Forum

Sektör Tavsiyesi
 

Sektör Tavsiyesi

4 Gönderi
3 Üyeler
0 Likes
510 Görüntüleme
(@ivan-fyodorovic)
Gönderi: 23
Başlığı açan
 

Merhaba sevgili arkadaşlar,
bu başlığı sizlerden tavsiye almak için açtım. Radyo Televizyon ve Sinema bölümünden yeni mezun oldum ve bu işi yapacağıma eminim. Daha önce tv kanallarında, dizi setlerinde staj yaptım. Artık okuldan tamamen kurtulduğum için asıl öğrenciliğimin başlaması için sektöre tamamen atılmam gerekiyor. Fakat arada kaldığım bir konu var, bu yüzden sizlerin görüş ve tavsiyelerini istiyorum. Şuanda istersem hemen yarın bir dizide kamera asistanı olarak göreve başlayabilirim.( bir şirkete bağlı olarak) Zaten asıl istediğim kamera alanında uzmanlaşmak ve öğrenme açısından bunun en iyi yeri dizi(yoğun ve fazla çalışma saatlerinden dolayı). Fakat dizide çalışmanın getirdiği dezavantajlar da var. Ben kamera alanında uzmanlaşmak istiyorum evet ama eğer dizide çalışırsam sadece bununla kısıtlı kalacağım. Tasarım, edit gibi işlerde de öğrenmeye devam etmek istiyorum. Dizide çalışırken sadece bir departmanla kısıtlı kalmanın dışında boş zamanlarımda kendim diğer işlere vakit ayırırım desem öyle bir vakit yok dizide. Tabii bir de dizide çalışmış olan varsa insani koşullarda çalışılmadığını bilir. Bu sebepten diğer bir seçeneğim ise herhangi bir ajansta çalışıp kedimi farklı alanlarda da geliştirebilmek. Eğer çalıştığım yerde yine tek departman üzerine yoğunlaşsam da boş kalan zamanımı diğer departmanlara çalışmakla geçirebilirim. Bu işten çekinmemin sebebi ise dizide olduğu kadar en azından kamerada teknik-pratik olarak kendimi geliştiremeyeceğimi düşünmem. Yani anlayacağınız şuanlık çalışacağım yerde dert olan şey para mara değil sadece neyi ne kadar öğrenebileceğim. Tavsiyesi olanlar yazarsa çok sevinirim dostlar.

 
Gönderildi : 05/08/2020 4:51 am
(@cem123)
Gönderi: 436
 

Merhaba,

Forumda çok sayıda sinema mezunu, prodüksiyon şirketlerinde, televizyon kanallarında, reklam ajanslarında ve setlerde çalışan arkadaş var. En kısa zamanda bu başlığa da cevap verip tecrübelerini paylaşacaklardır. Ben de sinema mezunuyum, ben de zamanında medya sektörünün hemen hemen her alanında çok sayıda olmakla beraber ufak ve kısa tecrübeler edindim.

Yeni mezun olman ve stajlar yapmış olman gerçekten çok güzel. Direkt havuza atla derim ben, yüzmeyi nasıl olsa öğrenirsin boğulmadan. Önünde ne iş varsa, ne imkan varsa değerlendir, boş durmaktan iyidir. Mutlaka bir şeyler öğrenirsin, insanlar tanırsın. Şuan önünde bir kamera asistanlığı mı var, daha iyi yapacak bir şeyin yok mu, hemen atla o asistanlığa, başla. Öğrendiğin, geliştiğin ve tatmin olduğun süre boyunca kal orada, sonra başka bir kapı açılır, o kapıdan girersin. O yoğun ve uzun çalışma saatlerinin sana yeni bir şey öğretmediği, seni bir yukarı basamağa taşımadığı anda, tıkandığı anda, çakılıp kalma derim ben. Hiç bir yerde kamera ya da kurgu alanına kısıtlı kalmak zorunda değilsin. Mutlaka kendine vakit ayırır, istediğin diğer işleri yaparsın. Zaten bir süre sonra yapmak da isteyeceksin, çünkü set işçiliği ya da ajans işçiliği zanaat olduklarından, bir süre sonra sanat yapmak ya da en azından katma değer üretebileceğin işler yapmak isteyeceksin. Kimse medya sektöründe memur gibi işçi gibi sonsuza kadar sabit maaşlara ya da kaşelere çalışmak istemez, yapabilen kendini öne çıkarmaya çalışır, bu da bir yerde kendi projelerini yapmak olur. Kendi geliştirmek, kendine zaman ayırmak gibi meseleler sette de aynı, ajans ortamında da aynı. Bunların hepsi sana bağlı.

Yeni mezunlarda genellikle "para önemli değil, öğrenmek ve kendimi geliştirmek istiyorum" lafı çok yaygındır. Benim zamanımda da çok yaygındı, 1-2 sene ben de böyle gezdim yeni mezun olduğumda. Ben bunu doğru bulmam. İnsanlar pokemon değil, kimse gelişmek, kamera ya da kurgu uzmanı olmak zorunda değil. Gökhan Tiryaki'ye taş çıkaracak görüntü yönetmenleri tanıdım, isimlerini kimse bilmez, çünkü kaybolmuşlar o yoğunlukta, işçi kalmışlar, memur kalmışlar. Para önemli bir konu, eğer bu bir işse, bir meslekse, "ben sadece öğrenmek istiyorum, para önemli değil" deme. Bunu demen de senin suçun değil, senden önceki kuşaklar o kadar çok ettiler ki bu lafları, o kadar çok bedavaya çalıştılar ve yaşadılar ki, piyasa "çok fazla şey bilen ama hiç bir şey kazanamayan uzmanlar" ile doldu.

Kendine şu soruyu sor: Neden kendimi geliştirmek istiyorum?

Eğer bu sorunun cevabında para yoksa, sadece çok iyi bir görüntü yönetmeni ya da kurgucu olmak varsa, o noktaya ulaşırsın 2-3 sene içerisinde hiç merak etme.

Yoğunlukta ve günlük tempoda kaybolma derim ben, kendini geliştirdiğinde dünya kurtulmayacak. Sen kendini kurtar sevgili dostum.

 
Gönderildi : 05/08/2020 2:10 pm
(@paciente)
Gönderi: 2474
 

Ben yeni mezun olsam ve sektöre girmeye karar versem hiç düşünmeden ses öğrenirdim.
Yok! Memlekette kayittan başlayip mixe kadar işi sirtlayacak sayili sesçi var.
Kamera, kurgu falan bunlari kendi yaptiğiniz işlerle de geliştirirsiniz. Ama ses öyle değil. Eğer bu işin bir yerlerinde sanat varsa işte orasi ses.

 
Gönderildi : 05/08/2020 3:25 pm
(@cem123)
Gönderi: 436
 

Sen gerçekten çok önemli. Çok az bilen var, çok az hakkını vererek yapan var. Ses kötüyse, film bitmiştir.

 
Gönderildi : 05/08/2020 5:03 pm
Paylaş: