Yurtdışından Ürün Getirme-Gümrük Tartışmaları

Forumun nezih kitlesi ile farklı tellerden mevzuları tartışmak için buyurun. Nargileler yönetimden.
Kullanıcı avatarı
spidervis
Moderator
Meslek: Besteci ve ses düzenleyici
İletişim:

Re: Yurtdışından Ürün Getirme-Gümrük Tartışmaları

Mesaj gönderen spidervis » 23 May 2019 17:02

KEzzAP yazdı:
23 May 2019 12:42
Evet spider çok acayip iyi olur, hatta bir muayene memuruna sorulacak sorular listesi hazırla öyle git röportaj yap. :)
Doğru diyorsun. Planlı olmakta fayda var :) Önümüzdeki iki gün mutlaka birini görürüm diye umuyorum.

Kullanıcı avatarı
spidervis
Moderator
İletişim:

Mesaj gönderen spidervis » 30 May 2019 09:24

Muayene memuru bulamadım ama müdürlerini yakaladım, ayaküstü de olsa konuştum biraz.

Her ürüne gümrük vergisi uygulanmasında anlaşılmayan durum yok. Postayla gelen ürünlerde eski üst sınır ise devam ediyor. Yani posta ile bir ürün alacaksanız maksimum ederi 1500 euro olabilir. 1500 ve altında kalanlar %18 veya %20 vergisi ödenerek alınacak. @TarıkAlpat 'ın sorusuna gelirsek, 1295 dolarlık ürün takribi 1200 euro yapar ve evet posta yoluyla gelir, sonra bulunduğu ildeki posta dağıtım merkezine çağrılır ve orada vergisini ödeyip ürünü teslim alır. Eğer ürün 1500 euro üstüyse ve posta ile almanız gerekiyorsa beyanname doldurmanız gerekiyor. Bu işleri de gümrük müşavirliklerinden birine yaptırabilirsiniz. Yani epeyce kurumsal bir iş yükü var.

aysegul
Mad Max

Mesaj gönderen aysegul » 30 May 2019 11:14

- Acaba 50 cent lik 1-2 dolarlık ürünlerin de gümrükleriyle uğraşacaklar mı?
- Ürünün vergisine ve de değerine paketin üstündeki satıcı bildirimine bakarak mı karar verecekler ya da açıp bakıp ona göre mi karar verecekler?
- Her paketi açıp kapama işlemi için de ekstra 5 TL açma kapama parası mı alacaklar?
(örneğin 50 cent lik ürün için:
5 TL açıp kapama işlemi artı vergi mi isteyecekler çok merak ediyorum)

Bu konuya açıklık getirecek bir açıklama getirdiler mi galiba?

Kullanıcı avatarı
spidervis
Moderator
İletişim:

Mesaj gönderen spidervis » 30 May 2019 23:19

aysegul yazdı:
30 May 2019 11:14
- Acaba 50 cent lik 1-2 dolarlık ürünlerin de gümrükleriyle uğraşacaklar mı?
Evet, kanun bu. Zaten tekrar söyleyeyim, gümrükçü değil, biz uğraşacağız. 1 liralık ürün mü gelmiş, 20 kuruş öde gel diyecekler. Onu alabilmek için harcadığın yol, benzin, vakit vs ile sen, ben zarara gireceğiz. Ondan sonra bu tür ürünleri posta ile almayacağız. Bu kanunun amacı da benim anladığım şekliyle bu; tüketiciyi yıldırıp, engellemek.
aysegul yazdı:
- Ürünün vergisine ve de değerine paketin üstündeki satıcı bildirimine bakarak mı karar verecekler ya da açıp bakıp ona göre mi karar verecekler?
Öncelikle paketin üstüne bakarlar. Bir şey yoksa ve paket biraz büyükse içini açıp bakarlar. Zaten hemen hemen hepsi de x-ray'den geçirilip kontrol ediliyor. Az çok içinde ne olduğu belli. Değerin yanlış hesaplandığı durumlar olacaktır diye tahmin ediyorum ama illaki bir değer biçilecek. Sadece standart posta mahiyetinde gelen bir şey olursa vergi hesaplaması yapılmaz.
aysegul yazdı:
- Her paketi açıp kapama işlemi için de ekstra 5 TL açma kapama parası mı alacaklar?
Böyle bir şeyi ilk kez duyuyorum. Görmüşlüğüm de yok. Paket veya valiz açma diye bir ücret yok. Yapılan işlemin adı kontrol. İster x-ray cihazıyla yapılır, ister açıp bakılır. Nasıl yapılacağı, görevli memurun kararı.

aysegul
Mad Max

Mesaj gönderen aysegul » 31 May 2019 07:09

Çok teşekkür ederim.
Teknik ismi farklı olan "açma kapama ücreti" yaklaşık 5 TL yi ne yazık ki son sıralarda almaya başladılar
:
Bu işlemin de teknik adı "gümrüğe sunma ücreti" imiş
işte 4.5 TL + damga vergisi: 5.20 TL google dan bulduğum bir görsel:
https://files.sikayetvar.com/complaint/ ... 944800.jpg

youtube den bir alıntıdan yorum:

Gelen ürün ister 1 TL olsun ister 1000 TL olsun.
Paketi açınca gümrüğe sunum ücreti olarak 5 TL alıyorlar

https://www.youtube.com/watch?v=ssRdzWkZv7Y
spidervis yazdı:
30 May 2019 23:19
aysegul yazdı:
Böyle bir şeyi ilk kez duyuyorum. Görmüşlüğüm de yok. Paket veya valiz açma diye bir ücret yok.

Not:

Bu 22 doların altına da vergi alınacak denmesinden önce verdiğim siparişler halen Çin den çıkmış gibi gözükmüyor.
1 aya kadar elime ulaşınca ne olduğunun görselini sizlerle paylaşacağım

Kullanıcı avatarı
spidervis
Moderator
İletişim:

Mesaj gönderen spidervis » 31 May 2019 14:49

Yahu bu direkt para almak(!) olmuş. Dolaylı falan değil. (Suç teşkil etmesin diye para almak yazdım, anladınız siz onu) Aklıma serkanoca'nın eski mahallesinde haraç kesen deli geldi.
Şimdi ben de araştırmak istedim ama gelir idaresi başkanlığının eski sitesi kapanmış. aysegul'ün verdiği örnekler gibi diğer sitelerden öğrenebiliyoruz. Mart ayında başlanmış galiba bu uygulamaya. Hayatımda duyduğum en saçma ücret bu. Bakalım ilerleyen günlerde yine vatandaş deneyimlerinden öğreneceğiz anlaşılan.

Kullanıcı avatarı
reznovrun
Mad Max
Meslek: İsviçre Çakısı

Mesaj gönderen reznovrun » 27 Haz 2019 01:58

Eğer ürünün ne olduğu belliyse yahut ürünü gümrük memuru tanıyabildiyse (genelde ne olduğunu anlayamadıkları için sizi çağırırlar), beyan edilen fiyattan şüphelenilmediyse kimseyi ayaklarına çağırmıyorlar. PTT çalışanı kapıya geldiğinde sizden alıyor ya da diğer kargolarla gelirse sizle iletişime geçip verdikleri hesap numarasına yatırıyorsunuz ürünü alıyorsunuz.

Kullanıcı avatarı
spidervis
Moderator
İletişim:

Mesaj gönderen spidervis » 27 Haz 2019 19:56

Ek bir mesele var, farklı yerlerde duydum. Bazı müzisyen arkadaşlar yurtdışında çalışmaya gitmişler ve dönerken birden fazla gitar taşıdığı için ikinciye ticari eşya muamelesi yapılmış. Ben bunu muhafaza memurlarına sorduğumda, evet dediler, ülkeden çıkarken ata karnesi kaydı yapılması lazımmış. Benzer durumda çıkıp gelecek olan varsa aklında bulunsun. Havalimanında gümrük noktasına danışıp belgelerinizi saklayın.

aysegul
Mad Max

Mesaj gönderen aysegul » 05 Tem 2019 19:04

aysegul yazdı:
31 May 2019 07:09
Bu 22 doların altına da vergi alınacak denmesinden önce verdiğim siparişler halen Çin den çıkmış gibi gözükmüyor.
1 aya kadar elime ulaşınca ne olduğunu sizlerle paylaşacağım
Sadece çinden paketler değil avrupadan 1.5-2 ay önce yollanan mektuplar bile henüz elime geçmedi .

Çinden henüz sadece bir tanesi geldi.
Minik bir ara kablo ürününe ödediğim gerçek rakam: 0.50 dolar
Gümrük postanesi açma kapama ücreti: 5 küsür TL
gümrük vergisi: 2 küsür TL
damga vergisi: birşeyler
toplam postaneye ödediğim ücret: 8 TL civarında

birinci konu: Ben bu siparişi 22 doların altına da vergi alınacak yasası/karanamesi yasa/karaname oluştuğu tarihten önce vermiştim. (Posta kayıtları kanıtı) Benim hiçbirşey ödememem gerekiyor.
Ama kimin umurunda ki?

ikinci konu: 0.50 dolar gerçekten ödediğim rakam (Kredi kartı kayıtlarıyla kanıtı ve bunun vergisini ödemek yerine bir de açma kapama ücreti ve de damga vergisi de eklenince toplam 8 TL ödedim. Kimin umurunda ki?

üçüncü konu ise : her ne kadar rakamlar küçük bile gözükse, bu ürünü piyasada bulamama ihtimalim çok yüksek de olsa bu hak etmediğim ödemeleri yapıp ürünü postaneden almakla maliye bakanlığına, ürünü satandan daha çok kazandırdım galiba.

Ama tabii ki bu kimin umurunda, değil mi?

paciente
Moderator

Mesaj gönderen paciente » 05 Tem 2019 23:27

Şaka gibi ya!
3 liralık ürüne 8 lira vergi.

halostendap
The Legend
Meslek: komedyen

Mesaj gönderen halostendap » 08 Tem 2019 09:20

benim arkadaş da saçma sapan bir vergiye maruz kaldı:

eski nickim intercapiller.

Artık instagramdayım| https://www.instagram.com/halitstandup