Forum

Liseler Arası Kısa ...
 
Bildirimler
Tümünü temizle

Yeni siteye ilk kez gelen eski üyelerin, giriş yapabilmek için şifrelerini sıfırlamaları gerekiyor.

Şifre sıfırlamak için buraya tıklayın

Liseler Arası Kısa Film Yarışması

Beran
(@beran)
Morpheus

Nedir bu liseler arası kısa film yarışmaları ? Sözde gençliğin ve genç sinemanın gelişimi sağlayan sihirli bir dokunuş. Ancak katıldığım ve gösterimlerine gittiğim kısa film yarışmalarında hiçbir şekilde böyle bir oluşum ve yapılanma göremedim. Zaten MEB destekli yarışmalar olduğu için MEB’in de genelinde sürekli bir karmaşa olduğu varolduğundan gerçekçi sonuçlanmalar olmuyor.

Mart ayında yapılan Girne Amerikan Üniversitesinin Liseler Arası Kısa Film Yarışması da tam bir karmaşa oldu. HD kalitede film yollayanların bile filmleri jüri tarafından “görüntü kalitesinin arzu edilen düzeyde olmaması” şeklinde yorumlandı. Ayrıca bu yarışmalar gençlere sinema yapmayı öğretmek yerine ödül verilerek sinemayı başardığını hissettirerek geleceğe dair çalışmalara da etki yapıyor. Ve bu iş böyle olunca kendini yönetmen zanneden lise öğrencileri sahip olduklarını düşündüklerini sahte kariyerle ilerde sinema yapıp Türk ve Dünya sinemasını zararlı yapıtlarla donatabiliyor. Umarım bu yazıdan sonra Kısa Film Yarışmalarını düzenleyen kurumlar ve bu yarışmalarda ödüle değer öğrenciler hadlerini bilirler !

Murat Beran ERDOĞAN

Akın var güneşe akın! Güneşi zaaptedeceğiz güneşin zaptı yakın!Toprak bakır gök bakır.Haykır güneşi içenlerin türküsünü,hay-kır haykıralım!

Alıntı
Başlığı açan Gönderildi : 16/05/2009 1:58 am
aydemirse
(@aydemirse)
Mad Max

Ya da gerçekten o yeteneğe sahip ama hiç bir şekilde denemeyip fark edememiş bir sürü genç yetenek kendini buluyor. Liseler arası kısa film yarışması ilerinin beceriksiz yönetmenleri yetiştiriyor savı o kadar mesnetsiz ki... O liselerde okuyan çocuklar lise son sınıft tercih yapacak değil mi? O liselerde okuyanlardan çıkan nesil bir iki kuşak sonrasının sinemasını yapıyor olacak. Belki aralarında yavuz turgullar var, öyle popstar muamelesi görmeye hakları yok çocukların.

Benim öğrenim hayatım boyunca yakındığım şeydir hep, o ara popüler ve gözde meslek neyse o oluyor liseli gençler. Bizde moda mühendislik fakülteleriydi şimdi nedir bilmiyorum. bizim okuldan kimse kalkıp ta sinema tv seçmedi. Böyle bir şey anlatılmadı, mezunların ne olunacağı bilinmiyordu vesaire. O çocuklar arasından irili ufaklı bir çok işlere imza atmış görsel efekt uzmanları, senaristler, yönetmenler ve oyuncular çıktı. Her birinin de antin kuntin meslekleri var dünya kadar okul okudu çocuklar.

Neden peki? Çünkü o zamanlar kendilerini deneyemedilr bu çocuklar, mecraları yoktu. Şimdi var ve tü kaka denmesi çok acı. Fikrinizi paylaşmıyorum. Bu düşünce yapısını da sevmiyorum.

Evlat öyle deme,mizah çok ama çok ciddi bir iştir!
Münir Özkul

CevapAlıntı
Gönderildi : 16/05/2009 1:31 pm
ercane
(@ercane)
Morpheus

Biraz kaba bir alıntı yapacağım. " ödül basur gibidir her, *ötün başına gelebilir "

Bu söz yeterince açık da ben yine de anlatayım.Ödüle endeksli film yapılmaz.
Bu ülkede Altın Portakal bile her yıl tartışılıyor.Kaldı ki liseler arası bir şey rahatlıkla kabullenilsin.
Herkes işini yapıcak ödül vermek isterlerse verirler.Piyasa çalışan tonlarca adam var kaçı ödül sahibi.

CevapAlıntı
Gönderildi : 16/05/2009 3:57 pm
tacfilm
(@tacfilm)
Forrest Gump

Ödül için tabi ki film yapılmaz. Ama yalnızca formatı, ambalajı ve anlatımı ilginizi çekmiyor diye de ilk kez film yapmayı deneyen insanların hevesini kırmaya kimsenin hakkı yok.

İzmir'de yaşıyorum ve ülkenin en büyük kısa film festivallerinden birine şahidim. Filmi izlemeden, yalnızca DVD kapağına bakarak ön eleme yapıp gösterime almadıkları filmler oluyor. Kaldı ki lise düzeyine indirgendiğinde bu etkinliğin rekabetten çok heyecan verici bir deneyim olması gerekiyor öğrenciler için.

Zaten ÖSS kazanacağım diye sosyallikten uzak, gerizekalı bireyleri sistemli şekilde oluşturan bu düzenin içinde biraz olsun sınav saçmalığından kafasını kaldırabilmiş aklıbaşında insanlara bir ufuk, bir alternatif sunulmalı. Aksi takdirde tek kaçış yolu ÖSS gibi algılanır ve bunun da kimseye bir faydası yok. (Aşağlık dershanelerden başka...)

http://www.tacfilm.net

http://www.izmirfilmatolyesi.com

CevapAlıntı
Gönderildi : 09/11/2009 4:18 pm
tacfilm
(@tacfilm)
Forrest Gump

Bu arada Türkiye'de düzenlenen Liselerarası Kısa Film Festivalleri'ni bilen var mı? Kaç tane var ve hangileridir? Bildiklerinizi yazarsanız memnun olurum. Ben de denk geldikçe araştırıyorum...

http://www.tacfilm.net

http://www.izmirfilmatolyesi.com

CevapAlıntı
Gönderildi : 09/11/2009 4:21 pm
nusret13
(@nusret13)
Forrest Gump

Bu arada Türkiye'de düzenlenen Liselerarası Kısa Film Festivalleri'ni bilen var mı? Kaç tane var ve hangileridir? Bildiklerinizi yazarsanız memnun olurum. Ben de denk geldikçe araştırıyorum...

istanbul lisesi kısa film fes.
çankaya milli eğitim müd. kısa film fest.
girne üni film festivali

çok mu geç kalmışız cevap yazmak için 🙂

CevapAlıntı
Gönderildi : 21/10/2010 1:04 am
Paylaş: