Kurallar

Bu kurallar FilmFabrikasi.Com üzerindeki tüm üyelerin buradaki çeşitli sorumluluklarını netleştirmek için açıklanmıştır. Mesaj panomuzun sorunsuz çalışmasını sağlamak için bu kurallara herkes tarafından uyulmalı, tüm üyeler ve ziyaretçiler için eğlenceli ve verimli bir deneyim ortamı sağlanmalıdır.

 1. Forum içerisinde eleştiriye dayalı yazışmalarınızda birbirinizle ve üçüncü şahıslarla ilgili hakaretlerde bulunmayınız. Örneğin “Brad Pitt topoştur, şorolodur” gibi şeyler yazmayınız. Amerika’ya uçak biletinizi verelim gidin yüzüne söyleyin. Burada itiş kakış yapmayın.
 2. Sinirli hal ile cevap yazmayın, refleksif cevaplardan kaçının, yangınlara körükle gitmeyin. Sizde sinir yaratan durumları yöneticilere rapor edin, yöneticiler ıslak odunla müdahale ederler gerekirse. Forum kurallarını çiğneyen bir mesaj gördüğünüzde “dur şunun ayarını yapıyim” diyerek mesaj yazmaya girişmeyin. İlgili bölüm yöneticileri, forum iletilerinin sağ tarafındaki ünlem işaretine basarak yaptığınız şikayetlerinizi büyük bir dikkatle inceleyip, gereğini yerine getirecekler ve eğer kız iseniz sizi facebook’ta arkadaş olarak ekleyeceklerdir.
 3. Başlıklarınız başlığın içeriğini açıklayıcı olsun. “Acil yaaaardım“, “uuuuuv beybi filme bak” şeklinde başlıklar açmayın. Sakinleşin, klavyenin başına öyle oturun.
 4. Dilbilgisi kurallarına uyun. Bak ne diyorum dil bilgisi, yani ilkokul 1. sınıftan başlayarak öğrendiğimiz temel kurallar. En önemlileri büyük harf (noktadan sonra ve özel isimlerde) ve noktalama işaretlerinden sonra boşluk bırakmaktır. Başlıkları ya tamamen büyük harfle ya da her kelimenin bağlaçlar hariç harfleri büyük olacak şekilde açın. Bir de dahi anlamındaki -de, -da’yı ayırmayı bir de soru eki olan -mi, -mı’yı ayırdınız mı yazınız %100 okunur hale gelecektir. Kendinize fark yaratmak için harflerle, renklerle, yazı boyutlarıyla oynamayın, büyük hafle yazmayın. Farkınız varsa söyleminizle ortaya koyun, biz de “ulan ne kral adammış be” diyelim. “Yea ne olcak kardeşim, önemli olan ne yazdığımız değil mi” demeyin. Okunacak biçimde yazılmayan yazılarınız silindiği zaman efelenmeyin, “herkes yapıyo kardeşim” ya da “çıkışta görüşürüz” demeyin. Burası FF, buradan çıkış yok.
 5. İmza kısmına resim koymayın, reklam hiç koymayın. Hem gözümüzü yormayın hem de böyle gereksiz alışkanlıklar edinmeyin. Aynı sayfada on tane aynı resmin kimseye ne görsel bir faydası var ne de kotanıza ve hızınıza yararı. Olayın adı imza, renkli renkli yazmak, fontları büyütüp tuğra haline getirmek, padişahlık alameti göstermek Eflak-Boğdan’a göz koymak yasaktır. İmzalar mal alıp satma yeri de değildir, pazar gibi kullanmak, izinsiz tezgah açmak, işportacılık sayıldığından belediye kanunlarınca yasaklanmıştır. İlanlar sayfasında tezgah açın, verginizi ödeyin.
 6. Bu forum korsan yazılım, warez, crack paylaşımı yapılan bir alan değildir. Böyle ilgileriniz varsa buraya getirmeyin, bu alana bulaştırmayın. En fazla bir kere uyarılırsınız, ikincide rapidshare çarpar adamı. Eşeğe mi biniyorsunuz, torrenti mi güdüyorsunuz o bizi ilgilendirmiyor. Korsan morsan yassah arkadaşım.
 7. Vay ben duymadıydım, ben okumadıydım, okudum unuttum falan gibi bahanelerin arkasına sığınmayın. Her alanın kuralları vardır. Forum adabından bihaberseniz önce “ulan ne dolaplar dönüyo burda” diye bir bakınmanızda iletişimi gözlemenizde fayda var. Sırf bu gözlemle bile sorunsuz yazışabilirsiniz içerde. Biz de TC Anayasası’nı okumadık ama yaşıyoruz, neden, adap var edep var terbiye var. Ama hâkim karşısında ben anayasayı okumadım, falla bilmiyorum deyin bakalım ne diyor size.
 8. Arama diye bir özelliği Microsoft’tan adam kiralayıp yaptırdık. Kullanın onu. Aklınıza her gelen şey için başlık açmayın, önce bir bakın bakalım daha önce başkasının aklına gelmiş mi. “Adobe Premiere nedir lan” gibi daha genel bir şey takıldıysa aklınıza Google’ı kullanın. Hem de beleş.
 9. Başlık içerisinde harici geyik çevirmeyin, “bi arkadaşa bakıp çıkıcam abi” şiarıyla hareket etmeyin. Okuduğunuz şey aklınıza başka bir şey getiriyorsa pat diye oraya yazmayın. Uygun alanı bulun, geyik çevirecek bir sürü alanımız var.
 10. Yazı dili ile konuşma dili birbirinden farklıdır. Siz yazarken çok gülebilirsiniz ama okuyan küfür gibi algılayabilir. Zaten Türkçe de lastik, fazla zorlamayın. “Çok sulu şakalar ile samimi olmak” diye bir şey var zaten memlekette, bunu yazıya dökmeyin. Yanlış anlaşılırsanız gereksiz yere suçlanırsınız. Bir araba dayak yersiniz. Ciddiyim. “Kadının biri gökyüzüne bakmış hamile kalmış, niye? Çünkü yıldız kaymış ehiehi? tribine girmeyin. Siz de ciddi olun.
 11. Suçu ve suçluyu övmeyin. Türkiye’de yaşıyoruz ve anayasal yükümlülüklerimiz var. Bu kurallara aykırı mesajları iki gecede bir çıkartıyoruz çöpçü alıyor. Canınız anayasayı delmek istiyorsa politikaya atılın başbakan olun, istediğiniz gibi delersiniz ondan sonra. Olmadı sizi delerler. Burada da biz deliyoruz, yapmayın, etmeyin.
 12. Reklam falan yapma niyetiniz varsa, önce site yönetimine danışın. Burası bedava reklam alanı değil. Eğer duyuracağınız bir şeyiniz varsa bunu önce yönetimle paylaşın. Yönetici kendi yüzdesini alınca sizi yönlendirir. O da olmadı bir tepsi baklava yaptırın en azından, cimri olmayın. Sinema alanı ile ilgili bir siteniz varsa ve bunu tanıtmak istiyorsanız ilgili bölümlere bir başlık açarak tanıtımınızı yapabilirsiniz ama bu başlık sayısı biri geçer, farklı başlıklar altında “site tanıtma amaçlı” mesajlara dönüşürse, uyarısız engellenirsiniz haberiniz ola. Sonra “vay ben duymadım“, “ben naaptım hocam?” demeyin.
 13. Küfür etmeyin, kötü söz sahibinindir, kötü algılanan ve toplum içinde kullanılması hoş olmayan sözcük ve biçimlerle anlatımınızın kuvvetleneceğini düşünmeyin. Tamam hepimiz bazen küfür ediyoruz, oksijen çadırında büyümedik ama toplum içinde küfürlü konuşmak hoş değil. Sen küfür ettin ben sana ettim kime ne faydası var. Hoşgörüyle bakılır diye İngilizce küfür de etmeyin yönetim 13 dilde küfür biliyor gerek yok zıtlaşmaya.
 14. Silinen ve kilitlenen başlıkları tekrardan açmak, aynı başlığı iki üç yerde birden açmak, silinecek iletilerden alıntı yapmak çok günahtır. Yapmayın.
 15. Filmler, diziler ve hatta kitaplar ile ilgili yazacaklarınız bu yayınlara daha önce bulaşmamış olanların zevkini iki paralık etmesin. Katilin uşak olduğunu herkes biliyor ama bunu açıkça söylemenin manası yok. Yazınızın spoiler içeren kısımlarını mouse ile seçtikten sonra daire içinde artı simgesiyle gösterilen spoiler tuşuna bastıktan sonra “katil adamın abisiymiş ama karısı da sütçüyle obiçim fakat sonunda kızı hamama götürüyo evleniyolar” falan yazabilirsiniz.
 16. Yazdığınız her mesaj, aksini belirtmediğiniz takdirde sosyal platformlarımızda paylaşılabilir. Eğer hiçbir mesajınız paylaşılmasın istiyorsanız Kezzap’a bilgilendirme mesajı atın. Eğer belirli bir mesajınızın paylaşılmasını istemiyorsanız, o mesajda sosyal medya paylaşımı istemediğinizi belirtin.

Herkese iyi forumlar dileriz.