekilde geçti. Çocukluğumdan beride etrafımdaki herkes bana "senden çok iyi bir senaryo yazarı olur" derdi. Halende diyorlar. 

 

bende tüm cesaretimi topladım ve çocukluktan beri aklımda olan bir fikirle senaryo yazmaya karar verdim.  Tabi önce bu işi bilen birisi ile konuşmam gerekiyor ki tam adresine gittiğimi düşünüyorum. Gittiğim isim ortak tanıdıklarım vasıtasıyla Yılmaz Erdoğan hoca oldu. Kendisi ile kısa bir görüşme yaptım ve bir senaryo fikrim olduğunu belirttim. Bana birkaç hikayeyi anlatırmısın dedi anlattım ve kendisi bana derhal git senaryoyu yaz gel dedi. Tabi şöyle bir durum var. Senaryo yazmak hakkında zerre kadar bir fikrim yok ve malesef bunu açık açık Yılmaz hocaya söyleyemedim. Sebebidde ortak arkadaşımız benden bahsederken " senaryo filan yazıyor" demiş ( yanlış anlaşılma sonucu) bende yalancı çıkartamadım arkadaşı. 

 

Şimdi gelelim sizlerden ricama. 

 

Arkadaşlar bana bi akıl verin yol yordam gösterin. ne yapılır nerden başlanır nasıl kurgulanır hangi formatta yazılır. Bir haritası varmıdır bu işin. Hangi yazılımları kullanmam gerekmekte. 

 

Bana yardımcı olacak arkadaşlar için şimdiden çok teşekkür ediyorum.

 

Lütfen değerli bilgilerinizi benden esirgemeyin.

 

Not: (uzun metraj film)

 

Alıntı
Başlığı açan Gönderildi : 17/06/2022 7:41 pm
Halil Abrahim beğendi
aysegul
(@aysegul)
Forrest Gump

Öncelikle yazılmış senaryolara bir göz atmanda yarar var:
Uzun Metraj Film Senaryoları
http://www.kameraarkasi.org/senaryo/senaryolar_uzun.html

Bir sonraki adım: google da senaryo yazma teknikleri diye aratırsan pek çok kaynağa ulaşabilirsin

Ayrıca: Forumda senaryo yazımı üzerine pek çok kaynakdan yararlanabilirsin:
https://filmfabrikasi.com/forum/senaryo-ve-hikaye/
https://filmfabrikasi.com/forum/kitaplar/
İstanbul Üniversitesi nin Yök kapsamında hazırlattığı ücretsiz senaryo kitabı
http://auzefkitap.istanbul.edu.tr/kitap/kok/senaryo.pdf

 

Bu ileti 2 hafta önce aysegul tarafından düzenlendi
CevapAlıntı
Gönderildi : 18/06/2022 11:56 am
spidervis beğendi
spidervis
(@spidervis)
Barry Lyndon Admin

Sinopsis ve tretman yazmayı da unutma derim. Direkt olarak senaryoya başlamadan önce işin haritasını çıkarmakta fayda vardır.

CevapAlıntı
Gönderildi : 18/06/2022 12:29 pm
zafergazi22
(@zafergazi22)
Citizen Kane

Önemli olan hikâyedir. İyi bir hikâyen olduğunu düşünüyorsan bunu sinematik bir yapı ve akışla yazarak 5-6 sayfalık bir film öyküsü oluşturman gerekir. Ardından çok gerekiyorsa tretman da yazabilirsin, işini kolaylaştırır. Senaryo ise işin bambaşka bir boyutudur.

Bu konuda araştırma yapman, yazılmış senaryolara göz atman tabii ki önemli. Ama bir hikâyenin sinematik teknik ve kurguyla nasıl anlatılması gerektiğini bilmen çok daha önemli. Bu öğrenilebilir elbette ama senin içinde de buna yönelik bir eğilim ve yatkınlığın da olması gerekir. Bir konuda çok istekli olabilir, bu istek ve hevesle çok şey araştırıp öğrenmiş olabiliriz. Ama bu konuya yatkın değilsek, ne kadar uğraşsak da istediğimiz gibi bir sonuç elde edemeyiz. Kitap okumak, bilgi ve birikim elde etmek, bakış ve algılarımızı geliştirmek, çok film izleyip bu filmlerin çözümlemesini yapmak ya da bu konudaki uzman eleştirilerini okuyup bir filmin görünmeyen boyutlarını keşfetmek gibi bir içsel dürtümüz olması gerekir. Gerisi kendiliğinden gelir.

CevapAlıntı
Gönderildi : 18/06/2022 3:14 pm
Paylaş: