İlk Senaryo Yarışması Hakkında

Filmlerinizi gönderebileceğiniz yarışmalar, festivaller, karnavallar ve yayla şenlikleri ile ilgili bilgi birikim
Cevapla
barışbilinç
The Recruit
Mesajlar: 9
Kayıt: 16 Eki 2016 13:25

İlk Senaryo Yarışması Hakkında

Mesaj gönderen barışbilinç » 07 Oca 2017 13:54

Merhabalar,

Deniz bank ve Türsak'ın tertiplediği "İlk Senaryo" yarışması hakkında bir kaç sorum var. (Son başvuru 9 Aralık 2016 'da idi.)

Üç buçuk aylık bir başvuru süresi belirlenmiş. Uzun metraj senaryo yazımı için çok kısa bir süre, hele de "ilk" senaryosunu yazacak biri için iş daha da fazla zaman alır. Yani elinde hazıra yakın bir senaryosu olanlara ya da belli bir yere gelmiş çalışması olanlara bile temiz bir başvuru için anca yetecek bir süre.
Tüm kuralları kesin belirlenmiş, profesyoneller tarafından organize edilen, güzel bir amacı olan bir yarışma olduğunu düşünüyorum ama diğer yandan "Acaba bu yarışma, dereceye girenleri daha en baştan belli olan yarışmalardan mı?" diye de soruyorum ister istemez. Siz ne dersiniz?
Ya da "Sen hele bize üç buçuk ayda ne yapabildiğini göster, biz sende cevher varsa anlarız zaten, rahat ol." mu deniyor?

Yazım biçimi de net olarak ifade edilmiş. Times New Roman, 12 punto, 1.5 satır aralığı, her yerden 2.5 cm kenar boşluğu ve amerikan format? Burada amerikan format diyerek sadece senaryonun genel, alt alta yazım biçimi ifade edilmiş diye düşünüyorum çünkü özellikle istenen yazım biçimi ile genel amerikan yapısı dışında her şey değişmiş oluyor mu? Bu isteklerin sebebi ne olabilir?
"İlk senaryosunu yazan kişi hazır programları kullanmasın, otursun word'de yazsın." mı deniyor?
İstenen şartlarda ama her satır başı yaptığınızda bol boşluk veren orjinal amerikan formatta yazınca iş tutacağından epey fazla sayfa yapmaz mı? Başvurular en fazla 120 sayfa. İstedikleri biçim koşullarına uymayan başvurular ön jüriye bile gitmiyor. Biçim koşullarına kesin uymanın altı özellikle çizilmiş...

PembePanjur
The Recruit
Mesajlar: 42
Kayıt: 30 Ağu 2016 15:04

Mesaj gönderen PembePanjur » 21 Nis 2017 20:36

Bence çok uzun bir süre...3 ay gibi bir sürede 3 senaryo yazılır...
Normal bir uzun metraj sinema senaryosu 15 günde yazılabilir...Tabii tek işiniz olarak ele alırsanız.

Cevapla