Ses ile alakalı genel sorular

Filmlerinizdeki ses problemlerini aşmak ve kayıt cihazlarından anlayan insanlara ulaşmanızı sağlayacak bölüm...
blackfir33
The Recruit

Re: Ses ile alakalı sorularınızı bekliyorum...

Mesaj gönderen blackfir33 » 26 Şub 2014 09:09

Merhaba, boom mikrofon olarak veya daha doğrusu kısa filmde mikrofon olarak Nikon D200 ile kullanılabilecek ve güzel ses alabileceğimiz ne tarz bir ekipman tavsiye edersiniz? Anlamdığım olay direk mikrofonu kameraya bağladığımızda arka ses oluşturma gibi durumlar meydana çıkarabiliyor. Zoom alındığında mikrofonsuz mu kullanılıyor veya o olay nasıl oluyor bir arkadaş açıklarsa memnun olurum.

Kullanıcı avatarı
Umut Öyken
The Recruit

Mesaj gönderen Umut Öyken » 28 Şub 2014 20:18

blackfir33 yazdı:Merhaba, boom mikrofon olarak veya daha doğrusu kısa filmde mikrofon olarak Nikon D200 ile kullanılabilecek ve güzel ses alabileceğimiz ne tarz bir ekipman tavsiye edersiniz? Anlamdığım olay direk mikrofonu kameraya bağladığımızda arka ses oluşturma gibi durumlar meydana çıkarabiliyor. Zoom alındığında mikrofonsuz mu kullanılıyor veya o olay nasıl oluyor bir arkadaş açıklarsa memnun olurum.
D200 'le alınan sesten pek fazla verim beklenmez açıkcası ve dipses olur haliyle. H4N ve NTG2 ile gayet temiz bir ses alabilirsiniz. H4N alırsanız, shotgun mikrofonda gerekli. Sadece H4N ile çok temiz bir ses alınamaz.

moreit

Mesaj gönderen moreit » 21 Nis 2014 17:58

Merhabalar film ve ses kayıt teknolojileri hakkında çok fazla bilgim yok ve fotoğrafla uğraşıyorum...hem fotoğraf gösterimlerinde kullanmak için ortam seslerini ve röportajı kaydetmek hemde tam akustik enstruman dinletilerinde yüksek kaliteli ses kaydı almak için bir ekipman incelemesi yaptım... ve karşıma genelde bağımsız işlerin olmazsa olmazı zoom h4n ve rode ntg2 çıktı... forumlardan yola çıkarak bende şöyle bir kanaate vardım şimdilik...zoom h6 + yanında gelen minikler işe yaramazsa ayrıca shotgun almayı planlıyorum...sizin görüşleriniz nedir...

desert333
Blade Runner

Mesaj gönderen desert333 » 21 Nis 2014 21:06

Açıkçası sesten sınıfta kalmamak için hala bütçe ve tercihler arasında gelgitler yaşıyorum.

Kullanıcı avatarı
Umut Öyken
The Recruit

Mesaj gönderen Umut Öyken » 26 Nis 2014 18:53

moreit yazdı:Merhabalar film ve ses kayıt teknolojileri hakkında çok fazla bilgim yok ve fotoğrafla uğraşıyorum...hem fotoğraf gösterimlerinde kullanmak için ortam seslerini ve röportajı kaydetmek hemde tam akustik enstruman dinletilerinde yüksek kaliteli ses kaydı almak için bir ekipman incelemesi yaptım... ve karşıma genelde bağımsız işlerin olmazsa olmazı zoom h4n ve rode ntg2 çıktı... forumlardan yola çıkarak bende şöyle bir kanaate vardım şimdilik...zoom h6 + yanında gelen minikler işe yaramazsa ayrıca shotgun almayı planlıyorum...sizin görüşleriniz nedir...
Sanırım bana mailde attınız yanılmıyorsam. :) Cevap verdim.

Kullanıcı avatarı
Umut Öyken
The Recruit

Mesaj gönderen Umut Öyken » 26 Nis 2014 18:53

desert333 yazdı:Açıkçası sesten sınıfta kalmamak için hala bütçe ve tercihler arasında gelgitler yaşıyorum.
Yardımcı olmaya çalışalım. :)

Kullanıcı avatarı
KEzzAP
Site Admin
Meslek: Akademisyen (Siyaset Bilimi)
İletişim:

Mesaj gönderen KEzzAP » 17 May 2014 15:49

Bir soru da benden. Karakterlerin dış mekanda olduğu ve zaman zaman hareketli olacakları, yani yürüyecekleri ve bu esnada konuşacakları bir çekim için en uygun ses konfigürasyonu ne olacaktır?

Seçim yapabileceğim alternatifler:

1) Elimde bir ZoomH4n var, çekim için bir boom kiralayabilirim.
2) Uygun fiyatlı bir yaka mikrofonu tercih edebilirim, ya da kiralayabilirim. Bunun için önerilerinizi de bekliyor olacağım. (Zoom H4n ile birlikte kullanabilme şansım nedir? Başka bir şey mi denemeliyim?)
3) Durağan çekimlerde 1, hareketli çekimlerde 2'yi kullanabilirim. Böyle bir ayrıştırmaya gerek var mı? Sebep olacağı teknik sorunlar neler?

Ne dersiniz?
Youtube sinema eğitim kanalım: https://www.youtube.com/user/GerillaFilmYapimi

Fulgura
Moderator

Mesaj gönderen Fulgura » 19 May 2014 17:09

H4n işini görür. Boomu sabit plan için düşün. Kendi yap derim. Kira fiyatına yaparsın.

Yaka mik. için bulursan Sennheise G2 ya da G3 serisi kirala. Yalnız bunlar takınca olan eyler değil. Biraz hazırlık ve pratik gerekli. Doğru monte etmen lazım ve sürtünme olmamalı. H4n ile sorunsuz kullanırsın. H4n'ye xlr adaptörü ya da 3,5mm üzerinden giriş yapabilirsin. Paran yetmezse daha hesaplı markaları dene derim.

Durağan ve hareketli çekimler peşpeşe ise uyum sorunu olabilr. Ama durağanlar iç mekan, hareketliler dış ise büyük sorun olmaz. Durağandan hareketliye geçişte farklılık anlaşılabilir. Konumlar ve planlar ayrı ise sorun olmaz.
Sinema hem bir hastalık hem de tedavisinin ortak adıdır.

Sorularınızı özel mesaj yerine forum üzerinden herkese açık sormanızı rica ediyorum.

Kullanıcı avatarı
KEzzAP
Site Admin
İletişim:

Mesaj gönderen KEzzAP » 19 May 2014 17:48

Ben boom derken mikrofonu kastettim aslında. Shotgun mikrofondu kastım. :) Yani hiç mikrofona gerek yok, doğrudan zoom h4n'i ses kaydı için mi kullan diyorsun? Elbette ki boom'a monte ederek.

Filmin tamamı dış mekan olacak neredeyse, sabit planlar da, yürüyüşlerin olduğu planlar da. Gerçi yürüyüşler için aklıma bir başka fikir geldi. Arkadan takip biçiminde çekeceğim dialogları. Ağızlar nadir gözükecek, hatta gözükmeyecek. Dolayısıyla sesi dışarıda yine konuşurlarken alır, yürüyüş sahnesine monte ederim diye düşündüm. Yedirebilirim gibi geliyor. Böylelikle yaka mikrofonu meselesini de riske atmamış olurum. Önceden bir deneme yapmadan girmem zaten yaka mikrofonu işine.

Fulgura
Moderator

Mesaj gönderen Fulgura » 19 May 2014 19:05

Yok hayır, doğrudan açık havada H4N + boom olmaz. Bulabilirsen kaliteli bir shotgun (Rode NTG-1, veya 2) ve deadcat+blimp işini görür. Yaka mikrofonu iç mekan için ideal, dış için de güzel sonuç verir. Bahsettiğin yöntem de işe yarar ama izleyici anlayıp kopabilir.

Sorularınızı özel mesaj yerine forum üzerinden herkese açık sormanızı rica ediyorum.

paciente
Moderator

Mesaj gönderen paciente » 20 May 2014 14:17

Bir de ben sorayım. Elimde zoom h4n ve rode videomic var. Şimdilik bu ikisiyle idare etmem gerekiyor. Şimdiye kadar diyalog çekmedim. Belgesel çekimi çerçevesinde katılımcıyı konuşturdum ama kurmaca dalında sesle ilgili hiç deneyimim yok.
Bu iki aleti beraber kullanıyorum zaman zaman ancak nedendir bilmem ama sert bir ses alıyorum.
Diyalog çekerken Zoom H4N ile ilgili yapmam gereken ayarlar var mıdır?

paciente
Moderator

Mesaj gönderen paciente » 20 May 2014 14:19

Özellikle şu ms matrix sekmesi tam olarak ne işe yarar?

Directorich
The Recruit

Mesaj gönderen Directorich » 20 May 2014 15:30

Bende h4n var ve sözlü tarih belgeseli çekmem gerekiyor, dersim için. H4nle ses kaydı alırken görülmesin istiyorum. Alet uzakta olacağı içinde zamanda ses çok düşük geliyor. Mikrofonun sesini arttırınca uğultular çoğalıyor bu seferde. Bu sorunu nasıl düzelte bilirim düzelmez diyorsan Türkiyede bulabilceğim uygun bir yaka mikrofonuna ihtiyacım var bu konuda yardımcı olursan çok iyi olacak. Şimdiden teşekkür ederim.
Video klip, tanıtım ve kısa film çeker çekene yardımcı olur.
Işık, ses vb kiralama işlemleride gerçekleştirir.
Işıklandırma işinden anlar. Basit bir premiereci.

Fulgura
Moderator

Mesaj gönderen Fulgura » 20 May 2014 15:52

serkanoca yazdı:Özellikle şu ms matrix sekmesi tam olarak ne işe yarar?
Elimde olmadığı için ezberden hatırladığım kadarıyla söyleyeyim. MS matrixm denen şey mid-side mikrofon konfigürasyonuna göre kayıt alma dene bir durum. Harici mid-side mikrofon kullanımı için geçerli ve bence diyalog için kullanımı biraz riskli. Ne yaptığını bilen bir sesçi için güzel bir özellik. Daha çok sahne ses kaydı için güzel denebilir.

Bunun dışında 48Khz ve 24 bit seçmeniz yeterli. Giriş ayarlarını doğru yapmalısınız. Sinyal düzeyi göstergesi konuşma yokken oynamamalı, varken ise olabildiğince %75-80 düzeylerine gelmeli (-12 db). Yani bir diyalog anında boş yerlerin -30-140 db civarında durması gerekir . Ortam gürültülüyse bu -24 dblere kadar çıkabilir ama sonra sorun olabilir. Diyalog sürerken ise normal düzey -12 db dir. En yüksek değerin yani peak değerin -4 db olması ve hiçbir zaman 0 olmaması gereklidir. Peak lambası yanıyorsa seste kopma oluyordur. Seviye ayarı en önemli şey.

Bunun dışında olabildiğince ses kaynağına yakın olmaya çalışın. Dış mekanda deadcat ve/veya blimp kullanın. Mümkünse balanslı ve xlr girişleri tercih edin. Ses kayıt aygıtına harici güç (batarya ya da usb) sağlamanız daha iyi olur ama bunlar gürültü de yapabilir.

Hepsini defalarca deneyin, kayıt yapın ve gidip evde sakin dinleyin. Kablo ve adaptörlerinizi düzenli tutun, etiketleyin ve listeleyin. Set günü gelince hiçbir şeye hazır olmamak kadar büyük felaket yok.

Fulgura
Moderator

Mesaj gönderen Fulgura » 20 May 2014 16:11

Directorich yazdı:Bende h4n var ve sözlü tarih belgeseli çekmem gerekiyor, dersim için. H4nle ses kaydı alırken görülmesin istiyorum. Alet uzakta olacağı içinde zamanda ses çok düşük geliyor. Mikrofonun sesini arttırınca uğultular çoğalıyor bu seferde. Bu sorunu nasıl düzelte bilirim düzelmez diyorsan Türkiyede bulabilceğim uygun bir yaka mikrofonuna ihtiyacım var bu konuda yardımcı olursan çok iyi olacak. Şimdiden teşekkür ederim.
Ya yönlü mikrofon alacaksın ya da yaka mikrofonu. Kablolu yaka işini görecektir. Gördüğüm kadarıyla kabul edilebilir kalitede olanlar Türkiye'de 100 TL üzeri oluyor. Audio Technica ATR 3350 bakmanızı öneririm. Yurtdışında 30-50 dolar civarı idi ve çiftini getirmek daha ucuz olur. Ben Beyerdynamic kullanıyorum ama biraz pahalı gelebilir.

paciente
Moderator

Mesaj gönderen paciente » 20 May 2014 17:11

Teşekkür ederim Fulgura.
Biraz kurcalayayım o halde.

akinoks

Mesaj gönderen akinoks » 03 Haz 2014 19:46

Merhaba arkadaşlar.
Foruma yeni katıldım ve size bir kaç soru sormak istiyorum.
Şimdi dostlar bizim bi kısa fılm projemız var senaryoyu yazıyoruz şimdide bunla ilgili teknik bir kaç sorum olucak.
Bu kisa film için sesler sonradanmı eklenıyo montajla yoksa boommic kullanmakmı daha iyi.
yani örneğin konuşmaları video esnasında mı çekelim yoksa çektikten sonra ses kayıt edıp montajlamı ekleyelim.
Dizilerde ve filmlerde hangi teknikler kullanılıyo ses konusunda yazarsanız sevinirim.
Birde çekim için bir kamera yeterli olurmu yoksa 2-3 tane gereklimidir. Ses konusunda detaylı bir fikir verirseniz memnun oluruz.
Bütçe baya az bunuda belirteyim
Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler

Kullanıcı avatarı
KEzzAP
Site Admin
İletişim:

Mesaj gönderen KEzzAP » 03 Haz 2014 19:49

Boomla ya da yaka mikrofonuyla.
Tek kamera yeter.

akinoks

Mesaj gönderen akinoks » 03 Haz 2014 21:43

KEzzAP yazdı:Boomla ya da yaka mikrofonuyla.
Tek kamera yeter.

peki montaj işi nasıl olur çogu dizide montaj yapılıyor diye duymuştum yanlışmı bılıyorum

Kullanıcı avatarı
KEzzAP
Site Admin
İletişim:

Mesaj gönderen KEzzAP » 03 Haz 2014 21:47

Yaparsınız ama işi bilen kişiler değilseniz genelde tavsiye edilmez yapmacık durur.
Montaj değil bu arada dublaj olacak o.

“Ses ve Kayıt” sayfasına dön