Forum

Premiere'de Camera Raw açmak

7 Gönderi
3 Üyeler
0 Likes
2,120 Görüntüleme
(@mimfilm)
Gönderi: 234
Başlığı açan
 

merhaba, Camera Rav'da işlediğim görüntüyü After Effect'te açıyorum, sorun yok. Ancak Premiere'de açınca görüntü ham haliyle açılıyor, işlediğim haliyle açılmıyor, bu konuda tecrübesi olan arkadaşlar bilgi verirse sevinirim. Fulgura epeyce kurcaladım çözüm bulamadım henüz.
Teşekkürler

ben kuzeyemir

 
Gönderildi : 11/07/2017 7:37 pm
(@fulgura)
Gönderi: 5141
 

Premiere ve Camera Raw'un sürümlerini yazabilir misin? Adobe'nin yazılımları ve CR uyum sorunları olabiliyor.

Sinema hem bir hastalık hem de tedavisinin ortak adıdır.

Sorularınızı özel mesaj yerine forum üzerinden herkese açık sormanızı rica ediyorum.

 
Gönderildi : 12/07/2017 1:39 am
(@mimfilm)
Gönderi: 234
Başlığı açan
 

Camera Raw 9 5 1
Premiere Pro CC 2015 9.2
AE de Premiere ile aynı paket, onda sorun yok. Tahminim ben importu doğru yapmıyorum, ama yanlışım nerede bulamıyorum.

ben kuzeyemir

 
Gönderildi : 12/07/2017 4:14 am
(@fulgura)
Gönderi: 5141
 

CCD 2015 normalde CR 9.7'ye kadar uyumlu olmalı. Yani sorun sürümde olmamalı. AE ayrıdır yani birinde olan uyum diğerinde olmayabiliyor. CR normalde AE içinde gömülü geliyor. Premiere üzerinde ise ek yani harici olarak. Bu nedenle Adobe Raw Converter ile dönüştürüp import etmeyi deneyebilirsiniz. Bazı formatlar hala Premiere'de sorunlu.

Bu arada Premiere ile açmaya çalıştığınız raw görüntüler DNG formatında mı? Import aşamasında sequence olarak seçiyor musunuz?

Olmuyorsa AE üzerinde çalışın. RAW ile en iyi o iş görüyor. Belki editing'i değişiklik yapmadan Premiere üzerinde yapıp sonra sequence'i AE'ye aktarıp değişiklik yaparsanız ve Premiere'e geri gelirseniz değişiklikler de aktarılır. Yani AE üzerinde yapılan değişiklikler Premiere'e geçer ama projeyi Premiere üzerinde başlatıp sonra AE'ye geçip geri gelmeniz gerekebilir.

Tam tersi de olabilir. Önce AE'de çalışırsınız ve sonra Premiere içinde AE sequence'i import yaparsınız. Bu da olabilir.

Sinema hem bir hastalık hem de tedavisinin ortak adıdır.

Sorularınızı özel mesaj yerine forum üzerinden herkese açık sormanızı rica ediyorum.

 
Gönderildi : 13/07/2017 3:47 am
(@mimfilm)
Gönderi: 234
Başlığı açan
 

Evet, DNG formatındalar. Zaten raw olarak renk-ışık işini bitiriyorum. O yüzden tekrar AE veya Premiere'de edit yapmak istemiyorum. Kesme-biçme-render için kullanacaktım. Fakat AE'den dynamik linkle Premiere'e taşıyınca da render süresi çok uzuyor. Örneğin 20sn lik bir dng'yi premiere ye taşıyıp direk render alsam takribi iki dakika iken, aynı dosyayı AE'ye alıp, oradan premiere'e taşıyıp render alsam 15dk gibi bir süre alıyor. İlginç ve çözemediğim sıkıntılar oluyor yani. İşlediğim DNG'yi doğrudan işlenmiş haliyle Premiere'e taşıyabilsem ne güzel olurdu. Yaklaşık 300 adet DNG dosya var elimde işlemem gereken çünkü.
Teşekkürler Fulgura

ben kuzeyemir

 
Gönderildi : 13/07/2017 9:57 pm
(@yasinilcebay)
Gönderi: 27
 

AE sequence'larını toplu olarak media encoderda prores yada dnxhd 444 10bit olarak videoya dönüştürüp öyle premierede çalışın derim. premiere resolve gibi raw görüntülerle iyi çalışamıyor.

 
Gönderildi : 14/07/2017 11:45 am
(@mimfilm)
Gönderi: 234
Başlığı açan
 

Teşekkür ederim, yasinilcebay şimdilik AE çıktısını premiere'e alıyorum. Ama işi çok uzatıyor maalesef.

ben kuzeyemir

 
Gönderildi : 15/07/2017 11:32 pm
Paylaş: