Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Destekleri Hakkında

Duyuracak haberiniz mi var? duyurmazsanız ölür müsünüz? içeri buyurun, girişler sağdan ücretler soldan.
halostendap
The Legend
Meslek: komedyen

Re: Re: Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Destekleri Hakkında

Mesaj gönderen halostendap » 09 Kas 2017 23:25

Bağımsız yazdı:
09 Kas 2017 22:15
Ben de istatistik artırmaya çalışıyorum ama. Her sene başvuru yapacağım böyle çıkmadıkça da kendim bir şeyler çekeceğim. Yarın bir gün sorduklarında istatistikle konuşacağım. Verip vermemelerinin, kimlere verilip kimlere verilmesinin konuşulmamasının çok da önemi yok. Çünkü Sarmaşık gibi bir filmin yönetmeni sonraki filmini bitirmek için indiegogo'da destek arıyor şu an, geçen sene reddedilenlerden biri olarak.
çok iyi film çekmiş olsak bile bizi bekleyen şey film çekebilmek için gene destek aramak. hiç özenilesi bi gelecek değil :D
eski nickim intercapiller.

Artık instagramdayım| https://www.instagram.com/duzstandup

halostendap
The Legend

Mesaj gönderen halostendap » 09 Kas 2017 23:30

Dnd yazdı:
09 Kas 2017 18:58
Yahu desteklerin yeri belli zaten , gerçekten gönderilen şeyleri okuyorlar mı sanıyorsunuz?
Bide e devletten yaptılar başvuruları ki istatistikleri artsın diyecekler ki 10 bin basvurudan bunları seçtik yersen.
ben seçerken okuyup okumayacaklarını bilmiyorum ama, başvururken okuduklarını düşünüyorum.
çünkü 2 sayfa sinopsis yazınca tretman yazmaya erinip tretman için de aynı dosyayı yüklemiştim. beni aradılar herhalde yanlışlıkla böyle bi şey yapmışsınız kurulda sorun çıkar diye, ben de evet hemen düzeltiyorum deyip tretman yazdım artık. aramaları hoşuma gitti. umarım seçecek adamlar da okuyup ederler, ne diyeyim. tabiki iki de referans eklemeyi ihmal etmedim. sinemacı referanslar :D siyasi referans da arıycaktım ama @Bağımsız saçma buldu bunu :D
En son halostendap tarafından 09 Kas 2017 23:32 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
reznovrun
Mad Max
Meslek: İsviçre Çakısı

Mesaj gönderen reznovrun » 09 Kas 2017 23:41

Okumuyorlar, göz atıp gereklilikleri tutuyor mu diye bakıyorlar. İmza eksik mi, sayfa sayısı tam mı gibi.

Etliye sütlüye karışmayan senaryo yaz çıkar konusuna da katılmıyorum, denendi çıkmıyor.

Referans bölümlerini büyük abilerle doldurmak lazım sanıyorum. Belki de jüri üyeleriyle yakın olmak, geriye hala dağıtılması gereken bütçe kaldıysa da bizim gibilere bolusturulur işte. Ne projeler destek aldı kimler kimler reddedildi ne isimler gördük o listelerde. Bu ülkede her şey referans, yamaç okur'un destekler hakkında konuştuğu bir podcast vardı kaçıncı bölüm hatırlamıyorum, bence ona bir bakın.

Sent from my HTC One_M8 using Tapatalk

halostendap
The Legend

Mesaj gönderen halostendap » 10 Kas 2017 00:09

benim referanslar iş görürse, talep gelir forumdan gibi geliyor :D

Kullanıcı avatarı
Bağımsız
Blade Runner

Mesaj gönderen Bağımsız » 10 Kas 2017 00:16

@halostendap Hayırdır, Spielberg'le Fincher'ı mı yazdın yoksa :) Alıp alamayacağına dair iddiaya girmek istersen buralardayım. Hatta benim alma olasılığımı da sana vereyim. Bir beklentiye girme yani :)

halostendap
The Legend

Mesaj gönderen halostendap » 10 Kas 2017 00:22

yok ya Fincher filan bizim ülkede iş görmez :D kuruldakiler tanıyo mu bakalım. Fincher yazıp da boşa gitmesini istemem :D
işe yararsa söylerim referanslarımı özelden, işe yaramazsa zaten söylemenin ne anlamı var :D

ön bilgi vereyim referansımın biri çok sağlam yalnız iktidarla problemli. olmazsa ondan olmaz...

Metehan Khan
The Recruit

Mesaj gönderen Metehan Khan » 13 Ara 2017 14:56

Sanırım emeğinden ziyade referansına güvenmek en büyük hatalardan biri olsa gerek...

Kullanıcı avatarı
SedData
Man on the moon
Meslek: Hiç

Mesaj gönderen SedData » 14 Ara 2017 11:35

Bu yıl tüm kategorilerde toplamda 2196 başvuru gerçekleşmiş diye duydum. Sayının ondalık kısmı doğru olmayabilir, hatırladığım kadarıyla bu sayı doğru.

Sayıya bakılacak olursa, tanıdık şart değil farz olur.(Estağfurullah)

Trt'de çıkan dizilere bakın, resmen eşlerine dostlarına para yediriyorlar, saçma sapan diziler çünkü, trt çocuk'un bizzat yaptığına şahit oldum, satın alıp da yayınlamadığı bir sürü dizi var, ayrıca, yayınlayıp da kimsenin bir bölümünün ne olduğunu anlayamadığı tonla dizi var. Çırpınan küçük firmalara sürekli alakasız revizyon vererek, kapattırıyorlar. Söylediklerim kesinlikle kişisel söylemimden ibaret değil.

Milletin parasını eşine dostuna yediren kanal da, göz yuman devlet adamları da, ısındıkları ateşin odunları olurlar İnşallah.
İnandığın gibi yaşamazsan, yaşadığın gibi inanmaya başlarsın! (Hz. Ömer)
https://vimeo.com/135167607

mataman
Dr.Strangelove

Mesaj gönderen mataman » 24 Ara 2017 22:28

Bağımsız yazdı:
07 Kas 2017 18:42
mataman yazdı:
07 Kas 2017 00:04
Bağımsız yazdı:
06 Kas 2017 22:54
Yapmak istediğiniz filmin amacı, farkı, sizin fikirleriniz. Yönetmen görüşü, başvuru sahiplerinin kendini ifade etmedeki becerilerinin kaleme dökülmüş halini görmek için istenen bir şey bildiğim kadarıyla. Hayırlısı olsun @mataman
Sağolasın. Yönetmen görüşünü ve senaryonun bana ait olduğunu beyan eden beyanname yazmak zorundaymışım, beyannameyi yazarken asıl zaman kaybettim, senaryoyu koyarken başvuruyu kapadı, senaryoyla sinopsis gidemedi.
Sağlık olsun kendim çekerim. Zaten pahalı olmayan bi projeydi.
Yazık olmuş. Neyse artık seneye yine beraber göndeririz muhtemelen :)
Kültür bakanlığından 06/12/2017 tarihli bir mektup geldi bu haftasonu, "başvurunuz birimimizce incelenmiştir, aşağıdaki belgeleri 5 iş günü içerisinde e-devlet sistemi üzerinden tamamlarsanız destek başvurunuz değerlendirmeye alınabilecektir" denmiş.

Ayın 24'ü abi bugün, dün konmuş bu zarf posta kutusuna.

Kullanıcı avatarı
Bağımsız
Blade Runner

Mesaj gönderen Bağımsız » 25 Ara 2017 00:04

@mataman Ara istersen Telif Hakları Müdürlüğü Ankara'yı. Büyük ihtimalle yanlışlık olmuş, zamanında da gönderseniz değerlendirmeye alınmayacaktı diyeceklerdir.

Telefonları şu: 0312 509 45 00 - 9

mataman
Dr.Strangelove

Mesaj gönderen mataman » 25 Ara 2017 21:30

Bağımsız yazdı:
25 Ara 2017 00:04
@mataman Ara istersen Telif Hakları Müdürlüğü Ankara'yı. Büyük ihtimalle yanlışlık olmuş, zamanında da gönderseniz değerlendirmeye alınmayacaktı diyeceklerdir.

Sağolasın. Online başvuru formunu açmışlar eksik belgeleri doldurmam için. Doldurdum, sabah mail attılar beyannameyi ıslak imzayla istiyorlarmış, yine açmışlar, imza atıp yine yükledim.

Bakalım, hayırlısı.

Kullanıcı avatarı
sataman
Braveheart

Mesaj gönderen sataman » 25 Ara 2017 21:34

Seviyorum bu siteyi :)

tute
Donnie Darko

Mesaj gönderen tute » 25 Ara 2017 23:23

bu destekler neye göre çıkıyor? bazı önemle yönetmenlere çıkıyor. hatta zamanında muhalif isimlere de çıkmıştı. o yüzden hakkaniyet olduğunu düşünüyorum biraz. ancak bazı destek alan filmlere bakıyorum nerede bunlar?

bir de belgesel kategorisi var. bu belgesellere 100 bin lira bile veriliyor. ne oluyor bu belgeseller? çekilip rafa mı kaldırılıyor?

PembePanjur
The Recruit

Mesaj gönderen PembePanjur » 20 Oca 2018 02:10

Bağımsız yazdı:
25 Ara 2017 00:04

Merhabalar,

Ben senaryo ve diyalog gelişim desteği için başvurdum. Öyle zannediyorum ki Şubat ayında açıklanacak ama bir sorum olacak size. Destek çıktığı takdirde %50 lik ilk kısmı ödendikten sonra senaryoyu teslim ettiğimde diğer %50 lik kısım hemen mi ödeniyor yoksa bir sonraki yıla mı sarkıyor?

Cevabınız için teşekkürler şimdiden..

Kullanıcı avatarı
Bağımsız
Blade Runner

Mesaj gönderen Bağımsız » 20 Oca 2018 10:03

@PembePanjur Sözleşme şartlarında engel olacak bir şey görünmüyorsa bürokrasiye uygun hızda ödemeler yapılıyor diye biliyorum. Sonraki dönemi beklemesi için neden yok. Başvuran herkesin önüne konan sözleşme şartları ayrı ve herkesin yükümlülüğünü yerine getirme zamanı farklı oluyor.

PembePanjur
The Recruit

Mesaj gönderen PembePanjur » 20 Oca 2018 18:23

Bağımsız yazdı:
20 Oca 2018 10:03
@PembePanjur Sözleşme şartlarında engel olacak bir şey görünmüyorsa bürokrasiye uygun hızda ödemeler yapılıyor diye biliyorum. Sonraki dönemi beklemesi için neden yok. Başvuran herkesin önüne konan sözleşme şartları ayrı ve herkesin yükümlülüğünü yerine getirme zamanı farklı oluyor.
Anladım teşekkür ederim. Peki son olarak bütçede gösterdiğimiz masrafları bakanlığa kanıt amacıyla göndermemiz gerekiyor mu? Örnegin ben seyahat masraflarını 1000TL gösterdim o masrafları tek tek nasıl harcadığıma dair bakanlığa bildireceğim? Böyle birşey istiyorlar mı?

Teşekkürler şimdiden.

Kullanıcı avatarı
Bağımsız
Blade Runner

Mesaj gönderen Bağımsız » 21 Oca 2018 11:23

Duruma göre değişir. Bürokraside kimi zaman kimlik bile uzatmadan benim demek yeterli olur kimi zaman dosyalarca belge vermek gerekir kendin olduğunu kanıtlamak için. Sakıncalı (!), sözleşme dışı içeriğe sahipse proje sürünceme çıkarılabilir. Onun dışında basit muhasebeci işlemleriyle herkes projesinin kapanış işlemlerini yapabiliyor, bakanlık memurları da yol gösteriyormuş. Uzun metraj, yabancı ortaklı, kar çıkaramamış filmleri kapamak zor oluyor diye biliyorum. Zamanı gelince ilgili memurdan enine boyuna bilgi edinilir de zaten, yeter ki destek çıksın.

PembePanjur
The Recruit

Mesaj gönderen PembePanjur » 21 Oca 2018 14:14

Bağımsız yazdı:
21 Oca 2018 11:23
Duruma göre değişir. Bürokraside kimi zaman kimlik bile uzatmadan benim demek yeterli olur kimi zaman dosyalarca belge vermek gerekir kendin olduğunu kanıtlamak için. Sakıncalı (!), sözleşme dışı içeriğe sahipse proje sürünceme çıkarılabilir. Onun dışında basit muhasebeci işlemleriyle herkes projesinin kapanış işlemlerini yapabiliyor, bakanlık memurları da yol gösteriyormuş. Uzun metraj, yabancı ortaklı, kar çıkaramamış filmleri kapamak zor oluyor diye biliyorum. Zamanı gelince ilgili memurdan enine boyuna bilgi edinilir de zaten, yeter ki destek çıksın.
Peki teşekkürler, senaryo ve yazım desteğinde pek önemsenmiyormuş bütçe ayrıntısı. Ama dediğiniz gibi ilk film, yapım desteğinde ayrıntıya giriliyormuş.

screenwriter27
The Recruit
Meslek: Senaryo Yazarı

Mesaj gönderen screenwriter27 » 25 Oca 2018 02:25

PembePanjur yazdı:
21 Oca 2018 14:14
Bağımsız yazdı:
Peki teşekkürler, senaryo ve yazım desteğinde pek önemsenmiyormuş bütçe ayrıntısı. Ama dediğiniz gibi ilk film, yapım desteğinde ayrıntıya giriliyormuş.
Senaryo yazım desteğinde bütçe önemsenmese istenmez, gerçekçi ve tutarlılığı olan projelere ve bütçe kalemlerine dikkat ediliyor bir de sizin kim olduğunuza da bakıyorlar özgeçmiş vs..
"Cahille girme münakaşaya. Ya sinirini zıplatır tavana, ya da yazık olur adabına.” Mevlâna 8)

PembePanjur
The Recruit

Mesaj gönderen PembePanjur » 25 Oca 2018 20:18

screenwriter27 yazdı:
25 Oca 2018 02:25
PembePanjur yazdı:
21 Oca 2018 14:14
Bağımsız yazdı:
Senaryo yazım desteğinde bütçe önemsenmese istenmez, gerçekçi ve tutarlılığı olan projelere ve bütçe kalemlerine dikkat ediliyor bir de sizin kim olduğunuza da bakıyorlar özgeçmiş vs..
Tabii ki bakılıyor. Demek istediğim ilk yönetmen veya yapım desteği bütçesi kadar incelemedikleri. Bakılmazsa istenmez zaten. Bahsettiklerimle kıyaslandığında en az etki senaryo ve diyalog yazım desteğine sahiptir.