Ses ile alakalı ufak bir soru

Filmlerinizdeki ses problemlerini aşmak ve kayıt cihazlarından anlayan insanlara ulaşmanızı sağlayacak bölüm...
Cevapla
StanleyKubrick
The Recruit
Mesajlar: 40
Kayıt: 04 Tem 2015 14:01

Ses ile alakalı ufak bir soru

Mesaj gönderen StanleyKubrick » 31 Oca 2019 02:05Selam. Nuri Bilge'nin şu kamera arkası videosunu izledim. Adamın biri altına "Yönetmen çekim sırasında sürekli talimat veriyor. Bu sesler filme nasıl karışmıyor? Ortam ve objelerin sesini daha sonra nasıl ekliyorsunuz? Bunu anlamıyorum." yazmış. Gerçekten bu tam olarak nasıl gerçekleşiyor? Nuri Bilge, sesi hiç düşünmeyip çekim sırasında kafasına göre takılıp gerisini sesçiye mi emanet ediyor? (Filmi sesli olarak çekmesine rağmen) Eğer böyle yapıyorsa bu amatör filmciler için bir risk değil midir? Çünkü her zaman foley imkanı olmuyor maalesef @KEzzAP

Kullanıcı avatarı
spidervis
Moderator
Mesajlar: 1009
Kayıt: 02 Oca 2014 02:31
Meslek: Besteci ve ses düzenleyici
Konum: Web
İletişim:

Mesaj gönderen spidervis » 31 Oca 2019 03:37

NBC tam olarak nasıl yapıyor bilmesem de, güzel bir bütçeniz ve iyi bir ses ekibiniz varsa çekimde çok rahat takılabilirsiniz. Sesçiler gerekirse tüm filmi baştan sona kaydederler. Değilse bile yönetmen konuşması veya başka istenmeyen bir ses varsa orası kısılır, kesilir, ortam sesiyle doldurulur. Bir nevi, sese yama yapılır. Birden fazla mikrofonla çalışmanın faydası da büyük. Oyuncu üzerinde mikrofon varsa, yönetmenin sesi duyulsa bile çok düşük olur. O sahne için boom'un kaydı yerine oyuncudaki mikrofonun kaydı kullanılır mesela.

Bu tabii ki amatör filmciler için risk. Yalnız replikler üzerine konuşmamak lazım. Onların telafisi ancak dublajla olurken, diğer pek çok ses yeniden kaydedilir veya benzetilir.

Kullanıcı avatarı
KEzzAP
Site Admin
Mesajlar: 10760
Kayıt: 31 Eki 2005 17:07
Meslek: Akademisyen (Siyaset Bilimi)
İletişim:

Mesaj gönderen KEzzAP » 31 Oca 2019 12:56

Bir de boom mikrofonların pick-up açıları var. Kimisi çok dar oluyor, yani sadece belirli bir yöndeki sesleri kuvvetli alıyor.
Lütfen özel mesaj ile genel sorular sormayınız, cevaplamıyorum. Aynı soruyu forumda sorunuz. Ancak benimle ilgili bir sorunuz varsa özel mesaj ile sorunuz.

Youtube sinema eğitim kanalım: https://www.youtube.com/user/GerillaFilmYapimi

Dnd
Donnie Darko
Mesajlar: 333
Kayıt: 06 Eyl 2016 14:58

Mesaj gönderen Dnd » 02 Şub 2019 11:37

Konuşmalar üst üste binmedikden sonra temizlenmesi kolay oluyor.

Oyuncunun replikleri sırasında başka konuşma olmuyor bu şekilde oyuncunun konuşması o kanaldan rahat alınıyor , ortam sesi zaten tekrar eden bir loop olduğundan sorun çıkmıyor.

Cevapla

“Ses ve Kayıt” sayfasına dön