Forum

Canon hv 30/40 + handy35 or Canon 500d/550d/7d + handySLR

67 Gönderi
13 Üyeler
0 Likes
13 K Görüntüleme
(@anonymous)
Gönderi: 0
Başlığı açan

......

Gönderildi : 11/03/2010 1:31 am
(@enjeksiyon)
Gönderi: 1450

Tamamen kullanım alanına yönelik bir tercih yapmak en doğrusu.
Bu bir çok insanın haklı olarak söylediği şey. Benim de bir süredir kafamı kurcalayan bir durum ama burada konuşarak da sonuca varacağımızı sanmıyorum. Çünkü kimsenin kesin bir hükmü yok. Teknoloji (DSLR) çok yeni. Henüz kimse yeterince tecrübe sahibi değil. Ortaya çıkabilecek problemleri öngöremiyor kimse. İki seçeneğin de kendine has avantajları ve dezavantajları var. DSLR lar imaj kalitesi olarak üstün görünürken, yoğun set ortamına adaptasyon olsun, iş akışı olsun bir çok problem bekliyor. Bu yeni teknoloji nin oturması için zaman gerekli neyseki o kadar uzun sürmeyecek kadar gelişme anlamında birbirini destekleyen teknolojiler mevcut. En fazla taş çatlasa 10 yıl. Bence o kadar bile sürmez. Herşey yerine oturmuş olur. Şu anki duruma bakarsak, beklemek yerine bir yerden başlayarak hemencene işe koyulmak lazım. Hiçbirşey söylemedim farkındayım ama durum benim açımdan da sizinkisi gibi. Ben de yakında bir DSLR alarak filmlerimi çekmeye devam edeceğim. Kolay gelsin...

şimdi daha çok seviyorum seni hayat, hadi...

Gönderildi : 11/03/2010 1:50 am
(@zepra)

handyslr'yi ilk kez görüyorum. biraz pahalı geldi. bence hdslr için alınacaklar listesinde sırası sonlarda. en basitinden ses kaydedici, mikrofon, monitör aldıktan sonra bunu almak gerekiyor.

diğer yandan 35mm adaptör alternatifini düşününce dslr almak daha mantıklı görünüyor. sonuçta o adaptörler fotoğraf lensiyle video kaydetmek için geçici bir yoldu. video kamerayı sadece video kaydedici olarak kullanıyordun. artık dslr kendisi video kaydedebildiğine göre sorun olmamalı.

yalnız sanırım iki alternatif de limitli kullanım için. yani planlı çekimler yapmak zorundasın. tabi video kamerayı dilediğin zaman adaptörsüz kullanabilme imkanın da var.

dslr için elde çekim yapmak çok zor. gördüğüm bazı test videoları o kadar tatminkar değildi. çok şey beklememek gerekiyor ama doğru kullanılırsa iyi işler çıkarılabilecek bir alternatif gibi. riskli yani.

kısaca kullanım amacına göre değişiyor sanırım.

- zaman ne çabuk geçiyor.
- zaman duruyor da içinden biz geçiyoruz galiba.

Gönderildi : 11/03/2010 2:15 am
(@opticman)

bende handyslr yi ilk kez görüyorum ve neden üretildiğinide çözebilmiş değilim açıkçası !
zaten istediğimiz lensi takıp kullanamıyormuyuz bu dslr cihazlara. neden handyslr ? amaç ne ve bu cihaz neişe yarıyor ben hala onu algılamaya çalışıyorum. bence gereksiz ve tamamen saygı duyulması için yapılmış bir alet gibi duruyor. şahsi fikrim.
bana kalırsa hiçbir zaman fotoğaf makinasının işini bir kamera yada tam tersi video işini bir fotoğraf makinası üstlenemedi. ama şimdi dslr ler hakikaten buna son vermiş gibi dursada ben aynı tadı alabileceğimizi şimdilik düşünmüyorum. enjeksiyon üstadımızında dediği gibi biraz zaman gerekiyor sanırım. bekleyip hep birlikte neler olduğunu göreceğiz.

Gönderildi : 11/03/2010 2:42 am
 Hepa
(@hepa)

Bu alet bi adaptör değil farkettiysen, omuz aparatı.

*our AC-130 in the air

Gönderildi : 11/03/2010 2:47 am
(@opticman)

amacı ne abi? tutma kollarından onuda farkettim geçte olsa ama maksadı steadicam çekimi gibi bişey yapmak mı?
çokmu gerekli mesela?

Gönderildi : 11/03/2010 1:54 pm
 Hepa
(@hepa)

Çok gerekli değil ama omuza yaslama, denge oluşturma, ekran takabilme, kamerayı daha stabil tutmaya yarıyan kollar bir çok ek aparatı da bağlatıyor.

*our AC-130 in the air

Gönderildi : 11/03/2010 2:03 pm
 Düd
(@dud)

Omuzluk, hele de hdslrlarda her şeyden önce almanız gereken en gerekli ekipman (tipoddan sonra tabii). Bir de follow focus lazım gerçi. Kadir'in fiyatı ise pahalı. Yine "yurtdışı ile kıyaslayın" diyecek ama pahalı, kimse kusura kalmasın :). Planlamıştır ama fotolarda göremedik, follow focus için ne düşünüyor merak ediyorum, en gereklilerden biri de o çünkü.

Bildiğim kadarının, anlatabildiğim kadarı.. Eylem Planı.
Ömrünüzde duymadığınız bir sporla ilgili Türkiye'de ve dünyada neler yaşanıyor diye meraktan çatlıyorsanız Laff Ultimate'a beklerim.

Gönderildi : 11/03/2010 5:47 pm
(@zepra)

yararlı olabilir. ama bence kırk yılda bir kısa film çekme maksadıyla kamera alan adam böyle bir şey almamalı asla.

buna vereceğiniz parayı oyuncularına falan verin önce.

Gönderildi : 11/03/2010 8:12 pm
(@uguratilgan)

handyslr mantıklı ama çok pahalı. Bakındım şöyle biraz aynı etkiyi veren aletler yurt dışında çok daha ucuz.

http://cgi.ebay.com/PROAIM-shoulder-mount-Follow-focus-fr-5d-7d-DSLR-camera_W0QQitemZ190379672605QQcmdZViewItemQQptZLH_DefaultDomain_0?hash=item2c5383441d " onclick="window.open(this.href);return false;

mesela şuna baktığınızda yanında birde follow focus veriyor ki bunuda eklicektir bence en kısa zamanda kadir köymen.

Gönderildi : 12/03/2010 5:11 pm
 Düd
(@dud)

Buna da monitör takamıyorsun, yapı kalitesi vs. gibi şeyler sayabiliriz. Fiyat yurt dışı için dengeli sayılabilir, Kadir'in müşteri kitlesinin çok büyük kısmının da yabancı olduğunu düşünürsek çok mantıksız bir fiyat değil. Ama burası için pahalı tabii.

Ömrünüzde duymadığınız bir sporla ilgili Türkiye'de ve dünyada neler yaşanıyor diye meraktan çatlıyorsanız Laff Ultimate'a beklerim.

Gönderildi : 12/03/2010 5:13 pm
(@zepra)

iyi de fotoğraf maknesini omuzda taşımak komik değil mi? cevat kelle gibi omuz kamerasıyla kaç kısa film çekildiğini gördünüz. ha 3 tonluk kameran olur omuzda taşırsın meburen.

bence bu tip ürünler daha çok görünüşü kurtarmak için. yani yarı-profesyone iş yapan adamlar kocca tripodun üzerine ufacık fotoğraf makinesini koymak istemiyorlar pek. o yüzden bu tarz şeylere itibar ediyorlar. hatta mattebox falan da takıyorlar ki profesyonel görüntü dışında ne işe yaradığından şüpheliyim. ucuz bir parasoley taksalar ölürler sanki.

Gönderildi : 12/03/2010 5:24 pm
(@uguratilgan)

Bu ürünler zaten vardı ve normal handycamlerlede kullanılıyordu. Tabi şuan dslr ye yönelme olduğundan hepsi bunlara göre bir üst modeller çıkartıyorlar. Dediğine biraz katılıyorum ama bir yandanda gerekli olabilceği düşüncesindeyim. Sadece tripodla çekim değil arada aktüel çekimlerde olmalı diye düşünüyorum. Hafif steadycam havası verebilir bu ürünler.

Gönderildi : 12/03/2010 5:32 pm
(@ercane)
Gönderi: 714

Ben beğendim.Gayet de sağlam duruyor.
Ayrıca tripoddan nefret eden biri olarak evet bütün filmi omuzda çeken insanlar ve filmler gördüm. 🙂
Bu boyutlardaki aletler için çok önemli bir aparat, sarsılmalar daha kontrollü oluyor, öbür türlü kalp atışlarınızı bile videoda sayabilirsiniz çünkü. 🙂

Gönderildi : 12/03/2010 8:17 pm
 Düd
(@dud)

iyi de fotoğraf maknesini omuzda taşımak komik değil mi? cevat kelle gibi omuz kamerasıyla kaç kısa film çekildiğini gördünüz. ha 3 tonluk kameran olur omuzda taşırsın meburen.

bence bu tip ürünler daha çok görünüşü kurtarmak için. yani yarı-profesyone iş yapan adamlar kocca tripodun üzerine ufacık fotoğraf makinesini koymak istemiyorlar pek. o yüzden bu tarz şeylere itibar ediyorlar. hatta mattebox falan da takıyorlar ki profesyonel görüntü dışında ne işe yaradığından şüpheliyim. ucuz bir parasoley taksalar ölürler sanki.
Hani bu "el çekimi" dediğimiz "sallantılı görüntü" dediğimiz "serbest kamera" dediğimiz tüm çekimler omuzda çekilir normalde. Kamera tripodda değilse %95 omuzdadır. Kamerayı omuza yaslayabilmek çok önemli bir olay, tecrübe ettikçe bunu anlayabiliyorsunuz. Ev Sahibim çekimlerinde olmasını çok isterdim, bundan sonraki her projede de olmasını isterim, ama kolay bulunan aletler değil işte. Görünüşle falan alakası yok bu olayın.

Bir yandan bu olayı komik görüp bir yandan da "bence şekilciler ondan yapıyorlar" demek de anca anca ironik olabilir sanırım.

Gönderildi : 12/03/2010 9:35 pm
Sayfa 1 / 5
Paylaş: