Tv programı formatı?

Televizyonda dönen bütün dolaplar. Diziler, filmler, reklamlar, magazin, bbg evinde kim kime ve daha neler neler.
Cevapla
alperenanik25
The Recruit
Mesajlar: 23
Kayıt: 16 Haz 2015 13:10
Meslek: Senarist, Yazar, Oyuncu

Tv programı formatı?

Mesaj gönderen alperenanik25 » 22 Tem 2015 14:03

Arkadaşlar bir aracı sayesinde devlet destekli bir program yazmamı istediler ama tam olarak bu konuyu bilmiyorum. İşte ayağıma gelmişken bilmiyorum diyemedim. Böyle devlet okullarını popüler hale getirip övecek bir program olması lazım. Nasıl yazmalıyım yardımcı olur musunuz? Konuk falan da alınılacakmış. Pek anlamıyorum bu programları zaten. Film gibi mi yazacam bunu da o gelir bu gider vs vs diye.?

Şimdiden teşekkür ederim.
Olmazlar var olsun diye, hayal kurmadık mı?

JeanG

Mesaj gönderen JeanG » 31 Tem 2015 21:35

program derken neyi kastediyorsunuz, çok genel bir kelime. bunu yapımcınızla yönetmeninizle görüşmeniz gerekiyor. Ne istediklerini bilmeniz gerekiyor. bahsettğiniz şekilde olmaz bu işler. sen yaz hele bi şeklinde konuştularsa pek güvenmeyin derim. Ön ödeme almadan yazmayın.

Kullanıcı avatarı
lightshadow
Mad Max
Mesajlar: 108
Kayıt: 07 Şub 2015 23:36
Meslek: Kamu

Mesaj gönderen lightshadow » 31 Tem 2015 22:17

Sizden tam olarak ne istendiğini çok iyi anladım.

Dershanelerin özel okullara dönüştürüldüğü bir süreçte devlet okulları öğrenci kaybedecektir.

İnsanların, çocuklarının iyi bir eğitim alabilmesi, iyi bir üniversiteye girebilmesi amacıyla özel okulları tercih etmelerinin önüne geçebilmek, onları devlet okullarına yönlendirebilmek amacıyla, kapasitesiz, yetersiz ve çarpık bir eğitim sistemine sahip, bir boka benzemeyen devlet okullarını aslında öyle değilmiş gibi, çok süper über bilim yuvası yerlermiş gibi lanse edecek bir program formatı istemişler.

Boktan bir şeyi bu ülkede pazarlamak, piyasaya sürmek zor olmasa gerek. Bol bol hamaset, vatan-millet-sakarya, iş görür. Tarihten girin, gelecek nesillerden çıkın.

Mesela ilk olarak bir okulun tarihsel süreci vtr olarak sunulur. Bu görüntülerde bahsedilen okul, bol bol övülür, eski mezunların başarıları falan anlatılır, şu an ki durumu abartılı bir dille gösterilir falan.
Sonrasında stüdyo çekimi başlar. Sunucu izleyicileri selamlar, stüdyoda vtr deki okuldan öğrenciler seyirci olarak bulunur. sunucu konukları teker teker stüdyoya çağırır. bu önemli bir yazar-çizer veya oyuncu-tiyatrocu vs olur. sohbet sürer. sonra bir vtr daha girer. bu vtr de okuldaki öğrencilerle ufak bir etkinlik, soru-cevap, yarışma vb bir olay aktarılır. sonrasında bu vtr ile konu olarak bağlantılı stüdyoda sohbet devam eder. okuldan müzikle ilgilenen bir kaç öğrenci vs bir şarkıyı seslendirirler. ve program kapanışı yapılır.

standart bir program formatı buna benzer. iş görür. fazla kafa yormanıza gerek yok.
“The first draft of anything is shit.” Ernest Hemingway

Cevapla

“TV Yapımları” sayfasına dön