AE Keylight-Yeşil Perde Çekimlerimde Saç Kenarlarında Gren Oluyor-Yardım Gerek!

Filmlerinizde bombalar mı patlasın, robotlar mı yürüsün, matrix misali havada uçan kaçan mı olsun, hepsi burada.
Buongiorno
The Recruit
Meslek: Müzik Eğitimcisi

AE Keylight-Yeşil Perde Çekimlerimde Saç Kenarlarında Gren Oluyor-Yardım Gerek!

Mesaj gönderen Buongiorno » 03 May 2018 14:14

Merhaba Canon 650d makinem ve bir adet chroma key perdem mevcut.Işıklandırmam gayet iyi seviyede.Düşük iso'da(100-200) 100 shutter'da ortalama 2.3 gibi bir f değerinde video çekimler gerçekleştiriyorum.Yalnız bunu after effects'e attığım ve key'lemeye başladığım anda keylight plugin'inde nedense özellikle saç kenarlarında grenlenme ve pütür pütür gürültülü alanlar meydana gelmekte.Yeşil kısımları spill supressor ile alabiliyorum lakin grenlenme devam ediyor.Ne varsa denedim,başarılı olamadım.Gerek kamera ayarlarında gerek program konusunda yardımcı olabilecek arkadaşların mesajlarını bekliyorum,saygılarımla

Kullanıcı avatarı
KEzzAP
Site Admin
Meslek: Akademisyen (Siyaset Bilimi)
İletişim:

Mesaj gönderen KEzzAP » 03 May 2018 21:15

Kameranın sınırlılıkları ile ışığı sorunlu yapmanızla ilişkili bu durum.
Perdeyi ışıklandırmanız, karakterinde arka ışığıyla ışıklandırmasını yapmanız gerekiyor.

Örnek görmeden konuşmak zor.
Youtube sinema eğitim kanalım: https://www.youtube.com/user/GerillaFilmYapimi

Kullanıcı avatarı
reznovrun
Mad Max
Meslek: İsviçre Çakısı

Mesaj gönderen reznovrun » 03 May 2018 21:16

Çektiğin kişiyi perdeden biraz daha uzak tut. Arkadan yansıyan yeşillik objeye yansımasın. Bir de ışıklandırmayi homojen yap. Benim ilk aklıma gelen bu.

Bir de niye 100 shutter? 650D 50 shuttera inemiyor mu merak ettim.

HTC One_M8 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Buongiorno
The Recruit

Mesaj gönderen Buongiorno » 04 May 2018 15:19

Motion blur belki sinematik çekimlerde başarılı durabilir ama yeşil perdede daha net bir keskinlik gerekebiliyor bu nedenle 100 shutter'da çektim.blackmagic'teki shutter angle ayarı gibi.Model perdeden 10 adım önde duruyor.Perdem ve ışıklandırması homojen.İki adet 100watt led projektör kullanıyorum perde için,model içinse 3'lü anahtar ışıklandırma kullandım,back light da kullandım yani.En son yaptığım çekimde ve daha öncekilerde kameranın doygunluk ve keskinlik ayarlarını en düşüğe almıştım post prodüksiyonda üzerinde oynarım diye,problem belki buradadır diye düşünmekteyim.Bu ayarları aslı gibi yaparak bir deneme çekimi daha alacağım haftasonu,onda da problem yaşarsam yeşil perde ile ham haliyle ve key'lendikten sonraki hallerini yükleyip göstereceğim bir bakalım neler yanlış,teşekkür ediyorum.

homonaledi
The Recruit

Mesaj gönderen homonaledi » 07 May 2018 00:39

Nuke kullanabilirsin ae için plug-in'i var mı hatırlamıyorum ama keylemeyi nuke ile yaparsan hiç bir sorun yaşamazsın.

Kullanıcı avatarı
SedData
Man on the moon
Meslek: Hiç

Mesaj gönderen SedData » 07 May 2018 10:57

Mask yaparak mı çalışıyorsun, yoksa direkt keylight atarak mı çalışıyorsun? Eğer perden görüntüde homojen bir çıktı sağlamıyorsa, saçların yakınına kadar mask yapman, saç kısımlarını keylight yapman gerek. Maskı keseceğin şeyin çok dibine getirmeden kaba şekilde yapabilirsin, maksat yeşil tonları daraltmak.
İnandığın gibi yaşamazsan, yaşadığın gibi inanmaya başlarsın! (Hz. Ömer)
https://vimeo.com/135167607

Buongiorno
The Recruit

Mesaj gönderen Buongiorno » 10 May 2018 10:37

Mask'ın yaptığını spill supressor güzel hallediyor zaten.Sorunu %90 oranında çözüme kavuşturdum.Perdeyi +2 ev kadar fazladan pozladım.50 mm lens ile yine 100 shutter ve 100 iso'da nisbeten geniş bir diyafram ile başarılı sonuç alabildim.Objeyi ışıklandırma ile oynayarak perdeye nazaran daha optimal bir değerde pozladım problem halloldu.

Kullanıcı avatarı
KEzzAP
Site Admin
Meslek: Akademisyen (Siyaset Bilimi)
İletişim:

Mesaj gönderen KEzzAP » 10 May 2018 13:21

Evet en temel çözüm budur zaten başta söylediğim gibi. Işıklandırmadan kaynaklanıyor böyle sıkıntılar. Kamera bit değeri büyüyünce daha etkili sonuçlar almak mümkün tabi.
Youtube sinema eğitim kanalım: https://www.youtube.com/user/GerillaFilmYapimi