Forum

Benim de Söyleyecek...

[Sabit] Benim de Söyleyeceklerim Var

2,915 Gönderi
139 Üyeler
7 Reactions
382.3 K Görüntüleme
(@homeros)
Gönderi: 0

Bir eleştirim olacak Barış. Yazı renklerini ya da blog arka planının rengini falan değiştir bence. Okuması zor oluyor. Karmaşık baya...

Tasarımın bir ara üstüne iyice eğileceğim zaten de şimdilik en eli yüzü düzgün bunu buldum maalesef. Yoksa beni de tatmin ediyor diyemem.

Gönderildi : 31/10/2011 1:30 am
(@homeros)

Canım sıkkın ama bu sistem olmasına rağmen full kalite RED görüntüsü oynatmıyor, halfta oynatıyor. Sanırım bunun sorumlusu o lanet hdd 🙂 Bi raid yapmak lazım sanki.

Raid'in yanı sıra şimdi SSD'lerde gelişiyor, hala pahalı ama 2 seneye kadar biraz daha iyileşme gösterebilir. Ayrıca geçenlerde OCZ ilk 1 TB'lık SSD'yi duyurdu. Okuma 600 MB/s, yazma 500 MB/s. Bizim hocanın RED için kullandığı HP'de 4 tane 1 TB Raid 0 hard disk kombinasyonu bile ~200-250 MB/s okuma/yazma hızı civarında dolaşıyordu yanlış hatırlamıyorsam. Bir de zaten asıl konu okuma/yazma hızından da öte aslında erişim hızı. Raid 0 bunu biraz iyileştiriyor evet ama öyle akıl almaz bir iyileşme olmuyor, sadece biraz iyileştiriyor. Lakin SSD'ler tamamen elektronik oldukları ve herhangi bir mekanik parça barındırmadıkları için kurgu için, hele hele RED kurgusu için çok daha ideal Raid'den. Ama tabi şu anki fiyatlar söz konusu olduğu sürece SSD'lere hiç el sürmemek hatta yan gözle bile bakmamak en iyisi.

Gönderildi : 31/10/2011 1:43 am
 Hepa
(@hepa)

Bi tane ssd aldım ama ancak sistem cachesinde işe yarıyor.
4 tane 1 TB'nin yeniliği de önemli sonuçta caviar black sata3 ler varsa zaten 100-120mb/sn kopyalama hızı bunlardan 4 tane taktıgını varsayarsak iyi olabilir.

*our AC-130 in the air

Gönderildi : 31/10/2011 4:30 am
(@homeros)

Bi tane ssd aldım ama ancak sistem cachesinde işe yarıyor.
4 tane 1 TB'nin yeniliği de önemli sonuçta caviar black sata3 ler varsa zaten 100-120mb/sn kopyalama hızı bunlardan 4 tane taktıgını varsayarsak iyi olabilir.

Yok işte ama 4 tane takınca düz hesap 400-480 olmuyor maalesef. 4 tane olunca anca belki 2-2.5 katı olabiliyor. Ve dediğim gibi erişim süresi ise çok ama çok az gelişim kaydediyor ki aslında önemli olan da o. Ki şu sayfa da biri test yapmış; https://sites.google.com/site/ghidit/reviews/corsair-force-f60-review/corsair-f60-ssd-vs-wd-black-raid0 " onclick="window.open(this.href);return false; SSD'nin erişim süresi 0.15 ms iken 2xCaviar Black Raid0 9.96 ms. Okuma-yazma 2 tane olmasına rağmen beklediğimden iyi ama zaten asıl olay okuma-yazma hızı değil. RED RAW 28 MB/s, tek bir hard diskin okuma hızı bile ortalama 70-100 MB/s arası. Yani üst üste 2-3 tane katman olmadığı sürece teoride gayet rahat bir şekilde kaldırabilecek durumda ki 2-3 katmanda sorun yaratmasının asıl sebebi de kafanın sürekli olarak okumak için diskin farklı yerlerine gitmek durumunda olması. İşte hard diski asıl kullanışsız hale getirende bu sebep. Keza genelde hard disklerde bir anda sürekli olarak vıjj-vujj-vıjj-vujj sesini duyarız bazen (Genel de hard diske aynı anda iki farklı şey kopyalamaya çalışırken olur) ve yazma hızı bu anda 5 MB'nin bile altın iner çünkü bir onu bir bunu yazayım derken durmadan iki taraf arasında gidip gelmekten vaktin %90'ı gider. İşte SSD'nin avantajı da burada ortaya çıkıyor. İstersen aynı anda 10 kopyalama yap yine toplam hız 500 MB/s (Tabi SSD'den SSD'ye değişir bu hız), istersen tek kopyalama yap yine 500 MB/s.

Kısaca gelecek hiç rakipsiz SSD'de hatta söz konusu Red görüntülerini işlemeye geldiyse Hard Disk o savaşı çoktan kaybetti diyebiliriz. Eğer Red kurgusu vs. yapıyorsan ona göre de para kazanıyorsun demektir. Parayı kıy ve SSD al derim.

Gönderildi : 31/10/2011 5:06 am
 Hepa
(@hepa)

Biraz daha ucuzlasın kesinlikle çalıştığın harddisk ssd olması zaten. Şöyle 500GB bile 20-30 dklık kurguları rahatlıkla kurtarabilir olacaktır bence.

*our AC-130 in the air

Gönderildi : 31/10/2011 5:34 am
(@homeros)

Bu arada geçen gün SSD üzerine detaylı bir makale ekledim, faydalarını vs. merak edip, almayı düşünenler için tavsiye ederim.

Ayrıca bugün de Philips ve HepsiBurada.com'un satış sonrası ve teknik servisi üzerine bir makale yayınladım. Hepsiburada'dan alışveriş yapan/yapmayı düşünen ve Philips malları (Özellikle de kulaklık) kullanan/almayı düşünen arkadaşların KESİNLİKLE VE KESİNLİKLE okumasını tavsiye ediyorum, zira sonra çok ama çok pişman olabilirler.

Ayrıca dün bir başlıktan dolayı ve bugün de bu Philips, HepsiBurada sorunsalından ötürü aklıma MSI ile yaşadığım teknik servis sıkıntısı geldi. Bugün veya yarın akşam yazıp göndereceğim. Yine onu da MSI kullanan/kullanmayı düşünen arkadaşların KESİNLİKLE AMA KESİNLİKLE okumasını tavsiye ediyorum, yoksa onlarda çok pişman olabilirler.

http://barisferah.blogspot.com/ " onclick="window.open(this.href);return false;

Gönderildi : 04/11/2011 5:21 pm
(@gorkem)

Can sıkıntısından proje üretiyor olmaya başladım. Ve can sıkıntısından da çekeceğim zorlamayacak olanlarını.
Can sıkıntısından da kurgularım. Canım sıkılınca da gösteririm.

Çevremizdeki "önem"leri, önemli görünmeyi başaran önemsizler yüzünden fark edemiyoruz....
https://twitter.com/gorkemoge" onclick="window.open(this.href);return false;

Gönderildi : 06/12/2011 1:51 pm
(@kezzap)
Admin

Senin bana senaryo sözün var, can sıkıntısından onu yaz. 🙂

Gönderildi : 06/12/2011 3:31 pm
(@anila)
Gönderi: 120

HTV isimli kanalda yeni bir program başlamış. Sineterapi.
11:00'de film, 13:00'te Sineterapi ve aynı günler akşamları 21:00 ve 23:00'te yayına girecekmiş.

Kanalın uydu frekansları şöyle
11862
H
27500
5/6

Ayrıntı şurada http://www.aktuelpsikoloji.com/haber.php?haber_id=11063 " onclick="window.open(this.href);return false;

Gönderildi : 09/01/2012 5:28 pm
 HHK
(@hhk)

8 ay önce 1000'e 5 vardı; şu anda ise 1 var... Bu yazıdan sonra artık 1000... çok geç oldu çookk.. 🙂

- Şunu bir dene...
- Nedir bu?
- Tüm dualarının karşılığı diyebilirim.
Gia (1998)

Gönderildi : 18/03/2012 4:54 pm
(@cemalex)

Forum insanları, tek başınıza bir şey yapmaya çalışmayın...

Bir araya gelin!

Destek olun birbirinize!

Gönderildi : 26/03/2012 12:35 pm
(@halostendap)
Gönderi: 4108

benim de söyleyeceklerim var deyip film çekmeye niyetlendik, şu rezilliğe bak ya :DDD

insta https://www.instagram.com/morehalityalcin

Gönderildi : 12/04/2012 2:11 am
 Düd
(@dud)

Eskilerden kim kaldı?

Bildiğim kadarının, anlatabildiğim kadarı.. Eylem Planı.
Ömrünüzde duymadığınız bir sporla ilgili Türkiye'de ve dünyada neler yaşanıyor diye meraktan çatlıyorsanız Laff Ultimate'a beklerim.

Gönderildi : 03/05/2012 1:45 am
(@halostendap)
Gönderi: 4108

yenilere de şans vermek lazım bence düd 🙂
hoşgeldin foruma 🙂

insta https://www.instagram.com/morehalityalcin

Gönderildi : 03/05/2012 1:50 am
(@payitaht)

Burlardayız.

Gönderildi : 03/05/2012 2:30 am
Sayfa 165 / 195