Bildirimler
Tümünü temizle

Yeni siteye ilk kez gelen eski üyelerin, giriş yapabilmek için şifrelerini sıfırlamaları gerekiyor.

Şifre sıfırlamak için buraya tıklayın

[Sabit] Fujifilm XH / XT Serisi

Sayfa 5 / 5
paciente
(@paciente)
Barry Lyndon Moderator

@kezzap Lensten değil de benim ir-cut filtre takılıydı üç yerde. Kaplaması zarar görmüş. Kenarlara doğru korkunç bir sapma gördüm postta. Filtre çöpe gitti tabi. 

Lensler

Sigma 18-35

Helios 44-2

Sigma 70-300

CevapAlıntı
Gönderildi : 14/05/2021 10:21 pm
KEzzAP
(@kezzap)
Godfather Admin

3 gündür falan elimde görüntüler. Kameranın bir plan hariç sıkıntısını görmedim şu ana kadar. O da klasik log sıkıntısı, çok düşük ışıkta çekmişler, ışık falan baya kontrolsüz, çıkan sonuçtan memnun olmadım. Ama genel olarak beğendim, iş yapıyor.  Sağa pozlama yapmadıkları halde söylüyorum bunu. Aşağı yukarı tam pozlamışlar. Zorlamadı şu ana kadar pek. Şimdilik kliplere parça parça dokunuyorum, belki eşlemede sorun yaratır. Bakalım, yaptıkça daha çok fikrim oluşur, ama genel olarak sonuçlar hoşuma gidiyor. 

CevapAlıntı
Başlığı açan Gönderildi : 24/05/2021 1:27 am
corvallis
(@corvallis)
Leon

Fuji Xt4

F-Log

atomos shogun 4.2.2 HQ 10 Bit

Codec Apple ProRes

fujnon lens 16-55 2.8

iso 640 

diafram 2.8

fps 23,98

hoya nd filtre/ slim cır-pl polarize

Renk düzenlemesi kendi zevkime göre düzenlenmiştir. 

CevapAlıntı
Gönderildi : 04/06/2021 11:46 pm
Cem123
(@cem123)
Mad Max

Güzel olmuş.

CevapAlıntı
Gönderildi : 05/06/2021 4:26 pm
KEzzAP
(@kezzap)
Godfather Admin

Kameranı(xt-3) görüntüleri uzun süredir elimde, genelde bir hayli memnun olsam da, klasik bir sensör sorunuyla karşılaştım. Çekimi yapan arkadaşlar bir sahneyi bir hayli düşük pozlamışlar. İşte bu gibi durumlarda bir de makina sıcaksa, çizgili çizgili bir noise tipi ortaya çıkıyor. Bu eski blackmagic kameralarda da vardı. Kıssadan hisse: Log’u yüksek pozlayın. 🙂 Bir çözüm yöntemi var ama işleyecek mi emin değilim. Bakalım.

CevapAlıntı
Başlığı açan Gönderildi : 10/07/2021 9:23 pm
KEzzAP
(@kezzap)
Godfather Admin

Evet nihayet uzun süreli bir münasebetten sonra çok net söyleyebilirim ki en azından xt-3 için, uzak durun bu kameradan. 
Bloklanmalar, bandingler ve yukarıda bahsettiğim noise sorunları. 
xt-4’ü bilemem ama bunun sorunları çok. Kötü değil görüntüsü ama sürprizi bol. Harici kayıtçıyla belki daha iyi olur ama bu deneyimden sonra fuji’ye yaklaşımım soru işaretlidir. 

CevapAlıntı
Başlığı açan Gönderildi : 16/10/2021 1:20 am
corvallis
(@corvallis)
Leon

fuji film xt4 fujinon 16-55 2.8  lens ile harici kayıtcı ile f-log çekim yaptım  harici kayıtcı  atomos shogundu 4.2.2 10 bit hq,4k  linki aşağıya bırakıyorum.

Gelelim makinanın sorunlarına kezzapında belirtmiş olduğu sorunları ne yazık ki var. Ama eğer harici bir kayıtcı ile kullanırsanız bu sorunlar ortadan kalkacak. Hatta ısınma problemini de bir nebze olsun ortadan kaldıracaksınız  Ama bulunduğunuz ortama göre değişiklik gösterecektir. Hiç olmaz da demeyelim. bulunduğunuz duruma ve konuma göre değişkenlik gösterecektir. Gelelim Auto focus olayına  Genel açı lesnler de auoto focusun doğru çalışmayacağının garantisini verebilirim. Auto focus  olayı ciddi problemli ona güvenerek iş yapamazsınız. Geçişleri inanılmaz keskin. Aşırı pozlamalarda makine sürekli arama yapıyor. Odağı bulmak da problemleri var. Yazın ortasında düğün klip işleri yapan insanlar için acayip handikaplı bir kamera ısınacak ve ısındığında makine size sorun çıkartacak.eğer 4k 60p çekerseniz, Makine ne yazık ki ısınıyor. Renk düzenlemek istediğinizde ciddi problemler ile karşılaşacaksınız analamdığım bir şekilde her şeyi aynı koşullarda aynı mekanda doğru pozlamama rağmen renk tutmuyor bu kamerada sebebini bilmiyorum. Beyaz ayarını ve wb balancı yapmayı unutursanız yandı keten helva.. Sonucta raw değil. bmpcc serileri ile kıyaslarsak. Ben elimdeki diğer makineler ile renkleri eşlemede sorun yaşadığımı belirtmek isterim.

Ürün  tamamen bir video kamera v-log çekimleri youtuberlar için tasarlanmış.  Asla istediğiniz o sinematik hissiyatı bu makinede yakalama şansınız yok. sinema kamerası değil net. aps-c sensorlü bir makine en nihayetinde, ayrıca fujinon lesnlerinin de ciddi anlamda pahalı olduğunu söylemek isterim. Ürün fiyat politikasını Türkiye ye özel tutmalarından dolayı fiyat performans ürünü, stablizasyonu çok kötü jöle etkisi yapıyor. elde çekim acayip sıkıntı. Dikkat etmez iseniz. Fujiden uzak durun.. Katılıyorum. Fotoğraf da belirli sorunları devam ettirmektedir.

CevapAlıntı
Gönderildi : 16/10/2021 2:26 pm
Cem123
(@cem123)
Mad Max

Çıktığından beri bu makineyi amiyane olarak eleştiriyordum, sizler ciddi teknik açıklamalar yapmışsınız. Zaten sanal alemde bu makinenin aleyhinde yazılıp çizilen başka yer de görmedim, burası değerli bir forum. Fujifilm, makine satılsın ve yayılsın diye Türkiye'ye özel bir fiyat politikası uyguladı ve "ABD fiyatlarına satıyoruz" kampanyası yaptı, doğrudur. Son yıllarda artan döviz ve enflasyon karşısında da yurdum fotoğrafçısı/videografçısı atladı tabii üstüne. Uygun fiyatın ötesinde teknik özelliklerinin de kağıt üzerinde çok üst düzey olması çoğu insanı heyecanlandırdı, bir de üstüne bilindik ettik tipler YouTube'da reklam yapınca herkesin elinde görür olduk. Sony, APS-C geliştirmelerine maalesef son vermiş gözüküyor. Biraz o yüzden de piyasada bir boşluk oluştu. Fotoğrafçılık için konuşmuyorum, o her makine ile yapılır da, özellikle video üzerine çalışacak birinin de Fujifilm tercih etmesi, Panasonic ve Blackmagic Design varken pek mantıklı değil. Daha önce de söyledim, Fujifilm ezelden beri fotoğrafçıdır, Kodak gibi, Agfa gibi... Panasonic de fotoğrafçı değildir...

CevapAlıntı
Gönderildi : 18/10/2021 11:17 am
corvallis
(@corvallis)
Leon

Bu kamera işe Yeni başlamış Öğrenciler, düşük bütçeye sahip olan insanlar,  ve Renk bilgisine sahip olmayan insanlar için uygun olabilir. Çünkü Eterna gibi modları kullanarak çekim yapabilirler. Veya fotograf çekebilirler. Fuji burda güzel bir planlama yapmış gözüküyor. Ayrıca Harici  bir kayıtcı almak günümüz şartlarında Türkiye de 7 bin TL o da şimdilik çünkü  kurun nereye gideceği belli değil, firma hedef kitleyi iyi seçmiş, küçük bir örnek vermek gerekirse  yotuberlar sosyal medya işi yapan insanlar vesaire  vesaire ayrıca 10 bit kayıt olunca kamera üzerindeki yenilikler ile daha da  cazip hale gelimiş. Düşük fiyat, yüksek performans gibi, her firmanın kendine göre satış planlaması ve politikası var en nihayetinde,  ürün günümüz şartlarında bana göre  pekde cazip değil sırf 10 bit için bu kamerayı tercih eden insanların olduğunu düşünüyorum. Artıları ve eksileri olan bir ürün, bu bakımdan fujinin yeni bir sensörle birlikte yeni upgradeleriyle xt5 ile piyasaya çıkacak mı meçhul, APS-c sensörden vazgeçermi bilinmez ama  belli başlı sorunları çözer ve fiyat politikasına devam ederse daha çok ekmek yer Türkiye de.. Çünkü beni bile fiyat konusundan yakalamışlardı. Auto focus + fiyat +10 bit.. Ama benim şimdi ki tercihim Panasonic s5 oldu, Panasonic s1h gücüm yetmedi ne yazikki, benim düşüncelerim bu yönde.. 

CevapAlıntı
Gönderildi : 18/10/2021 10:54 pm
KEzzAP
(@kezzap)
Godfather Admin

Ben kameraya para harcamayı bıraktım vallaha. Uzun yıllar değiştirmem GH5’i. Üç aşağı beş yukarı hepsi aynı çünkü. Hepsinin birbirine göre avantajı var. Ben eğitime para harcıyorum artık, acayip online seminerler, dersler oluyor, dijital teknolojinin, ışığın vs baya bir bilinmeyenine dahil oluyorsun. Kameralar para tuzağı. 

CevapAlıntı
Başlığı açan Gönderildi : 19/10/2021 12:24 am
paciente
(@paciente)
Barry Lyndon Moderator

Bu kameranın sorunu sensördeki renk dizilimi. Daha önce bahsetmiştim. 

Ancak bu kısma çok takılmayın. Kamerayı gömerken de altını çizmiştim, ışık bilgisi olan için sorun olmaz. Sonuç olarak kameraların alayı dijital bir sensöre yazıyor. Eğer ışığı iyi kullanırsanız 8 bitlik bir görüntüyü dahi dudak uçuklatacak şahesere çevirirsiniz.

(Gariban kullanıcılar için) Dijital kamera Dünya'sının lideri hala black magic. Ben bmpcc1'den vazgeçmem valla. 

CevapAlıntı
Gönderildi : 19/10/2021 1:36 am
Sayfa 5 / 5
Paylaş: