Panasonic GH5s

Fotoğraf makinasından yapılma kameralar ile amatör film yapımı dünyasındaki devrim
Kullanıcı avatarı
KEzzAP
Site Admin
Meslek: Akademisyen (Siyaset Bilimi)

Re: Re: Panasonic GH5s

Mesaj gönderen KEzzAP » 09 Oca 2018 13:05

JeanG yazdı:
09 Oca 2018 09:32
çok sacma yapıyorlar şu testleri. bi iso açmayı biliyorlar, onu yapıyorlar. git bi dinamik aralığı görebilceğim bi şey pozla sonra onu işle, bi 8 bit ile bi 10 bit ile bi yer çek banding nerede var nerede yok onu göster. panasonic şunu iddia ediyor ama sonuç bu de. :(
Katılıyorum adamın low light dediği yerde ben ışık desteği olmadan film çekerim, bura da ışıklıymış derim, adam low light diyor. :) Dolayısıyla sony'le yarışır mı emin de değilim. Sony geceyi gündüz yapıyordu. Çeksinler şöyle bir şey o zaman yarışır derim:

JeanG
Braveheart

Mesaj gönderen JeanG » 09 Oca 2018 13:11

sony hala bir şey duyurmuyor. aynı şeyleri verirse ff olmasından dolayı bence yine önde sony.

Kullanıcı avatarı
KEzzAP
Site Admin

Mesaj gönderen KEzzAP » 09 Oca 2018 23:22

Kullanıcı avatarı
homeros
The man who knew too much

Mesaj gönderen homeros » 10 Oca 2018 05:02

Düşük ışık performansı iyi olsa da tabi hala a7s ii'nin çok gerisinde maalesef. Sony de çıkarsa aslında bir tane böyle 4:2:2 10 bit tadından yenmez ama profesyonel segment'teki ürünlerinin pazarlarından yer onlar da biliyor.

Ayrıca bence çok rahat sinema filmi dahi bile çekilebilir. Zamanında 5D Mark II ve 7D ile vizyon filmleri çekildi. Onlarla çekildiyse bununla da çekilir çok rahat.

JeanG
Braveheart

Mesaj gönderen JeanG » 10 Oca 2018 09:32

ben sony turkiyeye mesaj attım ve yeni bir makine yok şu an dediler. sony duyurmadan söylemezler zaten ama homeros'un dediği gibi mantıksız geliyor bana hala böyle bir makine yapması. fs7 zart zurt pek elverişli olmayacak o zaman. ama artık bu alet de var. sony bir şekilde cevap vermesi lazım panasonic'e. canon gibi burnundan kıl aldırmazsa bu segmentteki en büyük rakibi ile işleri kızışacak gibi görünüyor. panasonic fps ile 10 bit ile sınırlarını zorladı gibi de düşünüyorum. sony bunları yaparsa ff makinede yapacak ve önde olmaya devam edecek. bekleyişteyiz.

memet
Dr.Strangelove

Mesaj gönderen memet » 10 Oca 2018 11:13

homeros yazdı:
10 Oca 2018 05:02
Düşük ışık performansı iyi olsa da tabi hala a7s ii'nin çok gerisinde maalesef.
Merhabalar bunu nasıl anladınız? Bariz fark olduğuna dair bir inceleme v.s videosu var mı?

Kullanıcı avatarı
KEzzAP
Site Admin

Mesaj gönderen KEzzAP » 10 Oca 2018 11:26

Abi mevzu şu bence. Aslında her şeyi Blackmagic altüst etti bile denilebilir. Ne güzel yüksek fiyatlara 10-bit, raw vs. veriyorlardı.
Aşağıdaki kullanıcıyı çözünürlükle, ne biliyim otofokusla yiyorlardı.

Blackmagic 8-bit kamera fiyatına 12-bit raw 4K verince mecburen alt segment kameralarının özelliklerini arttırmaya başladılar, ama homeros'un dediği gibi bir durum da bu üst segmentteki kameralarına yaklaşmaları anlamına geliyor. Ara çözümü iyi buldu aslında sony. Müthiş bir düşük ışık kamerası yaptı. Hala 8-bit satabildi. Şimdi o da yemiyor. Aslında bu GH5s'te küçük bir çakallık var dikkat ettiniz mi bilmiyorum? GH5'te gövde içi stabilizasyon sistemi varken gh5s'te bu yok. GH6'ya yer açıyorlar. Adım adım veriyorlar. Onda da 6K yüksek fps 10-bit 4:2:2 düşük ışık ve stabilizasyon verecekler. Sonra geriye ne kalacak? Şimdilik bilmiyorum, belki raw.

Ama neticede Üst segment kameralarını zıplatacak yeni bir teknolojik hamle gerekli ki alt segmente yer açılsın.

JeanG
Braveheart

Mesaj gönderen JeanG » 10 Oca 2018 11:34

katılıyorum ben de. bu segmentte bunları verdikçe üst segmenti korumak için oraya hep bırakacaklar bir şeyler. ama her halükarda bu imkanlar aşağılara iniyor. aslında sinemanın yok olmaya başladığını düşünürsek ev ekranlarında göstermelik yeterli kaliteye sahibiz bence.

Kullanıcı avatarı
KEzzAP
Site Admin

Mesaj gönderen KEzzAP » 10 Oca 2018 13:47

Abi onu çoktan geçtik bile bence. Artık kamera konuşmanın hiçbir anlamı kalmadı.
Çok yüksek bütçeli işler için konuşmuyorum. Varsa bütçen al Red'i, Alexa'yı çek.
Ama şu anda Canon DSLR'lar dahil her kamera sinematografik sınırlara çekilebiliyor işini bilen tarafından. Ki sinematografik olanın anlamı da değişmeye başladı, o çok ayrı bir tartışmanın konusu.
HD yeterli bir çözünürlük izlediğimiz ekranları düşününce. 4K bal kaymak.

HDR'ı zorlayabilirler, o fark yaratır.

Lens ve ışık piyasası aslında bizi artık ilgilendiren. Burada oluşan ucuzluklara ihtiyaç var.
Buraya girişmesi lazım sermayenin.

Kullanıcı avatarı
paciente
The man who knew too much

Mesaj gönderen paciente » 11 Oca 2018 11:32

Peş peşe testleri inceledim. Bana güzel göründü. Dinamik aralığı da geniş gibi geldi gözüme.
İSO performansından pek bir şey anlamadım ama şahsen kafaya taktığım bir unsur değil o kısmı.
Şu sensör boyutuna taktım. Neden FF değil hala anlamış değilim.
Gene de bu kamera bu haliyle çok işin üstesinden gelir.

Konuyla ilgisiz not:
Haftasonu bir reklam projesinde red kullandım. Şunu açık belirteyim bmpcc alıp dilini çözmekle çok iyi bir iş yapmışız.
Eklemekte fayda var: Bmpcc kullanmak daha zormuş.

Kullanıcı avatarı
Zeze
Dr.Strangelove

Mesaj gönderen Zeze » 11 Oca 2018 12:20

paciente yazdı:
11 Oca 2018 11:32
Şu sensör boyutuna taktım. Neden FF değil hala anlamış değilim.
Çünkü olympusla beraber mft nin müthiş lens çeşitliliği var Hemde fiyat performans olarak gayet iyi. Panasonic in FF geçmesi demek bütün mft lensleri elinin tersiyle itip yeniden lens üretmeye başlaması demek. Bu da yeni maaliyet ve uzun zaman (üretim süresi) demek. Sony her ay yeni lens çıkarmasına rağmen FE lensleri hala yetersiz, alternatifi olmadığı için de pahalı.

Ha belki şöyle bişey yapabilir Canon, nikon gibi bir firmayla anlaşıp Panasonic Canon FF mount şeklinde üretilip canon lensleri kullanırsa olur. Ama tabi böyle bişeyde çok zor gibi. Marka olmuş bir şirket böyle bişey yapar mı? bilemiyorum.

memet
Dr.Strangelove

Mesaj gönderen memet » 14 Oca 2018 12:41

Panasonic GH5s le güzel bir çalışma

Kullanıcı avatarı
KEzzAP
Site Admin

Mesaj gönderen KEzzAP » 13 Şub 2018 23:40

“DSLR/Mirrorless Kameralar” sayfasına dön