Özgür Bakar ile Sinema ve Sektör Üzerine Söyleşi

Duyuracak haberiniz mi var? duyurmazsanız ölür müsünüz? içeri buyurun, girişler sağdan ücretler soldan.
Kullanıcı avatarı
KEzzAP
Site Admin
Meslek: Akademisyen (Siyaset Bilimi)
İletişim:

Özgür Bakar ile Sinema ve Sektör Üzerine Söyleşi

Mesaj gönderen KEzzAP » 27 Şub 2016 16:01

JeanG'nin fikri bu. Sağolsun.
Film Fabrikası'nın kurucusu, forumun medar-ı iftiarı, ülkenin korku film yönetmenlerinden biri ile forumdan sinema salonlarına uzanan yolculuğun hikayesini konuşacağız online olarak.
Sorularınıza ihtiyacımız var.
Zaman zaman forumda başlıklar halinde sorular soruluyor. Yapımcıya senaryo nasıl okutulurdan, çekim günü bitince ekipmanlar nereye saklanıyor'a kadar değişik sorular. Burada toplayın soruları. Doyurucu ve eğitici bir sohbet yapalım.
Youtube sinema eğitim kanalım: https://www.youtube.com/user/GerillaFilmYapimi

aykut8990
Mad Max

Mesaj gönderen aykut8990 » 27 Şub 2016 19:41

Çekim günü bitince ekipmanlar nereye saklanıyor sorusunun sahibi olarak soruyorum :) Çekilen filmin dağıtım aşamasındaki zorluklar, engeller, gerçekler, kolaylıklar vs. nelerdir? Bu konuyla ilgili başlıklar forumda hep ilgi gördü ve bir çok kişi bilgilerini / tecrübelerini aktardı. Sektördeki durumu bir de Özgür Bey'in ağzından duymak isteriz herhalde :) Şimdiden teşekküler...

Kullanıcı avatarı
Bağımsız
Blade Runner

Mesaj gönderen Bağımsız » 27 Şub 2016 20:24

Neden foruma yazmadığını ya da topluca neden forumu terkettiklerini, gizli işler mi çevirdiklerini bilmek isteriz :)

Kullanıcı avatarı
JeanG
Moderator

Mesaj gönderen JeanG » 27 Şub 2016 23:06

Bir yönetmen adayının yapımcıların karşısına nasıl, nelerle çıkması gerekir?
Proje geliştirme sürecinde yapımcı faktörü ne kadar müdahil olmaktadır?
Yapımcılara ne şekilde ulaşılabilir?
Yapımcılar kaça ayrılır? Ne menem yapımcılar vardır?
Filmin post prodüksiyon maliyetleri minimum hangi rakamlar civarında seyretmektedir?
Yapımcı-dağıtım-salon ilişkisi nasıldır?
Dağıtım ve salon aşamalarıyla sadece yapımcı mı ilgilenir?
Özgür beyin sinema kariyerindeki önemli adımlar nelerdir? Hangi kapıları nasıl açmıştır, şans faktörü ne kadar etkili olmuştur? Neler imkansızdır neler yapılabilir? Özgür bey yola nereden başlamıştır? Çevre faktörü sinema kariyerinde ne kadar etkili olmuştur?
Bir filmin gişe geliri haricindeki gelirleri nelerdir? Türkiye'de bir yönetmenin sadece sinema filmleri üreterek hayatını sürdürmesi için gerekli koşullar nelerdir?
Özgür beyin önerileri nelerdir? ve kurucusu olduğu forumu neden terketmiştir?

halostendap
The Legend
Meslek: komedyen

Mesaj gönderen halostendap » 27 Şub 2016 23:55

güzel düşünülmüş bir sohbet :)
herkes film çekebilir mi Özgür beye göre, sorarsanız sevinirim :)
eski nickim intercapiller.

Artık instagramdayım| https://www.instagram.com/duzstandup

tute
Donnie Darko

Mesaj gönderen tute » 28 Şub 2016 06:01

nasıl olcak sohbet? yayın mı olcak?

Kullanıcı avatarı
spidervis
Moderator
Meslek: Besteci ve ses düzenleyici
İletişim:

Mesaj gönderen spidervis » 28 Şub 2016 12:33

Genellikle yabancı bestecilerden duyduğum şikayet; işin bitirilmesi için çok kısa bir süre verilmesi. Bizim yerli sektör için de bu böyle mi? Müziklerin tamamlanması için ayrılan bütçenin yanı sıra bir süre de belirleniyor mu yoksa "film bu birader, 2 haftaya bitirmen lazım müzikleri" mi deniliyor? Eğer bir süre önceden belirleniyorsa, bir uzun metraj (~90 dk. diyelim) için yönetmenlerin veya en azından Özgür Bey'in düşündüğü tahmini süre nedir?

Kullanıcı avatarı
KEzzAP
Site Admin
İletişim:

Mesaj gönderen KEzzAP » 28 Şub 2016 12:58

tute yazdı:nasıl olcak sohbet? yayın mı olcak?

Evet.

Kullanıcı avatarı
JeanG
Moderator

Mesaj gönderen JeanG » 28 Şub 2016 16:28

Yalnız yönetmen bulduk sömürücez resmen :)

miyavhit
The Recruit

Mesaj gönderen miyavhit » 28 Şub 2016 18:07

Ben hemen başlıyorum o zaman sorularıma;
1-Dedemlerin köyünde yazın uzun metraj film çekmek istiyoruz (tasarladığımız yaklaşık 80 dk), bunu için İstanbul'dan ekipman kiralayacağız. Kiralama süresi olarak tahmini kaç gün belirlemeliyiz. Yani azami kaç gün ayırmalıyız bu film çekimi için?
2-İstanbul'a gelip gitmemiz zor olacağı için başımıza gelebilecek teknik aksaklıklar neler olabilir, öncesinden tedbirimizi almak adına? Çünkü İstanbul'da bile her çektiğimiz kısa filmde ses ekipmanlarıyla ilgili bir kaç sorun yaşamıştık. Uzun metraj olması ve İstanbul dışı olması bizi daha da tedirginleştiriyor.
3-Bütçemiz tabiki sıkıntılı ama sadece bir kamera kiralasak yeterli olur mu yoksa bir yedek kamera daha olmazsa olmaz mı? Ayrıca en az kaç yedek bataryamız olmalı. (Film baştan sona dış mekan çekimleri olacak ve düşündüğümüz kamera 5D Mark 3)
4-Yazın sıcakta çalışacağımız için kamera ısınma problemini nasıl aşabiliriz. Bu bizi ciddi oyalacak gibi görünüyor.
Şimdiden teşekkür ederim.
Sinema tüm sanatların orkestra şefidir...

Kullanıcı avatarı
KEzzAP
Site Admin
İletişim:

Mesaj gönderen KEzzAP » 28 Şub 2016 18:22

miyavhit bu sorulardan Özgür'e özel olarak soracağımız yalnızca ilk soru olabilir.
Biz Özgür'e herkesin cevap veremeyeceği özel alan soruları sormayı yeğliyoruz.

Kullanıcı avatarı
JeanG
Moderator

Mesaj gönderen JeanG » 28 Şub 2016 21:05

kendi kişisel işlerimizde tavsiye istemek özgür beyin cevaplamasını gerektirmeyecek şeyler bence. daha çok sektöre, sinemaya, film yapma sürecindeki prosedürlere, basamaklara, izlenecek yola dair sorular sormak hem adamı baymaz hem de herkese faydalı olur. kaç batarya kullanmam gerek sorusuna ne desin adam :)

miyavhit
The Recruit

Mesaj gönderen miyavhit » 28 Şub 2016 22:27

Tamam dövmeyin diğer 3 sorumu geri alıyorum, bunu ayrı bir başlık altında sorayım o zaman. Çekimden sonra malzemeleri nereye koyalımı sorabileceğimizi gördükten sonra ben de boş bulunup aklıma takılan bütün soruları sordum.

Kullanıcı avatarı
JeanG
Moderator

Mesaj gönderen JeanG » 29 Şub 2016 17:24

tarih belli değil di mi röportaj için.

Kullanıcı avatarı
KEzzAP
Site Admin
İletişim:

Mesaj gönderen KEzzAP » 29 Şub 2016 17:34

Değil.

Kullanıcı avatarı
beetlejuice
Site Admin
Meslek: Senarist - yönetmen
İletişim:

Mesaj gönderen beetlejuice » 01 Mar 2016 21:06

Selam, genel soruları toparlayıp bitirdikten sonra mlyavhit'in de eliden geldiğince tüm sorularına değiniriz. Bir filmin başlangıç aşamasından seyirciyle buluşma anına hatta daha sonraki teknik satış aşamalarına kadar konuşalım kalıcı bir şey olsun.
ozgurbakar.com

Kullanıcı avatarı
Karatasa
The man who knew too much
Meslek: Sinema

Mesaj gönderen Karatasa » 03 Mar 2016 16:21

Neden sinema?

miyavhit
The Recruit

Mesaj gönderen miyavhit » 03 Mar 2016 17:24

beetlejuice yazdı:Selam, genel soruları toparlayıp bitirdikten sonra mlyavhit'in de eliden geldiğince tüm sorularına değiniriz. Bir filmin başlangıç aşamasından seyirciyle buluşma anına hatta daha sonraki teknik satış aşamalarına kadar konuşalım kalıcı bir şey olsun.
Çok teşekkür ederim, forumdaki arkadaşlar sorularımı fazla detaylı ve kişisel buldular ve haklılar da ama aslında benden yola çıkarak esas değinilmesini istediğim nokta bir bakıma şöyleydi:

Burada oturup senaryomuzu yazıp, daha sonra alıp kameramızı gidip bi'yerlerde beş parasız uzun metraj film çekmeye çalışsak; neler yaşarız, neler başımıza gelir, süreci nasıl yürütmemiz gerekir, önceden neleri planlamamız gerekir gibi..? Ya da böyle bir şey mümkün mü?