Forum

DaVinci Resolve 17 ile Gelen Ses Düzenleme Geliştirmeleri

1 Gönderi
1 Üyeler
0 Reactions
1,257 Görüntüleme
(@spidervis)
Gönderi: 1242
Admin
Başlığı açan
 

Ben bu satırları yazarken Versiyon 17 halen beta sürümünde ve denilene göre epey bug varmış. Ayrıca Windows 10'a gereksinim duyduğu için ve ben halen 7 ile olan bağımı koparmayı hiç istemediğimden programı deneme şansım olmadı fakat buna rağmen getirilen yeni özellikler ilgimi fazlasıyla çekti. Biraz yazılımın tanıtımını yapacağım.

DaVinci Resolve 17 Ücretsiz Versiyondaki Yenilikler

Programda, Fairlight Audio Core isminde yeni bir ses engine ve FlexBus veri yolu mimarisi kullanılarak 2000 kanallı proje açmak mümkün. Sesleri ters çevirmek (reverse) loudness analizi, otomasyon, ses düzenlerken eş zamanlı video izleme, birden fazla kanalı aynı anda export etme vb. yeni özellikler gelmiş. Kısacası artık Adobe Audition'a da ciddi bir rakip.

Üstteki resimde göreceğiniz şekilde klavye kısayolları düşünülmüş. Bilen bilir, böyle kısayollar sayesinde çok büyük zaman tasarrufu sağlanıyor. Ayrıca yeni ses engine'i sayesinde işlemcinin tüm çekirdek ve thread'leri kullanılıyor. Bu sayede tek bir sistemde 2000 audio track, her birinde 6 plugin aktif haldeyken açılabiliyor.

Bus track oluşturma özelliği sayesinde de track kanalları bus'a veya bus'ı track'lere yönlendirmek mümkün. Miksaj yaparken önemli, hatta mecburi olan özellikler.

Yeni analiz yeteneği ile yazılım, kelimeleri, ses efektlerini veya davul vuruşlarını otomatik olarak tanımlayabiliyor. Ses dalgası üzerinde dikey çizgilerle bunları gösterip, ses düzenlemesinde kolaylık sağlıyor.

V17'deki bir diğer yenilik de otomasyon takibi. Yani bir ses dosyasını kestiniz biçtiniz veya parçayı ileri geri oynatıp yerini değiştirdiğinizde otomasyon bilgileri de yaptığınız değişiklikleri izliyor. Bu sayede son dakika değişiklikleri yapmak daha az zaman alacak.

Bir veya birden fazla video önizleme yapılarak referans olarak kullanılabilecek. Bu noktada çoğu DAW programından bile iyi oluyor çünkü onlarda tek videoya bağımlı kalınıyor.

Yeni verisyon, loudness yani ses yüksekliğini analiz ederek, track'leri oynatmanıza gerek kalmadan ses seviyelerini gösteriyor. 

DaVinci Resolve artık çok kullanıcılı ortak çalışmayı da destekliyor. Bu özellik daha önce DaVinci Resolve Studio'da vardı, yani ücretli versiyondaydı. Şimdi ücretsiz versiyonda da bundan faydalanılabilinecek. (Bu nasıl kelime oldu yahu)

DaVinci Resolve 17 Studio için Yenilikler ($295)

Programın ücretli versiyonu artık maksimum 22.2 olacak şekilde 3D ses düzenlemeye olanak tanıyor. Auro‑3D ve SMPTE ST.2098 destekli Dolby atmosferler elde edilebilir. Audio monitor yanında 3D panner ve 3D Spaceview ile görsel biçimde çalışılabilecek.

Bunun dışında pek çok farklı format desteği ve VCA grupları oluşturmak da yine ücretli versiyonda.

 
Gönderildi : 30/11/2020 8:55 pm
Paylaş: