Forum

[Sabit] Güncel Kamera Önerileri

91 Gönderi
23 Üyeler
3 Likes
18.4 K Görüntüleme
(@cem123)
Gönderi: 436
 

Canon C70'i tanıtmış.

Gerçekten çok güzel. Sanırım teknolojiye ek olarak değişen piyasa koşulları ve profesyonel ihtiyaçlarla beraber, önümüzdeki dönemde küçük sinema kameralarının bol bol geliştirildiğine tanık olacağız. Şuan adını Google’lamaya üşendiğim, buna benzer bir kamera çıkardı Canon 2016’da, bir mağazada incelemiştim yeni çıkmıştı, ancak devamını getirmedi. Sanırım doğru bir ar-ge olduğunun farkına vardılar. Küresel mali daralma, pandemi derken, ekipler ve prodüksiyonlar da küçülüyor teknolojinin de yardımıyla.

 
Gönderildi : 26/09/2020 12:43 am
(@sade_vatandas)
Gönderi: 36
 

Tam Canon mühendisleri en sonunda Z Cam'ın farkına varmış diyecektim ki C70'in 5 bin küsur €'luk fiyatını görünce bir durdum. Canon olayı yine yanlış anlamış 🙂 Ekipmanların küçülme trendi konusunda Cem123'e katılıyorum. Görünen o ki sadece kameralar değil genel olarak setuplar küçülecek. Umalım ki fiyatlar da biraz küçülsün.

"Ben istiyorum ki; film, siz sinema salonunu terk ettikten sonra başlasın." Jacues Tati

 
Gönderildi : 26/09/2020 1:58 pm
(@cem123)
Gönderi: 436
 

Ben önümüzdeki dönemde fiyatların da küçüleceğine inanıyorum. Sadece Türkiye’de değil, küresel ölçekte bir bütçesel daralma var söz konusu çünkü, sinemadan tutun reklama kadar. Şaka maka Olympus battı işte, Apple “iPhone 15 Flying Pro” diye uçan bir drone/telefon çıkarırsa Canon batmasa bile DJI batar. 😀 Tüm markalar topun ağzında artık.

 
Gönderildi : 26/09/2020 4:28 pm
(@paciente)
Gönderi: 2474
 

Canon batarken bile kuyruğu dik gider, fiyat düşürmez bence.
Black Magic'in 8 yıl önce yaptığı devrimi C70'le kendileri yapmış gibi ne güzel gerile gerile anlatmışlar.

 
Gönderildi : 26/09/2020 4:54 pm
(@reznovrun)
Gönderi: 265
 

3 tane Panasonic s5 ya da 3 tane BMPCC6K ya da bir tane Red Komodo yahut bir URSA Mini yahut bir a7sIII ve yanına A7 III yahut kendi ürün gamından raw çekebilen ve yine af özellikli c200 vesaire vesaire. bu fiyata bence saçma sapan bi kamera. Türkiye'de 50 bin lira isteyecekleri de başka bi gerçek. Sakın Raw vermeyin sakın mp4 yeter bize. En fazla 4 bin dolar olmalıydı ve ef rf speedbooster'ı da kutuya koymaları lazımdı.

 
Gönderildi : 26/09/2020 7:43 pm
(@cem123)
Gönderi: 436
 

Dün iPhone 13 Pro'nun "Cinematic" modunu ve ProRes çekimini, GoPro 10'un da EMMY ödüllü stabilizasyonunu keşfettim, test ettim. Neredeyse iPhone 14 ve GoPro 11 çıkacak ve ben bunlardan yeni haberdar oluyorum. 🙂

Sanırım birkaç sene içerisinde bildiğimiz her şey değişecek, hem teknik hem mesleki anlamda... Teknolojinin, tüketici sınıfı ürünlerin ve mobil fotoğrafçılığın/videografçılığın geldiği nokta hem şaşırtıcı, hem heyecanlandırıcı, hem de ürkütücü boyutta. 🙂

Neredeyse bir senedir kimsenin forumda bunlara kimsenin değinmemiş olması neden?

 

 
Gönderildi : 12/07/2022 4:43 pm
(@zafergazi22)
Gönderi: 10
 

@cem123 Hangi marka olursa olsun, cep telefonuyla video falan çekilmez. Yok şu mod, yok bu mod, yok ProRes, yok bilmem ne... Ne yaparsan yap, sonuçta mercimek kadar sensör var elinde ve berbat ötesi bir görüntü elde ediyorsun. Bence cep telefonunda kamera olayı, özellikle de videoda, tam bir şehir efsanesi. Video için en düşük sensör APSC, bundan küçüğü çocukça düzeyinde bir amatör işi.

 
Gönderildi : 13/07/2022 12:01 am
(@cem123)
Gönderi: 436
 

Aslında "Teknolojik Yeniliklere Dair Haberler" kısmına girmeliymişim bunu, bir hata yapmışım, şimdi fark ettim, kusuruma bakmayın.

Ben sana katılmıyorum zafergazi22, çünkü "çocukça düzeyde amatör işi" dediğin cihazlar ve çekimler son zamanlarda iyiden iyiye ben dahil çoğu fotoğrafçı ve videografçının "profesyonel ekipmanlarıyla yaptığı profesyonel çekimlerini" azalttı. Eskiden sürekli stüdyoya e-ticaret için ürün çekimi alırdık, millet artık evinde telefonuyla çekiyor. Emlakçılar pazarladıkları villalar için çekimler isterlerdi, hepsi kendi çekiyor. Influencer'lar için çekim yapan, benden çok daha işi iyi bilen arkadaşlarım var, giderek daha az çağırılmaktan ve ücretlerin giderek azalmasından/uzun süre sabit kalmasından şikayetçiler. Reklamdan modaya kadar çok geniş bir yelpazede, çok büyük işler ve çok büyük müşteriler hariç herkes ufak ufak "işini görecek kadar olana" razı gelmeye başladı. 

Düşük ışıkta küçük sensörün eli kolu bağlanıyor, bunu anlıyorum; ancak genel tabloda bu çok büyük bir handikap olmuyor. 

 

 
Gönderildi : 13/07/2022 9:38 am
aysegul reacted
(@zafergazi22)
Gönderi: 10
 

@cem123 Zaten influencer ve sosyal medya boyutunda kaldığı için çocukça düzeyde amatör işi oluyorlar. İphone 13 bile olsa sonuç değişmiyor; mercimek kadar sensör, odak uzaklığı çok kısa olan aşırı bükülmüş geniş açılı bir mercek, sonuç olarak da kenarlardan uçan bozuk bir görüntü. Bunun neresi profesyonel? Koray Birand ve benzer kişilerin bu tür kameraları övmelerinin ve yere göğe sığdıramamalarının sebebi tamamen reklâm yapıyor olmalarıdır. Kendileri kendi işlerinde kullanıyorlar mı bu makinaları? Asla... Reklâm verenden tonlarca para alıp, sonra da bu tür kameralarla çalışmaları mümkün değil. Reklam verenlerin gözlerini boyamak ve gönüllerini hoş etmek için en son sistemleri kullanmak zorundalar. Cep telefonuyla ya da Fuji'nin bilmem ne modeliyle çektik falan demelerine bakmayın yani, profesyonel sektörde yok öyle bir dünya.

Bu ileti 9 ay önce zafergazi22 tarafından düzenlendi
 
Gönderildi : 14/07/2022 3:28 pm
(@cem123)
Gönderi: 436
 

Sen beni anlamadın sevgili ve saygıdeğer arkadaşım.

Ben sana cep telefonu ile çekim yapmak "profesyonelce" demiyorum.

Ben sana "profesyonel" kelimesinin anlamı değişmeye başladı, sektör değişmeye başladı diyorum.

Senin "çocukça ve amatörce" dediğin telefonlar ve o telefonlarla çekilen işler, bugün YouTube'da, Instagram'da ve sayısız dijital mecrada maruz kaldığımız, izlediğimiz ticari içeriklerin tamamına yakınını oluşturuyor.

Ben Koray Birand gibi, İlker Canikligil gibi adamları takip etmiyorum, onların hayatı yalan. 🙂 Fujifilm veya Godox gibi "fiyat/performans" markalarının ürünlerini, sponsorluklar karşılığında tanıttıklarını, tavsiye ettiklerini ve kullandıklarını herkes biliyor zaten.

"Profesyonel sektör" diyorsun ya, işte onun değiştiğini söylüyorum ben. Eskisi gibi moda ve reklam çekimleri, prodüksiyonları yapılmıyor. Hem sayıları azaldı, hem de bütçeleri düştü. Koray Birand gibi adamlar sosyal medyaya içerik üretecek vakti nereden buluyor sanıyorsun, işleri yok eskisi gibi. 🙂

Eskiden reklam ya da moda çekimi ihtiyacı olan kurum/firma, gider iyi bir fotoğrafçı ya da yönetmen bulurdu, çektirirdi ne gerekiyorsa; bu işler ajansların tekelindeydi. Şimdi kimse bütçesinde prodüksiyona yer vermiyor. Kimse bir reklamcıya, bir modacıya danışmıyor. Falanca Influencer'ın menajerine ulaşıyor, Influencer aldığı ücret karşılığında telefonuyla gereken çekimleri yapıyor, ve bu çekimler "fazlasıyla yeterli" sayılıyor, hedeflenen satışı sağlıyor...

Artık yavaş yavaş "ama biz bu işin eğitimini aldık", "ama biz profesyonel ekipmanlara yatırım yaptık", "ama biz bu mesleğe yıllarımızı verdik" cümleleri geçerliliğini yitiriyor. Benim söylemek istediğim sadece buydu.

Hatta ve hatta durum şu noktaya gemiş, Influencer'lar ile çalışan, "network" kurmuş "dijital ajanslar" türedi. Direkt onlara ulaşıyorsun reklam ya da moda gibi ihtiyaçların için. Sana paket program sunuyorlar. Aylık olarak belli bir ödeme yapıyorsun, sosyal medya hesaplarından web sitene, fotoğraf çekimlerinden influencer'lar ile yapılan görüşmelere ve ödemelere kadar hepsini onlar hallediyor.

Ege'de beş yıldızlı bir otel açtın mesela, gidip çuvalla para verip çok profesyonel bir tanıtım filmi çektirmiyorsun. Onun yerine bir influencer'ı oteline misafir olarak davet ediyorsun, işbirliği için gerekli ödemeyi de yapıyorsun, o kendi cep telefonuyla "amatörce ve çocukça" çekimler yaparak senin muhteşem bir şekilde reklamını yapıyor... 

 
Gönderildi : 18/07/2022 3:15 pm
aysegul reacted
(@zafergazi22)
Gönderi: 10
 

Anladım, niye anlamayayım? Sen de beni anladın ama iki şeyi birbirine karıştırıyorsun. Sosyal medya kendine özgü dili olan başka bir reklâm alanı, TV/sinema gibi geniş ekran mecralar ise başka bir reklâm alanı. Birbirine karıştırılmamalı, ayrı ayrı değerlendirmeli. Hiçbir profesyonel reklamcı, yapacağı işi kalkıp da ucuz kameralarla çekmek istemez. Ne kadar büyük ve gösterişli araç gereçlerle çalışırsa, reklâm verenin gözünü o kadar boyar ve aldığı bütçe de o kadar küçük görünür. Hiçbir reklâm veren de sete geldiğinde mini minnacık kameralar görmek istemez. En birinci sebep bu. İkincisi ise kalite. Aynasız kameraları hiçbir zaman küçümsemem ama yine de bir cep telefonunun ya da aynasız kameranın kaydettiği görüntünün kalitesiyle bir Alexa'nın ya da Red'in kaydettiği görüntünün kalitesi aynı olabilir mi? Kurgu, renk, efekt vs. gibi pos işlemlerinden aynı sonucu almak mümkün mü? Reklâm piyasasındaki bütçeler ne kadar kısıtlanmış olsa da, bu piyasada dönen para hiç de küçümsenecek bir rakam değil. Cep telefonları ve aynasız kameralar ise bu bütçelerde çekilen işlerin içinde çerez gibi kalır.

 
Gönderildi : 20/07/2022 3:17 pm
(@cem123)
Gönderi: 436
 

Ben de seni anlıyorum, söylediklerinin de hepsini biliyorum. Kendi adıma çalışmaya başlayana dek yıllarca prodüksiyon şirketlerinde, reklam ajanslarında, setlerde çalıştım. Yabancısı değilim konuların.

Kendimi daha iyi ifade edeyim. İki konuya değinmek istedim aslında. Birincisi, videografçılık (kameraman, görüntü yönetmeni vs.) mesleğinin, profesyonellerin tekelinden çıkmaya başladığını düşünüyorum, bu konuyu tartışmaya zaten açtım. Bununla bağlantılı olarak, senin söylediklerinin üzerine açılan diğer konu ise kazanç konusu, bütçe değil, kazanç.

Dijital medya ile uğraşan arkadaşlarım, tanıdıklarım, senin söylediklerinin tam tersini söylüyor kazanç konusunda. Aynasız makineyle çekilen kısa klip tabii ki bir reklam filmi kadar kazandırmaz çekene, ancak 3-4 tanesinin bütçesi ortalama bir reklam filmi bütçesine denk gelmeye başladı. Bu konu tamamen yönetmen veya görüntü yönetmenine sağladığı günlük/aylık maddi kazanç/gelir ile ilgili. Profesyoneller de faaliyet gösterdikleri alanları gözden geçirmeye başladılar baktığında.

Örneğin bugün dizi, sinema, reklam, moda çekimlerinde, kameraman, görüntü yönetmeni, yönetmen yardımcısı gibi ünvanlara sahip olan arkadaşların kaşeleri 2.500 - 3.500 TL aralığında. Videografçının ismi, tecrübesi ve portfolyosu, prodüksiyon şirketinin hacmi ve projenin bütçesine göre bu ücret yukarı ya da aşağı doğru çok ciddi değişkenlik gösterebiliyor ancak genel piyasa bu. Sette, sahada değil de, kurumda maaşlı çalışanlardan bahsedecek olursak da, televizyon kanallarında çalışan kameramanlar ayda 15.000 - 20.000 bandında maaş alıyor.

Şimdi gelelim YouTube ve Instagram'da aynasız makinelerle çekilen içeriklere... Fiyatlar çok değişmekle beraber, dandik (standart) işler için saatlik 500 TL - 1.000 TL arası ücretler talep ediliyor, yani izlediğiniz maksimum 4-5 dakikalık standart/özelliksiz bir klip için videografçının aldığı para 5.000 - 6.000 lira civarlarında. Aynasız makinelerden devam edelim. Özel hastanelerde doğum fotoğrafçılığı yapanlar, doğum başına 3.000 TL'den başlayan fiyatlar çekiyorlar. Lüks rezidanslara kurulan konsept fotoğraf stüdyolarında çocukların ve bebeklerin yine 1-2 saatlik çekimleri benzer rakamlardan başlıyor. Düğün işi zaten uçtu, popüler düğün fotoğrafçıları 3.000 - 4.000 liralardan açılışı yapıyor, sayıları çok az olsa da, tam günlük çekim işçiliği için 10.000 - 15.000 TL aralığında ücret talep eden düğün fotoğrafçıları var artık. 

Bu tabloda kimse reklam ajanslarının, prodüksiyon şirketlerinin ya da televizyon kanallarının mesleki ve maddi anlamda tatmin edici olduğunu iddia edemez bence. Bunu iddia edemeyince RED, ARRI ya da LEICA gibi markaların da ticari olarak* eskisi kadar anlam ve değer taşımadığını düşünüyorum.

* Teknik/mekanik/teknolojik olarak demiyorum, maddi fayda olarak söylüyorum. 

 
Gönderildi : 22/07/2022 4:26 pm
aysegul reacted
(@cem123)
Gönderi: 436
 

Demek istediğim aslında özetle şu, bugün mesleğe başlamış olsaydım, gider kendime bir GoPro alır, üzerine tüple dalış eğitimi alır, sualtı belgeselleri çekerdim; onları da YouTube'da bir kanal açıp yayınlardım. Hiç kendimi "profesyonel" hayatta çürütmezdim.

 
Gönderildi : 22/07/2022 4:30 pm
(@zafergazi22)
Gönderi: 10
 

Ben kazançtan bahsetmiyorum, bütçeden bahsediyorum. İkisi farklı şeyler. Diyorum ki; koskoca bütçeli işlerde hiçbir yapımcı küçük düşünmez, devasa düşünür. Kameralar, ışıklar, ekip vs gibi öğeler seti doldurmalı. Neden? Reklam vereni etkilemek ve aldığı parayı fazlasıyla hak ettiğini karşı tarafa göstermek için. Bu birinci sebep. İkinci sebep ise kalite. Bir aynasızın ya da cep telefonunun kalitesi profesyonel kameralarla aynı olmaz.

Benim asıl söylemek istediğim şey; cep telefonlarının, özellikle de video alanında, belli bir görsel etki ya da estetik amaçlı kullanımlarının dışında, hiçbir profesyonel işlerde kullanılamayacaklarıdır. Sensör küçük, lens küçük, bit değeri küçük, renk örneklemesi küçük, çerçeve kenarlarında distorsiyon var, 4K çeksen bile kurgu programına attığında grenli ve berbat bir görüntü elde ediyorsun... Bununla çekip de ne yapacaksın? Eğer yarı-profesyonel ya da profesyonelsen, al doğru dürüst bir kamera, yap işini doğru dürüst kardeşim.

 
Gönderildi : 23/07/2022 3:00 pm
(@cem123)
Gönderi: 436
 

Yorumunu çok geç gördüm, çok geç cevap veriyorum kusura bakma. Biz seninle anlaşamayacağız, o yüzden bu konu burada kalsın. 🙂

Değerli kardeşim, ben zaten profesyonel olarak fotoğraf ve video çekimleri yapıyorum. Kendi mütevazi firmam, stüdyom ve çalışanlarım var. Ben seninle mesleki ya da teknik bir tartışma içerisinde değilim. 🙂

Ben işin tamamen sektörel boyutundayım, SEKTÖR VE PİYASA ALGISI üzerine, soyut ve kavramsal bir tartışma açmak istedim, tamamen profesyonel fotoğrafçılık ve videografçılığın yakın geleceği üzerine.

Ben dahil, geçimini FOTOĞRAF VE VİDEO çekerek sağlayan çoğu insan, küçük ve orta ölçekli prodüksiyonlar yapıyor, yapabiliyor. Sinema ve reklam filmleri, diziler ya da büyük markaların moda çekimleri için konuşmuyorum. Onlar söz konusu olduğunda senin bahsettiklerinin çok ötesinde ihtiyaçlar ve zorunluluklar var zaten.

Çok basit iki örnek vereceğim ve derdimi çok iyi anlatmış olacağım sana. Bir süre önce benden 50 küsür yemeğin fotoğraflarını ve kısa video kliplerini çekmem için fiyat teklifi istendi. Fotoğraflar yemek kitabında, videolar ise sosyal medyada kullanılacaktı. Fiyat teklifimi verdim, geri dönüş olmadı. Ondan sonra kitabın çıktığını gördüm. Fotoğrafları ve videoları kitabın editörü cep telefonuyla çekmiş, bedavaya getirmişler. Evet, ben çok daha profesyonelce çekerdim, ancak aldıkları sonuç onları ve müşterilerini tatmin etmiş gözüküyor. Başka bir örnek de emlak çekimleri. Yakın zamana kadar özellikle lüks gayrimenkuller için fotoğraf ve video çekimleri yapardım. İnternet üzerindeki ilanlarda dikkatini çekiyorsa, milyon dolarlar istenen evlerin fotoğrafları ve videoları emlakçıların cep telefonlarıyla çekiliyor artık.

Söylemek istediğim sadece buydu. Sağlıcakla kal...

 
Gönderildi : 13/10/2022 12:03 pm
Sayfa 6 / 7
Paylaş: