Forum

720p vs 1080p

28 Gönderi
11 Üyeler
0 Reactions
5,299 Görüntüleme
 Düd
(@dud)
Gönderi: 0

Cevabıdır düdcüm. 720 satır çekip 720 satır çıktı alırsan bir görüntün olur, 1080 satırı 720 satıra sıkıştırırsan başka bir görüntün olur. O da daha kesin bir görüntü olur dediğim gibi. Ayrıca daha büyük bir alan kullandığından ışık ve renk hassasiyetin de artar.

Bildiğim kadarının, anlatabildiğim kadarı.. Eylem Planı.
Ömrünüzde duymadığınız bir sporla ilgili Türkiye'de ve dünyada neler yaşanıyor diye meraktan çatlıyorsanız Laff Ultimate'a beklerim.

Gönderildi : 09/11/2010 3:26 am
 prot
(@prot)
Gönderi: 528

Cevabıdır düdcüm. 720 satır çekip 720 satır çıktı alırsan bir görüntün olur, 1080 satırı 720 satıra sıkıştırırsan başka bir görüntün olur. O da daha kesin bir görüntü olur dediğim gibi. Ayrıca daha büyük bir alan kullandığından ışık ve renk hassasiyetin de artar.
yani şu mudur 1080 p yi 720 export ettigimizde daha ufak bir alana daha fazla pixel sıkıştırıdıgmızdan dolayı görüntü daha temiz keskin ve kalitelimi olur? yoksa aradaki 360 kaybolur 720 sınırları içerisinde ayrı bir ebatta yani daha küçük bir ebatta 1080 deki gibi aynı kalitede görüntümü olur? bunu bende merak ediyordum..

PORTFOLIO: http://xantia.cgsociety.org/gallery/908278/" onclick="window.open(this.href);return false;

Gönderildi : 09/11/2010 12:04 pm
 Düd
(@dud)

Şöyle düşün, elinde bir fotoğraf var, boyutları bayağı büyük, fotoğraf çok hafif flu çıkmış. Bu fotoğrafı küçülttüğünde, eğer fluluk fazla değilse görüntü keskinleşir. Bu, fotoğrafa uzaktan bakmakla az çok aynı şey.

Prensipte, benim de dediğim gibi, ilk dediğin şey olur. Ama bu aslında tamamen kullandığın programın sıkıştırma yöntemiyle alakalıdır. Ama sen Premiere'in içinde 720p sekans açıp, içerisine 1080p görüntü koyup Scale to Frame Size dersen görüntün keskinleşir. Ha bu ahım şahım, inanılmaz büyük bir fark değildir. Ama keskinleşir.

Gerisi için bir garanti veremiyorum ama prensipte keskinleşmesi gerekir. Pratikte öyle mi, benim bugüne kadar gördüklerim öyleydi.

Ömrünüzde duymadığınız bir sporla ilgili Türkiye'de ve dünyada neler yaşanıyor diye meraktan çatlıyorsanız Laff Ultimate'a beklerim.

Gönderildi : 09/11/2010 2:58 pm
 prot
(@prot)

premier kullanıyorum ama prof degil format ve sıkıştırma yöntemlerinde açıklarım var.anladıgım kadarı ile photoshoptaki pixel DPI mantıgıyla aynı anladım teşekkürederim 🙂

PORTFOLIO: http://xantia.cgsociety.org/gallery/908278/" onclick="window.open(this.href);return false;

Gönderildi : 09/11/2010 3:02 pm
 Düd
(@dud)

Tam olarak değil ama prensibi aynı diyebiliriz. DPI'da o dotlar orada, çözünürlük büyür yani de video sıkıştırmaları çok daha farklı. Elindeki ham daha kaliteli olduğundan biraz daha kaliteli sıkışma oluyor diyebiliriz. Ama mantık az çok aynı evet.

Gönderildi : 09/11/2010 3:04 pm
 prot
(@prot)

peki son bir soru konuyu çok dagıtmadan sorayım formatlar konusundada sıkıntılarım var ornegin bugünlerde çokca FLv formatında videolar görüyorum bu formatın avi yada mov dan daha fazlamı şıkıştırdıgı için dosya boyutu küçük çıkıyor yoksa sıkıştırma yazılımı degişik mov ve avi ile aynı görüntü kalitesinde ama dosya boyutu küçük çıkıyor yada flv dosyaları sıkıştırmadan dolayı aslında görüntü kalitesi düşük ama biz farkedemiyoruz ? biraz karşık oldu ama umarım anlatabilmişimdir 😛

Gönderildi : 09/11/2010 3:13 pm
 Düd
(@dud)

Premiere kullanıyorsan h.264 çıktı al gerisini boşver :). Verme gerçi hehe.

Ne için çıktı alacağın önemli. İnternet için alıyorsan flv daha kullanışlı. Formatın olayı boyut-kalite oranı. Flv'de bu oran iyi, h.264'te iyi ama .mov .avi vs gibi formatlar dağıtım için uygun değil. Onlar program arası aktarımlar için kullanılabilinir ki onlar için de daha iyi kodekler mevcut.

Gönderildi : 09/11/2010 3:41 pm
 prot
(@prot)

anladım teşekkürederim 🙂

Gönderildi : 09/11/2010 5:09 pm
(@kykgm)

arkadaşlar kalite farkı var buda tek fark ...
nasıl derseniz 1080 p çeken kamera ile 720 p çeken çameranın export u 720 p dir 1080 in export u daha güzel net ve parlak oluyor...

Yaş, milliyet yada özgeçmiş önemli değil; önemli olan söyleyecek bir şeyin olması.

^^KYKGM^^

Gönderildi : 09/11/2010 10:34 pm
(@jupiter)
Gönderi: 226

Bunun böyle olduğunu ben kendi denemelerimde farketmiştim.Yani orijinali 1080 olan videoyu çıktıda 1080 değil de 720p yaptığımda görüntü sanki daha bir keskinleşiyor kalitesi daha bir artıyor gibi gelmişti.Garipsemiştim.Hatta netteki değişik kaynaklarda aynı bendeki kamera ile benzer ışık koşullar altında çekilen 720p videoların (orijinali 1440*1080 HDV) benim 1080 imden daha kötü olmadığını hatta daha iyi olduğunu farkettiğimde anlamıştım.Ben de aynı şekilde 1080 videoyu,720p yaptığımda görüntüde pek bariz olmamakla beraber keskinliğin arttığını düşünüyordum.Ama belki gözüm yanılıyordur diye emin olamıyordum demek ki doğru görüyormuşum.Tabi izlemede kullanılan monitor ya da LCD TV çözünürlüğünün de payı var bu işte.

Alfred HITCHCOCK...

Gönderildi : 10/11/2010 3:19 pm
(@szgnakr)
Gönderi: 52

çok enteresan teoride böyle olmamalı aslında ama bende bi denicem sonuçlarıda yazarım

Gönderildi : 10/11/2010 5:27 pm
 prot
(@prot)

aslında mantıklı şöyle düşünün daha büyük bir alana serpiştirilmiş bir resmin parçaları olsun siz alanı küçülttükçe resmin parçaları bir araya gelicek ve netlik artacak gibi bişey

Gönderildi : 10/11/2010 7:14 pm
(@keremu)
Gönderi: 22

4K ile 720 arasında da yokmu ? Çok saçma bir soru belki ama 🙂

Şu dosyaya göz atmakta fayda var:

http://yasinkoseart.files.wordpress.com/2010/06/how-many-k-do-i-need.pdf " onclick="window.open(this.href);return false;

Gönderildi : 13/01/2012 11:39 am
Sayfa 2 / 2
Paylaş: