Serpil Kırel - Kültürel Çalışmalar ve Sinema çıkmış

Okuduğunuz, tavsiye edebileceğiniz teknik ya da sanatsal, felsefi ya da roman her nevi kitap sohbeti için bir yuvadır bu forum. Sevin onu.
Cevapla
usualsuspect
The Recruit
Mesajlar: 21
Kayıt: 16 Eki 2017 22:23

Serpil Kırel - Kültürel Çalışmalar ve Sinema çıkmış

Mesaj gönderen usualsuspect » 27 Nis 2018 15:09

Uzun zamandır baskısı olmayan Kültürel Çalışmalar ve Sinema kitabı İthaki tarafından yeniden yayımlanmış. Kapağı da oldukça hoş duruyor.

Arka kapak:

Sinemanın gündelik yaşamdaki yerine, seyircinin filmlerle ilişkisine, sinematografik düzenlemelerin sırlarına, film üretiminin ardında yatan temel oluşumlara ve filmlerin ilettikleri temsiller aracılığıyla aslında nasıl birer ideolojik düzenleme olduklarına dair kuramsal yaklaşımların bir araya getirildiği kitap, sinemayı seyirci, bakış, kültür endüstrisi ve temsil bağlamında irdeliyor.

Serpil Kırel’in çalışması, seyirci filmlerle baş başa kalınca neler yaşar, “bakmak” masum bir eylem olabilir mi, sinema öteki ile ilişkimizi nasıl düzenler, Doğu ve Batı birbirine nasıl bakar, Kültür Endüstrisi’nin üretimleri karşısında seyircinin konumu nedir gibi soruları; Hansen, Foucault, Mulvey, Hall, Spivak, Said, Adorno ve Benjamin gibi önemli kuramcıların yapıtları üzerinden tartışmaya açıyor.

link: http://www.kitapyurdu.com/kitap/kulture ... 59525.html

Cevapla

“Kitaplar” sayfasına dön