Forum

550D HDMI SORUNU

7 Gönderi
3 Üyeler
0 Reactions
1,938 Görüntüleme
(@folkmuzik)
Gönderi: 447
Başlığı açan

Arkadaşlar merhaba. 550d makinemi full hd televizyona hdmi bağlantısından bağlıyorum fakat sağda ve solda boşluk oluyor. Çektiğim birşeyi izlerken tam ekran görüyorum fakat çekim yaparken ya da çekim yapmadan makine açıkken sağda ve solda boşluk oluyor. Sebebi nedir acaba ve çözümü mümkünmüdür ? Magic lantern olayı çözer mi ?

Gönderildi : 16/03/2016 12:24 am
(@fulgura)
Gönderi: 5141

Olur. Çözümü pek yok. Çekim anında çözünürlük düşer.

Sinema hem bir hastalık hem de tedavisinin ortak adıdır.

Sorularınızı özel mesaj yerine forum üzerinden herkese açık sormanızı rica ediyorum.

Gönderildi : 16/03/2016 12:43 am
(@folkmuzik)
Başlığı açan

Olur. Çözümü pek yok. Çekim anında çözünürlük düşer.
Peki tüm dslr makinelerde aynı sorun var mı ? Olmazsa makineyi değiştireyim...

Gönderildi : 16/03/2016 12:48 am
(@fturac)
Gönderi: 0

Anladığım kadarıyla makineyi TV'ye bağlamanızın sebebi kayıt alırken görüntüyü seyredebilmek. TV yerine hdmi girişi olan monitörleri tercih edin derim. Çünkü çekim anındaki görüntüyü izlemek istiyorsanız bence o full hd TV'yi her çekim mekanına taşımakta güçlük çekebilirsiniz. O da olmadı laptop veya ipad gibi ekranı en azından makinenin kendi LCD'sinden büyük olan aletlerle deneyin şansınızı. Canon'un kendi sitesinde "Canon EOS Utility" gibi bir program vardı. Onu laptopa indirin. USB'yle makineyi laptopta bağladığınızda çözünürlük 1080'den 480'e düşer. Ama HDMI yoluyla bağlarsanız çözünürlük düşmüyor ve ses alışverişi de sağlanabiliyordu diye hatırlıyorum. Belki bu işinizi görebilir.

Fikir, en büyük sermayedir.

Gönderildi : 16/03/2016 2:27 am
(@fulgura)
Gönderi: 5141

Tek tek bilmiyorum ama en yeni serilerde (5D Mk 3 vb) standart çözünürlük düşmüyor olmalı. Canon cephesini pek takip edemiyoruz artık. HDMI dışında bir çıkış kullanmamalı zaten ama düşenler HDMI üzerinde de düşüyordu.

Sinema hem bir hastalık hem de tedavisinin ortak adıdır.

Sorularınızı özel mesaj yerine forum üzerinden herkese açık sormanızı rica ediyorum.

Gönderildi : 16/03/2016 3:08 am
(@folkmuzik)
Başlığı açan

Bir 5dmark3 bulup denemek lazım o zaman...

Gönderildi : 18/03/2016 4:56 am
(@folkmuzik)
Başlığı açan

Anladığım kadarıyla makineyi TV'ye bağlamanızın sebebi kayıt alırken görüntüyü seyredebilmek. TV yerine hdmi girişi olan monitörleri tercih edin derim. Çünkü çekim anındaki görüntüyü izlemek istiyorsanız bence o full hd TV'yi her çekim mekanına taşımakta güçlük çekebilirsiniz. O da olmadı laptop veya ipad gibi ekranı en azından makinenin kendi LCD'sinden büyük olan aletlerle deneyin şansınızı. Canon'un kendi sitesinde "Canon EOS Utility" gibi bir program vardı. Onu laptopa indirin. USB'yle makineyi laptopta bağladığınızda çözünürlük 1080'den 480'e düşer. Ama HDMI yoluyla bağlarsanız çözünürlük düşmüyor ve ses alışverişi de sağlanabiliyordu diye hatırlıyorum. Belki bu işinizi görebilir.
Tam olarak öyle değil. Hd bir video miksere bağlayıp 4 kamera ile çekim yapmak istiyorum. 550d yi bağladığımda izleme ekranında sağ ve solda boşluk oluyor. 550d den bir video oynattığımda ekranı tam kaplıyor. Sonuçta video miksere giden görüntü önemli. Harici bir kayıtçıya kaydedeceğim için video mikserde ne şekilde görünüyorsa öyle kayıt edecektir.

Gönderildi : 18/03/2016 6:26 am
Paylaş: