Var Müzik, Var Müzik!

Filminizi çektiniz bitti ama sesler bilgisayarda nasıl işlenecek, müzik yapacak kişi veya müzikler nereden bulunur gibi sorularınız varsa, bütün cevaplar içeride.
Kullanıcı avatarı
MimFilm
Raging Bull

Re: Var Müzik, Var Müzik!

Mesaj gönderen MimFilm » 06 Nis 2017 14:30

Teşekkürler, inşallah emekleriniz maddi olarak da karşılığını bulur. Sanatçının kazanmadan üretmesi çok zor.
"Rönesans neden İtalya'da başladı?" sorusuna verilecek cevabın önemli bir maddesi de şudur:
"Çünkü İtalya'da sanatçılara iş yaptıran, onları destekleyen zengin bir sınıf vardı"
ben kuzeyemir

Kullanıcı avatarı
MimFilm
Raging Bull

Mesaj gönderen MimFilm » 28 May 2017 03:03

@spidervis "İnterstellar" isimli müziğinizi bir kolajın girişinde kullandım, paylaşmaya değer bir çalışma değil ama belki küçük bir parçayı buraya koyabilirim daha sonra. Teşekkürler, selamlar
ben kuzeyemir

Kullanıcı avatarı
spidervis
Moderator
Meslek: Besteci ve ses düzenleyici
İletişim:

Mesaj gönderen spidervis » 28 May 2017 03:36

Haber verdiğiniz için ben teşekkür ederim @kuzeyemir hocam. Eser sizindir, paylaşma kararı size bakar :)

Kullanıcı avatarı
spidervis
Moderator
İletişim:

Mesaj gönderen spidervis » 21 Eyl 2018 14:39

Aslında bu haberi 1000. mesajımda paylaşmak istiyordum fakat onu ayarlayamadım :)

Albüm çıkardım. 2 yıldan fazla zaman aldı ve bu arada çok şey tecrübe ettim. Tamamen online ortaklık. Bir şarkının sözleri Japonya'dan, diğer tüm sözler de Birleşik Devletler'den geldi. Vokalist ise İtalya'dan.

İsmi, Path To My Soul. Kısaca, kırsalda yaşayan ve ailesi tarafından evlendirilmek istenen genç bir kızın, kendi toplumundan kaçarak ormana sığınmasını ve orada kendini bulmasını anlatıyoruz. Biraz pagan bir hikaye oldu. Parçaların sırasını da ona göre ayarladık. Umarım beğenirsiniz. iTunes, Spotify, Yandex, Amazon gibi hemen hemen tüm dijital marketlerde bulunabilir.

Şarkıları filmlerinde kullanmak isteyenlere bir engel yok, yalnız youtube gibi bir yerde paylaştığınızda gelir elde edemezsiniz.

Kullanıcı avatarı
KEzzAP
Site Admin
Meslek: Akademisyen (Siyaset Bilimi)
İletişim:

Mesaj gönderen KEzzAP » 21 Eyl 2018 15:09

Albümü aldım, şöyle bir can kulağıyla dinleyemedim ama ilk dikkatimi çeken şeyler, kayıtların ismini koyamadığım bir şekilde amatör kayıtlar gibi durması. Bunun bir sebebinin orijinal enstrümanlar tarafından kayıt yapılmamış olmasından kaynaklandığını biliyorum (bu da bir tercihten çok zorunluluk) fakat vokalin kayıtlarında da bir şey var sanki. Dediğim gibi bilmediğim bir alan olduğu için sadece hissettiğimi söylüyorum.

Bestelerin kendileri için bir şey diyemem, gayet iyi duruyorlar.
Temel sıkıntım aranjman ve mastering denilen süreçlerle ilgili sanırım.
(Solisti de kötü buldum, baya detone falan oluyor.)

Elbette bunun da gayet düşük bütçeli bir iş olduğunu bilmek gerekiyor, sınırlılıkların farkındayım.
Bu eleştirim de dediğim gibi daha henüz çok detaylı dinlemeden yaptığım eleştiriler ve çalışmaları daha ileriye götürmeye yönelik.

Öte yandan herkesin albümü alması ve destek olması ayrı bir önem taşıyor.
Gördüğüm an ilk fırsatta aldım, hem de dinlemeden, çünkü burada başka bir şey var.
Spidervis'in hem foruma, hem de birçok kişiye verdiği desteğin küçük de olsa bir karşılığı olarak görmek lazım bunları. Bunu forum için bir şeyler yapmaya çalışan/çalışmış herkes için düşündüğümün ve spidervis gibi önemli yeteneklerin desteklenmesi konusuna olan inancım için söylediğimin bilinmesini isterim.

Elimden geldiğince, en altlarda, yırtınarak, imkanları zorlayarak sanat yapanların yanında olmaya devam edeceğim ve bence siz de olmalısınız. O yüzden albümü almanızı, dinlemenizi ve eleştirilerinizi spidervis'i geliştirmek için sunmanızı dilerim.
Albümün tamamını alamayanlar tek tek birkaç şarkı da alabilir bildiğim kadarıyla.

https://itunes.apple.com/us/album/id1435853024
https://www.amazon.com/Path-My-Soul-Spi ... 07H7VP4T4/

https://music.yandex.ru/album/5743978

Yolun açık olsun!
Youtube sinema eğitim kanalım: https://www.youtube.com/user/GerillaFilmYapimi

Kullanıcı avatarı
spidervis
Moderator
İletişim:

Mesaj gönderen spidervis » 21 Eyl 2018 19:51

Şarkılarla ilgili yazabileceğim çok şey olmasına karşın pek detaya girmek istemedim. Mazeret gibi görünmesinden çekindim. Yine de bir şeyler yazacağım fakat benden 10larca kat fazla para harcanmış albümlerle kıyas yapabilirsiniz, gocunmam. Ben bir aylık maaşımı harcadım ama neticede ev parası yatıranlarla aynı platformlarda görücüye çıkardım tüm şarkılarımı.

Öncelikle çok teşekkür ederim Kezzap. Destek olma düşüncene karşı ne diyeceğimi bilemedim. Tahmin ettiğin gibi kullanılan enstrümanların tamamı sanal. Ben onlara mümkün mertebe insani özellikler katmaya çalıştım fakat belli ki yetersiz kalmışım. Hatta ben biraz metal türüne kaymak istiyordum başlangıçta ama gitarlar istediğim kalitede olmadı, uygun bir gitarist de bulamayınca böyle folk türünde kalmaya karar verdim. Vokalin kayıtları da ev stüdyosunda gerçekleşti. Ben müzik ve sözleri attım, O üstüne söyledi. Bazen beğenmeyip ikinci üçüncü kaydı istedim. Vokalleri tek bir arkadaşım beğendi şimdiye kadar. O da 2-3 parça dinledi sadece. Yine de ben kadına bir şey söyleyemiyorum çünkü çok ucuza çalışmayı kabul etti. Normal piyasanın yarısıydı neredeyse. O'nun dışında yerli yabancı en az 20 çeşit kişiyle, 1 yıldan fazla süredir görüşmüşümdür. Vokalist bulmak çok zor bir işmiş. Belli bir seviyenin fiyatını karşılayamadım, diğerlerini de ben hiç beğenmedim. Beğendiğim ve ucuz olanların bazısı da bir süre sonra yanıt vermedi veya vaktim yok dedi. O yüzden bu İtalyan arkadaşa da bir şey diyemiyorum. En azından işi tamamladı diye bakıyorum. Bazı şarkıların akorlarını bile değiştirdim O'nun sesine uygun olsun diye ve detone hatalarını düzeltmek de benim görevimdi. Bir kısmını yaptım ama arada atladıklarım olmuş. Saatlerce mixing mastering videosu izledim ama 7. şarkının mastering'ini çok kötü yapmışım. Dinlerken farkedersiniz, diğer şarkılara nazaran çok kısık kalmış. Zaten bir projede ne kadar az kişi olursa o kadar kötü oluyor.

2 yıldan fazla zaman aldı dedim ama yine de acele ettim. Çünkü bir noktadan sonra içime dert oldu. Çoğu kişiye söylemesem bile, kendi kendime bi işi bitiremedim diye hayıflandım. Bir şekilde bitirip yoluma bakayım istedim. Sonuçta tecrübe ederek öğrendiğim çok şey oldu. Mesela bundan sonra erkek vokallerle çalışırım :) Bu albümden de çok para kazanma beklentim yok. Her şeyi mükemmel bile yapmış olsam yine olmazdı. Dance veya pop türü değil, kendi masrafını çıkarsa yeter sınıfında. Eğer bazı diğer müzisyenler bu yaptıklarımı görür de çeşitli cover versiyonlarını yaparlarsa bile ben çok mutlu olurum. O yüzden şarkıların enstrümantal versiyonlarını da ekledim albüme.

Ayrıca Kezzap'ın söylediği doğru, tek parça olarak satın alma opsiyonu da var. Albümü istediğiniz yerden eleştirebilirsiniz ama küfür yok. Sonuçta moderatörüz, editlerim mesajınızı.

Kullanıcı avatarı
KEzzAP
Site Admin
Meslek: Akademisyen (Siyaset Bilimi)
İletişim:

Mesaj gönderen KEzzAP » 21 Eyl 2018 20:27

Benim için burada önemli olan senin bestelerin ve bu konuda tatmin oldum. Diğerleri zamanla öğrenebileceğin ve imkanların geliştikçe daha iyisini yapabileceğin şeyler. Buna benzer süreçleri herkes yaşıyor. Biz de sinema alnında yaşıyoruz ve birbirimizin dertlerini anlıyoruz.

Eline emeğine sağlık, bir sonraki çalışmanı da merakla bekliyorum.
Youtube sinema eğitim kanalım: https://www.youtube.com/user/GerillaFilmYapimi

“Müzik ve Ses Miksajı” sayfasına dön