Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Destekleri Hakkında

Duyuracak haberiniz mi var? duyurmazsanız ölür müsünüz? içeri buyurun, girişler sağdan ücretler soldan.
script08
The Recruit

Re: Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Destekleri Hakkında

Mesaj gönderen script08 » 26 Oca 2018 22:52

İlk filmini gerçekleştirecek yönetmen ve uzun metrajlı kurgu film destekleri mart(sonu) ayında, Senaryo ve diyalog yazımı, kısa film ve belgesel destekleri şubatta açıklanacak. Eski kurul üyesi dedi.

PembePanjur
The Recruit

Mesaj gönderen PembePanjur » 08 Şub 2018 20:57

script08 yazdı:
26 Oca 2018 22:52
İlk filmini gerçekleştirecek yönetmen ve uzun metrajlı kurgu film destekleri mart(sonu) ayında, Senaryo ve diyalog yazımı, kısa film ve belgesel destekleri şubatta açıklanacak. Eski kurul üyesi dedi.
Merhaba,

Büyük ihtimal dediğin gibi olacak. Geçen dönem ki açıklamalara baktığımda bir yıl önce ilk yönetmen diğer yıl ilk önce senaryo kısmı açıklanmış. Eğer öyle devam ediyorsa büyük ihtimal; Bu yıl senaryo diyalog kısmı şubatta açıklanacak. Benim tahminim; Önümüzde ki hafta açıklanacak yönünde ama şubat sonuna da sarkabilir.

Umarım kurul üyesinin dediği gibi bizim ki önce açıklanırsa bu bekleyiş sona erer :) Herkese bol şans.

script08
The Recruit

Mesaj gönderen script08 » 11 Şub 2018 01:05

Merhaba

Evet bu aralar açıklanacak az kaldı. Şuan kurul üyesi olan yapımcı tanıdığım var. Kendisi kısa film, belgesel ve senaryo diyalog kalemlerinin açıklanacağını söyledi. Her yıl değişkenlik olabiliyor. Uzun metrajlı kalemler mart ayının sonlarına doğru açıklanacak. Mesela ilk filmini gerçekleştirecek yönetmen kategorisine 228 proje başvurmuş. Ama şunu da söylemek istiyorum bu sene destek oranları yüksek ve fazla projeye verilebilir.

theodorakis
The Recruit

Mesaj gönderen theodorakis » 13 Şub 2018 12:02

script08 yazdı:
11 Şub 2018 01:05
Merhaba

Evet bu aralar açıklanacak az kaldı. Şuan kurul üyesi olan yapımcı tanıdığım var. Kendisi kısa film, belgesel ve senaryo diyalog kalemlerinin açıklanacağını söyledi. Her yıl değişkenlik olabiliyor. Uzun metrajlı kalemler mart ayının sonlarına doğru açıklanacak. Mesela ilk filmini gerçekleştirecek yönetmen kategorisine 228 proje başvurmuş. Ama şunu da söylemek istiyorum bu sene destek oranları yüksek ve fazla projeye verilebilir.
toplantı bitip kararlar verilmiş mi? yani sadece açıklamayı mı bekliyoruz yoksa toplantı sürüyor mu hala?

script08
The Recruit

Mesaj gönderen script08 » 14 Şub 2018 20:37

Toplantı bitti kararlar verildi açıklama kaldı evet.

PembePanjur
The Recruit

Mesaj gönderen PembePanjur » 14 Şub 2018 21:20

script08 yazdı:
14 Şub 2018 20:37
Toplantı bitti kararlar verildi açıklama kaldı evet.
2 gün önce e devlete girdiğimde başvuru durumu Toplantı yazıyordu. Şuan bakanlığın sitesinden geçen yılın destekleri silinmiş, büyük ihtimal yarın olmazsa da cuma açıklanacak gibi geliyor bana.

script08
The Recruit

Mesaj gönderen script08 » 14 Şub 2018 21:54

15 inde açıklanacak söylendi bana yarın açıklanacak büyük ihtimal. Bol şans herkese

PembePanjur
The Recruit

Mesaj gönderen PembePanjur » 15 Şub 2018 10:00

script08 yazdı:
14 Şub 2018 21:54
15 inde açıklanacak söylendi bana yarın açıklanacak büyük ihtimal. Bol şans herkese
Eyvallah kardeşim bilgi için sizede bol şans :)

theodorakis
The Recruit

Mesaj gönderen theodorakis » 15 Şub 2018 15:13

çürüdük bilgisayar başında, herkese bol şans :)

PembePanjur
The Recruit

Mesaj gönderen PembePanjur » 15 Şub 2018 19:20

script08 yazdı:
Maalesef kardeşim sana gelen bilgi yanlış olmuş. Büyük ihtimal yarın açıklanır ama açıklanmazsa da haftaya kaldı artık hadi bakalım neler olacak göreceğiz :) Bol şans.

script08
The Recruit

Mesaj gönderen script08 » 16 Şub 2018 00:01

PembePanjur yazdı:
15 Şub 2018 19:20
script08 yazdı:
Maalesef kardeşim sana gelen bilgi yanlış olmuş. Büyük ihtimal yarın açıklanır ama açıklanmazsa da haftaya kaldı artık hadi bakalım neler olacak göreceğiz :) Bol şans.
Valla kardeşim gün tahmini sadece. Devlet işleri gününü tutmaz. Sonuçlar belli sabredin. Çokta sabırsız olursanız hayal kırıklığı yaşamanız iyi olmaz

Kullanıcı avatarı
KEzzAP
Site Admin
Meslek: Akademisyen (Siyaset Bilimi)
İletişim:

Mesaj gönderen KEzzAP » 16 Şub 2018 11:09

Bugüne kadarki deneyimlerim forumda destek bekleyen tayfanın genelde hayal kırıklığı yaşadığı yönündedir.
Umarım bu sefer de öyle olmaz.
Bol şans.
Youtube sinema eğitim kanalım: https://www.youtube.com/user/GerillaFilmYapimi

Kullanıcı avatarı
Bağımsız
Blade Runner

Mesaj gönderen Bağımsız » 16 Şub 2018 11:21

@KEzzAP Forumda bürokrasi diye bir bölüm açmak lazım belki de :)

PembePanjur
The Recruit

Mesaj gönderen PembePanjur » 16 Şub 2018 12:42

KEzzAP yazdı:
16 Şub 2018 11:09
Bugüne kadarki deneyimlerim forumda destek bekleyen tayfanın genelde hayal kırıklığı yaşadığı yönündedir.
Umarım bu sefer de öyle olmaz.
Bol şans.
Bizimki bi heves kardesim çıkacağından değil ya sanki :)

Kullanıcı avatarı
KEzzAP
Site Admin
Meslek: Akademisyen (Siyaset Bilimi)
İletişim:

Mesaj gönderen KEzzAP » 16 Şub 2018 14:04

Bağımsız yazdı:
16 Şub 2018 11:21
@KEzzAP Forumda bürokrasi diye bir bölüm açmak lazım belki de :)
Neden, anlayamadım?
Youtube sinema eğitim kanalım: https://www.youtube.com/user/GerillaFilmYapimi

Kullanıcı avatarı
Bağımsız
Blade Runner

Mesaj gönderen Bağımsız » 16 Şub 2018 18:44

Kamera, ekipman, görüntü, ses öğreniliyor bir şekilde. Bu bürokratik girişimlerde forumdakilerin başarısızlığı da dediğin gibi malum. Ciddi değilim tabi.

script08
The Recruit

Mesaj gönderen script08 » 16 Şub 2018 18:53

Bu yıl bakanlığa giden dosya sayısı geçen yıllara oranla fazla o yüzden açıklaması uzun sürdü. Bakanlığa hevesle başvuran arkadaş bence yanlış yoldasın. Hevesle başvuru yapmayın. Elindeki projeye güveneceksin. Bakanlıktan alınan destek sana ne kadar yardımcı olur bilinmez ama projeye güveniyorsan o proje hayata elbet geçer. Bakanlık gerçekten inandığı projeye destek veriyor artık. Eskiden di torpil, tanıdık vs.

theodorakis
The Recruit

Mesaj gönderen theodorakis » 16 Şub 2018 19:43

script08 yazdı:
16 Şub 2018 18:53
Bu yıl bakanlığa giden dosya sayısı geçen yıllara oranla fazla o yüzden açıklaması uzun sürdü. Bakanlığa hevesle başvuran arkadaş bence yanlış yoldasın. Hevesle başvuru yapmayın. Elindeki projeye güveneceksin. Bakanlıktan alınan destek sana ne kadar yardımcı olur bilinmez ama projeye güveniyorsan o proje hayata elbet geçer. Bakanlık gerçekten inandığı projeye destek veriyor artık. Eskiden di torpil, tanıdık vs.
projeye güvenmek önemli ve er-geç gerçekleştirilir oraya katılıyorum ama bence fazla iddialı bir söz. geçen sene emin alper ve tolga karaçelik sırf bi bildiriye imza attılar diye 80. sıradaydılar. filmleri de politik değildi. nitekim tolga karaçelik, sundance'i kazandı, bakanlık ve ülke için büyük bir utanç.
Bu durumda iyi bir dosya ve senaryo teslim ettiğini düşünenlerin bakanlık tarafından reddedildikten sonra morallerini bozmamaları ve alternatif yollarla o projeye devam etmeleri önemli çünkü bakanlık desteği maalesef sadece niteliği ölçmüyor.

script08
The Recruit

Mesaj gönderen script08 » 17 Şub 2018 00:17

projeye güvenmek önemli ve er-geç gerçekleştirilir oraya katılıyorum ama bence fazla iddialı bir söz. geçen sene emin alper ve tolga karaçelik sırf bi bildiriye imza attılar diye 80. sıradaydılar. filmleri de politik değildi. nitekim tolga karaçelik, sundance'i kazandı, bakanlık ve ülke için büyük bir utanç.
Bu durumda iyi bir dosya ve senaryo teslim ettiğini düşünenlerin bakanlık tarafından reddedildikten sonra morallerini bozmamaları ve alternatif yollarla o projeye devam etmeleri önemli çünkü bakanlık desteği maalesef sadece niteliği ölçmüyor.
[/quote]

Ben bu sene için söyledim onu. Bildiriye imza attıkları için reddedilmiş olmaları ver sayım. Açıklanmadı neden red yedikleri. İnsanlar bu şekilde düşünüyor. İstediğin kadar başarılı bir yönetmen ol projenin iyi olması gerekiyor. Emin Alper ve Tolga karaçelik çok başarılı yönetmenler evet ama destek alamadıkları zaman bok atmaları alçalmış olmalarını gösterir. Tolga karaçelik büyük bir ödül aldı evet başarılı bir şey. Bunun sebebi ise filmlerinin sürekli sundance de yarışması. Bence bir yerlerde hata yapmış olmalılar. İki yönetmenide severim. Ama şöyle bir olay var bu memleketin insanları ve devletten destek almak isteyebiliyorlar. Almadıklarında eğer suçu devlete atarlarsa hiç bir zaman destek alamayacaklarıda kesin.

Kullanıcı avatarı
Bağımsız
Blade Runner

Mesaj gönderen Bağımsız » 17 Şub 2018 02:27

script08 yazdı:
17 Şub 2018 00:17
Tolga karaçelik büyük bir ödül aldı evet başarılı bir şey. Bunun sebebi ise filmlerinin sürekli sundance de yarışması.
Bu nasıl saptama :) Diğer tespitler de feci ama bu başka bir şey.

Bu devletin parası değil, bunu anlayın artık. Devlet mekanizması içinde değerlendirilen ancak sinema sektörü içinde kazanılmış bir bütçe söz konusu. Bu kadar bağnaz kalmayın. Hükümet yandaşı Semih Kaplanoğlu aslan payını alıp Tarkovskicilik oynarken, ötelenen Tolga Karaçelik kendi oluşturduğu - buluşturduğu bütçeyle çektiği filmle Sundance'da büyük ödülü aldı. Bu, geçen seneki kararlara verilen tokat gibi yanıttır. Bunu "bence bir yerlerde yanlış yapmış olmalılar" diye savunmaya çalışmak geri kalmış bir düşünce tarzı. Destek alanların hepsi her şeyi düzgün mü yapıyorlar? Bu bir. Sanat denen şeyin düzgün kavramıyla ilişkisi ne kadar tutarlı olabilir? Bu da iki.