Bildirimler
Tümünü temizle

Yeni siteyle ilk kez karşılaşanların giriş yapabilmek için şifrelerini sıfırlamaları gerekiyor.

Şifre sıfırlamak için buraya tıklayın

[Sabit] Magic Lantern, RAW Video ve DaVinci Resolve

Sayfa 1 / 15
ilkercanikligil
(@ilkercanikligil)
Django

Alıntı
Başlığı açan Gönderildi : 16/06/2014 7:29 pm
paciente
(@paciente)
Barry Lyndon Moderator

Paylaşım için teşekkürler. Gayet açıklayıcı ve faydalı bir video olmuş.

CevapAlıntı
Gönderildi : 17/06/2014 3:58 pm
homeros
(@homeros)
Barry Lyndon

DaVinci ile ilgili eklemeler;

24 kare açılması ve diğer tüm proje ayarları en üstteki Presets sekmesi altındaki admin ayarlarına çift tıklayıp onun ayarlarını aktif hale getirip değiştirdikten sonra yine Presets sekmesine geri dönüp Save diyerek değiştirilebiliyor. Daha sonra yeni kullanıcı falan açılacaksa veya guest kullanılacaksa System config de değiştirilebilir, bu durumda bundan sonra açılacak tüm kullanıcılarda bu ön ayarlarla açılır. Daha önceden açılmış varsa yine aynı yerden o kullanıcının projesi açıkken xxxx default config ayarına aynı işlem yapılır.

Color Space ve Gamma ayarları (ve hatta kullanılıyorsa Lut) tamamen teknik ayarlar olsa da %99 durumda işini en baba şekilde yapan colorist'ler tarafından bile tamamen kişisel tercihe kalmaktadır. Kişi hangi ayarla kendini daha rahat veya gözüne daha uygun gözüküyorsa bu 3 ayarı ona göre veriyor.

3. olarak DaVinci 11 ile birlikte gelecek güzel özelliklerden biri tıpkı Photoshop'ta daha önceden kullanabildiğimiz gibi Color Checker Passport kullanabilir hale gelebileceğiz, böylece Primary Color Correction dediğimiz öncül renk düzeltmeleri, yani resmin geneline, ana-ara renkleri doğruladığımız aşamayı otomatik hale getirip insan gözü faktörünü devreden çıkaracağız. Bu sayede renk düzeltme kısmının sıkıcı aşamalarını atlayıp, daha sanatsal ve eğlenceli kısma geçebileceğiz.

Ve yine DaVinci 11 ile birlikte Edit kısmının çok çok daha gelişiyor olacağının haberini vereyim. Kısayol ve işlevsellik bakımından özellikle bayağı geliştirmişler diyebilirim. Neredeyse bir NLE programının sağladığı kalıp işlemlerin hepsini vermekte. Tabi ki hala daha bir NLE programıyla kafa kafaya olmaktan çok uzakta en azından 2-3 sürüm daha bunu beklememek gerekir. Ama öte yandan çoğu projede -en azından sunduğu işlevler açısından- rahatlıkla kullanılabileceğine inanıyorum. Tabi ki bunun için kullanıma sunulduktan sonra performans ve sunduğu işlevlerin yanında bu işlevlerin gerçek işlevselliğini de görmek denemek gerekir.

CevapAlıntı
Gönderildi : 17/06/2014 4:58 pm
desert333
(@desert333)
Morpheus

Davinci ile alakalı Türkçe tutorial fena olmaz. Buradaki kimse de buna yok demez sanırım. Bilen arkadaşlar bu tür video yapıp bizi şad etseler ne hoş olur. Emeğinize sağlık.

CevapAlıntı
Gönderildi : 18/06/2014 1:18 am
KEzzAP
(@kezzap)
Godfather Admin

Davinci çok iyi meret, tutoriallerden belli oluyor. Ama gel gör ki çalıştırmayı beceremedim. Bizim bildiğimiz mantığın dışında sanırım proje açma, video çağırma vs. Hep kapatıyor kendini windows'ta falan. Dedim uğraşamayacağım şimdi başka zamana bıraktım.

CevapAlıntı
Gönderildi : 18/06/2014 1:29 am
KEzzAP
(@kezzap)
Godfather Admin

Şu an yazdıktan sonra kendime yediremedim, bir bakayım dedim, sanırım driver update sorunum varmış, halledince sorun yok, ilk color correction denememi yaptım 🙂 İlk etapta lut attım düzeltmeler yaptım falan real-time oynatması hoşuma gitti. 🙂

CevapAlıntı
Gönderildi : 18/06/2014 2:09 am
msaricay
(@msaricay)
Mad Max

ilker hocam çok güzel paylaşım ellerinize saglık teşekkürler.
birde davince türkçe ders olsa çok güzel olur..ilk bakışda biraz komplex görünüyor

CevapAlıntı
Gönderildi : 18/06/2014 9:47 pm
Hepa
 Hepa
(@hepa)
Godfather

Bizim alıştığımız layer mantığı yerine node mantığı ile çalışması biraz korkutuyor bizi. AE kullanıp Nuke görünce bocalamak gibi bir şey.
Küçük projelerde hem hızlı hem de kolay sonuçlar alınabiliyor. Yaklaşık 10dklık 3 farklı mekanlı bir kısa filmi içine almıştım. İlk başta kafam karıştı ama sonrasında mantığını biraz kapınca çok zevkli. Şuan Premiere'de gelen clip based olması harika, hele ki AE'de renk yapıyorsanız 2li dialoglarda bi ona bi buna kopyala kopyala ilerlemeyi tamamen bitiriyor. Mesela dialogu başlayan oyuncunun ilk kesmesine uygulayıp geri kalan kesmeleri ana videodan uzantısı olarak görüp hepsine uyguluyor ve sonradan yapılan değişiklikleri yine hepsinde güncelliyor. Bu benim gözümde en güzel uygulama.

*our AC-130 in the air

CevapAlıntı
Gönderildi : 19/06/2014 3:57 am
homeros
(@homeros)
Barry Lyndon

DaVinci'nin güzellikleri anlat anlat bitmez. Türkçe tutorial bulmak çok zor ama Ripple'ın DaVinci dersleri gayet anlaşılabilir bir dilde, Alexis abi iyi anlatmış. Kapatma olayını ben yazacaktım, baktım hemen ardından yazmışsın sen.

Bir de Baselight var bunların ağa babası ama tüm sistem 65 bin dolar 🙂 tabi 995 dolarlık FCP, Avid ve Nuke plugin sürümü var ki 65 bin dolarlık sistemle yazılımsal olarak birebir aynı. Onu hala daha çözemedim, DaVinci biraz daha FCP ve Premiere mantığında, Baselight biraz daha Avid gibi. Grading aşamasında sanki DaVinci'ye göre biraz daha yumuşak ve doğru gibi geldi bana, DaVinci'de benzer bir grade yapmaya çalışınca görüntüdeki bozulmalar daha çabuk ortaya çıkıyor sanki.

DaVinci'nin imaj işlemesi motoru 10bit yazılmış diye biliyorum, belki Baselight bu noktada daha yüksek bitleri destekliyor olabilir ama ne yalan diyeyim gerçek mana da bu bit farkı ne değiştiriyor tam olarak emin değilim (Yani bunların imaj işleme motorundaki bit farkı), internette bir süre araştırdım ama net bir sonuca rastlamadım.

DaVinci'deki en hoşuma giden şeyler Custom Curves özelliği gerçekten çok ama çok başarılı, öte yandan Shadow/Highlight üzerinde oynama yapma konusunda gerçekten çok ama çok başarısız buldum, Baselight ve hatta Premiere'in hali hazırda efektlerinden Shadow/Hightlight çok ama çok daha başarılı benim kendi tecrübelerime göre. Ama bunun yanında da DaVinci'nin özellikle tracking motorunun kalitesini övmemek de ayıp olur.

Bu muhabbeti aslında bir DaVinci başlığında devam etsek daha mı iyi olur? Çok dağıttık konuyu be.

CevapAlıntı
Gönderildi : 19/06/2014 6:05 am
Hepa
 Hepa
(@hepa)
Godfather

Baselight tabii ki üstün özelliklere sahip olabilir ve fiyatının hakkını verebilir ama demode kalması kaçınılmaz. Sektörde yüksek fiyatlarla kiralandığı (masa, operatör) sürecede baselight gibi ürünler hakimiyetini koruyacaklarını düşünüyorum. Şuan Premiere, FCP ve Avid'ten çok daha üstün olmasına rağmen kiraları ve operatörleri daha mantıklı fiyatlarda olduğu için firmalar para kazanmada tercih etmiyor. Şuan Adobe'nin offline/online ve DCP sürecine kadar gelmişken hala ilkel FCP ile onlinea sokuyorlar tekrar tekrar bütçeleri şişirebilmek adına.

*our AC-130 in the air

CevapAlıntı
Gönderildi : 19/06/2014 8:23 am
KEzzAP
(@kezzap)
Godfather Admin

Ya bir sorum var. Şimdi ben Premiere'den EDL olarak export alıyorum, Resolve'a import ettiğimde aynı kurgu gelmiyor, timeline'a, kestiğim yerlerin öncesinden gerisinden falan geliyor, neyi yapamıyorum acaba?

CevapAlıntı
Gönderildi : 05/07/2014 5:59 pm
homeros
(@homeros)
Barry Lyndon

Resolve'da projeye girdiğinde "Master Project Settings" de Conform Options kısmı altında "Use Timecode diye bir ayar var bunun "Embedded in the source clip"de olması gerekiyor. Bazen bu sıkıntı yaratabiliyor yanlış seçenekte kalırsa ama problemin bu olduğunu düşünmüyorum. Premiere elimin altında değil maalesef şu an bakamıyorum ama kontrol açısından bahsi geçen planların Premiere'deki ile Resolve'daki başlangıç timecode'larına bir baksana (Kliplerin tabi ki timeline'ın değil) ve ondan sonra EDL'den bu timecode'u bir kontrol etsene. Hangisinde oynama var bir öğrenelim yada daha gıcık bir problem mi söz konusu. Bir de XML çıkmayı da deneyebilirsin, Premiere FCP kullanıcılarını çalmak için bayağı bir geliştirdi XML desteğini son sürümlerde.

CevapAlıntı
Gönderildi : 05/07/2014 6:37 pm
payitaht
(@payitaht)
William Wallace

XML çık başgan. EDL nin bin çeşit versiyonu var. Deneme yamulma gerekir onun için. XML canandır.

xml le kullanıcı çalınmaz lo 🙂 edl ile de çalınmayacağı gibi. Maksat workflow ların kardeşliği, barış ve huzur.

CevapAlıntı
Gönderildi : 06/07/2014 5:42 am
homeros
(@homeros)
Barry Lyndon

FCP 7'den X'e geçerken X 7'nin XML'lerini desteklemeyi bıraktı. Hatta bu nedenle 7toX diye bir yazılımcık çıktı. Adobe, projelerin daha rahat taşıyabilmesini sağlayabilmek için de XML'i desteğini geliştirdi. FCP'den Premiere'e geçiş kolay ve sıkıntısız olursa eldeki projelerde taşınabilir ki özellikle dizi, program, devam filmleri vb. süreklilik taşıyan işlerde bu gerçekten çok ama çok önemli bir mevzu. İşte Adobe tam da bunu sağladı. FCP 7'den X'e geçen profesyonel kullanıcılarda (Ve daha da çok şirketlerde) ancak %3-5, büyük bir kısım 7'de kalmayı tercih etti ve yine azımsanmayacak bir kısım ise Premiere'e taşıdılar işlerini. Hatta Adobe'una sitesinde de tam bununla ilgili bir video vardı ki bunlardan hatırladığım Conan O'Brein'ın ekibiydi. Onlar taşınmayıp 7'de kalanlardan ama yine de Premiere'i bayağı övüyorlardı falan. Neyse çok dağıldı bir mevzu yani XML'le kullanıcı işte böyle çalınır anlatmak istediğim bu.

Ayrıca ML'ciler yeni bir yazılım özelliği keşfetmişler daha fazla RAM sağlamak için. Bu sayede birçok makinede çözünürlükleri çok daha yukarı taşıyabileceklerini iddia etmekteler bu konu da en şanslı makineler 7D ve 60D olarak gözüküyor. Daha önceki RAM miktarını neredeyse 2-3'e katlıyorlar. Uzmanı değilim ama okuduklarımın bazılarında raw video çözünürlüğünün özellikle 7D'de (CF card kullanıldığından ötürü daha yüksek hızlara erişilebiliyor şu an için) 5DM3'ten bile yükseğe varacağından bahsediliyor. Bir 7D kullanıcısı olarak da sabırsızlıkla beklemekteyim.

CevapAlıntı
Gönderildi : 06/07/2014 5:05 pm
desert333
(@desert333)
Morpheus

Arkadaşlar davinci de edit sekmesinde sağdaki yaptığım kurguları izlememe yardımcı olacak monitorun yaklaşık yarısı görünmüyor sanki ekrandan taşmış gibi duruyor bir türlü iki monitoru eşit şekilde göreceğim kadar küçültemedim bu sizde de oldu mu? Var mıdır bir çaresi ne yapmam gerekli?

CevapAlıntı
Gönderildi : 10/07/2014 3:41 pm
Sayfa 1 / 15
Paylaş: