Ses Miksajı Hakkında Temel Bilgiler

Filminizi çektiniz bitti ama sesler bilgisayarda nasıl işlenecek, müzik yapacak kişi veya müzikler nereden bulunur gibi sorularınız varsa, bütün cevaplar içeride.
Kullanıcı avatarı
spidervis
Moderator
Meslek: Besteci ve ses düzenleyici
İletişim:

Ses Miksajı Hakkında Temel Bilgiler

Mesaj gönderen spidervis » 07 Ağu 2018 14:09

Birçok arkadaş kendi filminin miksajını da kendi kendine yapıyor, yapmak zorunda kalıyor. Onlara belki yardım edebilir diye başlangıç seviyesindeki bilgileri toparlamaya çalıştım.

http://www.spidervis.com/film-yapimcila ... s-miksaji/

Diyalog, müzik ve foleyler için desibel aralığı verip, clipping, ses yükseltme ve kısma, EQ gibi konulara da biraz dokundum. Aslında günümüzde bu tip yazılardan ziyade video anlatımlar daha etkili ama benim için yazı yazmak daha kolay geliyor.

desert333
Blade Runner

Mesaj gönderen desert333 » 07 Ağu 2018 14:47

Spidervis emeğine sağlık video olsa bir program üzerinde anlatsan bildiklerini mükemmel olur.

JeanG
Moderator

Mesaj gönderen JeanG » 07 Ağu 2018 16:45

herkesin en mutesekkir kalacagi paylasim bu olur herhalde.

Kullanıcı avatarı
spidervis
Moderator
Meslek: Besteci ve ses düzenleyici
İletişim:

Mesaj gönderen spidervis » 24 Eyl 2018 19:59

Netflix, miksaj için kullandığı standart ayarlarını değiştirdi. Ayrı başlık açmak yerine burayı uygun gördüm, çünkü gördüğüm kadarıyla bir çok genç arkadaşın hayali artık Hollywood değil, Netflix. Sesleri de belki ona göre ayarlamak isterler.

Yeni standartta, takribi 10 yıl geriye gidiyoruz. Ortalama ses yüksekliği -27 LKFS +/- 2 LU dialog-gated şeklinde olacak. Maksimum peak ise -2db. Bunun Türkçesi, dinamikler için ayrılan alan genişliyor. Yani en yüksek ses ile en alçak ses arasındaki oran büyüdü. Netflix'teki ses teknoloji müdürünün dediğine göre ise, dinamik alan genişlese de, kullanıcılar bu alanın tamamını kullanmak zorunda değiller. En iyi show'lara bakıldığında dinamiklerin daha dar bir alanda kaldığını söylüyor. İngilizce detaylar şurada:
https://www.pro-tools-expert.com/home-p ... -of-genius

Nugen Audio firması buna hazırlıklı olarak Vis-LM programında iki adet preset belirlemiş. Yakın zamanda iZotope da benzer bir ekleme yapacaktır diye tahmin ediyorum. Yani bu preset'ler sayesinde filmin sesi netflix standartlarına uygun mu değil mi diye kolayca test edilebilinecek.

“Müzik ve Ses Miksajı” sayfasına dön