Ses Çözüm Alternatifleri (ML-Rode-Zoom-Tascam vs.)

Filmlerinizdeki ses problemlerini aşmak ve kayıt cihazlarından anlayan insanlara ulaşmanızı sağlayacak bölüm...
Kullanıcı avatarı
KEzzAP
Site Admin
Meslek: Akademisyen (Siyaset Bilimi)
İletişim:

Re: Ses Çözüm Alternatifleri (ML-Rode-Zoom-Tascam vs.)

Mesaj gönderen KEzzAP » 24 Eyl 2016 23:09

https://www.youtube.com/watch?v=997z3f0Vzho

23 dolarlık telefon preampini DSLR'a uygun hale getirmiş.
Böylelikle DSLR'ların mikrofon sorunu çok daha ucuza ve kayıt cihazına ihtiyaç duymadan çözülüyor sanırım.
Ama elbette birkaç örnek duymak lazım.
Youtube sinema eğitim kanalım: https://www.youtube.com/user/GerillaFilmYapimi

Kullanıcı avatarı
ericdraven
Dr.Strangelove
Meslek: Yapımcı, Yönetmen
İletişim:

Mesaj gönderen ericdraven » 19 Mar 2017 16:11

Üzerinde çok konuşuldu ama ben son defa sormak istiyorum deneyimli arkadaşlarımıza; Zoom H6 yanında NTG2 Boom Mikrofon ve iki adet Sennheiser EW122p-G3 bağlayarak aynı anda 3 kanal ses kaydedeciğimiz bir proje var. Bu seti ilk defa kullanacağız. Her hangi bir sıkıntı yaşar mıyız? Araya bahsedilen mixer yada preamp bağlamak şart mı? Yada şöyle sorayım ek aparatlar ile çalışırsak (preamp, mixer vb.) ne kazanır ne kaybederiz?

paciente
Moderator

Mesaj gönderen paciente » 21 Mar 2017 00:08

ericdraven yazdı:
19 Mar 2017 16:11
Üzerinde çok konuşuldu ama ben son defa sormak istiyorum deneyimli arkadaşlarımıza; Zoom H6 yanında NTG2 Boom Mikrofon ve iki adet Sennheiser EW122p-G3 bağlayarak aynı anda 3 kanal ses kaydedeciğimiz bir proje var. Bu seti ilk defa kullanacağız. Her hangi bir sıkıntı yaşar mıyız? Araya bahsedilen mixer yada preamp bağlamak şart mı? Yada şöyle sorayım ek aparatlar ile çalışırsak (preamp, mixer vb.) ne kazanır ne kaybederiz?
H6 için mixer kullanmak o koşullarda şart değil hatta bence gerek de yok. Üç kaynaktan gelen sesi mixerden tek kanala aktarmak doğru olur mu tartışılır. O işi postta yapmak daha mantıklı. Mixeri genelde tek kanal imkanımız varsa ses aynı anda ses toplamak için kullanıyorduk biz.
Ntg2'yle ilgili olarak genelde Zoom H4N ile birlikte kullanıldığında performansın oldukça kötü olduğunu deneyenler söylüyor. Araya mutlaka preamp tavsiye ediyorlar. Tabi Zoom H6'da durum nasıldır bilmiyorum. Ama basit bir preamp almakta fayda var.

Kullanıcı avatarı
ericdraven
Dr.Strangelove
İletişim:

Mesaj gönderen ericdraven » 21 Mar 2017 03:04

paciente yazdı:
21 Mar 2017 00:08
ericdraven yazdı:
19 Mar 2017 16:11
H6 için mixer kullanmak o koşullarda şart değil hatta bence gerek de yok. Üç kaynaktan gelen sesi mixerden tek kanala aktarmak doğru olur mu tartışılır. O işi postta yapmak daha mantıklı. Mixeri genelde tek kanal imkanımız varsa ses aynı anda ses toplamak için kullanıyorduk biz.
Ntg2'yle ilgili olarak genelde Zoom H4N ile birlikte kullanıldığında performansın oldukça kötü olduğunu deneyenler söylüyor. Araya mutlaka preamp tavsiye ediyorlar. Tabi Zoom H6'da durum nasıldır bilmiyorum. Ama basit bir preamp almakta fayda var.
Verdiğiniz bilgiden doalyı teşekkür ederim.

Kullanıcı avatarı
reznovrun
Mad Max
Meslek: İsviçre Çakısı

Mesaj gönderen reznovrun » 21 Mar 2017 03:10

H6 için preampa gerek yok bence. sennheiser g3 ile birlikte kullandım birçok kez. preampları sessiz kullanımı kolay, sesin takibi, kayıt halindeyken değişimi analog potansları sayesinde kolay, mixere de gerek yok, H6'nın üzerinden birçok ayara imkan tanınıyor.

H4N ve NTG2 hiç mutlu etmiyor evet, kolay ulaşabildiğimiz cihazlar olduğu için bu ikiliyi de bolca kullandım. Postta düzeltilebiliyor yine de.

Kullanıcı avatarı
ericdraven
Dr.Strangelove
İletişim:

Mesaj gönderen ericdraven » 21 Mar 2017 03:17

reznovrun yazdı:
21 Mar 2017 03:10
H6 için preampa gerek yok bence. sennheiser g3 ile birlikte kullandım birçok kez. preampları sessiz kullanımı kolay, sesin takibi, kayıt halindeyken değişimi analog potansları sayesinde kolay, mixere de gerek yok, H6'nın üzerinden birçok ayara imkan tanınıyor.

H4N ve NTG2 hiç mutlu etmiyor evet, kolay ulaşabildiğimiz cihazlar olduğu için bu ikiliyi de bolca kullandım. Postta düzeltilebiliyor yine de.
O halde almayı düşündüğüm kombinasyon için preamp almaktan vazgeçiyorum. Sonuç olarak ben cihazları alacağım ancak profosyonel bir sesçi kullanacak. O gerekli ayarları yapacaktır. Bilgi ve yardımlarınızdan dolayı teşekkür ederim.

Kullanıcı avatarı
reznovrun
Mad Max

Mesaj gönderen reznovrun » 21 Mar 2017 03:34

Madem yeni alıyorsunuz o zaman NTG2 yerine NTG4+ daha uygun. Aralarında çok küçük bir fiyat farkı olması gerek.

Kullanıcı avatarı
ericdraven
Dr.Strangelove
İletişim:

Mesaj gönderen ericdraven » 21 Mar 2017 04:00

reznovrun yazdı:
21 Mar 2017 03:34
Madem yeni alıyorsunuz o zaman NTG2 yerine NTG4+ daha uygun. Aralarında çok küçük bir fiyat farkı olması gerek.
Evet dediğiniz gibi aralarındaki fark 100tl civarında. NTG 4+ almak daha mantıklı. Tekrar teşekkür ederim tavsiyenizden dolayı.

Kullanıcı avatarı
sataman
Braveheart

Mesaj gönderen sataman » 09 Nis 2017 21:50

Kıymetli bilgiler için teşekkürler arkadaşlar.Sizlere katılamıyorum ama ,bu formdaki her mesajı okuyorum. :)

vlkanersin
Dr.Strangelove

Mesaj gönderen vlkanersin » 10 Nis 2017 14:40

Arkadaşlar merhaba, öncelikle bu değerli bilgiler için sağ olun.

Zoom h4n ve rode ntg2 kullanıyorum fazla dip ses alıyorum ve preamp almam gerekiyor sanırım (Gerçi tam olarak preamp ne işe yarıyor anlamadım açıklarsanız çok mutlu olacam:) Şimdi durum şu H4n'i zoom h6 ile değişirsem preamp'a gerek kalmayacak mı? Yoksa H6 ile de gene preamp kullanmamız gerekiyor mu yani preamp'ı her halükarda almalı mıyım?

paciente
Moderator

Mesaj gönderen paciente » 10 Nis 2017 23:30

H4N ve NTG2'nin verdiği ses zayıftır ama dip ses olmaması lazım o kadar. Level'i kaçta tutuyorsunuz?
H6'yla preamp ilişkisi olduğunu düşünmüyorum. Eğer varsa çok iyi özellik.
Preamp'la, gitar vs de kullanılan diabox'ların mantığı nereyse aynı. Daha güçlü ve tonlu ses almak için kullanılıyor. Daha detaylı bilgi verecek arkadaşlar çıkacaktır.

Kullanıcı avatarı
reznovrun
Mad Max

Mesaj gönderen reznovrun » 11 Nis 2017 00:38

Evimde ufak tefek müzikle uğraşıyorum. Yanlış mı anladım bilmiyorum ama şöyle söyleyeyim; ses kayıt cihazlarının üzerinde bulunan mikrofon girişlerine de preamp deniyor, yani üzerilerinde dahili preamp katı bulunduruyorlar. Bunlar H4n de olduğu gibi nispeten daha kalitesiz ya da h6 da olduğu gibi daha temiz ve güçlü olabilir. Preampı anlamak için ses kartlarını düşünebiliriz örneğin giriş seviyesi bir ses kartına girilen mikrofondan alınan ton ile uad ses kartına girilen mikrofonun vereceği ses tonu aynı değil. Üst seviyelere cikildikca dahili preamplar daha flat oluyorlar. Ses kartının üzerindeki preamp katı yeterli gelmez, mikrofonun hakkını veremediğini düşünürsek ya da aldığımız ton tatmin etmezse harici preamplara gidilir, örneğin tüplü bir preamp ile sıcak bir soundun peşine düşebilirsiniz. Ancak film işlerinde bizi ilgilendiren şey olabildiğince renksiz ve güçlü bir çıkış alabilmemiz diye düşünüyorum. Bence öncelikle mikrofonun içindeki pilin dolu, +48v 'un h4n üzerinde açık olduğundan emin olun. Sonra da kaydı peak yapmayacak şekilde alın. Hâlâ dipses olacak ancak bu aman allahım dedirtecek cinsten değil kesinlikle. Sonra da noise reduction filtreler ile üzerinde biraz ugrasirsaniz oldu bitti.

Yine de mutlu olmazsanız juicedlink ya da beachtek preamplara bakabilirsiniz.
En son reznovrun tarafından 11 Nis 2017 00:38 tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.

vlkanersin
Dr.Strangelove

Mesaj gönderen vlkanersin » 11 Nis 2017 15:42

paciente yazdı:
10 Nis 2017 23:30
H4N ve NTG2'nin verdiği ses zayıftır ama dip ses olmaması lazım o kadar. Level'i kaçta tutuyorsunuz?
Preamp'la, gitar vs de kullanılan diabox'ların mantığı nereyse aynı. Daha güçlü ve tonlu ses almak için kullanılıyor. Daha detaylı bilgi verecek arkadaşlar çıkacaktır.
Level'ı patlamayacak seviyeye göre sürekli değiştiriyorum ama ses düşük kayıt ediyor sonra ben kurguda yükseltince dip ses oluyor.

vlkanersin
Dr.Strangelove

Mesaj gönderen vlkanersin » 11 Nis 2017 15:45

reznovrun yazdı:
11 Nis 2017 00:38
Evimde ufak tefek müzikle uğraşıyorum. Yanlış mı anladım bilmiyorum ama şöyle söyleyeyim; ses kayıt cihazlarının üzerinde bulunan mikrofon girişlerine de preamp deniyor, yani üzerilerinde dahili preamp katı bulunduruyorlar. Bunlar H4n de olduğu gibi nispeten daha kalitesiz ya da h6 da olduğu gibi daha temiz ve güçlü olabilir. Preampı anlamak için ses kartlarını düşünebiliriz örneğin giriş seviyesi bir ses kartına girilen mikrofondan alınan ton ile uad ses kartına girilen mikrofonun vereceği ses tonu aynı değil. Üst seviyelere cikildikca dahili preamplar daha flat oluyorlar. Ses kartının üzerindeki preamp katı yeterli gelmez, mikrofonun hakkını veremediğini düşünürsek ya da aldığımız ton tatmin etmezse harici preamplara gidilir, örneğin tüplü bir preamp ile sıcak bir soundun peşine düşebilirsiniz. Ancak film işlerinde bizi ilgilendiren şey olabildiğince renksiz ve güçlü bir çıkış alabilmemiz diye düşünüyorum. Bence öncelikle mikrofonun içindeki pilin dolu, +48v 'un h4n üzerinde açık olduğundan emin olun. Sonra da kaydı peak yapmayacak şekilde alın. Hâlâ dipses olacak ancak bu aman allahım dedirtecek cinsten değil kesinlikle. Sonra da noise reduction filtreler ile üzerinde biraz ugrasirsaniz oldu bitti.

Yine de mutlu olmazsanız juicedlink ya da beachtek preamplara bakabilirsiniz.

Hocam dediklerininizi bir deneyeyim ama galiba zoom h4n'in ses alma level'ınında dip ses yapmayacak ses seviyesini bulmam gerekiyor. Gerçi preampla baya bir fark ediyor ama juicedlink baya bir pahalı. birde bir ifade kullanımşsınız "+48v 'un h4n üzerinde açık olduğundan emin olun" burada ne demek istedediniz acaba?

Kullanıcı avatarı
reznovrun
Mad Max

Mesaj gönderen reznovrun » 11 Nis 2017 16:40

Condenser mikrofonları beslemek için +48v gerekiyor. H4n menüsünde +24v +48v gibi değerler var oradan +48v seçin.

Sent from my HTC One_M8 using Tapatalk

Kullanıcı avatarı
spidervis
Moderator
Meslek: Besteci ve ses düzenleyici
İletişim:

Mesaj gönderen spidervis » 11 Nis 2017 17:27

vlkanersin yazdı:
11 Nis 2017 15:42
paciente yazdı:
10 Nis 2017 23:30
Level'ı patlamayacak seviyeye göre sürekli değiştiriyorum ama ses düşük kayıt ediyor sonra ben kurguda yükseltince dip ses oluyor.
Tamamen dip sessiz bir kayıt almanın imkanı yok diye biliyorum ben. Her kayıtta her ortamda olur. Mesele seviyesini ve frekansını düşük tutabilmekte. Örneğin 60hz altında kalırsa, temizlemesi çok kolay. Yani siz kaydı mümkün mertebe iyi yapın, sonra bir de o kayıtları temizleyeceksiniz. Preamp olunca kaydedilen ses seviyesi daha yüksek oluyor fakat dipses aynı oranda yükselmiyor. O bakımdan faydalı fakat ona da bir temizlik yapılmalı. Benim stüdyo kayıtlarını dahi temizlemişliğim var. Sadece dipses değil, ağız şapırdatma, clipping vb. gibi pek çok sorunu düzeltmek için o ses işlenmeli.

vlkanersin
Dr.Strangelove

Mesaj gönderen vlkanersin » 13 Nis 2017 09:28

Arkadaşlar dediklerinizi uygulayacağım, yardım için teşekkürler;)

TarıkAlpat
Donnie Darko

Mesaj gönderen TarıkAlpat » 15 Nis 2017 23:39

Selam dostlar. Şimdiye kadar Amazon kullanmadığım için birkaç soru sormak istiyorum.
Zoom h4n alacağım. Amazon da 189 dolar. Yani yaklaşık 700 tl kadar. Türkiye fiyatı ise en ucuz 1200 tl civarı.
https://www.amazon.com/Zoom-H4N-Digital ... s=zoom+h4n
Amazon dan siparişte bulunsam herhangi bir sıkıntı olur mu? Gümrüğe ücret ödeme durumu olur mu? Olursa ne kadar olur?
Ayrı bir soru olarak da h4n ile h4n pro arasında bariz bir fark var mıdır? Anladığım kadarıyla xlr ses çıkışları kalitesi bir tık daha iyiymiş.

Kullanıcı avatarı
KEzzAP
Site Admin
Meslek: Akademisyen (Siyaset Bilimi)
İletişim:

Mesaj gönderen KEzzAP » 15 Nis 2017 23:48

Gümrük vergisi ödersin yüksek olasılıkla.
Zaten buradaki fiyat ile alırsan dikkat edersen 189+47.80 dolar yazıyor. O vergi + kargo parası.
O parayı ödersin, vergi daha az tutarsa geri yatırırlar.
Detayına baktığımda 40 dolar vergi 47.80'in içinde. Normalde 189 dolar'ın %18'ini almaları gerekir ekstra ücretler hariç o da 34 dolar falan ediyor. Yani 6 dolar kalır. O da başka masraflar varsa onlar için kullanılır, yoksa geri yatırılır. Ama daha fazla vergi kesmezler (Amazon tarafından gönderilen gönderilerde böyle bir durum vardı ki bunu da amazon gönderiyor) benim bildiğim kadarıyla. Yani 47.80'i baştan ödeyince kapına gelmesi gerekir.

Ekleme: Fakat hangi kargo şirketiyle gönderdiklerini bir öğren.
Özel şirketse FedEX DHL falan orada bazı kılçıklıklar var.
Youtube sinema eğitim kanalım: https://www.youtube.com/user/GerillaFilmYapimi

TarıkAlpat
Donnie Darko

Mesaj gönderen TarıkAlpat » 16 Nis 2017 00:12

Anladım. Bahsettiğin 47 dolar ile birlikte fiyat artıyor ama sanırım mantıklı olan yine amazon dan alışveriş yapmak. Teşekkürler.
Bu arada başlığı baştan aşağı okudum. Yararlı birçok içeriklerle dolu. h4n gelsin, doğru ve yanlışları daha iyi anlayacağım.
Bu arada h4n pro 2016 version diye bir şey buldum ama belirgin bir fark yok heralde.
https://www.amazon.com/Zoom-H4N-Digital ... eature_div