Simurg ve ben

Tamam... Daha çok için kavramsal kısmındasın. Tartışmak istiyosun. Gel o zaman.
Cevapla
Neogramsci
The Recruit
Mesajlar: 8
Kayıt: 22 Haz 2018 15:24

Simurg ve ben

Mesaj gönderen Neogramsci » 05 Eyl 2018 01:51

Selamun aleyküm,merhaba yada selam
Burada 6 ay belki daha fazladır üzerinde uğraştığım filmi çekebilme maceramı anlatacağım. Ve bugünden sonrakileride elimden geldiğince burada paylaşmaya çalışacağım. Anı olur. Akılda kalan sorularıda bilenlerden bu sayede de öğrenmek isterim. Bilmeyenlerde faydalansın. Direk konuya giriyorum. Olmadı. Dağılabiliriz.
Bi kaç kısa film çekmeye çalıştım. Birincisini yarışmaya göndermek için çektim. Amacım iyi kamerayı kapıp kaybolmak. Arkadaşları topladım. Yalvar yakar. Gün geldi. Mahallemizin bir derneğini tuttuk. Üstünden geçip anlatıcam biraz sabır. Vazgeçmeler felan oldu. Üsteledim. Evden aldım. kaldırdım felan. 2 gece 4 dakikalık kısa film için çabaladık. Bir günde de bitirdi ama abiler okeyden kalkmıyorki. Gün geldi. Youtubede kurguyu öğrenip başladım filmi kurgulamaya. Film bir kez daha değişime uğradı. Sonra sesler. Ve hitchcocka selam. Yarışmada paylaşma sorunu yoktu. Anasayfamda sıradan birşeymiş gibi paylaştım. Arkadaşlar başladı isyana. Filmi göndericem telefonlar geliyor. Lan naptın felan. Çok amatörce...bunları filmde oynayan arkadaşlar söyledi. Çevre görmedi bile yılda bir paylaşım yaptığımdan. Sonra bastım küfürü felan derken atmadım. Sonra ikinci yarışmaya sıra geldi katılmaya... Senaryo felan yazdım ettim. Bi baktım. ben beyaz sayfa rosso ve kalem varız. Dedim o zaman ben bunu eşyalarla çekeceğim. Çıktım konuya uygun mekanlara. Kamera ? Önceki filmde olduğu gibi olmadı. 5s i aldım. Çektim sonra geldim kurgulamaya müzik felan 5 basar. Çok büyük bir şey yapmışım gibi uçuyorum. Kesin birinciyim. Açıklama geldi. Finalist arasında yokum. Lan ? hassktorjnfrknds gibi tepkilerim oldu. Birinciyi görünce farkettim. Jenerik akıyor ben akıyorum. Jenerikten değil tabi de benim yaptığımda iş değil be kardeşim. Jenerik yönetmen ve çevirmen adı. Oda sağolsun askeriyede çevirdi bi abimiz. Sonra durdum ve dedim ki bu ne lan. Yahu bir konu var. Hep gündemden kalma birşeyleri hatırlatıp hafızaya koyma amaçlı gibi. Bu mecralara yabancı olduğum için geç farkettim. Ve bir daha sınırlandırılmış festival felan umrumda değil.
Günler geçti ve bir film çekmek dank etti. Başladım yazmaya. Ortalarda felanım. Revizyon ihtiyacı şuan yok. Dedim dur be kardeşim. Tecrübesizlik yapma. Çıktım kültür merkezlerinde drama eğitimi aramaya ve buldum. Felanca işimiz var dedik. -1 e danış dediler. Tık tık tık.
...işte böyle bir niyetimiz var.
+ iyi zamanlama ben hocalarıyım.
Buyur etti falanca güne ve filanca saate.
Gün geldi. gittim. Başrolüm hazır arkadaşım onla gittik. Hocayla konuşmaya başladık. Öğrenciler biraz çekingen...Kamera felan sormaya başladı hoca. Fikirlerim değişmişti. iyi kamera felan umrumda değildi. Gerilla taktiğiyle çekicez dedim. Yanlış anlaşılma oldu :) başladım anlatmaya. Sonra öğrenciler bütçeli iş olmadığını farkedince ciddiyetsiz olduğumuzu sandılar. Gönüllük şartımı sundum ve dinlemeye başladım. Cevapladım. Whatsapp grubu kuruldu. 3 hafta toplanmalarını bekledim. Kısa film 20 25 dklık ve bana oyuncu lazımdı. Tamamlaştık. buluşma günü yine başrolleyiz. Herkes yavaştan geliyor. Oturdum. Filmi anlatmaya başladım az buçuk. Sonra sorular soruldu. oturduk birazda muhabbet ettik. 3 hafta izin istedim. Taslakları artık tamamlama vakti. Yazdım. Bitirdim. Gün geldi. Gittim. Herkese tek tek senaryoyu verdim. okudular. daha ilk fireyi verdim. Sonra küfürdü oydu buydu diyerek bi kaç kişi daha çıktı. Gün geldi. Arayı soğutmamak için ve durumları konuşmak için bir daha çağırdım. üç beş kuruş ve el emeği tanıdık yardımları derken filmi çekecektik. Grubun yarısı geldi. Gelicem diyen ikinci grup yok. Masada ben ve çay varız. Bastım sinirleri. Sildim grubu. Sessizlik. Bu arada hikayeyi yine geliştirmeye devam edeyim dedim. Faceden yardım gruplarına yazdım. 10 kişi döndü. Onlarada attım senaryoyu. Birisi istedğim kadar oyuncu getirebileceğini ve senaryodada yardımcı olabileceğini söyledi. Diğer dokuzundan ses yok. Senaryo ve oyuncu getirecek arkadaş da hala okuyacak. Günler haftalar geçti. En son mesajda cevabı verdi. Argo var dedi. Olmaz ki ?
Çıldırma durumuna geldim. Geçmişime bir baktım. uzun zamandır bu senaryoylayım. Hem yönet hem çek...sesi felanı kurgusu çok uzun iş. Yatamıyorum. Yemek yiyemiyorum. Kafam filmde. Haliylede yine yenilikler katıyorum. Bu film çekilecek aga. Devam ediyorum arayışlar. Bekleyişler bekleyişler bekleyişler ...anna. Film çekemeyen adamın dramı mesela...
Bu film kafamda farklılık kattı. Olmayacaksa hayal kurmayalım mı ? daha değişik şeyler düşündüm. Sonra bu işi bilene danışmak istedim. Bütçeye döneceğim. Hiciv amaçlı yazmıyorum buradan bir abiyle konuşma fırsatım oldu. Görüntü yönetmeniydi. Ve ben de düşüncelerimi müsait birine anlatıp fikir alacaktım. Yani nasıl yaparız ve nasıl ederiz. Bütçe ne kdar gerekir. Müsaitim dedi ve sinopsisi istedi. Yolladım. Yok bu şunun sineması yok bu böyle aksiyon yok felan... Kafamda filler. bir kere meraktan izlemiştim o yönetmeni ve hiç sevmem.ve konu bu değil gel yardımcı olda değil. Bize bi yardımcı ol. Nasıl yaparız bütçe ne tutar. Çünkü uçmaya başlamıştım. Cevap gelmedi. Sonraları parayı nasıl bulurum diye düşündüm. Bibaktım. fongrupları diye birşey varmış. Orayı gördüm ve umutlandım. Tutanve yapan insanlar var. Denemesi bedava. Şimdi oradan bir bütçe koymam lazım. Ne eksik ne fazla.
yalnız orası pek doyurucu olmayacak. Şuan bir kaç yapımcıya gitmem lazım. Size de burada bir sorum olacak. deneyimli olanlardan cevap bekliyorum. Senaryo harici bir plan yapmalıyım. Ve eğer orası olmazsa fongrubu için ister filmde ister bütçe planlamasında destek olacak bir görüntü yönetmeni çıkarmı ? Şuan uğraşlarım bunlar. Geçmiş dönemi gece gece pek tam yazamadım. Artık geleceği eklemeye çalışacağım. Kalın sağlıcakla

JeanG

Mesaj gönderen JeanG » 05 Eyl 2018 15:39

kisa filmlerin linki var mi?

Neogramsci
The Recruit
Mesajlar: 8
Kayıt: 22 Haz 2018 15:24

Mesaj gönderen Neogramsci » 07 Eyl 2018 22:42

Sadece bu var. Diğeri hafızamda...

Neogramsci
The Recruit
Mesajlar: 8
Kayıt: 22 Haz 2018 15:24

Mesaj gönderen Neogramsci » 07 Eyl 2018 23:14

Ufak ekleme fon grubunda kendimizi ifade edebilmek için yazıyı hazırladık. 1 dakikalık bir video ve resmimizde hazırlanıyor. Ve artık senaryoyu uzun metraj olarak devam ettiriyorum. Batacaksak tam batalım. Tekrar değişimler başladı. Fonda paylaşmadan sorunlarımız var.Sonuçta bir proje ve insanlar destek olacak. Ne eksik ne fazla olmaması için net bir rakam koymam lazım. Yüzde 10 gibi bir rakamda oluşacak sorunlar için koyacağız. Nefret söylemleri gelmeden yazayım. Benim buradaki arkadaşlar kadar bilgim yok. Sinemanın teknik kısımlarından uzağım. 24 yaşındayım ve 10 yıldan fazladır hayatım başka sıkıntılarla geçti. Ve çocukluktan beridir futbol ve sinema ayrıdır benim için. Futbol olmadı o zaman sinema. futbol olsaydı sinemada olurdu :) velhasıl. Senaryo tamam. storyboarda geçeceğim karakalemden kalma cinaliyle. önemli noktalar kafamda. Cahil olarak ışıktada ezberin dışında birşeyler yapmak istiyorum. Lensle küçük oyunlar katmak istiyorum filme. Ama bu hayal dünyası tekniğin karşısında çaresiz.. Cahil cesareti olarak devam ediyorum...Efendim 2 film haricinde kamerayı elime almışlığım yoktur. Kurguyuda youtubeden deneyip yapmıştım. Şimdi foruma aykırı mı bilmiyorum. Görüntü yönetmeni arayışım var. Film zaten düşük bütçeli olacak. Kamera kiralanacak. Yalnız filmin genel görüntüsü karanlık...Ve burada düzgün iş çıkarmak istiyorum ışıkta görüntüde ve seste. Kurgu ve sestede desteğe ihtiyacımız var. Destek olmam ama bağımsız film o zaman makul ücretle çalışırım diye düşünüyorsanız bir mesaj kadar yakınınızdayım. Diğer sorunlar şimdilik askıda.

Neogramsci
The Recruit
Mesajlar: 8
Kayıt: 22 Haz 2018 15:24

Mesaj gönderen Neogramsci » 07 Eyl 2018 23:17

Son soru görüntü yönetmeni olmadı diyelim iyi bir kameramanla oluşabilecek sorunlar kurtarılabilinir mi ? kameranın efsaneleri cevaplarsa sevinirim. kurgu ve sesçiylede anlaşsam. İlla görüntü yönetmeni yine şart mı ? cahil soruları evet cevaba ihtiyacım var.

JeanG

Mesaj gönderen JeanG » 09 Eyl 2018 16:05

Neogramsci yazdı:
07 Eyl 2018 23:17
Son soru görüntü yönetmeni olmadı diyelim iyi bir kameramanla oluşabilecek sorunlar kurtarılabilinir mi ? kameranın efsaneleri cevaplarsa sevinirim. kurgu ve sesçiylede anlaşsam. İlla görüntü yönetmeni yine şart mı ? cahil soruları evet cevaba ihtiyacım var.
burada bence titre çok takılmadan hareket etmek lazım çünkü doğrudan profesyonel bir iş akışı söz konusu değil. kamerayı kullanacak kişi görüntü yönetimini biliyorsa görüntü yönetmenliği ve kameramanlık yapabilir. titrler birbirine giriyor çizgi altı işlerde. sadece kameramanlık yapmış biri görüntü yönetimini bilmiyorsa işinizi görmez. basit sorular bunlar yani. size biri çıkıp kameramanla olur, yahut kameramanı ve görüntü yönetmenini ayrı ayrı tutmanız gerekir diyemez kanımca. bunların kim olduğuna göre değişir durum. neye göre anlaştığınıza göre de değişir.

Neogramsci
The Recruit
Mesajlar: 8
Kayıt: 22 Haz 2018 15:24

Mesaj gönderen Neogramsci » 09 Eyl 2018 18:26

anladım hocam sağolasın

GlOball
The Recruit
Mesajlar: 19
Kayıt: 27 May 2018 14:04

Mesaj gönderen GlOball » 19 Nis 2019 10:59

Hayalinin peşinden koşmaya devam ediyor musun? @Neogramsci

Cevapla

“Filmcilik Üzerine Tartismalar Yorumlar” sayfasına dön