Eski yıllarda çekilmiş filmleri bugün çekmenin maliyeti?

Üzerine konuşmak istediğiniz, iyi kötü, eski yeni, arşivlik, kült, vizyondaki, produksiyon aşamasındaki filmlerin hepsini bu bölümde değerlendirelim...
Cevapla
cemolistan
Dr.Strangelove
Mesajlar: 68
Kayıt: 26 Ağu 2016 04:39

Eski yıllarda çekilmiş filmleri bugün çekmenin maliyeti?

Mesaj gönderen cemolistan » 02 Ağu 2019 11:57

Örnek verirsek seksenli ve doksanlı yıllardaki büyük bütçeleri filmlerin bugün birebir aynısı yapılsa maliyeti daha mı düşük olur?Mesela star wars,back to the future vb filmler gibi.

Cem123
Mad Max
Mesajlar: 117
Kayıt: 05 Tem 2019 11:10

Mesaj gönderen Cem123 » 02 Ağu 2019 12:21

Doksanlı yıllarda yapılmış bir Hollywood filmi, yine Hollywood tarafından 2019'da yapılsa, tamamen o zamanın teknolojisi, imkanları ve dekorları ile yapılsa bile maliyet artacaktır. Ha, ne kadar artar diye sorarsan, net bir bilgi veremem. Bu tamamen enflasyonla alakalı bir konu. Aradan ciddi bir zaman geçtiği için set çalışanlarının, oyuncuların, servis sürücüsünün işçilik ücretleri o zamankinden farklı olur. Hani bir laf var ya, "o zamanın parasıyla şu kadardı." diye, tam olarak o hesap. Şöyle düşünebiliriz, ABD'de enflasyon ne kadar? Senin sorunu görünce aklıma bundan 9 sene önce ABD fiyatına baktığım bir araba geldi. Hiç unutmuyorum sıfırı o zamanlar 20.000 dolardı, bugün baktım, 26.000 dolar olmuş. Peki Türkiye'de son 9 senede araba fiyatları ne oldu? Söylemeye bile gerek yok. Sektörden örnek vermek gerekirse de, çok güncel bir örnek var aslında, Behzat Ç. dizisi. Bu dizi 2010'da başlamıştı, sonra bitti, şimdi 9 sene sonra tekrar çekiliyor ve baktığın zaman teknik olarak pek de bir ilerleme yok. Kesinlikle bir "remake" havası yok, aynı dizi. Ama sorsan yapımcısına, maliyetleri 9 sene öncesinin belki 4-5 katıdır. Kendimden örnek vereyim, yıllardır düzenli olarak çalıştığım okullar var, haziran aylarında çocukların yıl sonu gösterilerini çekiyorum. Aynı kamerayla, her seferinde aynı süre boyunca ve tamamen aynı gösteriyi çekiyorum. Çocuklar dışında değişen hiç bir şey yok, aynı teknolojiyi kullanmama rağmen, her sene bir önceki seneye göre daha fazla para talep ediyorum. Enflasyon sıfır olsa ya da çok düşük olsa, belki arka arkaya aynı paralara çekebilirdim.

Dnd
Donnie Darko
Mesajlar: 337
Kayıt: 06 Eyl 2016 14:58

Mesaj gönderen Dnd » 03 Ağu 2019 09:56

Boxoffice Mojo sitesinde filmlerin gişe gelirlerinin enflasyona göre orantilanmasi var.

Oradan filmin bütçesine göre bir enflasyon orantisi yapabilirsiniz.


Şahsi görüşüm filmin yapim maliyeti, oyuncu yönetmen ve ekibin maaşları cikartildiginda enflasyon orantisi ile hemen hemen aynı rakamlara gelir.

Fakat gecen zamanda , ekip sayısı, maaşlari ve oyuncu maaşları baya arttı .

Cevapla

“Uzun Metraj” sayfasına dön