Forum

Çöpten Hikayeler Kı...
 

Çöpten Hikayeler Kısa Film

41 Gönderi
13 Üyeler
0 Likes
8,225 Görüntüleme
(@desperado28)
Gönderi: 314
Başlığı açan
 

Arkadaşlar kusura bakmayın hata bizdeki sizlere film paylaşıyoruz nasıl bir gözle izliyorsunuz bilmiyorum ama Ali karakteri saf masum insanların hayatlarını tasvir ediyor. Ucu açık bir film değil film Ali'nin hikayesi son bulunca bitiyor sadece sizin hayal dünyanıza bıraktığım bir durum vardı anladımki oda yersizmis çünkü gerekyok hayallerinize son koyuyorum. Filmin özeti budur. Olmamisi anlarımda konuyu başka noktalara saptırmak neyin çabasıdır anlamadım. Neyse daha gerekte yok hiçbir şekilde forumda asla bir film veya içerik paylaşımı yapmayacağım.ilk önce uretin sonra vurun..emek nedir nasıl bir şeydir o zaman anlarsiniz

 
Gönderildi : 14/10/2017 2:44 pm
(@spidervis)
Gönderi: 0
Admin
 

Şifre isteyenler özelden mesaj atabilirler mi ?
Hocam eğer şifreyi sadece üyeler görebilsin, ziyaretçilere açık olmasın diye yapıyorsanız; aşağıdaki örnekteki gibi şifreyi "hidden" etiketleri içinde yazabilirsiniz.
örnektir

 
Gönderildi : 14/10/2017 3:26 pm
(@desperado28)
Gönderi: 314
Başlığı açan
 

Şifre isteyenler özelden mesaj atabilirler mi ?
Hocam eğer şifreyi sadece üyeler görebilsin, ziyaretçilere açık olmasın diye yapıyorsanız; aşağıdaki örnekteki gibi şifreyi "hidden" etiketleri içinde yazabilirsiniz.
örnektir

Şifreyi koydum iyi seyirler

 
Gönderildi : 14/10/2017 3:52 pm
(@kezzap)
Gönderi: 0
Admin
 

Renkte benim oyuncunun yüzünü düzelttiğim 1.56 dakikadaki yer düzelmemiş. Ya yapamamışım ya da düzenleme yaptığım monitörde sıkıntı vardı.

Kadının dublajı da iyi olmamış.Teknik açıdan sorunlu, dublaj olduğu çok belli.

Filmin geneli ile ilgili fikirlerimi söylemiştim zaten.
Yolu açık olsun.

 
Gönderildi : 14/10/2017 5:15 pm
(@desperado28)
Gönderi: 314
Başlığı açan
 

Renkte benim oyuncunun yüzünü düzelttiğim 1.56 dakikadaki yer düzelmemiş. Ya yapamamışım ya da düzenleme yaptığım monitörde sıkıntı vardı.

Kadının dublajı da iyi olmamış.Teknik açıdan sorunlu, dublaj olduğu çok belli.

Filmin geneli ile ilgili fikirlerimi söylemiştim zaten.
Yolu açık olsun.

Evet monitör den kaynaklı bir durum oldu Serkan keza ona tekrardan bakacak dün acilen Uluslararası crosslandan film festivaline yetiştirmem gerekiyordu filmin son jenerik kısmında hata var ayrıca İngilizce ye çevrilen bir tane cümle sıkıntısi var. Değerli yorumlarınızı eksik etmeyin

 
Gönderildi : 14/10/2017 5:23 pm
(@reznovrun)
Gönderi: 265
 

Sesler sorunlu; zaten söylenmiş. özellikle arka planı dolduracak sesler hiç yok.

görüntüler için, abi eline sağlık paciente

süre bu senaryo için çok çok uzun. bu kadar süre bekledikten sonra da final etkisiz kalıyor. film 17 değil 7 dakika olsa çok daha iyi olurdu.

bir de o market arabasına takıldım. fotoğraf makinesi ve kitapçı kısmı olmasa bir şey eksilirmiş gibi gelmedi bana.

bu kadar büyük olayları sağır sultan bile duyar, hele kağıt toplayıcılarına aracılık yapan birine, o kağıt toplayıcısı gibi bir sürü adam gelir gider. Olayın, kulağına değmemesi mümkün değil.

 
Gönderildi : 14/10/2017 6:27 pm
(@spidervis)
Gönderi: 0
Admin
 

2:35'te el arabası sesi önce sadece sağdan geliyor. Sonra ortalanıp sola kayıyor ve tekrar sağa geçiyor. Çok dikkat dağıtıcı bence ve gerçekçi de değil. Sesin kaynağına göre seviye değişir evet ama her iki kulağımız da o sesi duyar. Ses tamamen sağda bile olsa, sol kulağımızla da onu duyarız. Sağ kulağa kıyasla yaklaşık 40ms gecikme olur sadece. O yüzden bence gereksiz bir stereo uğraşı olmuş. Dikkat sese çekilince, o sesin gerçek olmadığı da kolayca anlaşılıyor.

Çöpçüyle amcanın konuşması biterken çay bardağını masaya koyma sesi yok. O sahnede yoğun bir dip ses var ama ambiyans olsun diye bilerek bırakmışsınız diye tahmin ediyorum. Belki seviyesi kısılabilirdi fakat pek rahatsız edici de gelmedi bana.

Belki kişisel zevktir fakat banyo sahnesini müzikten dolayı atlayarak izledim. Bence oraya keman ve/veya çello sesleri daha iyi olurdu. Kapalı mekan olsa o kadın vokaller belki daha etkili olurdu. Sürekli de aynı melodi olunca gereğinden fazla uzun geldi bana. Nefes alma sesleri de keza.

13:40 gibi, amca yerinden kalkarken haşır huşur ses hiç gerçekçi değil. Devamında da aynı ayak sesleri var sanki sürekli yaprak eziyormuş gibi. Yine aynı foley amca, Ali'nin evine girerken de sürüyor. Sonra aynı toprak zeminde kadın yürürken o kadar ses çıkmıyor mesela. Kadın kapıyı açarken de ufak bir gıcırdama iyi olurdu. O kapıların yağ gibi açılanlarına hiç tanık olmadım. 🙂

Kadının dublajı için emin olamadım ne kadar düzelir fakat reverb'ün kaldırılması şart. Mümkünse yeniden kayıt almak çok daha az uğraştırır.

Konuyla ilgili olarak da ben kitapçıyla alakalı bir şey olacak sanmıştım. Bir şey olduysa da kaçırdım.

Hayırlı olsun, başarılar dilerim.

 
Gönderildi : 14/10/2017 6:35 pm
(@desperado28)
Gönderi: 314
Başlığı açan
 

Herkese merhaba şimdi bazı konulara değinmek istiyorum. Seslerin tamamı problemliydi çünkü sesden anlayan bir sescimiz yok idi ve ses konusundan anlamam. Ben biraz filmin konusuna ve gidişatına değineceğim spidervis senden yardım isteyecektim ama zamanım kalmadığı ve başka durumlar olduğunundan sana dönemedim Fırat haber vermişti sanırsam. Fİlmde çok fazla mesaj barındırdığını göreceksiniz. Bu arada herşey görecelidir ve bu film festival filmidir. her karesinde mesajlar barındırmaktadır. örnek vereyim bu bakış açısıyla değişir nasıl baktığınız ile ilgili film Ankara'nın varoş ve burjuva kesimini gozlemleyeceksiniz radyo haberlerinde bile dolar ve avrodan bahsederken aradaki dengeyi görebilirsiniz,genç milli takimizin Avrupa şampiyonu olduğunu gibi kitapcinin cama astığı yazıda hikayeye giriş yapıyoruz yani Ali ve babasının hikayesine, alın teri ataya saygı sevgi,günümüzde insanların birbirlerine bile tahamulleri yok iken bir insanın küçük dünyasıni görüyoruz. Kaybolan hayatları görüyoruz kizilayda,o hayatlardan suilitlerden birisiydi Ali,yitip gidenlerden bir tanesi ve nice insanların yaşadıkları,hurdalikta dağ gibi biriken bıraktıklarımiz dünyada geçirdiğimiz zaman oznesiydi.aslinda.babasini yıkadığı sahnede bir ağıt vardı tüm insanlar için en azından bana göre öyleydi.yoksulluk vardı.unutulmus bir kenara attığımız günlüklerimiz. Yazdıklarımız hayallerimiz gibi.kitapcidaki camdan hikayeye girişimiz ve bir hikâye gibi gidisatimizin olduğunu hurdalikta cekik her seferinde vurduğunda kafamızda inen darbeler vardı. Son darbede ise geçip giden zaman metaforlar barindiriyordu. Ve ben bir film çekebildim kısıtlı imkanlarla ve güzel dostlarımla daha fazla konuşmak istemiyorum. Bir daha izleyin inceleyin hatalar muhakkak olacaktır. Sevgiler saygilar

 
Gönderildi : 14/10/2017 8:17 pm
(@halostendap)
Gönderi: 4108
 

senaryo çok sıkıntılı. İran filmi gibi başladı, Türk filmi gibi bitti.
renkleri, kadrajları beğendim. oyunculuklar iyiydi ama dublaj olunca onun da tadı azalmış.
kadının dublaj çok sıkıntılı olmuş. ortam sesleri ayrıyeten hiç kaydedilmemiş sanırım hiç ortam sesi ilave edilmemiş dublajı daha da kötü hale getirmiş bu durum.
bunun dışında söyliyeceklerim ilk kısa film için oldukça iyi. filmfabrikasi nin bir araya getirdiği bi ekip yaptığı için de çok sevindim. bu tarz bir araya gelmeler 2006 ekolünün işiydi yanlış hatırlamıyorsam. onlar sonra uzun metraj vs. aldı yürüdüler, umarım sizin için de öyle olur. ellerinize yüreğinize sağlık.
başarılar dilerim.

insta https://www.instagram.com/morehalityalcin

 
Gönderildi : 14/10/2017 8:22 pm
 Dnd
(@dnd)
Gönderi: 332
 

Teknik olarak filme söylenecek çok söz yok lakin senaryo olarak biraz aceleye gelmiş görünüyor kardeşim.

Alinin hikayesine biraz detay katılabilir finalde daha net ve vurucu olabilirdi.
17 dk anlatılan için fazla uzun kalmış bence kurguyu kisaltip böylece bırakırsanız daha etkili olur .

Eğer ekleme şansınız varsa , Alinin ölümünü eve gitmeden toplama yerinde bir başka toplayicidan öğrenilmesi ve abinin ağzından Alinin hikayesini duysak , Alinin neden türkiyeye geldiği gibi daha vurucu bir final çıkabilir dusuncesindeyim.

Misal Alinin ailesi ve annesini ulkesindeki savaş yüzünden kaybedip babası ile Ankara gelmek zorunda kalması gibi bir arka plan eklense, hem babasının hatırlama sekansi hemde Alinin ölümü daha dramatik hale gelebilirdi.

Nacizane görüşüm bu şekilde yinede emeğinize sağlık .

 
Gönderildi : 14/10/2017 8:37 pm
(@desperado28)
Gönderi: 314
Başlığı açan
 

Yorumlar çok değerli dostlar çünkü bana diğer işlerimde yol gösterecek, ben notları mı almaya devam ediyorum. Yorumlar için teşekkürler

 
Gönderildi : 14/10/2017 9:24 pm
(@sietpictures)
Gönderi: 87
 

Ses beni de rahatsız etti. Bazı sahnelerde, özellikle 2:27 de başlayan da arka plan sesi ya yok ya da çok kısık ve diyalog sesleri dublaj gibi geliyor (öyle mi ?). Dublaj gibi gelen tek sahne değil ayrıca.

 
Gönderildi : 14/10/2017 11:37 pm
(@desperado28)
Gönderi: 314
Başlığı açan
 

Ses beni de rahatsız etti. Bazı sahnelerde, özellikle 2:27 de başlayan da arka plan sesi ya yok ya da çok kısık ve diyalog sesleri dublaj gibi geliyor (öyle mi ?). Dublaj gibi gelen tek sahne değil ayrıca.

Tek bir sahnede yok filmin genelinde dublaj var sadece günlük okudugu kısımda yok çanakkaleyi bilen bilir aşırı lodos olduğundan kasırga gibiydi ses alamadığımız için sesler dublaj oldu ne kadar çok ses mühendisi varmış forumda 🙂

 
Gönderildi : 14/10/2017 11:54 pm
(@emre_)
Gönderi: 73
 

Öncelikle çok sitemkarane/eleştirel bir kısa! film olmuş. Birkere tasvir edilen güler yüzlü sıcak kanlı merhametli saf/duru gariban Ali karakteri Türkiye'nin hiçbir yerinde öylece bir başına kalamaz. Yani toplum bırakmaz. En azından her gün bir tas çorba götüreni olur. Reklam olmasa üç beş tane yardım kuruluşu sayardım burada en azından Ali'ye bi ev ve Ali'nin babası için her türlü hastane, ilaç ve bakım masrafları karşılanırdı.

Ayrıca filmi öyle ucu açık bir finale bağlamışsınız ki üç ayrı anlam çıkıyor! Ya Ali karakteri bombacıydı ya olay Ali'nin üzerine yıkıldı yada üçüncü bir ihtimal daha var ki oda herkesin malumu olan. Yani senaryoda işlendiği gibi olan. İlk ikisinden iki anlam daha çıkıyor "güler yüzlü sıcak kanlı merhametli saf/duru gariban Ali böyle bir şey yapmayacağına göre birileri üstüne yıktı" veya aksine "kimin ne olduğu belli olmuyor Ali gibi biri de gözünü kırpmadan harcayabilirmiş kendisini". Oysa ki senarist, Ali karakteri için karıncayı bile incitmez dedirtiyor. Filmdeki kadın ise şüpheleri polisin üzerine çekiyor buda senaristin birinci anlam üzerinde durduğunu gösteriyor. Ancak eğer böyle düşünmüyorsa faili açıkça gösterebilirdi. Bu bir suç örgütü/çete üyesi veya o örgütün tezgahı olarak gösterebilirdi. Açık ifade etmediği için sanki fail olarak hedefe polis teşkilatı alınmış. Filmin gereksiz sahnelerle sıkıcı denecek kadar uzatılması da bu yüzden mi? Gözden kaçırılmak istenen birşeyler mi var acaba?

Senaryo filmden daha önemlidir. Sınırlarınızı sağlam çizmeli filminizi çekerken de o çizgilerin dışına çıkmamaya özen göstermelisiniz. Yoksa anlamlar birbirine geçebilir veya çelişkiler doğabilir.

[?]Zihninde dolaşan sorulara cevap arıyorsan:
http://filmfabrikasi.com/forum/viewtopic.php?f=3&p=185301#p185301

 
Gönderildi : 15/10/2017 1:17 am
(@bagimsiz)
Gönderi: 752
 

Anlatılmak istenen; bu kirlenmişlikte, çöpün içinde yaşıyor olsa dahi kalbi temiz bir adamın, kimine göre fedakarlık göstererek babasına karşı sorumlulukla yaklaşmasına, iyi niyetini apaçık belli etmesine rağmen toplum dinamiklerince katledilmesi ve bunun oluşturduğu trajedinin yansıması ise bu anlaşılıyor ancak dramatik yapı filmin süresini dolduracak kadar yeterli değil. Tutarsızlıklar söz konusu; kamera dilinde - sabit / aktüel, görüntü dilinde - kurgu dilinde - uzun plan / kısa plan, anlatım dilinde - minimal / hikayeci taraflar arası sıçramalar var, bir hiza tutturulamamış.

Bir ya da birkaç revize şansınızın daha olduğunu sanıyorum, yabancı festivaller öncelikli hedefse takvim daha uygun olabilir buna. Süre, ses, kurgu için bir daha bakın derim. Beğendiklerimi de söyleyeyim: Renk düzenleme bazı planlarda fazla kontrastlı gibi olsa da genel olarak epeyi iyi buldum. Özellikle babanın ev sahneleri olmak üzere görseller iyi, diyalog planları da gayet iyi alınmış. Umarım sizi bezdirmeyen, devamında daha da tat alacağınız bir kısa film macerası olur.

 
Gönderildi : 15/10/2017 3:44 am
Sayfa 1 / 3
Paylaş: