Ses ile alakalı genel sorular

Filmlerinizdeki ses problemlerini aşmak ve kayıt cihazlarından anlayan insanlara ulaşmanızı sağlayacak bölüm...
Fulgura
Moderator

Re: Ses ile alakalı genel sorular

Mesaj gönderen Fulgura » 21 Kas 2014 10:54

Phantom, aygıt üzerinden verilen elektriktir ve mikrofonlar 15-48V isterler adam gibi çalışmak için. Pil buna yeterli değil.
Sinema hem bir hastalık hem de tedavisinin ortak adıdır.

Sorularınızı özel mesaj yerine forum üzerinden herkese açık sormanızı rica ediyorum.

Kullanıcı avatarı
lethaldoze
Donnie Darko

Mesaj gönderen lethaldoze » 21 Kas 2014 13:58

Fulgura yazdı:Phantom, aygıt üzerinden verilen elektriktir ve mikrofonlar 15-48V isterler adam gibi çalışmak için. Pil buna yeterli değil.
Ne çözüm önerirsin, ne yapabilirim.
“Ben istiyorum ki; film, siz sinema salonunu terk ettikten sonra başlasın.”

Jacques Tati

Fulgura
Moderator

Mesaj gönderen Fulgura » 21 Kas 2014 15:33

Ses kayıt aygıtınızda Phantom desteği var mı? Zoom H1N yazmışsınız ama benim bildiğim böyle bir model yok. Ya H1'dir ya da H4N'dir o. İlkinde phantom yok ama ikincisinde var.

Sorularınızı özel mesaj yerine forum üzerinden herkese açık sormanızı rica ediyorum.

Kullanıcı avatarı
lethaldoze
Donnie Darko

Mesaj gönderen lethaldoze » 21 Kas 2014 17:55

Evet H1 niye h1n yazdiysam. Yani bu sekilde kullanacagim baska alternatif yok oylemi. Yada ileride H4N alacagiz.

Jacques Tati

Fulgura
Moderator

Mesaj gönderen Fulgura » 21 Kas 2014 23:30

Harici phantom power sağlayan aygıtlar var ama gereksiz pahalı olacaktır. En mantıklısı phantom power sağlayan bir ses aygıtı ödünç almanız.

Ya da benim yaptığı gibi yapıp bir mini mikser alın ve usb üzerinden (ya da portatif batarya ile) mikrofonunuzu buna takın. Mikser phantom power sağlayacaktır.

Şurada anlatmıştım kısaca. Bakabilirsiniz:
http://fulgurafilm.wordpress.com/2014/0 ... ncelemesi/

http://www.filmfabrikasi.com/forum/ses- ... ml#p160484

Kullanıcı avatarı
lethaldoze
Donnie Darko

Mesaj gönderen lethaldoze » 22 Kas 2014 00:47

Şimdi okuyorum yazınızı. Bu arada çok merak ettim, hazırladığınız sizin filminiz hiç yokmu Fulgura.

Jacques Tati

Fulgura
Moderator

Mesaj gönderen Fulgura » 22 Kas 2014 02:52

lethaldoze yazdı:Şimdi okuyorum yazınızı. Bu arada çok merak ettim, hazırladığınız sizin filminiz hiç yokmu Fulgura.
Başkalarının çalışmalarına katılıp destek veriyorum. Kendime ait çalışma olanakları arıyorum ama iş güç sıkışıklığı uzun süredir izin vermiyor.

umutkaner
The Recruit

Mesaj gönderen umutkaner » 08 Ara 2014 12:11

Arkadaşlar tekrar ben,

Ses ile ilgili iki alandada kullanacağımız için ikisini de alalım dedik. Spor çekimleri ve bizim yalıtımsız stüdyo çekimleri için, en yüksek verimi 2'ini (lavelier stüdyo, boom spor çekimleri) Lavelier mikrofonda 'sennheiser' demiştik. Boom mikrofonda'da şunu düşündüm: http://www.hepsiburada.com/liste/r%C3%B ... yId=405134

Ama son olarak olaya girişmeden işi bilen insanlardan onay almak istedim. :) Birde son olarak, ses ekipmanları İstanbul'da sirkeci - hayyam tarafında bulunur değil mi ?

Fulgura
Moderator

Mesaj gönderen Fulgura » 03 Nis 2015 03:37

Arkadaşlar, şu ses konusunu bir toplu ele alalım diye düşünüyorum. Bir süredir bir test yapmayı planlıyorum. Olabildiğince fazla ekipman ve kombinasyonu deneyerek amatör için olası en iyi ses seçeneklerini değerlendirmek istiyorum. Bu nedenle bu ekipmanlardan birer tane edinmemiz lazım. Ben kendime ait ve arkadaşlarıma ait ekipmanları ortaya koyacağım. Bayağı bir şeyler var burada. Şu ana dek bir arkadaş da NTG-2 ve Dr-60 göndermeyi önerdi. Ben bir iki satıcı ile konuşup numune istedim ama beni tanımadıkları için reklam olsun diye dahi pek yanaşmıyorlar. Araya Ankara'da üniversitede hoca olan tanıdıkları vb sokmayı düşünüyorum ama bu konular pek kolay değil gibi.

Bu türden bir test projesine katılarak destek vermek isterseniz burada belirtmenizi rica ediyorum. Örneğin şu anda herkesin sorusunu sorduğu H4N elimizde yok. Dr-40 var, Dr-60 olacak inşallah ama H1 ve H4N'yi ve NTG-1'i de görmek isteriz. Bu sayede menülerine kadar inceleyip yan yana stüdyo ve açık havada karşılaştırma yapma imkanımız olacak. Sizlerden isteğim 1 günlüğüne de olsa bize bu ürünlerden birini ödünç vermeniz. Tüm güvenliği garanti edeceğiz ve ekipmanlar profesyonel ellerde olacak. Test sonunda da adınıza teşekkür edeceğiz elbette ve yardımcı olabileceğimiz bir şey varsa da elimizden geleni yapmaya çalışacağız. Örneğin 4 DVDlik ses bankasını hediye edebilirim . :) Ankara içinde elden alıp teslim edebiliriz ve Ankara dışı için önerilerinizi bekliyoruz. Dönüş kargosunu karşılayabiliriz diye düşünüyorum ben. Bu konuda bir öneriniz ve teklifiniz olursa çok iyi olur. Test için 1 ay sonrasını kabaca belirliyorum, yani Mayıs başına kadar bunu organize edersek ben Ankara'da olacağım ve hepsini inceleyeceğim.

Test için seslendirme yapan biri ile görüştüm ve elde 4 kamera var ve hem bunlarla hem de ses aygıtlarıyla kayıt alacağız. Bir de kadın oyuncu arıyoruz ama olmazsa da sorun değil. Testi olabildiğince 1 günde bitirerek ekipmanların ödünç olanlarını derhal geri göndermeyi planlıyorum. Bu konuda görüş ve yorumlarınızı bekliyorum.

JeanG

Mesaj gönderen JeanG » 03 Nis 2015 03:48

Lazım olursa rode go gönderebilirim fulgura.

Fulgura
Moderator

Mesaj gönderen Fulgura » 03 Nis 2015 04:47

JeanG yazdı:Lazım olursa rode go gönderebilirim fulgura.
Not ettim teşekkürler. Bizde de Rode Videomic var ve karşılaştırma açısından güzel olur.

JeanG

Mesaj gönderen JeanG » 03 Nis 2015 05:02

Çok faydalı bir çalışma olacaktır. Ses konusundaki kararsızlıkları, tercihleri kökten çözecek bence. Takipteyim. :)

Kullanıcı avatarı
Umut Öyken
The Recruit

Mesaj gönderen Umut Öyken » 26 Ara 2015 20:56

Selamlar,

Çalışmalarımı görmek ve bağlantı kurmak için,

https://www.linkedin.com/in/umutoyken

Görüşmek üzere...

Kullanıcı avatarı
hllzdkc
Dr.Strangelove
Meslek: BAĞIMSIZ SİNEMACI

Mesaj gönderen hllzdkc » 04 Tem 2017 01:38

İyi geceler. Büyük eksiklik olan ses konusunda forumdaki ses ve kayıt sayfasını talan edip üstadların bilgilerini okudum. Fakat ses ekipmanı toplayacağım şu aşamada kararsızlığımı hala bi netliğe kavuşturamadım.
Ses için son kalan bütçemle 3.000 tl civarı bir harcama yapıcam. Nasıl bir ses ekipman grubu kurmalıyım ? Ntg 2 nin kotarır bir mikrofon olduğu ama bir türlü h4n ile sorunsuz çalışmadığını yazan arkadaşlardan farkettim. Dolayısıyla ntg 2 biraz ürküttü. Ntg 3 ise pahalı bir ürün. Ntg 2 + tascam dr 40 veya h6 sorunsuz performans verir mi ? Onun haricinde önerileri olan var mıdır ? Eğer ntg 2 illa ki sorun çıkartacaksa başka marka mikrofonlarada yönelebilirim.

Fulgura
Moderator

Mesaj gönderen Fulgura » 04 Tem 2017 01:43

NTG-2 tam çalışmak için bir peramp istiyor. Basit de olsa temiz çalışan bir preamp ya da preamp içeren bir kayıt aygıtı alırsanız uyumlu olur. H4n ile düşük kalıyor ama preamp ile oluyor. Dr-40 ile daha iyi ama ben yine de preamp öneririm. Ya da NTG-3 ya da AT modellerine bakın derim.

Kullanıcı avatarı
hllzdkc
Dr.Strangelove

Mesaj gönderen hllzdkc » 04 Tem 2017 09:56

Teşekkürler Fulgura. Peki anlamak için soruyorum kusura bakma ses konusunda internettende araştırdım yeterince türkçe kaynak yok amatör filmciler için. Bu preamp ve mixer ses ekipmanı üzerinde etkisi ve işlevi nedir ? Kullanımı nasıl olmalıdır ? Bunla ilgili bilgi alabilirmiyim ?

Kullanıcı avatarı
KEzzAP
Site Admin
Meslek: Akademisyen (Siyaset Bilimi)
İletişim:

Mesaj gönderen KEzzAP » 04 Tem 2017 10:57

https://eksisozluk.com/preamplifikator- ... &rf=preamp

Mixer de birden fazla ses girişi varsa onları mixleyip tabii ki ses oranlarını ve özelliklerini de ayarlayıp kaydetmenize yarar.
Lütfen özel mesaj ile genel sorular sormayınız, cevaplamıyorum. Aynı soruyu forumda sorunuz. Ancak benimle ilgili bir sorunuz varsa özel mesaj ile sorunuz.

Youtube sinema eğitim kanalım: https://www.youtube.com/user/GerillaFilmYapimi

Kullanıcı avatarı
hllzdkc
Dr.Strangelove

Mesaj gönderen hllzdkc » 04 Tem 2017 17:19

Teşekkürler Kezzap. Yani anladığım kadarıyla preamp kullanarak konuşmacı veya oyuncunun sesi yükseliyor. Peki bu arada dip ses te yükselmiş olmuyor mu ? Eğer olmuyorsa güzel bir yöntem dipsesten kurtulabilmek için.
Mixer konusunda ise mesela ortam sesi için bir boom kullandık. 2 tane oyuncumuz olsun diyelim. Bunlarada kablosuz yaka mikrofonu taktık. Bunların birinin ses seviyesi yüksek diğerinin ki düşük kalıyo olsun. Bu dengeyi normal bi hale getirmek için mixer da kayıt esnasında mı değişimler yapılıyor ? Kayıttan önce denemelerle ? Özellikle h6 cinsinden iyi bir kayıt cihazı kullanıyorsak girişleri yeterli midir mixere yinede ihtiyaç kalır mı ? Sonradan seste dengesizlik var ise postta düzeltilir değil mi ?

Kullanıcı avatarı
reznovrun
Mad Max
Meslek: İsviçre Çakısı

Mesaj gönderen reznovrun » 04 Tem 2017 20:46

Kaliteli preamplar sessiz oluyor ve hissss sesini vermiyor. Kayıtçıların üstündeki potanslar zaten mixerlerle aynı işi görüyor. Her mikronu patlama çatlama yapmayacak şekilde ayarladınız ve kaydettiniz. Doğal olarak yaka mikrofonuyla shotgun aynı değerlerde çıkış vermez. Belki profesyonel sesçiler kayıt esnasında compressor kullanıyordur bilmiyorum. Ama postta sesleri dengelemek için yapılan işlem compressor uygulamak ve normalize etmek. Curtis Judd, Curtis Judd Audio, judd'un bu iki kanalı ses konusunda derya deniz.
https://www.youtube.com/watch?v=9kal7soRvT0

https://www.youtube.com/watch?v=-J1v0bdji6c

Kullanıcı avatarı
hllzdkc
Dr.Strangelove

Mesaj gönderen hllzdkc » 04 Tem 2017 21:31

Bu derya denizin içerisinde boğulmak üzere 1 haftalık gerek forumdan gerek internetten araştırmalarım sonucunda;
Tascam dr-70d ile Sennheiser mke 600 ikilisini ilk ses ekipmanım olarak kafamdaki bütçe 3.000 tl yi çok aşmayacak şekilde sipariş edebildim. Bundan sonrası pratiklerle edindiğim bilgileri neticeleri sizlerle paylaşmak. Kayıt içinde mikrofon içinde ses konusunun öncüleri rode u zoom u tercih etmeyerek iyi mi ettim kötü mü ettim bilmiyorum ama sonuç aldıkça paylaşacağım. Teşekkürler bilgileriniz için

“Ses ve Kayıt” sayfasına dön