Kamera Alma Rehberi

MiniDV, HDV, HD, 4K formatında kayıt yapan kameralar.
Kullanıcı avatarı
hllzdkc
Dr.Strangelove
Meslek: BAĞIMSIZ SİNEMACI

Re: Re: Re: Kamera Alma Rehberi

Mesaj gönderen hllzdkc » 04 Haz 2018 12:34

JeanG yazdı:
04 Haz 2018 12:13

bir de ben şöyle diyeyim genel olarak; slog, vlog, clog modlarını her zaman her yerde kullanıyorsanız, her şeyi bunlarla çekiyorsanız ne işe yaradıklarını pek çözmemişsinizdir bence. bazı durumlarda başınıza bela olabilir log çekmiş olmanız. örneğin kontrolsüz düşük ışıkta.
aynen JeanG. bununla ilgilide bir kişi daha söylemişti düşük ışıkta log çekmene gerek yok sıkıntı olabilir diye.

Kullanıcı avatarı
JeanG
Moderator

Mesaj gönderen JeanG » 06 Haz 2018 17:15

Güncellenmiştir.

Kullanıcı avatarı
reznovrun
Mad Max
Meslek: İsviçre Çakısı

Mesaj gönderen reznovrun » 06 Haz 2018 19:28

https://www.youtube.com/watch?v=AlsEToz5h1Y

harv, low light için slog2 diyor.

slog3'üyse genelde hiç kimse önermiyor. sadece güneşin alnında çok başarılı olduğunu gördüm.

Kullanıcı avatarı
McFly
Donnie Darko

Mesaj gönderen McFly » 08 Haz 2018 07:49

Eğer canon ve magic lantern ile ilgilenen varsa ayrıntılı bir yazı yazılıp ilk iletiye eklenebilir (ben de yazabilirim). Neden bunu söylüyorum çünkü 600-700 tl civarındaki ikinci el eos-m veya sıfırı 1500 tl (body) civarındaki 100D ile 2.5K raw dahi çekilebiliyor. Diğer modeller ile ilgili bilgiler de yazılabilir. Bence bu fiyata bu özellikleri veren makineler es geçilmemelidir. Ayrıca yine uygun bir bütçeye hitap eden 7d 650d 700d 50d 1200d'nin avantajları da eklenebilir. 5d mark 3 zaten efsane (4k raw 24p, fullhd raw 60 fps vs.), bir paragrafta ona ayrılabilir. Dezavantaj olarak magic lantern kullanımını çok iyi bilmek gerekiyor tabi bu da uyarı olarak eklenebilir.
"Pain is temporary, film is forever."
"You can't stop what's coming."

desert333
Blade Runner

Mesaj gönderen desert333 » 08 Haz 2018 08:29

McFly yazdı:
08 Haz 2018 07:49
Eğer canon ve magic lantern ile ilgilenen varsa ayrıntılı bir yazı yazılıp ilk iletiye eklenebilir (ben de yazabilirim). Neden bunu söylüyorum çünkü 600-700 tl civarındaki ikinci el eos-m veya sıfırı 1500 tl (body) civarındaki 100D ile 2.5K raw dahi çekilebiliyor. Diğer modeller ile ilgili bilgiler de yazılabilir. Bence bu fiyata bu özellikleri veren makineler es geçilmemelidir. Ayrıca yine uygun bir bütçeye hitap eden 7d 650d 700d 50d 1200d'nin avantajları da eklenebilir. 5d mark 3 zaten efsane (4k raw 24p, fullhd raw 60 fps vs.), bir paragrafta ona ayrılabilir. Dezavantaj olarak magic lantern kullanımını çok iyi bilmek gerekiyor tabi bu da uyarı olarak eklenebilir.
Eos m ile 2.5K bir tarafa full HD sürekli kayıt alınabiliyor mu?

msaricay
Man on the moon

Mesaj gönderen msaricay » 08 Haz 2018 10:35

McFly yazdı:
08 Haz 2018 07:49
+1 super olur

Kullanıcı avatarı
saintmua
Dr.Strangelove

Mesaj gönderen saintmua » 09 Haz 2018 03:49

+1 takipteyim.

serkan_istanbul
The Recruit

Mesaj gönderen serkan_istanbul » 09 Haz 2018 19:48

Herkese iyi günler dilerim. Sorumun doğrudan bu başlığa uygun olup olmadığını bilmiyorum ama konu olarak benzer olduğu için bir soru sormak isterim izninizle.

Sony a6500 kameram sony 18 105mm f.4 ve sigma 16mm 1.4 lens kullanmaktayım. Ayrıca çekimlerde kullanmak üzre, datacolor marka (Davinci resolve'nin tadığı) renk kartım var.

4k video çekeceğim ve renklendirme yapacağım. (yakında üst model renk monitoru alacağım onun içinde foruma yazdım tavsiyenizi beklerim) çekimlerde 3 adet taşınabilir bataryalı ışık ile 3 lü ışık kullanma imkanım var.
Görüntü olarak en katliteli görüntüyü elde etmek için nasıl çekim yapmam gerekiyor. Örneğin slog2? slog3? cine 4?

Şuan için renk kartı ile davinci resolve'de eşleştirme yapmak ve çok basit renklendirme ayarları dışında bilgim yok. Araştırdığımda youtub da slog3 için 10 bit video seçeneğinde iyi olduğu, a6500 gibi bir kamera 8 biT çektiği için slog seçiminde 800 iso kullanıldığından noise sorunu olduğu, cine4 profili kullnarak 100 iso çekilen videoların daha temiz bir goruntu verdiğine dair yorumlar gördüm,
Size sormak istedim, amaç elbette her anlamda en iyi görüntüyü elde etmek, hem dış çekim, hem iç çekim yapıyorum, öneriniz ne olur acaba çekimin iç çekim dış çekim olmasına göre değişirmi vs. bilgi ve yorumlarınızı duymak isterim, yanıt veren herkese şimdiden teşekkür ederim.

Kullanıcı avatarı
JeanG
Moderator

Mesaj gönderen JeanG » 14 Haz 2018 17:12

serkan_istanbul yazdı:
09 Haz 2018 19:48
Herkese iyi günler dilerim. Sorumun doğrudan bu başlığa uygun olup olmadığını bilmiyorum ama konu olarak benzer olduğu için bir soru sormak isterim izninizle.

Sony a6500 kameram sony 18 105mm f.4 ve sigma 16mm 1.4 lens kullanmaktayım. Ayrıca çekimlerde kullanmak üzre, datacolor marka (Davinci resolve'nin tadığı) renk kartım var.

4k video çekeceğim ve renklendirme yapacağım. (yakında üst model renk monitoru alacağım onun içinde foruma yazdım tavsiyenizi beklerim) çekimlerde 3 adet taşınabilir bataryalı ışık ile 3 lü ışık kullanma imkanım var.
Görüntü olarak en katliteli görüntüyü elde etmek için nasıl çekim yapmam gerekiyor. Örneğin slog2? slog3? cine 4?

Şuan için renk kartı ile davinci resolve'de eşleştirme yapmak ve çok basit renklendirme ayarları dışında bilgim yok. Araştırdığımda youtub da slog3 için 10 bit video seçeneğinde iyi olduğu, a6500 gibi bir kamera 8 biT çektiği için slog seçiminde 800 iso kullanıldığından noise sorunu olduğu, cine4 profili kullnarak 100 iso çekilen videoların daha temiz bir goruntu verdiğine dair yorumlar gördüm,
Size sormak istedim, amaç elbette her anlamda en iyi görüntüyü elde etmek, hem dış çekim, hem iç çekim yapıyorum, öneriniz ne olur acaba çekimin iç çekim dış çekim olmasına göre değişirmi vs. bilgi ve yorumlarınızı duymak isterim, yanıt veren herkese şimdiden teşekkür ederim.
ideal bir formül üretmek çok zor. Her şey ne çekeceğinize nerede çekeceğinize ve elde etmek istediğiniz görüntünün ışığına, rengine, atmosferine göre değişir. Bunu en iyi siz bilebilirsiniz. Elinizdekilerle slog2 ile deneme çekimi yapın sonra 3 ile sonra standart profilde bakın derim. ben slog3 ile çok zor durumlarda çekim yaparım. yukarıda biri bahsetmiş güneşin alnında işe yarıyor diye. ama ışık yapacaksanız slog3 kadar sığ bir profile ihtiyacınız olacağını sanmıyorum ben. sorunuz çok zor kısca.

mesaja 2. alıntı nerden yapılıyor bulamadım. McFly magic lantern ile ekleme yapıp atarsan ben ekleyebilirim. yönetim de ekleyebilir. güzel olur. ben yıllardır kullanmıyorum magic lantern.

serkan_istanbul
The Recruit

Mesaj gönderen serkan_istanbul » 14 Haz 2018 17:25

Jeang Yanıtınız için teşekkür ederim. İdeal bir formül üretmek çok zor haklısınız, esasen slog profilinin avantajları dezavantajları nedir? ayrıca slog2 ve slog3 ün tam olarak farkları neler? sony kameralarda hangi durumlarda hangi profili kullanmak avantajlı veya dezavantajlı? bu konuda nitelikli bilgisi olan arkadaşların yorumlarını duymak güzel olurdu.

Kullanıcı avatarı
KEzzAP
Site Admin
Meslek: Akademisyen (Siyaset Bilimi)
İletişim:

Mesaj gönderen KEzzAP » 22 Haz 2018 19:29

Youtube sinema eğitim kanalım: https://www.youtube.com/user/GerillaFilmYapimi

Kullanıcı avatarı
McFly
Donnie Darko

Mesaj gönderen McFly » 25 Haz 2018 09:09

Canon magiclantern olayı aslında basit, magiclantern ana sayfasında çok güzel bir kullanım rehberi de var:
www.magiclantern.fm
Forumda sıfırdan kullanımını anlatan başlıklarda mevcut, ben sadece yeni geliştirmelerden bahsedeceğim:
viewtopic.php?f=89&t=10875&p=123979
viewtopic.php?f=93&t=16507&p=160266

Yüksek çözünürlüklü raw kayıt için öncelikle 5d3 6d 700d 100d 650d eos-m modellerinde magic lantern experiments sayfasından 4k crop rec sürümünü indirmek gerekiyor:
https://builds.magiclantern.fm/experiments.html
Bu sürümle 10 bite kadar loseless raw kayıt alınabiliyor (12 veya 14 bit de alınabiliyor, 10 bit daha düşük veri transferi kullanıyor), yani sensörün tamamını kaplayan fullhd 24-25p raw görüntü almak mümkün bu sürümle. Bununla birlikte 2.5k 24p 16:9, 3k 20p 2.4:1 gibi çözünürlüklere çıkmak için ek bir modül kullanmak gerekiyor. Bu da sd_uhs.mo modulü, sağladığı şey ise sd kartını overclock yapmak ve yazma hızını arttırmak. Örneğin sandisk extreme 95mb/s yazım hızı 40mb/s civarlarında, bu hız aşırtma ile 55mb/s'ye kadar çıkabiliyor. sd_uhs modulünü indirip magiclantern modules klasörüne kopyaladıktan sonra makineden magiclantern menüsünden aktif edip çalıştırmak gerekiyor. Modül çalıştırıldıktan sonra normal çekim işlemlerine devam edebilirsiniz. Çekim esnasında kart daha yüksek yazım hızına çıkacaktır.
Geliştiriciler sd_uhs modulünü experiments sayfasına eklemediler çünkü hızaşırtma beraberinde az da olsa risk getiriyor. Fakat modül bulunabiliyor, örneğin geliştiricilerden birisinin aşağıdaki adresinde bulabilirsiniz:
https://bitbucket.org/Dannephoto/magic- ... downloads/

Kısaca bu geliştirmeler ile 40mb/s yazma hızı ile sınırlı 100d 6d 650d 700d eos-m gibi modeller 2.5k 16:9 24p raw kayıt alabiliyor.
5d3 4k 2.4:1 24p raw kayıt alabiliyor.

Yazdıklarım ile ilgili daha detaylı bilgileri magiclantern forum sayfasından inceleyebilir ve takip edebilirsiniz:
https://www.magiclantern.fm/forum/index.php?board=34.0
"Pain is temporary, film is forever."
"You can't stop what's coming."

“Yarı-Profesyonel ve Profesyonel Kameralar” sayfasına dön