Türk komedi filmlerinin seviyesi üzerine?

Forumun nezih kitlesi ile farklı tellerden mevzuları tartışmak için buyurun. Nargileler yönetimden.
Cevapla
standup-6
Dr.Strangelove
Mesajlar: 60
Kayıt: 01 Mar 2015 22:27

Türk komedi filmlerinin seviyesi üzerine?

Mesaj gönderen standup-6 » 27 Eki 2017 09:23

hemen hemen tüm türk komedi filmlerini izledim ve maalesef hepsi belli bir kalıpta son derece cıvık ve nadir kaliteli esprilerin olduğu düşük seviyeli filmler. peki bu yazarların kalitesinden mi böyle yoksa istenen bu düşük seviye mi? yani istense türk komedi filmleri her dk güldüren skeç gibi bir yapıda olamaz mı? bunu tartışalım istiyorum...

Kullanıcı avatarı
hegel
Braveheart
Mesajlar: 1152
Kayıt: 25 Oca 2007 10:10
Meslek: İşçi
İletişim:

Mesaj gönderen hegel » 27 Eki 2017 18:35

İyi bir komedi filminin her dakika güldürmesi gerekmez diye düşünüyorum. Çok da sırıtmayan bir hikaye yapısına bağlanması avantajına olur. Ama bu da onu iyi bir komedi yapmaya yetmez. Şaşırtabilmeli. Eski Amerikan filmleri ve dizileri daha tutarlıydı bu konuda. Seinfeld, Cosby Ailesi gibi. Top Secret, absürt komedinin önünü açtı. Skeç diyeceğimiz sahneler birbirine, olay örgüsünü önemsemeden bağlanınca ortaya çabuk unutulan işler çıktı. Bizde de hala eskilerin yerinin dolmadığını düşünüyorum. 40 sene önce çekilen Kibar Feyzo iyi incelenmeli. Üst nokta olarak onu görüyorum ben.
Zeka kokan espiriler, mizah ve tutarlı senaryo, karakter odaklı, tip ve kişisel davranışlarla güldürmeye çalışan filmlerin önüne geçmeli. Film içinde mümkünse hiç tip olmamalı. Tanıtmak için 1-2 dakika ayıracağınız her karakter size bol malzeme sunacaktır. Püf noktasının bu olduğunu düşünüyorum.
Kalem Oynatan İle Ayı Oynatanın Buluştuğu Yer

http://kalemoynatanileayoynatannbulutuu ... pot.com.tr

Kullanıcı avatarı
Emre_
Dr.Strangelove
Mesajlar: 78
Kayıt: 25 Eyl 2017 17:01
Meslek: Senarist

Mesaj gönderen Emre_ » 27 Eki 2017 19:47

Komedi türü deyince aklıma şu film geliyor: "Mr Bean's Holiday". Neredeyse her dakikası komedi. Türkiye'de ailecek izlenebilecek komedi filmleri işte aynen bu ayarda olmalı. Başrol oyuncusu bana Charlie Chaplin'i anımsatıyor.
[?]Zihninde dolaşan sorulara cevap arıyorsan:
viewtopic.php?f=3&p=185301#p185301

ubykh
The Recruit
Mesajlar: 4
Kayıt: 30 Ağu 2017 22:27

Mesaj gönderen ubykh » 02 Kas 2017 13:06

Bizde aksi düşünülse de türlerin içinde en zoru komedidir.. iyi bir komedi filmine rastlamak Amerikan sinemasında da Avrupa sinemasında da mucizeye denktir..
Bizdeki sıkıntının daha fazla göze batması tamamen komediye yaslanan bir sinema sektörümüzün olması..
Sebepleri Nedir? Seyirci, Yapımcı, senarist, oyuncu/yönetmen..
Sinemanin dört ayağını da neden bu kadar alt seviye komedi filmleri, genel olarak da neden bu kadar kötü filmler var açısından ayrı ayrı değerlendirmek gerekiyor, eğer bir çözüme ulaşmak istiyorsak.
Seyirci, bir kere türk seyircisi türk sinemasına inanmıyor ne demek istiyorum bilimkurgu çekip Beşiktaş'a uzaylı indirirseniz gişe de iki seksen uzanirsınız ya da türk polisinin Uluslararası bir operasyonun parçası olduğu bir hikaye ile seyircinin karşısına çıkarsanız vs vs.
Bunun aksi olabilir mi olur ama yapımcı böyle bir maliyetin altına girer mi, girmez. O zaman yapımcı ayağını konuşalım.
Türkiye de senede birden fazla film çekebilecek büyüklükte üç bilemedin dört şirket var ve onlar da bu işte geçmişleri beş on seneyi geçmeyen çok büyük maddi imkanlara sahip olmayan şirketler ve bu durumda onlardan büyük projeler beklemek hazırlığı iki üç seneyi bulan filmler beklemek onlara da haksızlık ve onlar da ellerindeki en kolay yolu seciyorlar ucuz komedilerle ellerindeki sermayeyi çevirmek.
Oyuncu yönetmen boyutuna bakacak olursak Türkiye de profesyonel komedi yazarı sinema için yoktur televizyon için de bir elin parmaklarını geçmez.
Turk komedisi bir gelenek olarak doğaçlama komedyenler üzerinden yürüyor ve bu sinemada da aynen devam ediyor. Cem yılmaz yazıyor oynuyor alAta Demirer yazıyor oynuyor Yılmaz Erdoğan yazıyor oynuyor Gülse Birsel yazıyor oynuyor liste uzayıp gider.
Bu biraz da komedinin kendine has ifade zorluğundan kaynaklanıyor sizin bir parmak şıklatmasini veya bir hıçkırık krizini komik olarak yazmanız bekleniyor komedi görsel bir sanat ve komedinin kitabı değil yazılı bir metni dahi olsa bu ancak karikatür dergisi olabilir gerçeği atlanıyor, bu durumda senaristler tek yol kalıyor görüntü komedisi uzerine çalışıp zorlancagina diyalog komedisi yazarak yapımcıyi etkilemeye çalışıyor. Ve sonuç diyalog üzerine kurulu TV dizisi tadında sinema senaryoları ve belli bir sinema zevkinin üzerindeki insanları etkileyememe.
Yönetmen ayağında ise komedi konuşacaksak bunun aksini tek başarabilen yönetmen Selçuk Aydemir komedinin sadece diyalog değil aynı zamanda görüntü olduğunun farkında ve bu da seyirciden hak ettiği ilgiyi görüyor..
(Recep İvedik gelmiştir aklınıza onu da fırsat olursa başlı başına konuşuruz)
Diyeceklerim bu kadardır, çala kalem yazdım hatalar cümle düşüklükleri için kusura bakmayın..

standup-6
Dr.Strangelove
Mesajlar: 60
Kayıt: 01 Mar 2015 22:27

Mesaj gönderen standup-6 » 11 Tem 2018 09:56

ben türkiyenin en iyi komedi filmini yazacak kapasitedeyim sadece fikir teyakkisi yapacak bi ortak arıyorum yazmak için zamanı olan ve yetenekli mizah senaristi bir arkadaş bana yazabilirse çok sevinirim.

Dnd
Raging Bull
Mesajlar: 287
Kayıt: 06 Eyl 2016 14:58

Mesaj gönderen Dnd » 11 Tem 2018 11:52

İddialı sözler seni bağlar , bana kalırsa bu şekilde yaklaşma olaya "türkiyenin en iyi komedi filmleri" yazıldı , çekildi , hala da izleniyor.

Güzel bir komedi yazabilirsin bunun önünde bir engel yok , en iyisi olup olmadığına zaman ve insanlar karar verir bence .

standup-6
Dr.Strangelove
Mesajlar: 60
Kayıt: 01 Mar 2015 22:27

Mesaj gönderen standup-6 » 11 Tem 2018 13:32

Dnd yazdı:
11 Tem 2018 11:52
İddialı sözler seni bağlar , bana kalırsa bu şekilde yaklaşma olaya "türkiyenin en iyi komedi filmleri" yazıldı , çekildi , hala da izleniyor.

Güzel bir komedi yazabilirsin bunun önünde bir engel yok , en iyisi olup olmadığına zaman ve insanlar karar verir bence .
iddialı olmuş evet ama ciddiyetimi belirtmek istemiştim haklısınız. eğer ilgilenen olursa bana ulaşabilir hemen birbimizi ölçer frekans tutarsa yazarız.

Cevapla